הפתעה באירופה: האינפלציה בגוש עמדה על 2.7% בלבד בדצמבר, מחירי האנרגיה בלטו

גרמניה עם אינפלציה בקצב שנתי של 2.2% בלבד משכה מטה בדצמבר את שיעור האינפלציה האירופי ""הלחץ הפיננסי על הגוש פוחת"
 | 
אירופה  (קרדיט: Getty images Israel)
הלשכה האירופית לסטטיסטיקה (EUROSTAT) מדווחת היום כי שיעור האינפלציה בגוש האירו ירד ל-2.7%. ירידה זו חזקה יותר מאשר הערכות הבנקים לאינפלציה צפויה בשיעור 2.8%. ירידה זו היא "צניחה" ראשונה בשיעור האינפלציה מזה 4 חודשים, אך שיעור זה עדיין גבוה ממטרתו של ה ECB לאינפלציה אירופית בשיעור 2% בלבד. חשוב לציין כי חריגה זו נמשכת ברציפות זה החודש ה-13.

כצפוי, גרמניה מושכת מטה את שיעור האינפלציה האירופי כאשר בחודש דצמבר, שיעור האינפלציה במדינה עמד על 2.2%, צרפת בדרך הנכונה עם שיעור של 2.7%. לעומתן, איטליה מעלה את ממוצע האינפלציה כאשר האינפלציה ששררה במדינה מוכת החוב הייתה בשיעור הגבוה של 3.7%.

לפי נתוני הלשכה האירופית לסטטיסטיקה, היו אלה בעיקר מחירי האנרגיה אשר עלו ב 9.7% בחודש דצמבר לעומת דצמבר אשתקד. מחירי הבתים בגוש האירו עלו בחודש דצמבר ב4.9%, כמו כן, מחירי התחבורה (בעיקר בעקבות התייקרות הדלק) עלו ב-4.3%.לעומתם, מחירי המזון משכו מטה מעט את שיעור האינפלציה כאשר השלימו ירידה של 1.6% בדצמבר.

פאביו פויס, כלכלן בכיר בבנק ברקליס, אמר הבוקר כי "הלחץ הפיננסי על הגוש פוחת למרות תנודתיות וסיכון מחירי האנרגיה, ושה-ECB יוכל להוריד את הריבית בחודש מארס בעוד כחצי אחוז."

נתונים אלו, יחד עם איתותים חיוביים נוספים מהשווקים בעולם, מושכים את השוק האירופי לעליות שערים. הירידה הנוכחית בשיעור האינפלציה לחודש דצמבר, מחזקת את ידו של ה-ECB לקצץ מעט את שיעורי הריבית כאשר הגוש צועד אל עבר המיתון הצפוי לו בהמשך הדרך.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה