מי את קרנבל קרוז, ולמה כעת זו נראית מניה מעניינת להשקעה? הנה הסיפור

פרשן וול סטריט של Bizportal מסתכל על תחום תיירות השייט, בדגש על החברה שהקים תד אריסון
|
(57)

הלקח החשוב ביותר של המשקיע בתחילת השנה התשיעית להתאוששות ממשבר 2008 בוול סטריט הוא שכאשר עליו להחליט מה לקנות או למכור לקראת 2017, ההחלטה שלו בלבד, הוא אינו יכול וגם אינו צריך לסמוך על אף אחד. להתייעץ בהחלט, אבל ההחלטה צריכה להיות שלו נטו ויש לו את כל הכלים לשם כך. הרי מהפכת האינפורמציה מספקת היום למשקיע ההגיוני, בקלות ובזול, את כל הכלים לקבלת החלטות נבונות. אין אף אנליסט, גורו או פרשן שיש בידיו יותר אינפורמציה מאשר לכל אחד מהמשקיעים, הכול ברשת והכול זמין בלחיצת כפתור.

יחד עם זאת, הזהירות ושיקול הדעת הכרחיים. צונאמי האינפורמציה ששוטף את כדור הארץ יוצר מצב שבו נדחף המשקיע בעל כורחו ובעזרתה האדיבה של התקשורת, שנזם הרייטינג מושך באפה, לקבל החלטות מבוססות כותרות. השיקול ההגיוני והיכולת להבדיל בין מציאות לפופוליזם הם שעושים היום את ההבדל בין כישלון להצלחה בתחום ההשקעות. אז המשקיע ההגיוני יכול אמנם לוותר על היכולת להבדיל בין עיקר לתפל שניתנה לו על ידי בורא עולם וללכת עם העדר, או שינצל את מתת הקב"ה ויקבל ההחלטה לבד.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

הכנס השנתי בדאבוס מתרחש כעת. זוכרים מה זעקו הכותרות מהכנס של 2016? תזכורת בכתבה זו. מהשורט המתוקשר של סורוס דרך הזהב ועד לניצחון המוחץ של קלינטון וההצבעה נגד הברקזיט. כמה כסף הפסידו "נאמני הכותרת" בגלל שהקשיבו.

ההצעה שלנו ל-2017 היא אותה הצעה מ-2016 או 2009. תקשיבו לכולם, תקראו את כל הכותרות (כולל על טור זה) אבל לאחר מכן לכו הביתה, שבו בשקט מול המחשב ותבדקו מה כתוב במאמרים עצמם. תגוגלו את הספקות שלכם, ואז תחליטו על פי ההיגיון שלכם ובכך תגדילו את סיכויי ההצלחה. כדוגמה אחת מיני רבות קחו את אפל (AAPL). כן, זו שהכותרות (וכמה מהמגיבים כאן שנעלמו מאז) טענו שהיא בדרך ל-50 דולר, שגמרה את הסיפור שלה, זוכרים?

זה לא היה מזמן, והנה המניה מתחילה לראות באופק את שיא כל הזמנים שלה. זה קורה בעיקר כיוון שכמנהגה, בשקט, היא מתחילה להתחרות ב-HBO, הולו, נטפליקס, אמאזון ואחרים על סרטים ותכניות טלוויזיה פופולריים שיועברו ישירות מהאלחוטי שלה. היא נכנסת לתחום הרכב החכם ועדיין בקופתה, לפני התוספות של הרבעון האחרון, 296.4 מיליארד דולר במזומן. כשמניה כזו, שמייצגת מערכת כלכלית כזו, יורדת "בגלל הכותרות" למכפיל היסטורי של 9 - חשוב לבדוק לבד ולהגיע למסקנות הנכונות.

השקעה בתיירות השייט (The Cruise-line industry)
תעשיית התיירות, אליבא המומחים, תמשיך בעתיד הנראה לעין את מגמת הצמיחה שמתפתחת מאז 2009. השנה היא תצמח ב-4-5% לכ-7.9 טריליון דולרים, אחד ממנועי הצמיחה המובילים של הכלכלה הגלובלית. תיירות השייט היא חלק קטן מאוד אמנם, פחות ממחצית האחוז מתעשיית התיירות הגלובלית, אבל מגזר שצומח במהירות ושההשקעות בו הניבו תשואות גבוהות במיוחד בשנים האחרונות.

ב-2015 הגיעו ההכנסות בתחום לכ-40 מיליארד וב-2016 ל-42.5 מיליארד כאשר מאז 2009 צמחה תיירות זו ב70.3%. כ-23 מיליון אנשים לקחו טיולי שייט ב-2015, עלייה של 44% לעומת 2009 (את התעשייה הזו התחילו לסקר רשמית ב-1970 ובאותה שנו לקחו 50 אלף טיולי-ים). מה שמעניין ומבטיח יותר לעתיד הוא שה"מונופול" האמריקאי על טיולי שיט (כמעט כולו לקאריביים, הוואי ופורטו ריקו), נמוג אל מול הגידול הדרסטי ממדינות שאר העולם. ב-2015 שילחו 46.2% מכל תיירי השייט (בעיקר לסיורים במזרח, צפון אירופה והים התיכון), כל זאת לעומת 4.5 ב-2009. האיים הקריביים הם עדיין השולטים בתיירות השייט כאשר ב-2015 ביקרו שם 37% מסך כלל התיירים.

ההשקעות באניות חדשות ממשיכות לגדול כאשר ב-2015 הגיעו ל-15 מיליארד דולרים. כ-70% מהכנסות המפעילים מגיעות ממכירת הכרטיסים והיתרה מהוצאות על האנייה. 3 חברות מחזיקות ב-50% מהתחום: קרנבל טורס (CCL) עם נתח שוק של 24% ושווי שוק של 38.4 מיליארד דולרים, רויאל קאריבייאן (RCI) עם נתח של ושווי שוק של 18.1 מיליארד ונורביגיאן קרוז ליינז (NCL) שמחזיקה ב-%9 ומציגה שווי שוק של 10.1 מיליארד. החלטנו, לאו דווקא מסיבות תשואה (RCL הניבה הרבה יותר), שנתמקד היום בקרנבל טורס ונסביר מדוע בסיכום.

מי את קרנבל?
הייסוד
קרנבל נוסדה ב-1972 ע"י טד אריסון. אריסון נולד בתל אביב, דור שלישי בארץ. הוא בוגר האוניברסיטה האמריקאית בביירות, איש הבריגדה היהודית שסיים את צה"ל בדרגת סגן אלוף. הוא עבד בצים ובין 1946-1951 ניהל את חברת הספנות מאיר דיזנגוף שהייתה מיזם שהוקם ע"י החברה, מאיר דיזנגוף ואביו של טד, מאיר אריסון. ב-1952, בגלל שעמום למעשה, עזב אריסון לניו יורק ומשם התגלגל ב-1966 למיאמי. שם הקים ב-1972 את חברת קרניבל קרוז ליינז, חברת טיולי נופש עם אנייה ישנה אחת שרכש בהלוואה מהבנק.

החברה
ביולי 1986, הונפקה החברה ב-American Stock Exchange, אז בורסה עצמאית שנרכשה ב-2008 ע"י הבורסה של ניו יורק. ההנפקה, בהובלת בית ההשקעות היוקרתי E.F. Hutton גייסה אז כ-365 מיליון דולרים לפי 15.5 דולר למניה דאז (כ-2.5 ד' בהתאמה להיום), החברה סיימה את שנת ההנפקה, 1986, עם מכירות של 421 מיליון ורווח נקי של 98 מיליון.

ההנפקה נעשתה במניות A כאשר אריסון החזיק אחריה שליטה מלאה באמצעות מניות B ו-68% ממניות ה-A. שנה וחודשיים מאוחר יותר נפלה הבורסה, והמניה הגיעה אז ל-3 דולרים (כ-48 סנט היום). אריסון כמעט ואיבד שליטה בחברה אז אבל את הסיפור הזה תצטרכו לחפש לבד. בשנת 1988 רכש אריסון את קבוצת הכדורסל Miami Heat מה-NBA. קרנבל הפכה לחברת שיט התענוגות הימית הגדולה בעולם באמצעות רכישות וצמיחה אורגנית.

ב-1990, מסיבות של מס עיזבון, ויתר אריסון על אזרחות ארה"ב ועבר לישראל וב-1997 הקים את הקונסורציום שרכש את בנק הפועלים. שנתיים מאוחר יותר, ב-1999, נפטר. קרנבל עברה לבורסה של ניו יורק ב-2003 לאחר המיזוג עם P&O Princess Cruises plc, חברת השייט הגדולה בבריטניה ומהמובילות באירופה ששורשיה ב-1844. שם החברה שונה אז ל Carnival Corporation & plc והיא נסחרת כאמור בניו יורק ובלונדון.

ב-2015 נפשו 10.8 מיליון אנשים ב-99 אניות החברה (47% מסך הנוסעים בתיירות השייט הימי בעולם ושנה 7 ברציפות של עלייה באחוז הנוסעים הגלובלי). 31% מהנוסעים שייטו לקריביים, 15% בים התיכון ו14% באירופה שמחוץ לים התיכון. בין 2016-2020 יכנסו לפעילות 17 אניות פאר חדשות שיחליפו 17 מהישנות. מדובר במרכזי נופש ימיים שמתחרים באיכות לצרכן בכול מרכז נופש, בית מלון, בית קזינו ומרכז קניות מודרני ומהבחינה הטכנולוגית מהווים את המילה האחרונה.

המחקרים
כל המחקרים בנושא התיירות, הבידור והנופש מצביעים על כך שחופשת השייט (cruise vacation) הופכת לחופשה המועדפת שצומחת בקצב המהיר ביותר בתחום התיירות. לא רק חברות הנופש בשייט מאמינות בכך (והראייה לכך היא ההשקעות הגדולות שלהן בספינות חדשות). גם חברה כמו GE נכנסה לתחום ומאז 1994 היא מגדילה באופן קבוע את מעורבותה באמצעות תת-חטיבת הפתרונות הימיים (GE Marine Solutions) שלה, חלק מחטיבת GE technology. GE, שכבר מובילה בתחום הבקרה הדיגיטלית באניות, פועלת בכול הקשור לשדרוג טכנולוגיות בתחום הספנות בנושאים כמו בקרת הנעה, התקנת מערכות טכנולוגיות חדשניות, העברת אינפורמציה, שדרוג מערכות קיימות ועוד.

בשלושת השנים 2013-15 דרכו הכנסותיה של קרניבל במקום (בעיקר בשל ירידות מחירי הכרטיסים וקצת חשש מטרור ומהאטה כלכלית) אבל ברווחיות עלתה משמעותית, מ-1.06 מיליארד ב-2013 ל-1.76 מיליארד ב-2015 כאשר הרווח למניה עלה מ 1.36 דולר ל-2.26 דולר (בעקבות רה אורגניזציה והתייעלות).

וב-2016
שנת 2016 כבר מציגה עלייה נאה במכירות ל-16.8 מיליארד, ועלייה חדה ברווח למניה ל-3.58 דולר. התחזית ל-2017 על 17.7 מיליארד ו4.14 דולר בהתאמה. רוב האנליסטים מאמינים שהמניה תכה את המדד. במחיר של 53.5 דולר למניה נסחרת החברה במכפילים של 15 ושל 13 לשנים 2016-17 בהתאמה. מכפילים אלו שדומים לאלו של 2 המתחרות הגדולות שהוזכרו קודם, רוייאל קריביאן קרוזס (RCL) ו-נורביגיאן קרוז ליינז (NCLH) (שטד אריסון אגב היה ממקימיה).

החברה מעלה את הדיבידנד ברציפות וכרגע היא משלמת 1.4 דולר לשנה. יו"ר החברה הוא היורש מיקי אריסון בן ה-66, בנו של טד. עד 2013 היה גם המנכ"ל. בשנה זו החליף אותו בתפקיד ארנולד דונלד שהגיע ממונסנטו, והוא גם שמחזיק שליטה מלאה בחברה באמצעות מניות ה-B בעיקר.

סיכום
מבחינת התשואה ההיסטורית RCL היא המובילה. בגדול החלטנו לבחור דווקא בקרנבל (CCL) כמעניינת יותר מבין 3 החברות המובילות (RCL CCL ו-NCLH). זה לא בגלל "הקשר הישראלי" של משפחת אריסון. זה בעיקר בשל העובדה שקרנבל לא רק מתייעלת ומשקיעה הון עתק בחדשנות ופרסום גלובלי, אלא שלנו נראה שהיא מתאימה עצמה יותר מהמתחרות לשינויים שגורמים למעבר התיירים לתחום השייט.

מתקבל הרושם שהמשקיעים מבחינים בכך, וזו הסיבה שלאחר 4 שנים בהן פיגרה תשואת המניה אחרי RCL ו-NCLH, מתחילה CCL לשפר פוזיציה. ככל שהצמיחה בתחום שייט הקרוזים תימשך (וכך זה נראה), כך גם תגדל הצלחת החברה בעלת המותג המוביל.

למה קרנבל?
קרנבל היא לא רק חברת השייט והבידור הגדולה בעולם. היא גם נראית לנו כחדשנית ביותר ומתואמת יותר להתפתחויות. בנוסף לשדרוג הטכנולוגי של GE שהזכרנו, מאמצת קרנבל את טכנולוגיות הלבוש (wearable tech). בעזרתן המציאה דיסני (DIS) מחדש את חווית הפרקים שלה. לאחרונה הציגה, בתערוכה ה-CES בווגאס, את ה-Ocean שלה. זה מדליון קטן בסגנון ה-MagicBands של דיסני, רק טכנולוגית מתקדם יותר (הוסיפו טכנולוגיות Bluetooth ו-NFC). ה-Ocean מאפשר ללקוח ליהנות מכול מטעמי הנופש, מפתיחת דלת הקבינה ועד כניסה להופעות, הזמנת מזון ומשקאות ושיוט ברשת.

בנוסף יצאה החברה עם תכניות מתואמות לצעירים במחירים נוחים יותר ושמותאמות לצורכיהם. כל החידושים ייכנסו השנה. חשוב להבין שגם האוכלוסייה העשירה יותר והמבוגרת יותר עוברת לסוג זה של חופשות, וכך גם צעירים. CCL מתאימה עצמה לשתי האוכלוסיות ובכל העולם. ועם כול זאת קשה לבחור במנצחת פוטנציאלית מבין שלושת המניות וסלים ממוקדים אין. כל השלוש נמצאות אומנם בסלי ההשקעה של התיירות והפנאי, אבל באחוזים נמוכים מאוד. CCL למשל מופיעה ב-76 סלים שאף אחד מהם אינו מוקדש לתחום ה-cruise vacation.

תגובות לכתבה(57):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 28.
  FANG פתחו את 2017 בטיסה
  מ VT תקבלו רק לקרדה 25/01/2017 13:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאשר פייסבוק עלתה 12 אחוז, אמזון 10 אחוז, נטפליקס 13 אחוז, וגוגל 7 אחוז. תעודות סל שמחזיקות מעל 30 אחוז במניות הנל עלו מתחילת השנה 7 אחוז (FDN ) ן 9 אחוז PNQI
  סגור
 • 27.
  FCAU פיאט-קרייזלר רק אצל אוכלי ההמבורגרים יש דברים כאלה
  ארז 25/01/2017 09:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפני שבועיים נפלה במהלך המסחר 20 אחוז (טענות לזיופים בצריכת דלק מכוניות דיזל בארצות הברית). אתמול כבר כמעט החזירה את כול הנפילה (צפי שטראמפ יקל על הגבלות פליטה של כלי רכב).
  סגור
 • 26.
  בדקתי והחכמתי
  מלני 25/01/2017 00:21
  הגב לתגובה זו
  0 1
  על חברת אנטרומדיקס ETRM שהגבת עליה בשבוע שעבר ובאמת נראה שיש פה משהו גדול. כמובן עדיין חלום אך בתי החולים שהתחילו לעבוד איתה זה זריקת אימון רצינית בפעולותיה. לדעתי היא אטרקטיבית מאוד בשוויה הנוכחי ואחרי גיוס כסף מוצלח. ועוד יותר היא נהפכת לאטרקטיבית מאוד לרכישה. נחיה ונראה
  סגור
 • 25.
  qcom נפלה חזק ביומיים האחרונים
  סמי 24/01/2017 22:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מפנה לכתבה של שלמה מנובמבר 2016 למי שתעניין בחברה - יתכן שזו הזדמנות. נפלה בעקבות תביעה שאפל הגישה על סך מיליארד דולר. הדוחות יתפרסמו מחר יום רביעי 25 לחודש אחרי המסחר. ---- הלכה למעשה: על התעשייה שצפויה לגלגל 333 מיליארד דולר בשנה הבאה פרשן וול סטריט של Bizportal על קוואלקום, חלק מתעשיית המוליכים למחצה המתפתחת במהרה שלמה גרינברג | 10/11/2016 08:41
  סגור
 • התביעה, אם תתבצע בפועל, בעייתית לקוולקום
  שלמה גרינברג 25/01/2017 08:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זו אינה רק תביעה על פטנטים זו תביעה גם על שיטת הדיווח הפיננסי של קוולקום, כדאי מאוד להמתין כי הפגיעה עלולה להיות משמעותית. הדוחות אגב עדיין לא יציגו את הפגיעה אבל נוכל ללמוד מהם את תגובתה של קוולקום.
  סגור
 • טען עוד
 • 24.
  האם אתה רואה סיכון בביטול ה-TPP ע"י טראמפ ? (ל"ת)
  יוסי 23/01/2017 22:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • סיכון למה? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 24/01/2017 10:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 23.
  שלמה בבקשה סדר במחשבה שלי
  שמואל 23/01/2017 18:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אדוני הנכבד מכיוון שהנך כבר שנים רבות בתחום ואני עוד צעיר בנושא. מדוע אחרי כל ההבטחות של הורדת מיסי חברה ואמריקה לפני כולם וכו' המדדים יורדים .מה הבעיה ? אודה לך על התיחסותך .
  סגור
 • אין קשר ישיר
  שלמה גרינברג 23/01/2017 19:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה גם שמדובר בהבטחות אין אפילו הצעה עדיין. בגדול המניות יורדות כי עלו חזק לאחרונה והגיע הזמן לתיקון.
  סגור
 • תודה רבה. (ל"ת)
  שמואל 23/01/2017 20:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  ומה קורה עם קוואלקום?..QCOM (ל"ת)
  יוסי 23/01/2017 17:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מדוע שלא תחפש באתרים הפיננסיים, הכול שם (ל"ת)
  שלמה גרינברג 23/01/2017 19:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • האם בגלל תביעת ה-1 מיליארד של אפל?...או שיש עוד משהו (ל"ת)
  יוסי 23/01/2017 22:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כשאפל היא התובעת העניין רציני ביותר
  שלמה גרינברג 24/01/2017 10:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יחד עם זאת צריך לראות בדיוק על מה המדובר. קוולקום חברה סתם ויכול מאוד להיות שלא כצעקתה. כרגע חכם להמתין
  סגור
 • 21.
  למשקיעים אותם כלים כמו האנליסטים - האמנם?
  יוסי 23/01/2017 17:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראשית תודה על עוד כתבה מרתקת. ציינת בפסקה הראשונה ש"אין אף אנליסט, גורו או פרשן שיש בידיו יותר אינפורמציה מאשר לכל אחד מהמשקיעים". על פניו נשמע נכון והגיוני, אולם המידע שאתה "שופך" כל פעם בכל אחת מכתבותייך נותנת לי את הרושם שהמשקיע הפרטי לא יוכל לרדת לשורשים של החברה כמוך. למעשה שאלתי היא: מאיפה אתה משיג את המידע הזה? בבקשה אל תפנה אותי לוול סטריט ג'ורנל כי שנינו יודעים שאת המידע הזה לא קיבלת משם. אשמח אם תוכל לרכז מס' אתרים שבהם אתה גולש על מנת לקבל מידע רלוונטי. תודה רבה
  סגור
 • כול המידע מהרשת ומעט מחברים שעובדים בבתי השקעה בנ"י (ל"ת)
  שלמה גרינברג 23/01/2017 19:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 20.
  קרניבל ופלוריסטם
  נחום 23/01/2017 16:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מר גרינברג, נהנתי כרגיל לקרוא את מאמרך המעמיק.תודה. אם זכרוני אינו מטעה אותי, עשית על קרנבל או על התחום מאמר מלפני כמה שנים.בהחלט חברה מעניינת. אני יודע שאתה לא אוהב לענות על שאלות כאלה, אבל אשמח אם תחרוג ממנהגך-מה דעתך,פלוריסטם נכנסה למחיר טוב להשקעה לטווח ארוך?
  סגור
 • כפי שעניתי ל 19
  שלמה גרינברג 23/01/2017 19:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הקדשתי מספיק לחברה
  סגור
 • 19.
  שלמה ידוע לך מה קורה עם פלוריסטם? המניה צונחת
  חיים 22/01/2017 10:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חופשית אל התהום ללא כל הסבר. יתרה מזו החברה לפי שעה היא עתירת פטנתים ללא כל תועלת כלכלית. בינתיים תוכל בבקשה לנתח את המצב שם ? תודה
  סגור
 • הקדשתי מספיק לחברה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/01/2017 11:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 18.
  XAR ?
  נדב 22/01/2017 09:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם הגיע הזמן למניות הצבאיות בארה"ב?
  סגור
 • הגיע הזמן? מתי ב 100 השנים האחרונות לא? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/01/2017 11:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  מעניין מי מריץ את המניה (ל"ת)
  גיל 22/01/2017 08:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מי מריץ את המניה ?
  שלמה גרינברג 22/01/2017 11:11
  הגב לתגובה זו
  3 0
  תהיה רציני בן אדם
  סגור
 • 16.
  שאלה לשלמה
  שואל שאלות 21/01/2017 23:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רציתי לדעת מדוע עכשיו זה עיתוי נכון לרכוש את המניה? כעת 5% מהמניות הנסחורת הן בשורט, יחס השווי לספרים P/B מעיד שהשווי ההוגן של המניה הוא 31$ ובחצי השנה האחרונה מכרו 'אנשי פנים' 20% מהמניות שהיו ברשותם.... אשמח לשמוע את דעתך בנושא. שבוע טוב
  סגור
 • 15.
  אפרופו הקבה
  דוס 21/01/2017 22:40
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ראשית כל אציין שהכתבות מחכימות מאד ותודה רבה עליהןבנוסף אם כבר הזכרת את הקב"ה להבדיל מאלוקים שזה הביטי המקובל אצל חילונים.. ארשה לעצמי לשאול אם כמשקיע שמחפש מניות של חברות ללא חוב כלשהו מטעמי הלכה (איסור ריבית) אשמח אן תוכל להפנות אותי לכלי/אתר או כל אמצעי אחר שמאפשר לסנן מניות לפי חוב שלהן,ניסיתי באתרים הקלאסיים ולא מצאתי סינון כזהואם כבר אז מדוע באמת אתה משתמש בביטוי הלא מקובל הקבה (או במילים אחרות האם יש לך רקע דתי כלשהו)? (אתה לא חייב לענות;))
  סגור
 • להפנות אותי לכלי/אתר
  שלמה גרינברג 22/01/2017 17:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הרשת למשל
  סגור
 • תגובה
  דוס 23/01/2017 11:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא מצכוון לבדוק אם לחברה ספציפית יש חוב אלא לסנן מתוך רשימה של חברות למי יש חוב לדוגמה מתוך מדד נאסדק רשימת חברות ללא חוב
  סגור
 • ראה תשובתי הקודמת (ל"ת)
  שלמה גרינברג 23/01/2017 14:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 14.
  psti: חברת פטנטים שמנוהלת בצורה הכי שרלטנית.
  חיים 21/01/2017 21:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואין לה בינתיים מה למכור אלה רק חלומות שאפילו אחד מהם לא מתגשם.
  סגור
 • 13.
  חופשת שיט זה שם מכובס לחופשת קזינו
  פם 21/01/2017 19:22
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בשיט מלוס אנג׳לס למקסיקו החזיקו אותנו 3 ימים בים, למרות שמרחק הנסיעה היה יום אחד, ולא היה מה לעשות חוץ מקזינו וקניון במחירים מופקעים...
  סגור
 • כנראה שעלית על חסאקה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/01/2017 11:12
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • שטויות
  מטייל 22/01/2017 10:17
  הגב לתגובה זו
  1 1
  איזה שטויות. יש קרוזים שיורדים יום יום לערים שונות. קרוז טוב הוא מלון שט ברמה גבוהה ביותר.הייתי בהרבה ומעולם לא שיחקתי בקזינו.יש עוד הרבה פעילויות .
  סגור
 • 12.
  אליבא ד...
  קורא 21/01/2017 17:29
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלמה, הנך משתמש הרבה בביטוי "אליבא" והנך מחסיר את האות "ד" בהמשך המילה השניה. בארמית נרשם אליבא ד....נהנה מהכתבות שלך
  סגור
 • 11.
  ביוקנסל
  סמואל 21/01/2017 08:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלמה, אם אתה יכול, אני יודע שאתה מכיר את ביוקנסל היטב , כך גם אמרת לי בעבר. אבל אם בבקשה אתה יכול להתייחס לימים האחרונים שם, המניה מזנקת לפני שלב 3 ולפני גיוס כנראה דיי גדול. בנוסף החברה נסחרת בשווי מאוד מאוד נמוך. מה דעתך על הימים האחרונים שם בבקשה?מחזיק כמות גדולה ולא ממליץ
  סגור
 • דעתי? שנמתין לפרסום התוצאות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/01/2017 11:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  אי אפשר לגעת בתחום הספנות
  סמואל 21/01/2017 08:04
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מבלי להזכיר את DRYS. מסתבר שעולם הספנות הוא לא פחות מסוכן מביומד. הנפקות איחודי הון , שיגור לירח ונפילה חופשית. מהכל צריך להיזהר .
  סגור
 • הדוגמה הכי פחות מתאימה לכתבה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 22/01/2017 11:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 9.
  הפיצו שמועה שטבע תרכוש את פריגו ב 15B
  אמיר 20/01/2017 14:30
  הגב לתגובה זו
  0 1
  Wall Street's M&A Chatter From January 19 January 19, 2017. Intereconomia Reporting Teva Rumored to Acquire Perrigo for $15B The Rumor: Teva Pharmaceutical Industries Ltd (ADR) TEVA will buy Perrigo Company plc Ordinary Shares PRGO for $15 billion, according to a report from Intereconomia. Teva's offer would value Perrigo stock at $103 per share, sources said. Starboard Value reported a 6.2 percent stake in Perrigo in a 13D filing in November. DealReporter said last August that Mylan MYL was ready to bid once for the manufacturer of OTC and prescription pharmaceuticals. Perrigo rejected Mylan's $26 billion bid in November 2015. Perrigo closed at $76.47 on Thursday, up $0.01.
  סגור
 • וזה אומר לך מה בדיוק? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 21/01/2017 17:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  CCL הם גם חדשנים במעבר לאוניות שפועלות על LNG
  ארז 20/01/2017 13:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על מנת להקטין את התלות במחירי הנפט. 13 of 73 Cruise Ships on Order are LNG-Powered November 07, 2016 Thirteen of 73 cruise ships on order to be delivered between 2017 and 2026 will be powered by LNG (liquefied natural gas), and the trend toward LNG-powered cruise ships is moving forward as more operators commit to the alternative fuel. Carnival Corporation is leading the way, and will be the first to run LNG in service when AIDA and Costa each take delivery of a 5,200-passenger LNG-powered ship in 2019. In 2020, two more Carnival brands will get LNG power with newbuilds for the P&O and Carnival brands, followed by two more ships in 2021, for Costa and AIDA, respectively. In 2022, another Carnival Cruise Line LNG ship will follow. The seven Carnival Corp. LNG newbuilds on order will either be built at Meyer Werft in Germany or Meyer Turku in Finland.
  סגור
 • 7.
  NFLX פשוט מדהים
  ארז 20/01/2017 09:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני זוכר בדוח הקודם (שפורסם באוקטובר) המניה נתנה קפיצה של קרוב ל 20 אחוז והגיע לשווי של 50 מיליארד דולר. זה נראה כול כך הזוי. ואתמול אחרי הדוח היא כבר בשווי של 60 מיליארד דולר. כשאוכלי ההמבורגרים מתאהבים במניה שום דבר לא יעצור אותם.
  סגור
 • 6.
  שלמה אשמח לדעתך על brk.b
  שימי 20/01/2017 09:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם לדעתך מנית brk.b במחיר "כלכלי" כדי להכנס לונג לטווח ארוך.. לאורך השנים כמובן שעלתה המון... אבל שאלת השאלות מה צופן העתיד.. אנא דעתך.תודה רבה
  סגור
 • לאחר שתבדוק מהם עיסוקיה של החברה
  שלמה גרינברג 21/01/2017 17:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואיני מדבר על אחזקותיה במניות שזה החלק הקטן לא תצטרך לשאול. מה צופן העתיד? תקרא המאמר ותבין שאתה יודע לא פחות ממני
  סגור
 • קח בחשבון שעלתה בפראות לאחר בחירת טראמפ
  חיים 20/01/2017 11:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביחד עם כול הסקטור הפיננסי והביטוח. לדעתי השאלה שלך זניחה - השאלה האמיתית היא מה יררה למניה אם יקרה משהוא לבאפט (מספיק רק אשפוז בבית חולים - הוא יהיה בן 87 השנה) ישנם תעודות סל שהחברה הזו מהווה 15 אחוז RWW ו 11 אחוזXLF
  סגור
 • תודה חיים. מעניין. (ל"ת)
  שימי 20/01/2017 16:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  נהניתי לקרוא, שבת שלום.
  דגן 19/01/2017 23:10
  הגב לתגובה זו
  4 0
  .
  סגור
 • 4.
  תודה שלמה על אחלה כתבה
  Yoni 19/01/2017 20:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מוסיף את קרניבל למערב
  סגור
 • 3.
  תעודות סל ETF
  שמואל 19/01/2017 20:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה על המאמר. שאלת הכוונה , אפשר לקבל כיוון על תעודות סל שמשקיעות ב.. תשתיות , בכלי נשק בצבא . תודה.
  סגור
 • PPA (ל"ת)
  דגן 19/01/2017 23:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • תודה על תשובתך (ל"ת)
  שמואל 20/01/2017 12:13
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  sapiens
  אבי 19/01/2017 20:18
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלום וברכהמדוע לדעתך מניית סאפיינס נפלה מאז אמצע נובמבר מעל 15 אחוז (מהשיא)ללא שום הודעה משמעותית של החברה? מימוש טבעי או סיבה אמיתית?ואם כבר אז האם יש השפעות לברקזיט על החברה? (והאם השאלה הראשונה מתורצת בשנייה..)
  סגור
 • SPNS
  שלמה גרינברג 20/01/2017 06:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכן, שום דבר רע לא קרה מאז הסקירה שעשיתי על החברה. נכון, האנליסט של ZACK הוריד ההמלצה למכירה בתחילת החודש אבל שלושת ההמלצות הקודמות, של נידהאם, קרדיט סוויס וברקליס הן "BUY " עם מחיר מטרה בין 14 ל 16. אז מדוע המניה מתדרדרת מאז תחילת דצמבר? חלק זה מימוש, חלק ההשפעה של ZACK שסחרנים רבים מעריצים, חלק בבערות והעיקר חוסר עניין. תשוו עם 2 חברות ישראליות קטנות שאני מזכיר מפעם לפעם מציין את התקדמותן העסקית הנאה ותראה שההתנהגות דומה.
  סגור
 • spns
  אבי 23/01/2017 19:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם יש משמעות לכך שהנפילות הכמעט יומיומיות של 2 אחוז הן במחזורים גדולים בהרבה מהממוצע?
  סגור
 • 1.
  אם כל מה שכתבת מדויק - איך זה ש
  שאלה 19/01/2017 19:58
  הגב לתגובה זו
  0 3
  פרייסליין וטריפאדוויסור הולכות אחורה?
  סגור
 • מה הקשר? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 20/01/2017 06:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אתה יכול להסביר מה הקשר בין שתי אלו לכתבה? (ל"ת)
  דגן 19/01/2017 23:10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות