: עלות הטיפול בילדים עד גיל 4 היא בין הגבוהות במדינות ה-OECD

עלות מסגרת טיפול לאם עובדת מגיע ל-1,900 שקל בממוצע כשרבות אינן יכולות לממש את ההטבה בגנים המקומיים. המצב גם לא צפוי ממש להשתפר
|
(3)
משפחה (קרדיט: Getty images Israel)
מחאה העגלות של ההורים בישראל היתה בין האירועים הזכורים ביותר במחאה החברתית שהתפשטה במדינה בקיץ שעבר. ההורים שתקפו את עלות המחיה של גידול ילדים במדינה נענו בהגדלת נקודות זכות לאבות והצהרת חוק חינוך חינם מגיל 3 שיישומה היעיל מוטל כרגע בספק.

פרסם היום הקדמה לדו"ח על עלות גידול הילדים בישראל. מהדו"ח עולה כי ההוצאות על מסגרות טיפול בילדים בגיל הרך מהוות חלק ניכר מתקציבן של משפחות עם ילדים.

"במשפחות שבהן האם עובדת הוצאה זו מסתכמת בכ-1,900 ש"ח לחודש, בממוצע כרבע משכר הנטו שלה" נכתב בסקירת בנק ישראל והוסבר כי "העלויות כה גבוהות שהן מחלישות את התמריץ של האם לשוב ולעבוד לאחר הלידה".

סבסוד ממוצע של מסגרת טיפול לילדים מסתכם ב-44% מהמחיר החודשי של המסגרת, נתון נמוך מהותית מהממוצע במדינות מפותחות. מעבר לכך, רוב הנשים כלל אינן יכולות לממש את הטבת הסבסוד שכן אין מספיק מסגרות שמפוקחות על ידי המדינה. הערכת הבנק היא שרק כ-20% מהאמהות מנצלות את אופציית הסבסוד.

הצעת החוק להחרבת הפיקוח על גנים פרטיים כלל הנראה גם הוא לא ייטיב עם האזרחים. "החוק יחייב את הגנים לעמוד בתקנים מסוימים, שאמורים לייקר את העלויות של הפעלת הגנים הפרטיים בכ-40 אחוזים". למרות מימון מסוים ממשלתי מסוים, חלק ניכר יפול על כתפי ההורים ומעריכים גם שיביא לצמצום מספר הגנים. המחקר התבסס גם על ניסיון אמריקני להעלות את התקנים בגנים הפרטיים.

התמיכה הממשלתית בישראל נמוכה יחסית לממוצע מדינות ה-OECD (הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי). בבנק ישראל אף מתארים את מצב המשפחה הישראלית המוכר לרבים מהאזרחים ואמורים כי "התמיכות המיועדות למשפחות של עובדים עם ילדים בגיל הרך לא ניתנות למימוש על ידי מרבית המשפחות האלה".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  ל-2 כל המספרים מומצאים עובדים עלינו
  פישר קטן 11/03/2012 14:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדי פעם פישר מגלה חלק מהאמת בשביל הפרוטוקול. כאילו ש1900 זה מחיר לגן פרטי. כל אחד שי שלו ילד בן שנה יכול לסתור את זה
  סגור
 • 2.
  לפי הכתבה שכר הנטו של האם במשפחות בהן האם
  מעניין מאוד 11/03/2012 13:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עובדת הוא 8600 ש" ח
  סגור
 • 1.
  רשות המיסים מסרבלת ומייקרת את פתיחת והפעלת גן
  רשות המיסים משנות 70 11/03/2012 13:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עלויות הפתיחה של העסק עלויות התפעול של העסק עוברות מהלך בירוקרטי מטורף של רשות המיסים,והרבה הוצאות שלהם לא מוכרות,וכן כל ההתנהלות מול ביטוח לאומי מסובלת להחריד .אין כל פלא שזה המצב בישראל
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות