ניל פרגוסון טוען שמתקפה על איראן לא תפגע בכלכלה הגלובלית

מטיעוניו של ההסטוריון הפיננסי המוכר: סעודיה מונעת קפיצת מחיר הנפט לגבהים חדשים. אובמה יספק תמיכה גם בפעולה חד צדדית של ישראל. האם הייתם מניחים פצצת אטום בידיהם של הנאצים?
|
(2)
ההסטוריה בעד התקיפה:
ניל פרגוסון, הסטוריון כלכלי מוכר וידוע, מאמין שמתקפה של ישראל או ארה"ב על איראן אינה "מסוכנת" לעולם כפי טוענים בחוגים רבים בינהם גם כמה קולות בבית הלבן.

מומחיותו של פרגוסן היא הסטוריה פיננסית במיוחד במצבים של היפראינפלציה ושוק האג"חים. בטור שמפרסם פרגוסון באתר הניוזוויק הניו יורקי קורא ההסטוריון לישראל "העמדה המזרחית ביותר של המערב".

בטורו הוא מבטל כמה מהטענות המרכזיות נגד התקיפה והראשונה שבהן הוא האיום לסגור את מצרי הורמוז. "לאמריקנים יש במפרץ הפרסי כבר שתי נושאות מטוסים והשלישית בדרך", מכאן שהאיראנים לא יוכל לסגור את המיצרים בהחלטה פשוטה ללא תגובה מתאימה.

אם אכן תצא מתקפה ישראלית חד צדדית, אומר פרגוסון שהדבר היחיד שאובמה יוכל לבצע הוא לתת מטרייה הגנתית לישראל ותמיכה על מנת לצמצם את יכולת התגובה של איראן.

הטענות בדבר התעוררות העולם המוסלמי והתייצבות מול ישראל והמערב מגוחכות, אומר פרגוסון. מדינות האיסלם הסוני דווקא מצפות למתקפה שכזו וחלקן אף לחצו על האמריקנים בחשאי לפעול נגד תוכנית הגרעין האיראנית.

החשש מזינוק במחיר הנפט ויצירת מיתון חוזר אינו רציונלי. כבר עכשיו מחירי הנפט בדרך למטה למרות המתח במפרץ וסעודיה עושה את הכל כדי להפיק יותר נפט כדי לאזן את הקפיצות במחיר.

התחזקותה של איראן כתוצאה מהמתקפה - "אין שלטון ב-60 השנה האחרונות ששרד התקפה מלחמתית משפילה כל כך," קובע פרגוסון, " המקרה היחידי שעולה בדעתי הוא סאדם חוסיין ששרד בקושי בהתקפה הראשונה ונפל בהתקפה השנייה".

אחת הטענות המרכזיות של מתנגדי המתקפה היא ההבנה כי ניתן לחיות עם איראן גרעינית. כתגובה לכך שואל ההסטוריון, "האם אנחנו אמורים להאמין שתיאוקרטיה שיעית קיצונית תהפוך את עורה בתוך לילה ותהיה הגיונית מחושבת בזירה הדיפלומטית רק בגלל שהיא השיגה נשק להשמדה המונית?".

הדבר דומה למשל המאוד לא הגיוני שאם הגרמנים היו מפתחים פצצה גרעינית לפני פרוייקט מנהטן האמריקני, מלחמת העולם השנייה היתה מסתיימת מסביב לשולחן האו"ם בחתימת חוזי שלום. "מלחמה היא אכזרית. אבל לפעמים מלחמת מנע היא פחות מרושעת ממדיניות פיוס" מסכם פרגוסון את טיעוניו.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ל-2 במקרה אני גר ברמת גן וכן תומך בכתוב
  שורטי 07/02/2012 13:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פרגו לא שיקר, וכל מה שאמר הגיוני בהחלט. האם אתה 2 יכול להסביר דברים אחרת. אתה היית רוצה שלנאצים תהיה פצצת אטום? מספיק עם הדמגוגיה. טילים נפלו ויפלו על ישראל. מה טוב באטום בידי איראן?
  סגור
 • 1.
  אני לא יודע מה צריך לעשות או לא נגד אירן
  בא 07/02/2012 13:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל ההיסטוריון גר לו באמריקה ,עליהם לא יזרקו אפילו קפצון ,כך שמרחוק אפשר להפריח כול מני תיאוריות ולקבל משכורת טובה בשביל זה .נכון פרגוסון .בו תחליף שם למשה פרום ,תתגייר ,תגור ברמת גן ,תהיה גבר ,ואז אולי נקשיב לך .
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות