החברות הגדולות במשק צופות המשך התמתנות בפעילות העסקית; ענף הבנייה חווה קשיי מימון

סקר החברות שפרסם בנק ישראל הראה כי ברבעון ה-4 עלתה פעילות החברות בקצב מתון יותר מברבעון ה-3. החברות צופות שהפעילות תמשיך להיות ממותנת גם ברבעון הבא
 | 
(1)
העתיד לא נראה ורוד
פעילות החברות בישראל עלתה ברבעון הרביעי בקצב מתון יותר מהקצב העלייה שנרשמה ברבעון הקודם, כך עולה מסקר החברות לרבעון הרביעי שפרסם היום . ההאטה בקצב גידול הפעילות התרכזה בענפי השירותים העסקיים, המסחר, התעשייה והבנייה.

התמתנות בפעילות התעשייה התבטאה בעיקר ביצוא, אך על פי הנתונים של בנק ישראל, הציפיות לרבעון הבא מלמדות כי ההתמתנות בפעילות תכלול גם את המכירות לשוק המקומי. בבנק ישראל מדגישים כי ההתמתנות בלטה בעיקר בקרב החברות הבינוניות בענף.

החברות צופות שהפעילות תמשיך להיות ממותנת גם ברבעון הבא. עם זאת, למרות שהמדד המוביל של הסקר מצביע על הסתברות גבוהה להאטה ברבעון הבא, ירדה הסתברות זאת בהשוואה לרבעון הקודם, והיא נמצאת מתחת לקו ה-50%, המבטא אי-יכולת לקבוע באופן מובהק האם צפויה האטה נוספת בפעילות ברבעון הבא.

בהתייחסות לענף הבנייה עולה כי מדיווחי חברות הבנייה נראה שברבעון הרביעי ירד היקף הביצוע של עבודות בינוי, בעיקר בשל הירידה בהיקף בניית מבנים בעוד שבבניית תשתיות נמשכה העלייה בפעילות. ברבעון זה הסתמן אי שינוי בהתחלות ובגמר של בניית מבנים בהשוואה לרבעון הקודם, ובלטה גם העלייה בחומרת מגבלת קשיי המימון בענף - בעיקר עבור חברות בינוניות וגדולות.

נתון נוסף הוא ממוצע הציפיות לאינפלציה של החברות המשתתפות בסקר, שממשיך להיות בתוך תחום יציבות המחירים ועומד על 2.5%, לעומת 2.6% ברבעון הקודם. במקביל עלה שיעור החברות הצופות כי האינפלציה ב-12 החודשים הבאים תהיה בתוך התחום המוגדר כיציבות מחירים ל- 85% לעומת 75% בסקר הקודם.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  פרסום תרגיל שיווקי לפראייר !!! (ל"ת)
  בנק,קבלן,ממשלה גנבים 07/02/2012 12:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור