לקראת דו"חות הבנקים: האנליסט של אקסלנס מתייחס - מי המניה המומלצת?

מיכה גולדברג מאקסלנס: "הרבעון האחרון יהיה חלש עם הרבה 'רעשים' חשבונאים". מאיזה בנק הוא חושש?
|
(1)
מיכה גולדברג, צילום: אבי שאולי
אחרי שבנק דיסקונט ובנק לאומי הזהירו מפני התוצאות לרבעון האחרון לשנת 2014, מיכה גולדברג, מנהל מחלקת המחקר ואנליסט הבנקים של אקסלנס ברוקראז', מסביר לגולשי Bizportal על תשואת החסר במניות הבנקים אשתקד, הרגולציה, ההסתבכות עם רשויות המס ומה הצפי לדוחות הכספיים.
מדד המעו"ף עלה אשתקד ב-10.2%, אך מניות הבנקים סיפקו תשואת חסר למרות שהציגו דוחות כספיים טובים ובחלק מהמקרים טובים מאוד. מיכה גולדברג: "תוצאות הבנקים בתשעת החודשים הראשונים של 2014 היו טובות בסך הכל, אך עיקר החששות של המשקיעים הם מהרגולציה שנמצאת בפתח ומדברי הפוליטיקאים שמדברים השכם וערב על רפורמות במערכת הבנקאות ואלו יוצרים חוסר וודאות שמעיקה על הבנקים".
מעבר לרגולציה, בנק לאומי הפריש כ-400 מיליון דולר בגין הסתבכות עם רשויות המס בארה"ב ועדיין לא ברור אם ראינו את הסוף.
"זה לא הסוף. בנק לאומי שם את הפרשה מאחוריו, אך הבנקים פועלים ומזרחי-טפחות ויתכן שגם בנקים אחרים שיצטרכו לתת את הדין כנראה כבר ברבעונים הקרובים. אז נראה את החשיפה שלהם ונוכל לכמת את זה מבחינת המשקיעים".
לחץ נוסף על מניות הבנקים קשור ל"כמות הצפה" של המניות בעיקר בגלל הרגולציה והחלטת המדינה למכור את החזקותיה בבנק לאומי.
"דווקא כאן יש יותר בשורה מאשר בשנת 2014 כי חלק גדול מהסחורה כבר נמכרה ונספגה מצוין בשוק. בשנת 2015 המדינה צריכה לרדת לפחות מ-5% בבנק לאומי ומעבר לזה לא אמור להיות לחץ - מרבית מכירת המניות הגדולות כבר בוצעו".
מה המניות המומלצות של אקסלנס ברוקראז'?
"בנק לאומי יישם בשנתיים האחרונות יפה מאוד את התוכנית האסטרטגית שלו וזה יביא אותו להצלחה שאת הפירות שלה נראה בשנים 2015-2016. בנק לאומי בראש ההעדפות שלנו עם מחיר יעד של 16.8 שקלים. אנחנו פחות ממליצים על בנק דיסקונט - חוששים מהתוכנית האסטרטגית ורוצים לראות שינוי אמיתי".
מה הצפי לדוחות הכספיים של הבנקים? "הרבעון האחרון לסיכום שנת 2014 יהיה חלש עם הרבה 'רעשים' חשבונאים בעיקר בגלל דרישה של בנק ישראל להפרשה נוספת. בניטרול ה'רעשים' רואים תשואה להון קרובה ל-9% - תשואה יציבה יחסית, על אף שהריבית בשפל".
ב-23 בפברואר בנק ישראל הפחית את הריבית מ-0.25% לרמת שפל היסטורית ל-0.1%. האם הריבית הנמוכה מקשה על הבנקים לייצר רווח?
"אין ספק שהריבית הנמוכה מקשה על היכולת של הבנקים לגזור קופון בין האשראי לבין הפקדונות. ככל שהריבית נמוכה יותר הבנקים מתקשים לייצר רווחי מימון, אבל בסך הכל הבנקים מצליחים להסתדר עם זה לא רע - הם מקזזים את הפגיעה דרך שינוי בתמהיל הנכסים וגם מגדילים את פערי הריבית בחלק מהמגזרים".
מה המשמעות של הריבית הנמוכה מבחינת המשקיע הקטן, מי ששוקל לקנות דירה וליטול משכנתא? "הפחתת הריבית מוזילה את המשכנתא בכמה עשרות שקלים בחודש ובגלל חלופות ההשקעה יש יותר עניין להשקיע בנכסי דלא-ניידי ולכן נמשיך לראות עלייה במחירי הנדל"ן ועלייה בהיקף המשכנתאות שזה חוזר לבנקים בגידול בתיק האשראי".
צילום ועריכה: גילי מייזלר
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  נדאג למסתננים-ביטוח בריאות חינם!! (ל"ת)
  רק מרצ!! 02/03/2015 16:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות