הסוד של החברה שנוסדה לפני 103 שנה שהמניה שלה שוברת שיאים ללא הפסקה

שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של אתר Bizportal, מפנה את הזרקור לאחת החברות הוותיקות בוול סטריט
|
(41)

שנה טובה וחתימות טובות לכולם ולכל אלו שכועסים עלינו שאנחנו "תומכים" בטראמפ נאמר שבדבר אחד הוא כן מרגיז אותנו, סגר לנו את אפשרויות הטיול בשדרה החמישית, זה בלתי נסלח.

אז כפי שחזינו, עונת האיומים בעיצומה. מביאים את "התותחים" מסוגם של בן ארייאן ורוג'רס (שמאז 2009 נכשלו לכל אורך הדרך בתחזיותיהם) כדי להזהיר מפני תיקון (בפעמים האחרונות הזהירו ממפולת, כעת התמתנו) והתקשורת חוגגת באיומים לפיהם המדדים נמצאים על "פתחי הר הגעש" ואוקטובר מתחיל אבל השוק בשלו, שובר שיאים.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

מצד אחד כיוון שתיקון, ללא כל ספק, יגיע גם יגיע אז ניתנת הזדמנות, לכל אלו שטוענים שאנחנו היועץ שלהם, למכור חלקים מהתיק ולשבת על מזומן למקרה של תיקון. אם לא יעשו זאת בטוח שגם לא יקנו בתיקון אלא ימכרו אבל זה עניינו של המשקיע שאנחנו מניחים שהוא בוגר, שקול וסולידי. מן הצד השני בהחלט אפשרי כי בגלל ריח תקופת המכירות הגדולה שכבר בפתח ימשיך השוק לשבור שיאים ובעיקר בגלל שטראמפ כן מצליח לשכנע חברות לחזור הביתה, כן בונה החומה וכן יוריד המיסים. דבר אחד בטוח, ברמת ההערכות הנוכחית השוק עולה על "ניחוח העתיד" נטו שאם יסתבר כריח אמתי ימשיך למשוך השוק לשיאים חדשים ואם לא אז עולם כמנהגו נוהג.

3M Company - המובילה העולמית בתחום המדע

כמה כדורים יכול הלהטוטן (הג'אגלר) הטוב ביותר לגלגל באוויר ולאורך כמה זמן? למה 3M Company (סימול: MMM) נסחרת בפרמיה? החברה, קונגלומרט אמריקאי/גלובלי, שפועלת ממייפלווד שבמדינת מינסוטה ומעסיקה 91,800 עובדים, מייצרת ומוכרת 55,000 מוצרים שונים שמכסים כל סעיף בתוצר הלאומי כמעט וכל אחד מהמוצרים נמצא בחמישייה המובילה מבחינת סכום המכירות בעולם. היא עושה זאת ב-65 מדינות שב-35 מתוכן הקימה, מתפעלת ומתחזקת מפעלי ייצור ומעבדות מו"פ ובדיקות איכות ותקן.

3M מייצרת דבקים, חומרי ניקוי, חומרים לציפוי (למינציה), חומרים וציוד למניעת שרפות ולהגנה עצמית, כל ציוד שקשור בטיפול בפה (אורתודנטי), מרכיבים אלקטרוניים, ציוד רפואי, מוצרים להגנת וניקוי הרכב (ווקס, שמפו, פוליש מבחוץ ובפנים הרכב), ציוד תחבורה (רמזורים ומערכות פיקוח), מעגלים מודפסים, תוכנה לתחום הבריאות, ציוד אופטי ועוד. מכירות החברה ב-2016 הגיעו ל-30.1 מיליארד דולרים עם רווח תפעולי של 7.22 מיליארד ונקי של 5.05 מיליארד או 8.16 דולר למניה. הקונצנזוס חוזה שאת השנה תסיים עם רווח למניה של 8.6 דולרים. המניה נמצאת ב-120 סלים ומספר דומה של קרנות מניות.

3M הוקמה ב-1902 כחברת מחצבים ומינרלים ושמה במקור היה Minnesota Mining and Manufacturing. הפריצה הגדולה של החברה הייתה ב-1914, כאשר יצאה לשווקים עם המותג SCOTCH שהוא המותג המוביל בעולם בתחום נייר הדבק עד היום. המוצר הזה נולד ופותח במעבדות החברה כתוצאה מהדחף לחדשנות, "איך אפשר לנצל את חומרי הגלם ליצירת נישה חדשה שעונה לביקוש הצרכני". הצלחת המוצר הביאה להגדלת ההשקעות בחדשנות ופיתוח ובסכומים שעד 3M לא היו קיימים בתעשייה.

היום, 103 שנה לאחר ה-Scotch, נמצאת החברה הוותיקה בשורה המובילה של החברות שמקצות סכומים גדולים מהכנסותיהן לחדשנות. עד 2010 הייתה 3M בשלישייה המובילה בהשקעות מו"פ, אחרי APPL ו-GOOG ולפני GE, TY ו-MSFT. אלא שההתפתחויות הטכנולוגיות מאז (בתחומי ה-IOT, הרכב האוטונומי, האנרגיה האלטרנטיבית, הרפואה ועוד) שינו את המצב וב-2016 ירדה 3M למקום ה-40 למרות שגם היא הגדילה משמעותית את השקעותיה בחדשנות (6% מההכנסות ב-2016 לעומת 5.6% ב-2009).

החברות שהובילו ב-2016 היו AAPL, GOOG, TSLA, MSFT וסאמסונג כאשר 4 מהעשירייה המובילה ב-2016 (טסלה, טויוטה, BMW ומרצדס) באו מתחום הרכב בגלל השקעות העתק בפתוח המכונית האוטונומית. אלו, לצד שורה ארוכה של חברות בתחומי הרפואה, האנרגיה, המוליכים למחצה ועוד, שהגדילו השקעותיהן במו"פ בחדות, דחקו את 3M.

בנוסף לכל הנ"ל יש לחברה עוד 5 נתונים מעניינים. הראשון הוא שמאז הגיעה לבורסה של ניו יורק ב 1946, היא תמיד מוערכת בפרמיה גבוהה מעל כל המתחרות שלה, כרגע למשל היא נסחרת במכפיל 25.5 ל-2017. השני הוא שלפי מומחי וול סטריט זו המניה שהכאיבה לשורטיסטים יותר מכל מניה אחרת בדאו ג'ונס או ב-S&P. השלישי הוא שהחברה מעלה את הדיבידנד בקביעות זו השנה ה-59. הרביעי הוא שמאז שהגיעה לבורסה של ניו יורק היא תמיד נמצאת בעשיריית החברות המובילות בארה"ב מבחינת "איכות הניהול" ו"יחס למשקיע". החמישי הוא שהחברה נבחרת מידי שנה כאחת מעשר החברות שהכי טוב לעבוד בה. בחמש השנים האחרונות הכתה MMM (אפילו לפני חישוב הדיבידנד) את מדדי הדאו, ה S&P והנאסד"ק ואפילו את הנאסד"ק 100.

כיצד מנהלים עסק כה גדול וכה מורכב בצורה כה מוצלחת ולאורך שנים רבות, מה הסוד של 3M? להבדיל מקונגלומרטים כמו GE, UTC, JNJ או PG, ש"אוספים" מגוון של חברות שממשיכות לפעול כיחידות עצמאיות בתמיכת הקונגלומרט או מענקיות טכנולוגיה מהסוג של AAPL או SNY שמתמקדות בתעשייה אחת או שתיים, 3M מורכבת מסט של עסקים שנוצרו/נולדו במעבדת הפתוח הענקית של החברה, מאורגנים סביבה ויונקים חדשנות מתוכה כל הזמן.

כל רכישה שעשתה 3M במהלך השנים נעשתה כחלק מתהליך חדשנות שהחלה במעבדות הפתוח וצורפה, כאחת מאבני הבניה למוצר החדש. מעבדת המחקר והפתוח חוקרת ומפתחת טכנולוגיות חדשות ותהליכים שלאחר מכן מעצבת אותם ומעבירה אותם למערכות ייצור מתואמות, שמייצרות את המוצר הסופי. זו חברה שפתחה ומטפחת תרבות פתוח של חדשנות עסקית והתרבות הזו היא שנותנת לה יתרון יחסי בתחרות בשווקים. לא פלא הוא לפיכך שהמגזין פורבס כתב, There is no company like it in America and There is no company like it in the world".

כשיצאו הטלפונים החכמים כדוגמה, "הצטרפה" חטיבת המוליכים למחצה של 3M לחגיגה ובתוך כל איפון תמצאו פריטים מבית היוצר של 3M. רק כדוגמה, ב-2009, אחת השנים הגרועות ביותר לכלכלה, הוציאה החברה 1000 מוצרים/פריטים חדשים שנקלטו בתעשיות הטכנולוגיה ושדרגה את חטיבת המוליכים למחצה שלה להתאים לתעשיית הטלפוניה החכמה, אז מה הפלא שיש להם למעלה מ-55,000 מוצרים בשוק? מי מוביל את נישת המתאבנים לכלבים וחתולים? ומהיכן התפתחה נישת ה-Nutri-Dog chews שמייצרת עצמות לעיסה ששומרות על השיניים של הכלב? חלק מתרבות החדשנות קשור לסביבת העבודה בחברה. עובדי החברה נהנים מאחד ממקומות העבודה הבטוחים והטובים ביותר.

יש הטוענים שגוגל (סימול: GOOG) העתיקה את תנאי העבודה שלה מ-3M. עוד ב-1948 קבעה הנהלת החברה את המשפט הבא בתקנון התעסוקה שלה, "As our business grows, it becomes increasingly necessary to delegate responsibility and to encourage men and women to exercise their initiative. This requires considerable tolerance. Those men and women, to whom we delegate authority and responsibility, if they are good people, are going to want to do their jobs in their own way". שווה, למי שלא קורא אנגלית, ללמוד את השפה.

מבחינת הכנסות החברה, 30.1 מיליארד ב-2016, 34.3% הגיעו מהחטיבה התעשייתית (מוצרים לתהליכים תעשייתיים), 18.8% מחטיבות הגרפיקה וההגנה נגד אש, חטיבת הבריאות תרמה 18.4%, אלקטרוניקה ואנרגיה 16% והיתרה ממוצרי הצריכה. 20% מההכנסות ב-2016, היו קשורות, בדרך זו או אחרת, לפתוח והתאמת המכונית האוטונומית.

התפתחות המכונית האוטונומית תלויה ב-3M: בתחילת השנה בחר משרד התחבורה האמריקאי ב-3M כחברה שתתאים את מערכת הכבישים, המדרכות והשימוש בהם להצטרפות הרכב באוטונומי לתחבורה בארה"ב. החברה, שעוד ב-1996 וכתוצאה מתחזיות של מחלקת החדשנות שלה לגבי השינויים שיידרשו בתחבורה כתוצאה מהמכונית החשמלית אז, נבחרה לבצע את מה שנקרא אז, Intelligent Transportation Systems Project, ולשם כך הקימה את 3M s Connected Roads group. הקבוצה, שסיימה עבודתה ב-2008, פיתחה טכנולוגיות שיאפשרו לרכבים לזהות סימוני כביש ומדרכות תחת מעטה שלג מה שנוסה בהצלחה ע"י רכבי פינוי שלג.

ב-2017 הוקמה הקבוצה שוב על מנת, "לעצב סוג חדשני של סימונים, אותות וסוגים אחרים שקשורים בתשתיות תחבורה שיאפשרו נסיעה בטוחה של הרכב האוטונומי". במאי השנה החלה החברה לבצע ניסיון מעשי במדינת מישיגן שכלל, בין השאר, מערכות שיורכבו בכבישים ושיכוונו למכונית האוטונומית, את המהירויות האפשריות, תנאי הדרך, רמות הסיכון בכביש והתמרורים ושתהיינה מחוברות למערכת ה-GPS במכונית ומשלימות את האבטחה שהובלת ה-GPS מאפשרת.

הניסיון כבר עובד במישיגן ואם תבדקו את הכנסות החברה ב-2016 ו-2017 תגלו ש-20% מההכנסות קשורות למכונית האוטונומית במיוחד אלה מחטיבות התעשייה והגרפיקה. כלומר, חברות כמו טסלה, BMW, אינטל, GM וכל השאר שמנסות להביא מכונית אוטונומית לכביש תעבודנה מול 3M שתעמוד מולן מצד הכביש, זו כשלעצמה סיבה מספקת שבוול סטריט כ"כ אוהבים את החברה ונותנים לה פרמיה.

מאז תחילת השנה הניבה MMM כ-19%, כ-50% מעל ה-S&P כאשר המניה, ב-210 דולר, נמצאת מעל מחיר הקונצנזוס מה שבשבוע שעבר הביא את ג'י פי מורגאן לצאת בהמלצת מכירה עם מחיר יעד של 201 (זאת כאשר קרדיט סוויס, בו זמנית, ממליץ לקנות עם מחיר יעד של 227). במחיר הנוכחי נסחרת MMM כאמור בפרמיה גבוהה בהרבה מעל החברות האחרות בקטגוריה (JNJ שהיא כנראה המתחרה הגדולה נסחרת במכפיל 2017 של 18). קשה מאוד להסביר מדוע, שהרי גם המתחרות שהזכרנו הן חברות מצוינות, אבל ההנחה היא שהיסטוריה ארוכה של ניהול-על, חדשנות, תוצאות ודיווידנד הם ההסבר.

תשאלו אותנו (ואנחנו מכירים היטב את החברה ומתחרותיה) אז למשקיע הסולידי לא היינו מציעים, בהתאם למה שידוע כעת, לרכוש החברה ביותר מ-190-200 אבל כפי שכתבנו, זו חברה שמאז ומעולם קבלה פרמיה ובמיוחד בעתות עליות בשוק. אפילו ג'י פי מורגן המשפיעה לא השפיעה על המניה כשהמליצה למכור. המניה כאמור נכללת ב-120 סלים ומשקלה משפיע בסלי הדאו, DIA עם 6.5% ובסל התעשייה, ה-XLI, עם 5.5% ובסלים ה"סוציאליים" KLD ו-SUSA, בשניהם מקום שני אחרי מייקרוסופט.

** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

תגובות לכתבה(41):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 23.
  מה קרה שלמה לא עונה? דווקא יש מעניין
  סיגי 09/10/2017 12:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כמו טבע, גזפרום, קריספר
  סגור
 • 22.
  לאור ההתפתחויות בטבע, מה ההערכה שלך שלמה? (ל"ת)
  שוקעת או נחלצת? 08/10/2017 21:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 21.
  hmny
  אריה 08/10/2017 15:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על הטירוף במניה?
  סגור
 • 20.
  טריפל אם מעולה אבל ממש יקרה (ל"ת)
  ירון שר 08/10/2017 09:28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 19.
  טכנולוגיה רפואית חדשה
  רפי 07/10/2017 22:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה, תודה על הכתבות המעניינות.האם שמעת או מכיר טכנולוגיות רפואיות ביוטקיות חדשות בשם קריספר - crisper ? אם שמעת אשמח לדעה לגבי ניירות שעוסקים בתחום ואולי שווים השקעה. תודה רבה
  סגור
 • טען עוד
 • CRISPR Therapeutics AG
  סימון CRSP 08/10/2017 10:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברה שוויצרית, הונפקה בסוף 2016
  סגור
 • עוד 2 חברות סימולים EDIT NTLA (ל"ת)
  גם הונפקו בסוף 2016 08/10/2017 10:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 18.
  מר שלמה
  א 06/10/2017 21:32
  הגב לתגובה זו
  1 1
  שמתי לב שהשבוע הייתה מתקפת זדים בעניינך בכתבות. אף לא אחת הגיעה מכוחותינו מאז שהיבטחנו. אתה טועה לדעתי בצורת המלחמה( ולמה להילחם בעצם)בשבועות האחרונים היו מספר אנשים שתקפו אם צדקו או לא..ולדעתי מספר אנשים שדברים לא מצאו חן בעיניהם והגיבו כל אחד וצורת התבטאותו..אתה לעיתים מלבה את האש וחבל. גם התבטאויות לגבי מומחים עולמיים קטנים או גדולים כמו שאף האירו לך מוסיפה שמן למדורה. אנו קוראים את הכתבות ולעיתים נהנים מאד ולעיתים ממש לא אוהבים את מה שקראנו. הצלחה ודע בריאות ואושר.
  סגור
 • עוד פעם חזרת?????? (ל"ת)
  משה 08/10/2017 07:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • פשוט פעם נוספת..וכנראה יחידה.
  לא עוד פעם 08/10/2017 09:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  משה. מה יש לך מהאורנג'דה? או אולי שלמה? הכל לטובה. נ.ב: ומדוע 6 סימני שאלה? צריך לפחות שבעה!
  סגור
 • להאיר את עיניו
  א 07/10/2017 16:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להעיר על מעשיו. תודה. שניהם טובים לצורך העניין.
  סגור
 • רוביני: "אם כל הבועות תתפוצץ ב-2016"
  שלמה צודק 07/10/2017 11:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ** מצורף חירטוט של נוריאל רוביני מ 12/2014 *** רוביני: "אם כל הבועות תתפוצץ ב-2016" לדברי הכלכלן בראיון ליאהו: "סביר כי בתוך שנתיים האינפלציה בנכסים תוביל לבועת נכסים ואשראי וסופה של כל בועה להתפוצץ ולהתרסק". ובאילו שווקים הוא ממליץ להשקיע? שירות כלכליסט06.12.14 רוביני מזהיר כי בשנה הבאה, השווקים עדיין יירשמו עליות נוספות, אולם בועת נכסים זו - שתהיה גדולה מזו שהייתה ב-2008 טרם המשבר הכלכלי הגלובלי - תתפוצץ כבר ב-2016.
  סגור
 • 17.
  מתחלף מנכ"ל ל-GE , מה המשמעות? (ל"ת)
  לשלמה 06/10/2017 16:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • למה האחרונים תמיד בסוף ?
  בחיאת זומזום 08/10/2017 10:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צרפתי כתבה בתגובה 9
  סגור
 • 16.
  לשלמה,מה עם החוב שלא עוצר ולאף אחד לא אכפת?
  שי.ע 06/10/2017 10:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עבר את ה20 טרליון וגדל במהירות מפחידה ל20.5 טרליון.. לחוב יש השלכות גדולות כי USA משלמת ריביות של 400 מליארד כל שנה שבאים מהתקציב של 3 טרליון וזה מאוד משמעותי כשגם האיחדו האירופי אומר שאי אפשר להתעלם מהחוב שרבים אומרים שלא יוחזר לעולם במיוחד אחרי הנזק מההורקנים מה שמוסף עוד לגירעונות האדירים של ארצות הברית... ולשאלה שלי: למישהוא באמת אכפת ומתי US תגיע לחדלת פרעון..וכמה הוא עוד יגדל בלי הפרעה?
  סגור
 • 15.
  Sony
  Guy 06/10/2017 09:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי שלמה.אשמח לדעתך בנוגע לסוני עם ההנהלה החדשה. האם הפוטנציאל קיים למרות התחרות הגדולה? תודה
  סגור
 • 14.
  כתבה מצויינת שלמה , תודה ! (ל"ת)
  גלעד ל. 05/10/2017 23:35
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • האם?????????? (ל"ת)
  Z 06/10/2017 10:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  טבע שוב טובעת
  טארק 05/10/2017 23:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אחרי שנראה שיש התאוששות מסויימת שוב חזרה ל15$ שלה.לדעתך החיקןי של מיילן וההולנדים לקופאקסון הוא מכה כלכך קשה (-18%) לטבע? תודה
  סגור
 • 12.
  ארמקו חברת הנפט של סעודיה
  סטיב 05/10/2017 23:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הולכת להנפקה. מה דעתך.?
  סגור
 • 11.
  גזפרום ורוסיה בכלל
  ראלף 05/10/2017 23:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תודה על עוד אחלה מאמרלגבי גזפרום... החיסרונות/סכנות ידועיםפוטין, פוליטיקה, תחרות מההודים והסינים וכו' אבל.. נסחרת במכפילי 0.25 על ההון והרווחים ופחות מערך הספרים.. ממש זולה גם ביחס למתחרותאשמח לדעתך בנוגע לסיכון סיכוי שלה לדעתךתודה רבה
  סגור
 • 10.
  החברות הגדולות משלמות בפועל הרבה פחות מ-35% מס
  תוכנית טראמפ למס 05/10/2017 22:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  במאמר של עמית טל (=כאן בביזפורטל) , נכתב שחברת הדרוג מודיס מטילה ספק באופטימיות של טראמפ, שהפחתת מס החברות תביא לצמיחה חזקה...ולכן היא מאיימת בהורדת דרוג. אליבא כותב המאמר, בין כה וכה החברות הגדולות משלמות פחות מס מהמקובל...אז הכדאיות לגביהן פחותה.
  סגור
 • 9.
  GE-- GE--GE
  bj 05/10/2017 22:13
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מה קורה שם ?? הולכת בדרך ה"טבע" ??
  סגור
 • מצורפת הכתבה על GE מ 6/2017
  בחיאת זומזום 06/10/2017 08:32
  הגב לתגובה זו
  1 1
  האיש שפרש אחרי 16 שנה ורה-ארגון מהגדולים בהיסטוריה - הסיפור של GE שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של Bizportal על החברה שעברה מהפך והפכה לאחת החברות המובילות בעולם שלמה גרינברג | 17/06/2017 10:12
  סגור
 • נכנסת חזק לIOT, לאנרגיה ולסייבר.
  רז 06/10/2017 01:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ההיפך הגמור מהפארסה בטבע. סה"כ די חכם להחזיק אותה בתיק.
  סגור
 • 8.
  fnma
  משה 05/10/2017 19:32
  הגב לתגובה זו
  0 2
  תודה על המידע והפרשנות שקיבלתי ממך על המניה הנ"ל, האם תוכל ליבדוק את פאני מיי, ומה קורא עם המניות שביידי הממשל. תודה ומועדים לשמחה.
  סגור
 • 7.
  מה עם הסכמי הסחר שאיים לבטל, הקנסות על סין ודרום אפריקה
  המצייץ המהיר במערב 05/10/2017 17:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  טראמפ מצייץ עצמו לדעת. קודם שולף ויורה, ואחר לפי התגובה הוא "מתאים עצמו למצב" (=לרוב נסוג). טראמפ למשל, לא הבין אם דולר חזק, זה טוב לארה"ב, עד שהסבירו לו. הכלכלה והמדיניות הם מורכבים מידי, מעבר להבנתו.
  סגור
 • 6.
  שלמה כתבה מרשימה מאוד ושאלה
  אבי3 05/10/2017 17:26
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אני יודע שאתה לא אוהב שאלות מסוג זה, אבל מה אתה אומר על מניות החלום Vbl ובריינסטרום?אני יודע שכתבת ודיברת עליהם בעבר, אבל לאור ההתפתחויות בשנה האחרונה, האם אתה חושב שהסיכוי שלהן להפוך למציאות הוא סיכוי יותר טוב יחסית לחלום אחרות?
  סגור
 • 5.
  שלמה, לא הזכרת אבן מרכזית בתוכניתו של טראמפ
  מה עם אובמה קאר? 05/10/2017 17:22
  הגב לתגובה זו
  3 4
  הבעיה של טראמפ שהוא אדם רדוד וחסר סבלנות, שמושפע מכל הבל רוח. אני בטוח שיש לידו אנשים רצינים שיודעים לבצע דברים, מעבר ל"זריקת ססמאות" באוויר, ולמנוע מטראמפ להסתכסך עם כל העולם
  סגור
 • הוא לא מסתכסך הוא נשיא עם חוט שידרה ...........
  יוסף 08/10/2017 14:02
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ולא עגל רך כמו אובמה וכל החברים השמאלנים שלך שבסוף יתנו לארצות חשוכות להתעצם והמלחמה תהיה קשה יותר
  סגור
 • 4.
  למעוניינים -כתבה של שלמה על 3M מינואר 2014
  חיים 05/10/2017 15:01
  הגב לתגובה זו
  3 2
  מניה במחיר גבוה עם הזדמנויות רכישה של פעם בשנה שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של אתר Bizportal מתייחס להתנהלותה של 3M לאורך כל שנותיה - האם כדאי לקנות למרות מחירה הגבוה? מאת: שלמה גרינברג      15:19  |  02.01.14
  סגור
 • לחיים
  מומחיי מיוחד 06/10/2017 09:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גרינברג האם החלפת השם לחיים במקום שלמה. מה אתה מתבייש שכתבת תגובה על הצלחתך. יפה לך הפעם.
  סגור
 • בעקבות אותו מאמר קניתי, ונכון להיום מרוצה מאד (ל"ת)
  קניתי אז, והרווחתי 05/10/2017 17:12
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • חברה שמייצגת מניית ערך חזקה + צמיחה
  אופטימי לגבי 3M 05/10/2017 22:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ולכן בעידן האי וודאות הכלכלית (=מוניטארית), כשיש שצופים להתפרצות אינפלציונית, חשוב שמניה כמו 3M תהיה בתיק.
  סגור
 • 3.
  MMM דוחות ב 24/10
  לפני תחילת המסחר 05/10/2017 14:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביום פרסום הדוח האחרון המניה חטפה 5 אחוז - וזה נחשב המון לחברה כזו. ההכנסות היום 7.81 מיליארד דולר (50 מיליון פחות מהצפי). מאז כמובן החזירה את הירידה. לטענת החברה זה נבע משינויי תמחור 3M also says it took "selected price adjustments" in its industrial and consumer businesses to gain market share and accelerate volume growth
  סגור
 • לכל הגדולות תוכנית לרכישה עצמית של המניות שלהן, ולכן לא
  BUY BACK 05/10/2017 21:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ולכן לא תרדנה הרבה. נכון להיום, רכישה עצמית של מניות היא הפטנט הכי טוב למנוע ממחיר המניה שלהן לרדת ע"י הקטנת מספר המניות החופשיות (=מה שמחזק את גרעין השליטה)
  סגור
 • 2.
  שאפו על הכתבה.
  ארז 05/10/2017 14:38
  הגב לתגובה זו
  10 4
  .
  סגור
 • מצטרף (ל"ת)
  א. ב. 05/10/2017 18:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • יש.....יש...
  אברהם ב. 06/10/2017 09:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אותי לא מחקו !!! אמרתי לכם שהוא תותח.
  סגור
 • מצטרף. תודה רה (ל"ת)
  זאביק 05/10/2017 23:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  דבר אחד הוא כן מרגיז אותנו, סגר לנו את אפשרויות הטיול
  בשדרה החמישית 05/10/2017 13:51
  הגב לתגובה זו
  2 7
  למי שזקוק לתרגום - שם ממוקם מגדל טרמפ.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות