דרמה לילית: המכה שחטף טראמפ גוררת גלי הדף בשוק המט"ח - תראו את הדולר

תנודתיות חריפה מאוד הבוקר בשוק המט"ח, גם בזירה המקומית והכל לאור התפתחויות מכיוונו של נשיא ארה"ב
 |  (6)
הכישלון מהדהד

דרמה לילית התרחשה בארה"ב כאשר שני חברה סנאט רפובליקנים נוספים הודיעו כי הם מסירים את תמיכתם ברפורמת הבריאות של טראמפ. הודעתם למעשה מחסלת את הסיכוי של הנשיא להעביר את הרפורמה אותה קידם במרץ בחודשים האחרונים. ביטול רפורמת הבריאות מהווה כישלון מהדהד לממשל טראמפ ומטיל צל כבד על יכולתו להוציא לפועל רפורמות אחרות כגון רפורמת המיסים או רפורמה בתחום הרגולציה. השתיים האחרונות היו חלק מרכזי בראלי הגדול בשוקי המניות לאחר כניסתו של טראמפ לתפקיד.

התגובה הראשונית היא דווקא בשוק המט"ח - שם הדולר יורד 0.7% מול האירו לשפל של כמעט שנתיים ומשלים בכך מהלך התחזקות של מעל 10% מול המטבע האמריקני מתחילת השנה. בשוק המקומי האירו מזנק 1.5% לרמה של 4.12 שקלים (שיא מתחילת השנה), הדולר קופץ 1% לרמה של 3.578 שקלים לשיא של חודש וחצי. אבל צריך להגיד שבשוק המקומי הזינוק הגדול בדולר ובאירו מול השקל הוא רובו ככולו תוצאה של רכישות מצד בנק ישראל (ככל הנראה) וכבר אתמול לאחר קביעת היציג החל אותו ראלי גדול בדולר ובאירו - ראלי אותו אנחנו רואים כעת ויבוא לידי ביטוי בקביעת היציג היום. הכלכלן הראשי במיטב דש כתב אתמול בהתייחסות לדברים כי "במסגרת הודעת הריבית בשבוע שעבר בנק ישראל העביר מסר מאוד ברור, וזה התקבל בשוק המט"ח" - לכתבה המלאה 
בשוק המניות התגובה לפי שעה מינורית, כאשר החוזים בוול סטריט נסחרים בירידות קלות והדאקס הגרמני נסחר בירידות של 0.5% (התחזקות האירו מעיבה על המדד הגרמני שמורכב בעיקר מחברות יצואניות) אחרי 5 ימי עליות רצופים. באסיה היחלשות הדולר מול היין (מינוס 0.4%) שולחת את מדד הניקיי היפני לירידה של 0.6%. 
דולר רציף +0.12% דולר רציף 3.61 +0.12% דולר רציף בסיס:3.61 פתיחה:0 גבוה:3.61 נמוך:3.6 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא:
אירו רציף +0.14% אירו רציף 4.1 +0.14% אירו רציף בסיס:4.09 פתיחה:0 גבוה:4.1 נמוך:4.09 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא:
גרף האירו מול הדולר ב-12 החודשים האחרונים, ראלי של מעל 10%
לאור ההתפתחויות האחרונות, הודיע מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מקונל, כי המהלך הבא שהסנאט ינסה לבצע הוא הצבעה על ביטול "אובמה קר" בלבד, ורק כאשר יצליחו בהצבעה זו ינסו לקדם רפורמה חדשה. "למרבה הצער, עכשיו זה ברור כי המאמץ לבטל ומיד להחליף את הכישלון של 'אובמה קר'  לא יהיה מוצלח", אמר מקונל בהצהרה. בתוך כך, סקטור הביומד צפוי להיות במוקד היום, כאשר נראה שמכל החששות מרגולציה חדשה שגרמו לתשואת חסר בשנה האחרונה, לא נותר הרבה.
יונתן כץ מלידר שוקי הון: "הכשלון של טראמפ בהעברת רפורמה בביטוח הבריאות מחזקת את ההערכה שלא צפויה רפורמה במערכת המיסוי בקרוב או אפילו מהלך של הגדלת תשתיות. מדובר בהערכה אשר כבר משפיעה על החלשות הדולר בעולם, מגמה אשר צפויה להימשך לכיוון ה-1.2 דולר לאירו עד סוף השנה הנוכחית."
ליאור פאוסט, ראש דסק מסחר במט"ח, לאומי שוקי הון: "כשלון טראמפ בנושא הבריאות רק הוסיף לתחושה, שבניגוד למצב לפני חצי שנה אז הפוליטיקה האירופית נראתה תקועה ומסוכנת - כעת וושינגטון נראית במצב קשה יותר, מה שגורם להתרחקות מהדולר. מדד המחירים לצרכן האמריקאי הפתיע לרעה ביום שישי ויחד עם נאום צונן של הנגידה האמריקאית הוביל לחולשת הדולר בעולם.  אל מול אלו ניצבת הערכה כי הבנק המרכזי האירופי קרוב להידוק מוניטרי, מה שמחזק את האירו.  ההודעה לפיה מריו דראגי יופיע בוועידת הפד' ב-24 לאוגוסט, שבועיים לפני הודעת הריבית, יוצרת תחושה שהוא רוצה להכין את השווקים לשינוי במדיניות - ולכן האירו מתחזק". 
הנשיא טראמפ מיהר להגיב גם הוא להתפתחויות, כאשר צייץ ברשת הטויטר כי "הרפובליקנים חייבים עתה לבטל את "אובמה קר".

 

 

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  אהה אז האירו לא יפול לשוויון מול הדולר? הרי זה מה
  פ 18/07/2017 14:36
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שרוב האנליסטים אמרו לא?
  סגור
 • 3.
  איזה נשיא נפל...
  דניאל 18/07/2017 11:05
  הגב לתגובה זו
  5 15
  מעולם בשום מקום בעולם לא היה נשיא כזה עלוב וטיפש...
  סגור
 • היו ,יש ויהיו,אבל לא בדמוקרטיות (ל"ת)
  אחד 25/07/2017 23:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  אין ספק שבנק ישראל
  ינון 18/07/2017 10:33
  הגב לתגובה זו
  2 6
  עובד שעות נוספות בימים האחרונים
  סגור
 • 1.
  בנק ישראל
  י 18/07/2017 10:22
  הגב לתגובה זו
  3 8
  בעיקבות הלחץ של תשובה עופר וחברים אחרים של שר האוצר בנק ישראל נכנע וקונה דולרים במחיר לא ריאלי כאילו קניות אלו יכולות לצמצם את העודף המסחרי שיש לישראל. קניות אלו הם בדיוק נקודת הכניסה של סוחרים שיודעים שעודף מיסחרי יגרום ליסוף בלתי נמנע, סובסידיה לחברות הזרות שמעסיקות עובדים והטבה אישית לתשובה ולעופר (כאילו שהם לא קיבלו מספיק) על חשבון כל הציבור. השקעה בתשתיות והורדת מיסים היא הדרך לשמור על המטבע בפני יסוף...
  סגור
 • מענין כמה אנשים הם נגד הורדת מיסים והשקעה בתשתיות
  י 18/07/2017 15:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  או לחילופין מדובר בטרולים של תשובה ועופר .. הרי לאורך כל השנים האחרונות הוכח שקנית דולרים היא כמו אספירין לחולה סרטן. הבעיה של ישראל היא עודף יצוא ואפשר לאזו את זה עם הקלות ביבוא ...
  סגור