משבר החובות חוזר? המדינה שעשויה להפסיק את תשלומי הפנסיה עוד השנה

על הבעיה שעלולה לצוץ כבר בשנה הקרובה  ומדוע היא מספקת רוח גבית לשווקים
 | 
(8)
משבר החובות חוזר? המדינה שעשויה להפסיק את תשלומי הפנסיה עוד השנה
להתפתחות הטכנולוגיה בעולם בעשורים האחרונים צדדים חיובים רבים: היא העלתה את רמת החיים של רוב תושבי העולם, הוציאה מיליונים מעוני וגרמה לעלייה משמעותית בתוחלת החיים במדינות המערב. הבעיה בעלייה בתוחלת החיים בעולם היא שבמסלול הנוכחי גובר החשש בקרב הכלכלנים בעולם כי הדבר יביא לקריסה של הכלכלות בעולם המערבי ונראה כרגע שלאיש אין מושג איך לפתור את הבעיה.
המדינה הראשונה שככל הנראה תגיע בשנה הקרובה למצב מסוכן של התייבשות מערכת הפנסיה  במדינה היא ספרד. מלבד השינויים הדמוגרפיים שחוותה המדינה בעשור האחרון, נראה כי פעולות הממשלה בשנים האחרונות הן אלו שהביאו למצב הבעייתי במערכת הפנסיה המקומית: החל מ-2012 הממשלה הספרדית התחילה למשוך כסף מהקרן שאמורה להבטיח את תשלומי הפנסיה הבאים על מנת לממן גירעונות ממשלתיים. כתוצאה מכך, הקרן שהסתכמה ביותר מ-66 מיליארד אירו ב-2011 התכווצה ל-15 מיליארד ב-2016. התערבות ממשלתית מנעה מהקרן להתייבש לחלוטין כבר השנה, אך נראה שב-2018 לא יהיה מנוס מהתייבשות מוחלטת של מערכת הפנסיה במדינה. נתונים אלו מתווספים ללחץ הרב השורר במדינה בעקבות הרצון של הקטאלונים להכריז על עצמאות.
נציין כי מערכת הפנסיה במדינה רשמה ב-2016 את הגרעון הגדול ביותר בהיסטוריה שלה 18.1 מיליארד דולר, ב-2017 צפוי הגרעון להסתכם ב-16.6 מיליארד דולר, בערך 1.5% מהתמ"ג הספרדי. ב-2018 הגרעון צפוי להיות בטווח של 18-20 מיליארד אירו.
במילים פשוטות: החל מהשנה הקרובה הממשלה הספרדית צריכה להתחיל לגייס קרוב ל-2% מהתמ"ג של המדינה  באופן קבוע לטובה תשלום פנסיה לאזרחיה. נזכיר כי יחס החוב/תוצר של המדינה נמצא ברמה גבוהה (קרוב ל-100%), כאשר הבנק המרכזי באירופה (ECB)  מתכנן לצמצם את הקניות בשוקי האג"ח. השאלה המעניינת שצריכה להישאל היא איזה גוף ירצה לתת הלוואות למטרות תשלום פנסיה במצב הנוכחי, ומה ימנע מזה להתפתח להיפר אינפלציה הרסנית?
יחס החוב/תוצר של ספרד- יצליחו לגייס הון ?

מגיפה עולמית
המצב בספרד נמצא אמנם בנקודת קיצון, אבל רוב המדינות בעולם צפויות להגיע לנקודת קריסה כזו בשנים הקרובות. עפ"י מחקר שפורסם מוקדם יותר השנה, ההתחייבויות הבלתי ממומנות מצד קרנות הפנסיה בארה"ב מסתכמות ב-3.85 טריליון דולר, כאשר 1.38 טריליון מיוחסים לקרנות הפנסיה הממשלתיות. 100 הקרנות הגדולות בארה"ב נמצאות בגרעון שנתי של 30%.
הבעיה צפויה לתפוס תאוצה בשנים הקרובות בגלל השינויים הדמוגרפיים שעובר העולם המערבי. בארצות הברית, נכון להיום, חיים 35 מיליון אזרחים מעל גיל 70, המהווים בסביבות 11% מהאוכלוסייה הכוללת. מספר זה צפוי לזנק עד ל-15% עד שנת 2030, כפי שניתן לראות מהגרף הבא.
התארכות תוחלת החיים מגיעה בעיצומו של תהליך הדרדרות מהירה בקצב הילודה. עפ"י דו"ח שפרסם השבוע ארגון Negative Population Growth, נראה כי הקריסה של מעמד הביניים בארה"ב מביאה לירידה חדה בכמות הילדים הנולדים בארה"ב. קצב הילודה הנוכחי (1.8%) נמוך מקצב התמותה (2.1%), או במילים אחרות: אוכלוסיית ארה"ב מתחילה להצטמצם, והנטל על שוק העבודה צפוי להחמיר עוד יותר בעשורים הקרובים.
קצב הילודה בארה"ב לפי הדו"ח האחרון: התרסקות מהירה בשניים האחרונות עקב המצב הכלכלי הלוחץ
דלק לשוקי המניות?
אחת הדרכים להתמודד עם ההתחייבויות הגדלות בהתמדה היא באמצעות עליית מחירי נכסים- זה בדיוק מה שקורה בשוקי המניות בשנים האחרונות. חברת הדירוג מוד'יס פרסמה מוקדם יותר דו"ח בנושא ובו טענה כי בתרחיש של ירידה קטנה בתשואת המדדים במשך שלוש השנים הבאות (ירידה של 5%), יוביל הדבר לזינוק של 59% בהתחייבויות הלא ממומנות בקרנות הפנסיה. העליות במדדי המניות השנה בחסות הבנקים המרכזיים מאפשרים לקרנות הפנסיה לקזז  את הגירעונות שהדמוגרפיה יוצרת ולמעשה לדחות את הסוף- "גדול מגדי ליפול גרסת הפנסיות?". השאלה המעניינת כמה כל התהליך הזה יציב בהסתכלות לטווח של יותר משנה-שנתיים.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  הבעיה בארץ יותר חמורה
  אני 23/11/2017 11:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש הרבה מאוד ילדים חרדים בלי לימודי ליבה ולכן הם לא יוכלו להתפרנס ויהיו נטל על השאר
  סגור
 • חבל שלא למדת ליבה
  יהודי 26/11/2017 19:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמות העובדים בציבור החרדי היא למעלה מ75% כך עפ"י הלמ"ס וזאת אף ללא לימודי ליבה ועל אף שלא מכירים בלימודים שלהם לצורך קבלת תואר כך שלטעון שבארץ יגיעו שהבעיה בארץ חמורה יותר בגלל החרדים זו אנטישמיות לשמה
  סגור
 • 4.
  ירידת הילודה היא לא עקב המצב הכלכלי. זה בכל אירופה.
  נמאס מהחובבנות 23/11/2017 08:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בכל אירופה, גם בגרמניה וסקנדינביה, יש ירידה חזקה בילודה, זה לא קשור למצב הכלכלי, כמו שהעיתונאי החובבן פה טוען
  סגור
 • 3.
  ובישראל
  שוקי 21/11/2017 23:06
  הגב לתגובה זו
  5 1
  עובדי המדינה למיניהם מקבלים פנסיה תקציבית בלי סוף, ואנחנו מממנים אותם .גם אלינו הקטסטרופה תגיע
  סגור
 • בארץ הבעיה פחות חמורה
  נועם 22/11/2017 14:49
  הגב לתגובה זו
  1 1
  א. אין לנו בעיית ילודה. בספרד הילודה פחות מ-2 ילדים למשפחה כלומר האוכלוסיה מצטמצמת ובנוסף יש אבטלה שבעקבותיה הצעירים עוברים לגרמניה. ב. אין לנו גירעון כמו בספרד. שם הגירעון גבוה מ-100 אחוז מהתוצר ואצלנו פחות מ-70 אחוז. ג. עובדי המדינה הוותיקים שמקבלים פנסיה תקציבית מתמעטים באופן טבעי והחדשים לא נמצאים בפנסיה תקציבית
  סגור
 • 2.
  את החובות
  תטאו 21/11/2017 21:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רכישת אגחים עי הבנק המרכזי
  סגור
 • 1.
  Bloody January!
  רוני 21/11/2017 19:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יש בעיות מתחת לשטח ופשוט מטאטאים מתחת לשטיח. כדאי לממש רווחים ולהקטין חשיפה. יש גם מסחרה בנוגע לרווחי החברות. מתישהו יגיע מימוש והוא יהיה מאוד כואב.
  סגור
 • שנשארים בפנים
  לא קולט משקיעים 21/11/2017 22:08
  הגב לתגובה זו
  0 2
  מה שהפסדתם - הפסדתם. נראה לכם שתרוויחו משהו מגלי העליות האלה? תאמינו לי שלא. בהצלחה לכולם
  סגור