22:09 הירידות בוול סטריט מתמתנות: הנאסד"ק מאבד 0.4% בלבד, אפל מאבדת 2.7% >>

21:09 הסיבות שהביאו לתנודה החדה הבוקר בשווקים, האם יש סיבה לדאגה? >>

19:09 אדובי: הכנסות של 8.7 מיליארד דולר לשנת 2018, מניית החברה מטפסת 11% >>

16:16 הדולר היציג נקבע על 3.50 שקלים, האירו על 4.14 שקלים

15:34 ירושלים: חרדים מפגינים בכיכר השבת וחוסמים את תנועת הרכבת הקלה

14:36 בולטות בת"א: כיל יורדת 2.2%, דלק קבוצה יורדת 1.5%

12:52 רשות ני"ע הגישה לביהמ"ש בקשה להארכת ההגבלות על פילבר >>

12:16 מניית פרוטרום עולה 0.8% ומשלימה עלייה של 40% מתחילת השנה

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
הבתכב תוריינ

ניירות בכתבה

BizTV
BizTV
ןוהה קוש רודמ

מדור שוק ההון

מדור שוק ההון

תויגתב יכה
הכי בתגיות

שיכון ובינוי וסאנפלאואר מממשות את הפרויקט הסולארי בספרד תמורת 45 מיליון אירו

 | 
אנרגיה סולארית
Share
סאנפלאואר (+0.64%) סאנפלאואר 585.4 +0.64% 17:24 19/10/2017תל אביב הוסף לתיק האישי סאנפלאואר בסיס:581.7 פתיחה:581.7 גבוה:592.8 נמוך:592.8 תמורה:705 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות  ושיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת (מקבוצת שיכון ובינוי (-2.39%) שיכון ובינוי 842 -2.39% 17:24 19/10/2017תל אביב הוסף לתיק האישי שיכון ובינוי בסיס:862.6 פתיחה:857 גבוה:862 נמוך:842 תמורה:1,798,644 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות ) המחזיקות כל אחת 50% בפרויקטים סולאריים של 13 מגה-וואט בספרד, מודיעות היום כי חתמו על הסכם למכירת מלוא האחזקות בפרויקטים לפיו יקבלו סך של 45 מיליון אירו (ביחד) בגין המכירה וזאת בניכוי סכומים שנמשכו מהפרוייקטים מיום ה-31 בדצמבר 2015 (כאשר הן יהיו זכאיות לקבלת הכנסות מהפרויקטים עד ליום זה). החברות ציינו כי שולמה מקדמה בסך של 1.5 מיליון אירו במועד חתימת ההסכם.


בתוך כך, כ-5 מיליון מסכום המכירה יהיה עבור פרויקט אולמדה אשר ממומן על ידי בנק ומכירתו מותנת באישורו של הבנק כך שאם לא יתקבל עד ליום ה-1 באפריל 2017 ההסכם יבוטל. סאנפלאואר מדווחת שהיא צפויה לרשום רווח של 3 מיליון אירו מהשלמת העסקה בעוד ששיכון ובינוי מדווחת כי העסקה תניב רווח שאינו מהותי.

ירון סילש, מנכ"ל שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת, אמר בשיחה עם Bizportal: "שיכון ובינוי לא חברת ייצור חשמל, אנחנו יוזמים פרויקטים בסיכון גבוה או בינוני, מפתחים מממנים, מקימים ולאחר מכן אנחנו מתפעלים אותם עד שאנחנו מגיעים למכסת הפוטנציאל שלהם. בדרך כלל אנחנו מוכרים פרויקטים סולאריים לאחר פרק זמן של 2-4 שנים, כמו שעשינו לפני שנתיים בפרויקטים אחרים. כשהתחלנו עם הפרויקטים בספרד ב-2008  לקח להם קצת יותר זמן בגלל שממשלת ספרד ביצעה שינויי רגולציה רטרו אקטיביים"."התחלנו את פיתוח הפרויקטים ב-2008 ביחד עם שותפים ותפעלנו אותם מאז. למרבה הצער, ממשלת ספרד שהייתה על סף פשיטת רגל, הפרה את ההסכמים איתנו והפחיתה את תעריף ההסכם. היא למעשה הפרה חוזים רטרו אקטיבית עם כל יצרניות האנרגיה המתחדשת והכריזה בכמה צעדים על הפחתת התעריף ולאחר מכן ביטולו לגמרי. ב-3 שנים האחרונות טייבנו את הפרויקטים האלה (בספרד) -  שיפרנו את התפעול שלהם, דיברנו עם בעלי הקרקע, עם המפעילים ועם הרשויות ולמעשה שיפרנו את המודל. בנוסף, ביצענו מימון מחדש לפרויקט אולמדה כדי שלא יהיה בדיפולט"."למעשה הבאנו את הפרויקטים לנקודה הזאת שבה אנחנו יכולים למכור אותם ברווח  מקסימלי אנחנו יוצאים עם כל ההון שהשקענו ובנוסף, רווח שאנחנו מתכוונים להשקיע בפרויקטים אחרים שבשלב הייזום וההקמה. ברגע שפרויקט מגיע למצב שהוא עובד ומייצר, הוא מתנהג כמו אג"ח. מכרנו לקרן שקונה פרויקטים עם תשואה הרבה יותר טובה מאג"ח, של 6%-7%, ואת המרווח מעל זה אנחנו מממשים ורושמים אותו כרווח ומשקיעים אותו בפרויקטים אחרים".

אז הסיבה למכירה היא בגלל הערמת קשיים מצד ספרד?
"אני לא חושב שזה בגלל הרצון לצאת מספרד. שלושת הפרויקטים האלה (שנמכרו בספרד) הם בנקודות שיא שאפשר למכור אותם. עשינו את כל מה שיכלנו מבחינת התפעול ושיפור תנאי המימון, טייבנו את הפרויקטים ולכן אנחנו מוכרים אותם. אם היו לי עוד פרויקטים שאפשר ליזום בספרד אולי הייתי עושה את זה, אבל זו לא מדינת היעד שלנו. אנחנו יותר מתרכזים עכשיו באמריקה הלטינית ובאפריקה. זה לא בשביל לצאת או להיכנס לספרד, פשוט שלושת הפרויקטים האלה נמצאים בשיא שלהם מבחינת הפוטנציאל והחלטנו לממש אותם".

"בשיכון ובינוי בכלל ולא רק בתחום האנרגיה, מקימים פרויקטים, יוזמים ומממנים אותם, מתפעלים עד למקסום הפוטנציאל שלהם ומוכרים אותם – זאת האסטרטגיה שלנו. ההיגיון אומר שה- IRR (תשואה) של הפרויקטים גבוה יותר בפיתוח בייזום ובהקמה בשל הסיכון, איתו אנו יודעים להתמודד איתו בתור חברת ייזום והקמה. אחרי שהפרויקטים פועלים ה-IRR שהם מניבים כבר יותר נמוך, כלומר משקיעים מוכנים להסתפק בפחות ואז אפשר למכור לקרנות שמסתפקות ב-IRR נמוך יותר, לעשות רווח על ההון שלנו ולהשקיע בפרויקטים שנותנים תשואות יותר גבוהות".

מה לגבי השקעות בישראל?
"בישראל אנחנו מהווים בין 10%-20% מהשוק הסולארי. אנחנו משקיעים המון בישראל כי היא הבית שלנו וכל פרויקט סולארי שיהיה בישראל אנחנו נהיה מעורבים בו. אנחנו מקימים את אשלים בדרום ויש פרויקטים שכבר עובדים, כמו נבטים עם 18 מגה-וואט. בנוסף, אנו מתכננים את פרויקט צאלים, תחנה סולארית עם 20 מגה-וואט. הבעיות בארץ הן שמדובר בשוק קטן ושלא מתפרסמות מכסות סולאריות. המדינה טוענת שהיא מתעכבת במרכז עם 40 מגה-ואט כבר שנתיים".
 
"בכל פרויקט של אנרגיה מתחדשת  ובכל מרכז אנו מתכוונים להתמודד עליו. אני מאמין שאנחנו נישאר בפלח שוק הנוכחי שלנו אם לא יותר. אנחנו שואפים להיות גדולים יותר, מה שאומר בעיקר להשקיע בחו"ל כאשר היעד העיקרי שלנו כרגע הוא אמריקה הלטינית ואפריקה. יש שם כבר נוכחות של הקבוצה עם חברות קבלניות שבונות שם תשתיות. אנחנו בעיקר פוניים לצ'ילה, מקסיקו, ניגריה, קניה, אתיופיה ואני מקווה מאוד שבחודשים הקרובים כבר נתחיל לראות פירות למאמצים שלנו, זאת למרות שיש תהליך מאוד ארוך של פיתוח ויקח עוד קצת זמן. אני מאמין שבמהלך 2017 כבר נראה תוצאות".
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של שוק ההון ולמבזקים של ביזפורטל - ניוזלטרים חובה לכל משקיע
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.