שוק העבודה בארה"ב: האבטלה יורדת (שוב) בקצב מהיר מהצפוי

החששות לגבי סגירת אסדות ובארות קידוח בשל מחיר הנפט הנמוך עדין לא מתבטאות במובטלים בארה"ב
|
המומנטום חזר

שבוע לאחר שבארה"ב מדד התביעות הראשוניות לדמי אבטלה הציג עליה חדה מעבר לצפי, היום דווח המדד מחדש. לשמחת המשקיעים, השבוע כמות התביעות חזרה למגמה הכללית של שוק העבודה האמריקני והציגה ירידה בתביעות החדשות מתחת לצפי. הצפי של השוק היה ל-293 אלף תביעות חדשות לשבוע האחרון, התוצאה הייתה 283 אלף תובעים חדשים בלבד. 

מדד התביעות לארבעה חודשים, מדד אשר משתנה בתנודתיות נמוכה יותר, הציג כמות של 283 אלף תביעות חדשות. הצפי היה לתביעות של כמעט 289 אלף תביעות. 

הנתון האחרון מצטרף לנתונים השונים לגבי שוק העבודה האמריקני שממשיך להתחזק בעקבות הצמיחה הכללית במדינה. למעשה שנת 2014 הייתה השנה הטובה ביותר של שוק העבודה מאז שנת 2000, כאשר האחרון הוסיף כ-2 מיליון משרות חדשות. בתוך כך, שיעור האבטלה ירד לקראת סוף השנה אל 5.8% וצפוי להמשיך לרדת גם השנה אל 5.4%, שיעור האבטלה ההיסטורי של השוק האמריקני. לטענת חלק מהכלכלנים, עליה חדה כל כך בכמות המועסקים הייתה אמורה להתבטא באופן חד יותר בצמיחה במדינה.

עם זאת לא כולם אופטימיים לגבי ההתפתחויות בשנה הקרובה. אם עד חודש נובמבר האחרון, המשך השיפור בשוק העבודה היה פחות או יותר קונצנזוס, בקרב חלק מהכלכלנים לאחרונה החלו תחושות של פקפוק. גורם השינוי הוא הירידה החדה במחירי הנפט שגורמים לשינוי תוכניות מהותי בקרב חברות הנפט ופצלי השמן בארה"ב. 

באמצע חודש ינואר, חברת המחקר baker hughes הוציאה דוח לשוק שבו נכתב כי לא פחות מ-94 מתקנים להפקת או קידוח נפט נסגרו בארה"ב באמצע החודש. מדובר בירידה השבועית החדה מאז החלו ב-Baker Hughes לפרסם את הנתון ב-1987. נתון כזה מסמן באופן ברור את האיום שיש לירידה במחיר הנפט על שוק העבודה האמריקני שלצד ביטול הקפאה של קידוחים, יהיו גם עובדים בשוק הנפט שישובו לביתם ללא עבודה.

 דוח נוסף שהגדיל לאחרונה את אי הודאות לגבי שוק העבודה האמריקני. חברת צ'אלנג'ר (Challenger) המודדת את התפתחויות בשוק העבודה האמריקני, פירסמה כי בחודש ינואר 53 אלף מקומות עבודה נמצאו תחת סיכון. עלייה של 63% מחודש דצמבר. 42% מאותן מקומות עבודה בסיכון שייכים למגזר הנפט בארה"ב. שחרור עובדים בשוק הנפט בחודש ינואר היה גבוה יותר מכל שנת 2014. 

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות