האם כדאי להקטין את הגידור בחשיפה למט"ח?

האסטרטגיה המדוברת היא אסטרטגיית הצילינדר שיעילה אף לתקופות זמן רחוקות ובכך חוסכת את הצורך לגלגל כל העת את הפוזיציה קדימה

|
(14)
לאחרונה מתחילה תחושת בעבוע מתחת לפני השטח. הריביות עולות הלכה למעשה והתחושה היא שמשהו כאן בשוק משתנה אחרי זמן רב, הן ברמה הפרסונלית ובטח ובטח ברמה האסטרטגית.
פער הריביות בין ארה"ב לבין ישראל וכתוצאה מכך פער התשואות בין אגח ארה"ב לבין האג"ח הממשלתי בישראל, עולה כבר מספר חודשים. פער התשואות בין האג"ח הקונצרני השקלי לקונצרני בחול עולה גם הוא.
עלויות הגידור של גופים רבים המחזיקים חלק ניכר מאחזקות בחו"ל עולות לרמה גבוהה, הן אבסולוטית ביחס למה שהיה בעבר והן מול התשואה הבסיסית של אחזקתם. גם שער המטבע לא  שוקט על שמריו והעלה את התנודתיות שלו לאחרונה ובהתאם את אי הודאות שהוא גורר אחריו.
ההגמוניה של אסטרטגיית הגידור של גופים פיננסים וראליים על ידי אסטרטגיית החוזה העתידי מתחילה להתערער והרצון העז של המגדרים לקבע בכוח שער עתידי נמוך של הדולר/שקל מוביל לחשיבה מחודשת ולחיפוש אחר אסטרטגיה יעילה יותר.
השאלה האם להקטין את גידור החשיפה המט"חית עולה בכל שיחה סביב ניהול השקעות בחו"ל, הן כחלק מאלוקציה אל המטבע עצמו המקבל ריבית גבוהה משמעותית ובשל כך פוטנציאל ביקוש ועליית ערך עתידית, והן כחיסכון חלקי בעלויות הגידור. סוגיה סבוכה ולא פשוטה כלל.
הפתרון לסוגיה יכול להגיע דווקא מכיוון אסטרטגיית הגידור
אסטרטגיית הגידור הנפוצה ביותר הנה אסטרטגיית מכירה של חוזה עתידי לטווח קצר, קיבוע שער החליפין, וגלגול הפוזיציה כל חודשיים שלושה. אסטרטגיה זו הנה אבן דרך בסיסית באסטרטגיות גידור. היא מתומחרת על ידי יחס הריביות בין המטבעות ופופולרית מאוד הן בסקטור הפיננסי המגדיל את אחזקותיו בחו"ל והן בסקטור הראלי (יצואנים) המגדר את מכירותיו העתידיות במט"ח וממיר אותם חזרה לשקלים.
אבל אסטרטגיה זו של החוזה הנה מקרה פרטי של אסטרטגיה מורכבת יותר ואינה צריכה להישאר יותר כבררת המחדל. האסטרטגיה המדוברת הנה אסטרטגיית הצילינדר. באסטרטגיה זו מוכר המגדר אופציה קול מחוץ לכסף ובפרמיה זו קונה אופציית פוט מחוץ לכסף – מעין עסקת ברטר ללא עלות (הנושא מורכב ומרתק והפער בין מחירי האופציות מהווה בעצמו סיסמוגרף לכמות הפחד השוררת בשוק והביקוש לגידור).
אופציית הקול באסטרטגיה זו מתפקדת כ-take profit כאשר שער המט"ח עולה לרווחת המגדר ואופציית ה-פוט מתפקדת כ-stop loss אם שער המטבע יורד בחדות לחרדת המגדר. למעשה המגדר מקבל מחיר רצפה ותקרה עתידי למחיר המטבע והוא אף יכול וצריך לקבוע את מרחקם מהמחיר הנוכחי.
ככל שהאופציות שיבוצעו (הן אופציות הקול והן אופציות הפוט) יהיו קרובות יותר למחיר הספוט, כך האסטרטגיה תהיה קרובה לאסטרטגיית החוזה העתידי במאפייני הרווחיות, ותסבול מפער הריביות השלילי. אך, ככל שהאופציות יתרחקו ממחיר הספוט (המחיר הנכחי), כך פער הריביות יהיה שולי עד לא קיים, ואף יהיה מקום לרווחי הון במקרה ושער החליפין ימשיך לעלות.
אסטרטגיה זו יעילה אף לתקופות זמן רחוקות יותר ובכך חוסכת את הצורך לגלגל כל העת את הפוזיציה קדימה.
יתרון גדול נוסף הוא המוביליות של האופציות לאורך זמן והתזוזות בשער החליפין, כשתמיד יש בידי המשקיע/המגדר את האפשרות לחזור עם האופציות לאזור הכסף, להפוך את הגידור חזרה לחוזה עתידי סינטטי דרך האופציות ולקבע חזרה את שער החליפין העתידי.
כמובן שאסטרטגיה זו צריכה להתאים לצורכי המגדר היות והיא מחייבת צלילה פנימה בצורה מורכבת יותר למאפייני המחירים ולרצון המשקיע המגדר. בגרף המצורף ניתן לראות צילינדר סביב הדולר-שקל לשלושה חודשים מגודר צילינדר רחב:
כאן ניתן לראות צילינדר צפוף וקרוב למחיר הספוט:
צילינדר קרוב יותר לספוט:
חוזה עתידי סטנדרטי:
במחשבה נוספת שצצה מיד לאחר בדיקת האסטרטגיה הנ"ל ניתן להבין שאסטרטגיה זו מאוד נוחה גם מול אחזקת מניות אשר גם בסוגיה זו מתחבט המשקיע האם להמשיך להחזיק נכסים מסוכנים והאם להקטין אחזקה זו או לגדרה. הגרף הבא מראה אפשרויות כלליות של הצילינדר:
בסוגיית אחזקת המניות, אנו גם מאוד מעוניינים בהורדת התנודתיות בתיק אבל זה כבר נושא לכתבה אחרת. לפירוט על אסטרטגיית הצילינדר, לחצו כאן.
** הכותב עובד בחברת אי.בי.אי בית השקעות. לאי.בי.אי בית השקעות בע"מ ו/או חברות קשורות לה עשויה להיות אחזקה ישירה/עקיפה במוצרים המוזכרים בכתבה. אין לראות במידע במסמך זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים הנזכרים בו ולכן אין לקבל על סמך מסמך זה בלבד החלטות השקעה כלשהן. מסמך זה הינו למטרות אינפורמטיביות בלבד, ואין במסמך זה ובכל הכלול בו משום ייעוץ או הצעה או שידול או הזמנה לרכוש או למכור את ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בו, ואין בו משום תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או לקוח.
הכותב הוא זיו פניני, מנהל לקוחות נגזרים וסיכונים פיננסים באי.בי.אי
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  ניתן לעשות כל דבר זה כול היופי
  ל-13 11/07/2018 13:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השאלה תמיד היא האם זה מגדר את החשיפה של המטח או סתם ספקולציה מעניינת
  סגור
 • 13.
  ניתן לבצע הפוך
  בנצ 11/07/2018 12:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתן גם לבצע פעולה הפוכה כלומר למכור קרוב לספוט אופציה CAL .הפרמיה תהיה תמיד( הפוכה ) מולה לקנות במרווח יורד 2 אופציות POT למעשה נוצר dabl spritns . of הקיבוע יהיה תקף בשחיקת האג"ח .או להצמד בקניה pot ולגלגל את החוזה מדי תקופה (רבעון ) במקרה כזה ההפסד מקובע וידוע מראש . אבל הגידור יהיה תקף בשחיקת מחירי האג"ח
  סגור
 • 12.
  תשובות..
  זי"פ 10/07/2018 21:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכן פער הריביות מוטה לכיוון שער הדולר והאנפלציה ע"ח נדלן, הפנסיות והחסכון השמרן לדולר אכן יש מחיר בו הוא מעלה תנודתיות ונסחר בצורה לא רציפה ונשלטת זמן יגיד.. 9 – לא מדויק, החוזה הוא אכן האסטרטגיה לקבע בה מחיר עתידי (או מחיר נוכחי מהוון לנקודת זמן בעתיד ע"פ פיחות ראלי אפס – יחס הריביות) כאשר "שוברים אותו" לצילינדר האסטרטגיה עדיין אסטרטגיית גידור אם כי בעלת מאפייני רווח/הפסד מעט שונים..גם לקנות פרמיית גיסור כאופציה (קול או פוט – תלוי) זו אסטרטגיית גידור. 10 – אולי יתבלו מעט את האסטרטגיה בצילינדרים על חלק מאחזקתם
  סגור
 • 11.
  תשובות..
  זי"פ 10/07/2018 21:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1. – צויין לפחות פעמיים שהמחיר העתידי מאוד נמוך (2.5 אחוז שנתי נמוך..) אבל מחוץ לכסף הן בשל הסקיו בסטיות התקן והן בצורה לא סימטרית לחלוטין ניתן לקבל "זירו קוסט" 2 – הגרף הנו גרף הצילינדר + חשיפת המט"ח הבסיסית אותה רוצים לגדר.. ואז מקבלים יחד סוג של מרווח עולה ? 3 – נכון – ראה את תשובתי ל -1 4 – נכון ולרווחים אם עולה.. אבל ההפסדים מוגבלים במחיר רצפה – STOP LOSS 5- אסור לי לייעץ מעל בימה זו – אבל אני בהחלט חושב שבפער הריביות הזה – ללא עליה בריבית כאן או ירידה שם הדולר בהחלט מעניין + הריבית שהוא מציג. 6 – על זה נאמר על אחת כמה וכמה.. 7- שניהם שמות מקבילים לאותה האסטרטגיה – חוזה סינטטי שבור..—ואכן הריסק נימדד בהפרש בין סטיות התקן לגידור של שוק עולה (קולים) לבין המקבילה שלהם מבחינת דלתא לשוק יורד (פוטים)
  סגור
 • 10.
  מה שאתה כותב הוא באמת באמת נכון אבל
  סוחר עייף 10/07/2018 20:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כולם ימשיו לגדר בחוזים במחירי הפסד
  סגור
 • 9.
  חוזה עתידי זו אסטרטגיית גידור
  המגדר 10/07/2018 19:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השאר ספקולציה
  סגור
 • 8.
  הפרשי הריביות לא נורמליות
  סוחר אגח 10/07/2018 18:42
  הגב לתגובה זו
  0 3
  הדולר יכול לעלות גם ל 4 שח. כאן זה לא שוויץ. בכי לדורות הריבית הזו. אפילו כשמעלים בחול לא מעלים כאן. פה זה חלם. חלם.
  סגור
 • 7.
  זה לא צילינדר זה קולר ריסקריברסל (ל"ת)
  סוחר מטח 10/07/2018 16:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  חכו חכו הבורסה גם מוציאה מדד כזה קונצרני
  וייס 10/07/2018 15:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הייתי בטוח שהנגידה מעלה ריבית.
  סגור
 • 5.
  פניני האם אתה לונג דולר?
  אמיר 10/07/2018 15:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זהו הסכר נפרץ??
  סגור
 • 4.
  אבל עדיין הוא חשוף להפסדים אם הדולר יורד. (ל"ת)
  סוחר ותיק 10/07/2018 15:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  צודק אבל עדיין המחיר העתידי נמוך (ל"ת)
  עומר 10/07/2018 15:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  זה לא נכון. לא יכול לך גרף כזה אם מכרת וקנית באותו הכסף
  דן 10/07/2018 14:36
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בטווח הרלוונטי שבין הסטריקים הרווח הוא אפס ורק יציאה מהטווח כלפי מטה יביא לרווח ואילו כלפי מעלה יהיה לך הפסד אין סופי...
  סגור
 • 1.
  זיו היית צריך לציין את משמעות מחיר עתידי לעסקה
  שי 10/07/2018 13:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למעשה הצילינדר מתבצע על המחיר העתידי שהינו נמוך יותר (תלוי בתקופה) ובכך אם נבצע לשנה עסקה כזו המחיר יהיה 2% נמוך יותר כך שאולי נאלץ למכור Call על המחיר הנוכחי !
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות