"אנו נמצאים היום במצב של מחנק אשראי של המערכת הבנקאית"

בכר דיבר בכנס הרצליה ה-12 והתייחס למערכת הבנקאים וציין כי "חיזוק ההון של הבנקים חשוב אך הרגולציה הגיעה בשעה לא טובה. חשוב לא לעצור את המשק"
 | 
(1)
יוסי בכר
ד"ר יוסי בכר, יו"ר בנק דיסקונט לישראל שהשתתף במושב "ישראל והכלכלה העולמית: הסערה הקרבה", בו השתתפו גם פרופ' רפי מלניק, מנכ"ל התמ"ת, שרון קדמי, ומ"מ מנכ"ל משרד האוצר דורון כהן בכנס הרצליה ה-12 של המרכז הבינתחומי בהרצליה, הזהיר כי "אנו נמצאים היום במצב של מחנק אשראי של המערכת הבנקאית".

בהתייחסו לשוק ההון והאשראי אמר בכר, "המערכת הבנקאית עוברת דרישות רגולטוריות מכבידות, עליה לצבור הון כנגד הקצאת אשראי והיא לא יכולה לספק אשראי נוסף. חיזוק ההון של הבנקים חשוב אך הרגולציה הגיעה בשעה לא טובה. בשעת משבר חשוב להסתכל על תמונה מקרו כלכלית כוללת וליצור תשתית ראויה כדי להניע את המשק ולא לעצור אותו".

לדבריו, "שוק ההון התפתח מאוד והוא התומך בסקטור העסקי. אנחנו נמצאים במשק בו חלק מהצמיחה שהיינו עדים לה בשנים האחרונות נובעת ביצירת מקורות אשראיים בסקטור העסקי למערכת שהיא חוץ בנקאית. כיום אנו נמצאים בשוק הון המבוסס על אשראי חוץ בנקאי שהוא כמובן גורם חשוב ביצירת מקורות מימון לסקטור העסקי, לצערי עדיין לא למשקי הבית ולעסקים הקטנים. השוק הזה צריך לעבור למידה והסדרה.

"המימון החוץ הבנקאי גדל כי על המערכת הבנקאית יש יותר לחצים בעיקר מכיוון של הגדלת הון והיא מתקשה לספק את צרכי הסקטור העסקי. אנו נמצאים היום במצב של מחנק אשראי של המערכת הבנקאית".

עם זאת ד"ר בכר הדגיש "אני מאמין בחוסנו של המשק הישראלי, לישראלים יש יכולת להתאים עצמם לאמצעים משתנים. המשק הישראלי עובר את הטלטלות בצורה יותר חלשה, אם פעם המדינות המפותחות היו מודל החיקוי שלנו, אנחנו כיום 'אור לגויים' אלינו מסתכלות מדינות המערב".

עוד הוא אמר "נקודת הפתיחה הטובה שלנו ביחס למשבר. המדיניות פיסקלית אחראית הפכה לנורמה, בלתי תלוי בשר אוצר כזה או אחר. כאשר יש ויכוחים על הקצאת תקציב לא מדברים על חריגות. המדיניות ההומניטרית היא גורם מייצב והיא מגיבה מהר מאוד ביחס למתרחש בארץ ובעולם".

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  השוק מסתגל במהרה תחת גופות בעלי העסקים הקטנים (ל"ת)
  יויו 01/02/2012 16:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור