חברת החשמל תקצץ 25% בכוח אדם תוך 8 שנים

מתווה חסר תקדים להקטנת כוח האדם של חברת החשמל על ידי פרישה מרצון של כ-1800 עובדים; כחלון :"7 ממשלות ישראל הקודמות כשלו באתגר"

|
(8)
חברת החשמל, צילום: יח"צ

רפורמה היסטורית במשק החשמל ובחברת החשמל. משרד האוצר, משרד האנרגיה, נציגי המדינה, חברת החשמל, ארגון העובדים, ההסתדרות ורשות החשמל הסכימו היום (ה') על תכנית התייעלות דרמטית בהוצאות, בין השאר במטרה להפחית באופן משמעותי את היקף החוב של החברה. נוסח המתווה יובא לאישור הממשלה באחת מישיבותיה הקרובות.

במסגרת הרפורמה תקטן מצבת כוח האדם של חברת החשמל בכ-25% על ידי פרישה מרצון של כ-1800 עובדים, בנוסף ל-1000 שכבר פרשו לאחרונה. כמו כן, כאלף עובדים נוספים צפויים לסיים את עבודתם בפרישת חובה ולצאת לגמלאות. בתום שמונה השנים, ולאחר הפרישה המתוכננת, צפויים להישאר בחברה כ-6400 עובדים.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

כמו כן, הוסכם על העברת דרג הניהול הבכיר לחוזים אישיים לכמאה עובדים ואפשרות לחמישים חוזים לעובדים במקצועות נדרשים. כל אלה יגובשו בהסכם הקיבוצי, באופן התואם את אתגרי החברה והשינויים במבנה המשק.

יישום הרפורמה יתבצע במהלך 8 השנים הקרובות ואלו עיקרי התכנית: 

1. ניהול מערכת החשמל הארצית יימכר מחברת החשמל לחברה ממשלתית עצמאית, באופן שיבטיח את התחרותיות בתחום הייצור. לחברה החדשה יעברו עובדי החברה מתחום ניהול המערכת וחלק מיחידות האגף לתכנון ופיתוח.

2. חברת החשמל תמכור בהדרגה כמחצית מהיקף תחנות ייצור החשמל בגז, וזאת, מתוך הבנה שהחברה תתמקד במקטע רשת ההולכה והחלוקה של החשמל.

3. רשת ההולכה והחלוקה, שהינה מונופול טבעי, תישאר בידי החברה ויושקעו משאבים לפיתוח מואץ והרחבה משמעותית של הרשת בהיקף של מיליארדי שקלים.

4. החברה תקים שתי יחידות ייצור חדישות באמצעות גז טבעי באורות רבין, וזאת כחלק מהמגמה לצמצום השימוש בפחם בתהליך יצירת החשמל, ובמקום יחידות 1 עד 4 הפחמיות אשר צפויות להסגר. פעילות זו תאוגד בחברה בת בבעלות מלאה של חברת החשמל. במקביל, ימכרו חמש התחנות הפעילות בהדרגה.

5. בתחום האספקה הוחלט על פתיחה מלאה של אספקת החשמל לתחרות ללקוחות עסקיים גדולים באופן מהיר ולצרכני מתח נמוך בהדרגה. יש לציין, כי על מנת להמשיך ולשמור על יציבות בתחום אספקת החשמל, חברת החשמל תמשיך לשמש כספק ברירת מחדל של כל הלקוחות ותוכל להשתתף בתחרות באספקה לצרכני מתח נמוך רק בעתיד, בהתאם לתנאים שנקבעו.

6. לחברה יתאפשר לספק שירותי ערך מוסף לצרכני החשמל בתחום הסייבר באופן מיידי ובתחומי ה"בית החכם" והתייעלות אנרגטית ללקוחות מיום שבו יפחת נתח השוק שלה בתחום האספקה לצרכני מתח נמוך מ- 75 אחוזים.

שר האוצר משה כחלון: "לפני 23 שנים התקבלה החלטת ממשלה לעשות רפורמה בחברת החשמל. צריך להגיד את האמת - 7 ממשלות ישראל הקודמות כשלו באתגר. אני מקווה שבמסגרת המהלך, כבר בקרוב תושבי עוטף עזה ייהנו מחשמל מוזל. ההטבה של חשמל חינם לא מתאימה למציאות הציבורית של ימינו ודרשנו לבטל אותה במסגרת הרפורמה".

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  תד 1075 כפר כנא (ל"ת)
  סעד חשיבון 25/05/2018 09:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  הרסתם חברה איכותית לטובת הטייקונים
  אחד שמבין 18/05/2018 10:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מעניין מה האינטרס של שטייניץ, בוודאי עוד נשמע על כך ולא לחיוב.
  סגור
 • 4.
  תקצץ ? אשרי המאמין. יקצצו רק אם יניחו סכין על הצוואר
  שט 18/05/2018 00:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  של חברת חשמל. יקצצו תוך 8 שנים ? רק משחקים על זמן, מי יודע מה יקרה תוך 8 שנים ואם יקרה יאמרו "אין ברירה צריך לדחות את הקיצוץ עוד ועוד"
  סגור
 • 3.
  נכון, אדון כחלון. 7 ממשלות קודמות סירבו להיכנע
  ארנון 17/05/2018 22:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לעובדי חברת החשמל . אתם סמרטוטים ונכנעתם להם על חשבוננו, חשבון הציבור. בושה וחרפה תכסה את פניכם, מושחתים.כל כישלון מוצג כ"הישג". עוד ניצחון כזה ואבדנו. ניצחון פירוס.
  סגור
 • 2.
  גאווה גדולה ? לאן יילכו כ 2000 מפוטרים?
  טל 17/05/2018 15:20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  העיקר ל 'ייעל' ..אפשר לייעל בדרך אחרת. לאן יילכו 2000 מפוטרים?
  סגור
 • טען עוד
 • אל תדאג להם, הם יקבלו פיצויים ויעברו לשוק הפרטי...
  מיקי 17/05/2018 17:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש המון חברות שישמחו לקבל אותם. לעבוד בחברת החשמל זה ערך רציני... נראה לי שמקצצים לבעלי משרות מיקצועיים. חלקם פורשים לפנסיה אז ממילא לא יעבדו....
  סגור
 • יש עודף-חלק לפנסיה-חלק לחברות מתחרות-חלק לתעשיה-
  יש עודף עובדים 17/05/2018 16:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כך היה צריך לפעול=מזה 25 /שנים- היתנהלות ביזיונית עובדים בפנסיה == קיבלו העלאות בדרגה == צריך לפרסם מי היו המנכלים והשרים שאישרו ביזיון כזה
  סגור
 • 1.
  רפורמות
  ניסים 17/05/2018 15:11
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הגיע הזמן לעשות בבנקים רפורמות אבל כולם מפחדים מוצצים את הצבור.נותנים אחוז בשנה ריבית לוקחים איח סוף
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות