ברננקי מאחוריכם: אנליסטים מנתחים את המגמה בעולם, "זה לא נורמלי"

מאז ה-22 למאי, אז נחשפו הפרוטוקולים של וועידת השוק הפתוח שדנה בריבית לחודש מאי, תכונה חדשה מתרחשת בארה"ב
|
(7)
בן ברננקי, צילום: Getty images Israel
במידה ומסתכלים על העבר כאשר מתחילה עלייה בשיעורי הריבית ניתן לראות שרשימת המנצחים היא בדרך כלל קצרה יותר ביחס לרשימת המפסידים. נוסיף לכך את העובדה שהתכנית להקלה כמותית אשר מתרחשת מאז 2009 היא הגדולה ביותר שידע האדם ונסיק כי היחס בין הרשימות הללו רק גדול יותר.

מאז ה-22 למאי, אז נחשפו הפרוטוקולים של וועידת השוק הפתוח שדנה בריבית לחודש מאי, תכונה חדשה מתרחשת בארה"ב. המשקיעים שהבינו כי התכנית להקלה כמותית יכולה להיפסק והיא לא תמשך לעד החלו לבחון בשנית את החלטות ההשקעה שלהם.

יתרה מזאת, משקיעים ניבהלו עוד יותר מהעובדה שחברי וועידת השוק הפתוח השתמשו לא פעם במילה הבעייתית "בועה". מילת הגנאי הנ"ל היא נורה אדומה לכל משקיע אשר נמצא בשוק יותר מ-4 שנים, וסובל מהפרעה פוסט טראומתית עקב משבר "הלווים הנחותים".

ב-19 לחודש (יום ד' האחרון) המשקיעים מוול סטריט חטפו מכה נוספת לאחר שהנגיד, בן ברננקי, עלה לפודיום והודיע כי אומנם הוא לא מתכוון להפסיק את תכנית הרכישות בתקופה הקרובה אולם מדבריו עלה כי הוא מאוד מעוניין להפסיקה וזאת כתלות במצב הכלכלה האמריקנית. בנוסף לכך הנגיד ציין כי לדעתו רמת האבטלה, אשר עומדת בימים אלה על 7.6% תרד ל-6.5% עד תחילת 2014. לאחר ההצהרה המדדים בוול סטריט ובעולם כולו התחילו להתגלגל במידרון שאת סופו איש לא יודע לחזות.

דיק דוב סגן נשיא ב- Rafferty Capital Markets אמר "זה לא נורמלי. זה לא נורמלי שכל השווקים הולכים לאותו הכיוון כתוצאה מאותה הסיבה". דוב הוסיף "אם הנכסים הקשיחים (נכסים עם ערך פנימי כמו זהב וכסף) צפויים לאבד מערכם רוב הנכסים האחרים צריכים להגיב בעליות".

חברת המחקר Bernstein איתרה את הנכסים אשר יכולים להיות מושפעים מעלייה בריבית. מבחינה היסטורית, מחירי הדלקים הם היחידים אשר רגישים בצורה משמעותית לעלייה בריבית ומגיבים לעלייה בצורה חיובית, זאת על פי ה-40 השנים האחרונות.

בנוסף, כאשר הריבית בארה"ב עולה ישנה השפעה חיובית על השווקים החיצוניים זאת כתוצאה מהתחזקות הדולר והפיכת שווקי המניות בעולם לאטרקטיביים יותר. בתוך כך ניתן לדבר על ברזיל טיאוון הודו מקסיקו ופינדלנד אשר הפכו האטרקטיבים ביותר כתוצאה מעליה בשיעורי הריבית בארה"ב כאשר מנגד ישראל היא היחידה ששוק המניות שם לא עלה.

במבט נוסף אל העבר, ניתן לראות כי מניות הבנקים הן המפסידות הגדולות מעליות בריבית בשלושת החודשים הראשונים לאחר ההכרזה. המניות הללו יורדות בדרך כלל בממצוע 3.8% וזאת בניגוד להנחה הרווחת כי לאחר עלייה בריבית בנקים יכולו לגבות יותר כספים כתוצאה מהשירות שהם נותנים (הלוואות, משכנתאות וכו..).

אופציית השקעה אשר איננה טובה בתקופות של עלייה בריבית היא הזהב. כפי שראינו בימים האחרונים, המחיר לאונקייה צלל ב-6% והסחורה ננעלה ברמה של 1,286 דולר לאונקייה, ונשקה לשפל של שלוש שנים.

"אנחנו רואים שהשוק בפאניקה והמשקיעים מגיבים בצורה לא רציונאלית". אמר אדם גרימס, מנהל השקעות ראשי ב-Waverly Advisors.

לבסוף נציין את השווקים המתעוררים, שעל פי ההיסטוריה עולים כאשר הדולר עולה. מדד ה-MSCI BRIC אשר עוקב אחרי המניות בברזיל רוסיה הודו וסין נפל גם הוא בימים האחרונים לאחר שצנח 17% מתחילת השנה. ג'ון היגינס כלכלן שווקים ראשי ב- Capital Economics אמר כי לדעתו המצב הולך להישתנות. הכלכלן יחס את דבריו לעובדה שהייתה האטה מסויימת בשווקים המתעוררים וזאת כתוצאה מהחלשות של סין וירידה ביצוא של מדינות קטנות.

"הגרוע מכל צפוי להיגמר בתקופה הקרובה והשווקים המתעוררים יחזרו למגמת צמיחה חיובית. זאת למרות שמחירי מוצרי צריכה רבים צפויים להמשיך לרדת בתקופה הקרובה." הכלכן הוסיף "לדעתי ברגע שאנחנו נראה יציבות מסוייימת לאורך תקופה קצרה זאת נקודת השפל ומשם המגמה היא צפונה".
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  נעשה כמה ז״ובות ביום א ? (ל"ת)
  משה ששון ישר 21/06/2013 15:56
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 5.
  טיאוון ? פינדלנד ? כלכן ? (ל"ת)
  מישהו עושה הגהה ? 21/06/2013 15:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  הודעה חשובה לקבוצת דלק תבא אותה ביום א 140000 פיר מנייה
  זאוס הסקסי 21/06/2013 13:06
  הגב לתגובה זו
  0 2
  שווה. ביותר לא לפספס!!!!!!!
  סגור
 • 3.
  קבוצת דלק ל 120000 פיר נייר ערך יום א
  זאוס הסקסי 21/06/2013 12:45
  הגב לתגובה זו
  1 4
  טיסה ישירה!!!!!
  סגור
 • 2.
  מה שאת עושה לי ...בגלל זה נכתב השיר ? (ל"ת)
  זה לא נורמלי 21/06/2013 11:48
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 1.
  תגובה בסיסית
  חייק'ה 21/06/2013 11:46
  הגב לתגובה זו
  3 3
  אני חושב שמלבד העובדה שהמניות יעלו גם זהב ישמיך לעלות
  סגור
 • אין דבר כזה
  מאמין של יניב 21/06/2013 21:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כשלחוץ בכלכלה קונים זהב וכשהכלכלה פורחת מוכרים את הזהב וקונים מניות לא נהייה יותר כסף אז או שהוא פה או שהוא שם
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות