2017 תיזכר כשנת הפריצה של הביטקוין, האם זו רק ההתחלה?

הביטקוין שנפל לפני מספר ימים ל-5,700 דולר, מטפס כעת ונסחר סביב 7,200 דולר. לאן זה הולך מכאן?
 |  (18)
בזמן שמשקיעים מסביב לעולם מתדיינים היכן וכיצד ניתן להשיג את התשואה הטובה ביותר ומתי תבוא הנפילה, ספקולנטים צעירים ונלהבי טכנולוגיה זיהו את פוטציאל הביטקוין. השקעה של 100 דולר בתחילת 2011 הייתה מניבה לכם 2,190,659 דולר. זו לא טעות - זה ביטקוין. האבולוציה של ביטקוין היא סיפורה של כלכלה החדשה.
המשבר הכלכלי של 2008 הרעיד את אמות הסיפים של עולם הפיננסים וחשף את ערוותה של המערכת הבנקאית העולמית. במהלך המשבר הממשל האמריקני לבדו הזרים לבנקים טרליוני דולרים כדי להציל אותם מפני קריסה, וזאת ללא שום תנאים שחייבו את הבנקים לנהוג באחריות המיוחסת להם. מהלך שכזה נתפס בעיני רבים כאקמול לסרטן וככזה שאינו פותר את בעיית הכלכלה האינפלציונית בשורשה, אלא מגלגל אותה הלאה למשבר הבא.     
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
בנובמבר של אותה שנה פירסם אלמוני תחת השם סטושי נקומוטו מאמר תחת השם: ביטקוין: מערכת שיתופית לכסף אלקטרוני ובינואר  2009 רשת הביטקוין קמה לתחייה. תחילה ניתן היה לכרות ביטקוין על מחשב ביתי ורק מעטים ידעו על קיומו של המטבע שאז נסחר ללא ערך כלל. ב-2010 נולד האקסצ'יינג' הראשון והמטבע נסחר בו אז על סך 0.003 דולר. עד סוף 2010 ערכו של הביטקוין עלה באלפי אחוזים וב-2011 כוחות השוק השוו אותו למטבע החזק בעולם והוא נסחר בערך של דולר אחד. בינתיים, רשת הביטקוין התפתחה במהירות ומתלהבים מכל העולם החלו לכרות ביטקוין ולסחור בו באינטרנט.
אלגוריתם הכרייה של ביטקוין כתוב בצורה כזאת שכאשר כורים חדשים מצטרפים, קושי הכרייה עולה בהתאם (ולהיפך). אפשר לחשוב על זה כמאין משחק סודוקו קבוצתי שבו שחקנים חדשים יוסיפו עמודות ושורות נוספות בכך יקשו על פתרון הבעיה. מאחר שפתרון הבעיה שמולה עומדים הכורים מוגבל בזמן, עלייה בקושי הכרייה תדרוש כוח חישובי גדול יותר המתבטא בצריכת חשמל גבוהה יותר. עד מהרה כרייה דרשה מומחיות טכנולוגית וכורים חיפשו דרכים לייעל ולהוזיל את פעולת הכרייה ופיתחו טכנולוגיות ייעודיות לכרייה.     
בשנים הראשונות ביטקוין הסתתר מאחורי הקלעים של התודעה הציבורית עד שב-2013 הצליח לפרוץ אותה בעליות שחצו את רף אלף הדולרים. כל גל עלייה של ביטקוין מביא איתו סיקור תקשורתי רחב ושואב משקיעים ויזמים  חדשים המגלים עניין בתעשייה.
גם לסין יש ים וגלי הביטקוין לא איחרו להגיע לחופיה של הממלכה האדומה. יזמים סינים שהבינו את הפוטנציאל של ביטקוין מיהרו לאמץ את הטכנולוגיה ולנצל את יתרונם היחסי של כוח עבודה וחשמל זולים. מהר מאוד הסינים הפכו לשחקנים מרכזיים השולטים באחוז ניכר מכוח הכרייה ועומדים בחזית הפיתוח הטכנולוגי של ציוד כרייה ייעודי.
הפיצול של ביטקוין קאש
אולם, ביטקוין תוכנת להיות מטבע מבוזר שאינו נשלט ע"י גוף מרכזי ואלגוריתם ההסכמה עליו הוא מושתת לא מעניק כוח מיוחד לכורים על פני שחקנים אחרים ברשת, אלא דורש הסכמה רחבה של הרשת כדי לבצע שינויים בחוקי הפרוטוקול. על רקע מחלוקת בתוך קהילת הביטקוין בנוגע לאופן שבו צריך לפתור את בעיית הרשת להתמודד עם עומס עסקאות גדל קמה קבוצת מיעוט שהחליטה להתפצל מרשת הביטקוין וליצור מטבע חדש. כך, באיצטלה של רצון טוב לפתור את הבעיה, יצרו מטבע ריכוזי הנתון לשליטתם - ביטקוין קאש (BCH).
אחרי יציאתו של ביטקוין קאש לשוק המטבעות כל מי שהחזיק ביטקוין (BTC) החזיק למעשה גם ביטקוין קאש (BCH). לצורך המחשה, אפשר לחשוב על פיצול ברשת כעל רכבת שנוסעת במסילה (בלוקצ'יין) ומגיע למזלג דרכים ובמקום לבחור נתיב אחד היא ממשיכה בנסעיתה על שני הנתיבים במקביל. היסטוריית הפעולות של נוסעי הרכבת זהה אבל עתידם מונח בידם, שכן הם יכולים לרדת ולהחליף רכבת (מטבע).  ואכן, לאחר הפיצול משתמשים רבים מכרו את הביטקוין קאש שהיה בידם ומחיר המטבע החדש צנח. אם זאת, היו מי שהמשיכו להחזיק את המטבע ואף לכרות אותו בהפסד על מנת לייצר מתחרה ראוי לביטקוין שפותר,כביכול, את בעיית העומס על הרשת.

התמונה ממחישה פיצול (Hard fork) כאשר שינוי בחוקי הפרוטול מוביל לשתי רשתות נפרדות המייצגות מטבעות שונים.
עם זאת, הפיצול של ביטקוין קאש היה מופע חימום להצגה שתיכננה אותה קבוצה לגבי פיצול נוסף של הרשת (x2B). להבדיל מהביטקוין קאש שזכה להתעלמות קרה, הפיצול שהיה מיועד להתרחש החודש היה הפיצול המשמעותי שעמד במרכזו של דיון ארוך שנים על עתיד המטבע. אבל, קהילת הביטקוין גינתה באופן גורף את הפיצול ואיגודים מסביב לעולם הודיעו שהם לא יתמכו במטבע החדש, אלא בביטקוין המקורי (BTC). בעקבות המגננה הוציאו אדריכלי הפיצול הודעה שבה הם חזרו בהם מהרצון לבצע את הפיצול בשל הבעת אי אמון נרחבת במהלך.
בינתיים, על רקע האירועים הנ"ל, ביטקוין הרקיע שחקים והגיע לשיא חדש של מעל 7,700 דולר ובעקבות ההודעה על ביטול הפיצול המיועד נוצר בלבול בשווקים, במיוחד בקרב משתמשים חדשים שאינם בקיאים ברזי הטכנולוגיה של המטבעות השונים ובפוליטיקה התעשייתית שעומדת מאחוריהם.        
אמנם, היו מי שתכננו את המהלכים שלהם בקפידה וצפו את הבלבול שהם עצמם ייצרו. ואכן, המכונה המשומנת הכתה בשוק בעוצמה ומלאי הביטקוין הרב שהיה ביד הקבוצה מצא את עצמו מחליף ידיים ונמכר במחירי שיא לטובת ביטקוין קאש. כמובן שזה הוביל לירידה חדה בערכו הנסחר של הביטקוין ועלייה חדה בזה של ביטקוין קאש. במקביל הכורים הסינים עברו לכרות ביטקוין קאש מה שהאט זמנית את רשת הביטקוין, עיקב אישור פעולות וגרם לעלייה משמעותית בעמלות (שגם ככה היו גבוהות). יש הרואים בפעולות האלו מאין מתקפה מתוזמרת של הסינים וחבריהם בנסיון לקדם את הביטקוין קאש על חשבון שמו הטוב של ביטקוין ולגרוף רווחים נאים מסוחרים תמימים שרק חיפשו חתיכה באקשן. בכל מקרה, מאז המסחר הספיק להתיצב ונפח הפעילות ירד משמעותית.
מאז הבלוק הראשון אי שם ב-2009 ביטקוין מספק דרמות שהן עדות חיה לכלכלה חדשה שחווה את חבלי הלידה שלה. על אף השמצות בלתי פוסקות ותדמית הבועה שעוטפת אותו ביטקוין עשה את הבלתי אפשרי והפך למטבע החזק בעולם. הטכנולוגיה שעומדת מאחורי ביטקוין הוכיחה את עצמה עד כה ואיגדה סביבה קהילת תומכים צעירה שאיבדה אמון במערכת הכלכלית המסורתית ומוצאת את ביטקוין כאלטרנטיבה. בישראל ישנה קהילת ביטקוין מגוונת ומפותחת ואיגוד הביטקוין הישראלי פועל על מנת להנגיש את הביטקוין ואת עולם המטבעות הדיגטליים לציבור ומפקח על דף הפייסבוק "ביטקוין ישראלי" המספק מענה אמין מותיקי הקהילה.
לסיכום, 2017 תיזכר כשנה שבה ביטקוין פרץ לתודעת הציבור הרחב כאשר אין כלי תקשורת שלא מסקר את התחום ואין מוסד פיננסי מכובד שלא דן באפשרויות החדשות המונחות על השולחן. רבים מאמינים שעלייתו של הביטקוין עוד לפנינו, אבל גם אם אתם לא מבינהם בקרוב מאוד קבוצת CME תאפשר לכם לעשות עליו שורט. 
הכותב הוא גיא ארמוני, מומחה בתחום המטבעות הווירטואליים ותעשיית הקריפטו
תגובות לכתבה(18):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  אולי תסבירו איך ניתן לקנות חטיף בביטויים? (ל"ת)
  סיימון 16/11/2017 09:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  זהירות ישראלים בונים אתרי מסחר במזרח הרחוק
  YL 16/11/2017 01:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כולנו יודעים מה זה הונאת פונזי לכן תברחו ואל תכנסו בוני האתרים מוכשרים יוכלו את כולם בלי מלח
  סגור
 • 5.
  פי אלף על בורסה
  אחד העם זצל 16/11/2017 00:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני משקיע 30 שנה בבורסה - עם דגש על שוק הנוכלים בתל אביב והנאסדק. יכול להגיד לכם בפה מלא שאני מעדיף את הנוכלים של הביטקוין על הנוכלים של וול סטריט ואל תגידו מילה על שווי שוק או מכפיל - אין את זה אצנו
  סגור
 • 4.
  הפירמידה הכי טובה שהייתה אי פעם! (ל"ת)
  יואב 15/11/2017 17:42
  הגב לתגובה זו
  2 11
  סגור
 • מי שלא קנה אותו ב100 קנה ב5000
  אלי נקמוטו 16/11/2017 07:27
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ומי שלא קונה עכשיו יקנה ב50000 אז כבר תהיה "הסכמה רחבה"..
  סגור
 • תסביר מדוע זו בועה?
  nirvaxal 16/11/2017 04:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שאתה אומר בועה אתה יודע מה זה בכלל בועה ?
  סגור
 • 3.
  בועה
  עמי 15/11/2017 17:10
  הגב לתגובה זו
  2 10
  סופה להתפוצץ
  סגור
 • בינתיים תהנה ממנה
  אחד העם זצל 16/11/2017 00:03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יש מצב שהביטקויין יתייצב על 100K תוך כמה שנים ואתה תאכל את הכובע. תשקיע בדולר שלא מפסיק להישחק....
  סגור
 • 2.
  לפמפם לפמפם לפמפם
  john 15/11/2017 17:00
  הגב לתגובה זו
  2 8
  pump & dump
  סגור
 • 1.
  ביטקוין הוא סה"כ קובץ מחשב חסר ערך שמעביר דולרים
  ב 15/11/2017 16:48
  הגב לתגובה זו
  5 12
  באמצעות טכנולוגיית בלוקצ'ין , עוד שנה שנתיים כל בנק יציע קובץ כזה בעלות של שקלים בודדים.... אין לביטקוין שום ערך מכיוון שהוא לא מייצר כלום , הוא לא מודד כלום...הוא כלום..הוא למעשה קובץ המאפשר העברת כספים..זה כל. זו בועה שאיש אינו יודע מתי תסתיים - מחר או עוד שנה או עוד שנתיים וכו'...אבל היא תסתיים.
  סגור
 • מה קרה
  nirvaxal 16/11/2017 04:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לפני כמה חודשים היו כתבות כנגד ביטקוין מאותם כתבים שכרגע באים לטובת המטבע מה קרה כתבים ? קצת למדתם את הנושא ? או שתגידי סוף סוף את האמת הכתבות של לפני חודש מי הזמין אותם ?? תעשו שקיפות ? תגידו את האמת הבנקים הזמינו את אותם כתבות . כי הבנק מפחד מהביטקוין
  סגור
 • קשקשן, הדולר הוא חתיכת נייר שמעבירה ערך
  ירון 16/11/2017 00:36
  הגב לתגובה זו
  3 0
  באמצעות טכנלוגיית הדפוס שהומצאה במאה ה-14... הוא לא מודד כלום, לא מייצר כלום, סתם בועה שנוצרה לשם כח ושליטה של גוף ריכוזי (ארה''ב) שמדפיס אותו כרצונו ללא שום שיקול כלכלי ושנמצא כבר בחובות מעל ליכולתו להחזיר. הבועה הזו תסתיים... בקרוב גופים נוספים ידפיסו כאלו. בעלות אפסית (דולר זימבבואי למשל). קאפיש? ההמצאות הגדולות של המאה הומצאו על ידי כאלו שחשבו מחוץ לקופסה. וזה מה שעשה ממציא הביטקוין!
  סגור
 • בעלות על ביטקוין היא לא "קובץ"
  פסח חנוכייב 15/11/2017 17:12
  הגב לתגובה זו
  13 3
  בעלות על ביטקוין היא הגישה הבלעדית למפתח פרטי של כתובת בבלוקצ'יין בה מאוחסנים ביטקוינים. אני ממליץ לך ללמוד את הנושא לפני שאתה חושף בורות בפומבי. סתם עושה לעצמך בושות.
  סגור
 • מעסיקים אותך בג'מבו ממבו כדי שלא תבדוק היכן הנוכלות
  שמטוב 16/11/2017 03:34
  הגב לתגובה זו
  0 2
  הנוכלות אינה בטכנולוגיה אלא בפושעים שמפעילים אותה. כאשר תרד מנכסיך תלמד קןוס מכאיב מהאוניברסיטה של החיים. באוניברסיטה של החיים לומדים שיש הנון גנבים בעולם שרוצים לגנוב ננך כסף , זה כולל גנבים שמשתמשים בממבו ג'מבו כדי להסיח את דעתך מהיידים שנשלחות לכיסים שלך. לידיעתך: בגלל העדר רגולריות יש רק מראית עין של שוק חופשי. חבורת הפושעים שולטת לגמרי על השער של הביטקוין בלי שנעשה מסחר אמיתי, הכל אחיזת עיניים. ביום בהיר אחד תפסיד בבת אחת 90 אחוז מערך הכסף בביטקוין, אם לא תפסיד 99 אחוז.
  סגור
 • שםטוב - תוכל בבקשה לפרט:
  חנוכה פסחייב 16/11/2017 08:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי זאת חבורת הפושעים הזאת ואיך הם פועלים בדיוק? אני ממש סקרן לשמוע את התובנות שלך בנושא.
  סגור
 • לא מאוחסנים שם ביטקוינים אלא רשימות של עסקאות ביטקוין
  שוב לשולחן הלימודים 15/11/2017 20:47
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שוב לשולחן הלימודים וחזור בפסח. חנוכה קרוב מדי. חחח
  סגור
 • בורות ?נראה.... בסופו של דבר זה קובץ להעברת דולרים ותו
  ב 15/11/2017 18:06
  הגב לתגובה זו
  3 10
  ותו לא. לא מטבע , לא מניה ולא בטיח. אין לו שום ערך מלבד פמפומים לעדר ...
  סגור
 • אחרי שרשמת את הדברים האלה
  nirvaxal 16/11/2017 04:25
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אתה פשוט לא יודע מה זה ביטקוין ומה זה הטכנולוגיה הזו כן כן זו בורות . מדוע ? כי את כל המידע אתה יכול לראות באינטרנט ...
  סגור