כיל ירדה 2.3% ברקע לדליפה בדרום: "הסיטואציה עלולה להוביל לפגיעה בייצור"

 |  (9)
עידן עופר, צילום: בוצ'צ'ו
בסוף השבוע האחרון בריכה המשמשת לאגירת מי גבס חומציים הנוצרים בהליכי הייצור במפעל רותם מקבוצת כיל קרסה באופן חלקי, והביאה לדליפה של מי גבס חומציים שזיהמו את נחל אשלים הסמוך. המשרד להגנת הסביבה סגר בתגובה את שלוש הבריכות של המפעל - מה שאילץ את החברה להגיש בקשה לשימוש בבריכה מספר 4 החלופית. בבית ההשקעות פסגות הוציאו התייחסות לאירוע ולגבי האפשרות שכיל לא תקבל את האישור להשתמש בבריכה החלופית.
מניית  כיל +0.67% כיל 1,967 +0.67% כיל בסיס:1,954 פתיחה:1,957 גבוה:1,976 נמוך:1,945 תמורה:42,576,368 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא:  ירדה בכ-2.3% במחזור של 19 מיליון שקל, לעומת מחזור יומי של 21.5 מיליון שקל בממוצע בחודש האחרון.
האנליסטית אילנית שרף מבית ההשקעות כתבה: "בסיטואציה כזו (בה החברה לא תקבל אישור לשימוש בבריכה החלופית) כיל כרגע לא תוכל להמשיך ולייצר חומצה ירוקה הנחוצה לה לייצור דשנים מבוססי פוספט ומוצרים נוספים. חשוב לציין כי מדובר בתהליך הנמצא די בתחילת שרשת הייצור והחומצה הירוקה מהווה בסיס לייצור דשנים ובסיס לחומצה לבנה בה נעשה שימוש במוצרי מזון ומוצרים תעשייתיים כך שבמידה וקיימת דרישה להפסקת הייצור הנזק עבור החברה יכול להיות גבוה. עוד נוסיף כי קיימים כיום מלאים של חומצה ירוקה ולכן לטענת כיל יש בסיס להמשך הייצור, עם זאת, החברה אינה מספקת מידע לגבי כמות המלאים של חומצה ירוקה ואינה מספקת כרגע תשובות לגבי היקף הנזק ואת המשמעות לגבי יכולת הייצור במפעל רותם. הסיטואציה שנוצרה עלולה להוביל לפגיעה בייצור באופן חלקי ואף מלא, במידה ולא יקבלו אישורים להשתמש בבריכה 4 ובאם ייאסר על החברה המשך הייצור כתוצאה מבעיות נוספות שעשויות להתרחש בשטח. בנוסף ישנן השלכות כספיות נוספות הנובעות מחשיפה להליכי אכיפה והפגיעה שהתרחשה בסביבה כתוצאה מהדליפה והקריסה".
"הסיטואציה שנוצרה עלולה להוביל לפגיעה בייצור"
שרף ממשיכה: "אין אנו יודעים כרגע לכמת את הנזק עבור כיל אך מאחר ומדובר בתהליך לייצור חומצה ירוקה המשמשת למספר רב של מוצרים מוגמרים בחטיבות שונות הפגיעה עלולה להיות משמעותית במידה והמשבר לא ייפתר במהרה ולא ימצאו פתרונות מידיים להחזרת המפעל לפעולה. פגיעה זו בפעילות החברה מתווספת לתקופה מאוד חלשה במגזרים העיקריים בהם פועלת החברה לנוכח החולשה העולמית שמקורה בירידה הדרמטית והמתמשכת במחירי הגרעינים בעולם". 
מוקדם יותר כיל דיווחה לבורסה על הגורמים שהביאו לדליפה שהביאה לזיהום נחל אשלים הסמוך. הסוללה בבריכה מספר 3 במפעל של רותם, קרסה באופן חלקי והביאה לדליפת הענק. המשרד להגנת הסביבה הורה על הפסקת השימוש בשלוש בריכות המשמשות לאגירת מי הגבס. החברה הגישה היום בקשה לשימוש זמני בבריכה מספר 4 חלופית כאשר היא ממשיכה לפעול למציאת פתרונות להמשך הפעלת המפעל ולשיקום הבריכות בטווח הקצר והארוך. עם זאת, נכון להיום החברה לא יכולה להעריך את מלוא המשמעות על האירוע במפעל רותם, כמו כן את ההשלכות הכספיות על החברה וההשלכות הסביבתיות. הנזק העיקרי נגרם לנחל אשלים הסמוך שהתכסה בשכבה חומה של חומר. 
השר להגנת הסביבה זאב אלקין אמר הבוקר לגל"צ: "נערכת כעת בדיקה מקיפה של המקרה ונזמן את הגורמים לשימוע ובעקבות זאת נחליט האם יש סיבה לחקירה פלילית".
  הפגיעה בפעילות החברה בסוף השבוע האחרון מתווספת לתקופה מאוד חלשה שחוה כיל במגזרים העיקריים בהם היא פועלת, לנוכח החולשה העולמית שמקורה בירידה הדרמטית והמתמשכת במחירי הגרענים בעולם. אם לא די בכך, החוזים למכירת האשלג (שנסגרים בדרך כל בחודש יוני) עדיין לא נחתמו השנה. בהקשר זה כותבת שרף: "השינויים המבניים בשוק אינם מבשרים טובות ולכן בשנים האחרונות המנייה סבלה מלחץ שלילי גבוה בדומה למתחרות שלה מעבר לים. כרגע הערכות הן שהחוזה בין הסינים ייחתם במהלך החודש הנוכחי. בינתיים נרשמה ירידה בהיקף היבוא של סין בחודש מאי וחולשה גם בביקושים באירופה. ההודים שלפני כחודש נראה היה כי הם עשויים להתיישב לשולחן הדיונים עוד לפני שיחתם הסכם עם הסינים, מציינים כי הם יושבים על מספיק מלאים ולכן אין מבחינתם לחץ בנוגע לחתימה על חוזה בעיקר נוכח העובדה כי צפויים משלוחים נוספים בחודש הנוכחי ובאמצע חודש אוגוסט. בהודו קיימות ציפיות לירידה בכמויות הנצרכות לנוכח הפחתת הסובסידיות והשינוי במטבע שהובילה לעלייה של יותר מ-20% במחיר שרואה החקלאי המקומי. בעבר עליית מחיר הובילה להפחתת הכמויות הנצרכות. נציין כי היצרניות דוחפות לעלייה במחיר לחוזה הנוכחי מול הסינים שבהכרח ישפיע גם על ההודים. המשך הדחייה על חתימה על ההסכם כמובן שמפחיתה את הסיכוי לכך כפי שכבר כתבנו בעבר".
מניית כיל בחודשים האחרונים:
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  האם גם הפעם הרגולטור ייכנע לבעלי ההון?
  אזרח 02/07/2017 16:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראה מתווה הגז המושחת, ראה מקרי פיצוצי הגז של חברות הגז הביתי, ראה מסירת מעיינות לחברות המים המינרלים,
  סגור
 • 7.
  מנהלי המפעל לדין פלילי וקנס של מאות מיליונים
  מה שמגיע להם זה 02/07/2017 14:51
  הגב לתגובה זו
  0 1
  זהו פשע סביבתי ממדרגה ראשונה, לא ייתכן שלא יתנו על כך את הדין.
  סגור
 • 6.
  מ.א
  כיל 02/07/2017 14:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אולי שכחתם. יש לכיל כיסוי. ביטוחי לכן. הנזק שולי
  סגור
 • 5.
  צריך לקנוס את כיל ב300 מליון דולר
  יוני 02/07/2017 13:26
  הגב לתגובה זו
  1 2
  ולחייב אותם לתקן את נזקי ים המלח בעלות של מליארדים
  סגור
 • 4.
  לכלל משקיעי כיל
  מוטי בכר 02/07/2017 13:07
  הגב לתגובה זו
  0 3
  חחחחחח מניה זוועה צאו ממנה לא שווה כלום רק צרות!!!
  סגור
 • 3.
  הם צריכים לשלם קנס+כל הוצאות הטיפול והשיקום! כמו שעשו
  ' 02/07/2017 12:38
  הגב לתגובה זו
  4 3
  לחברת BP באסון דליפת הנפט במפרץ מקסיקו! לקנוס בכל סכום בלי להתפשר ולפתוח בחקירה פלילית! הגיע הזמן שיבינו שלפגיעה בטבע יש מחיר כבד מאד! ללא הטבע- האנושות תיכחד! תחזרו לספר בראשית ותקראו שאנחנו לא לבד פה!!! אל תשכחו את זה ולו לרגע אחד! תכבדו את הטבע ואת החיות!
  סגור
 • 2.
  יש לסגור את כיל לאלתר ולקנוס אותה במיליארדים (ל"ת)
  בנימין 02/07/2017 10:58
  הגב לתגובה זו
  2 5
  סגור
 • כמה שטויות אתה מדבר... (ל"ת)
  לא יאומן 02/07/2017 14:42
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 1.
  אין דין ואין דיין (ל"ת)
  בולשיט 02/07/2017 10:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור