עושים כסף ממידע - וזה הולך לגדול למימדי ענק

שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של אתר Bizportal, על תתהנישה שהפכה לאחת התעשיות המובילות בעולם המודרני - איחסון מידע. כיצד ניתן לעשות כסף, והרבה, מ"מחסני" DATA?
|
(69)
הגברת יילן עוד לא סיימה את דבריה, והכותרות זעקו "גוואלד, הנאום מאכזב". בסופו קראנו אותו, והוא דווקא חיובי, אלא שהתגובות דומות לתגובת התקשורת לאחר דו"ח ה-OECD על ישראל, שהפער בין הכתוב בו לבין המדווח בתקשורת היה ענק.
השבוע התעמקנו בדו"ח של דיסני ושאלנו את עצמנו למה ירדה המניה לאחר דו"ח כל כך טוב? חשבנו שזה בגלל שהמניה עלתה מאוד, אבל מאז סוף השנה שעברה ירדה ב-27%, אז מה הסיבה? לא מצאנו גורם בדוחות עצמם, אבל הפרשנים מודאגים מהחזקת החברה ב-ESPN - חברת המדיה הגדולה בעולם לנושאי ספורט, שמספר המינויים שלה ירד מ-99 ל-92 מיליון (מה שלא בדיוק נכון, אבל לא משנה כמובן). הפער רבותיי ביו העובדות לכותרות רק מתרחב, ולמשקיע ההגיוני זה לא טוב.
תוצר נוסף לטכנולוגיה מתקדמת שמגלגל המון כסף
תעשייה איחסון הנתונים היא תעשיה צעירה, שמהפכת הטכנולוגית יצרה, וצומחת במהירות בשל הצורך ההולך וגדל לאגור, לקדד, לשמר, לעבד ולפזר את כמויות העתק של נתוני האינפורמציה, דאטה, קול ותמונה. המצטברים וניהולם. התעשייה הזו, לדעתנו, היא מנוע צמיחה מרכזי שמאפשר את המשכיות המהפכה הטכנולוגית, מייצר נישות תעשייה חדשות במהירות ומייעל את המערכות שמשתמשות בו. באמצעותו מתבצעות פריצות שמשנות את העולם הכלכלי / חברתי.
מבחינת המבנה הוורטיקלי של התעשייה הטכנולוגית, מדובר בחלק מתעשיית התשתיות, אבל הגידול הפנומנלי של כמות האינפורמציה והיכולות הטכנולוגיות לעשות בה שימוש הפכה את הנישה, לצד התוכנה והחומרה שמשמשים אותה, לענקית תעשייה בפני עצמה והביאה ליצירתן של כמה חברות ענק חדשות. בהתקדמותה מגבה ותומכת בתעשיות החשובות ביותר כמו הרפואה, צריכה, ביטחון, תקשורת ובמיוחד בהתפתחות המדע.
כמו בכל תעשייה חדשה שיצרה מהפכת הטכנולוגיה בהתקדמותה, כך גם זו מתפתחת למבנה של אוליגופול (מספר קטן של ספקים שמובילים). מה שדוחף את כיוון ההתפתחות הוא המעבר המסיבי לשימוש בטכנולוגיות Big Data ו-Cloud computing, והפריצות הטכנולוגיות בתחומים כמו הבינה המלאכותית (artificial intelligence) או ההגנה על הנתונים (cyber security). למעשה, כל הפריצות הטכנולוגיות הגדולות מאז תחילת המאה, מהרשתות החברתיות ועד להתקדמות בחקר הגנומיקה, לא היו קורות ללא יכולות הטיפול בכמויות האינפורמציה שנדרשו למימושן.
כדי להמחיש את כמויות האינפורמציה ש"מטופלות" בתחום אחסון המידע משתמשים ביחידות petabyte (שסימולן PB). כל יחידה כזו שווה קוודריליון בייטים (1 PB = 1000000000000000B = 1015bytes). עד לשנת 2025 יידרשו לאתר ה-YouTube, למשל, יכולות אחסון של כ-1500 PB, ולהמשך ההתקדמות בתחום הגנומיקה הרפואית יידרשו עד כ-40 אלף PB - כל זה מסביר את המשך הצמיחה באחסון וטיפול באינפורמציה.
כרגיל, אסור לשכוח את תרומתה של ישראל, ולהזכיר, כמנהגנו, שחלק מהמפתחות להתפתחותה נוצרו כאן, בארץ, אלא שהמפתחות (כמו הדיסק און קי או מערכות ההגנה על הנתונים) עברו במסגרת תרבות האקזיטים "הברוכה" לגויים. כל החברות שמוזכרות בכתבה, כולל DELL, מחזיקות מרכזי מחקר ופיתוח בישראל.
קל ללכת לאיבוד: כיצד להבחין בהשקעה מדוייקת?
יש חברות רבות שמגדירות עצמן כ-Data storage companies, אלא שלמשקיע שמעוניין להשתתף בצמיחת התחום, אם בגלל התחרות או המורכבות, יהיה קשה מאוד לזהות חברה שמתאימה במדויק להגדרה. רוב החברות המובילות בתחום העברת האינפורמציה או התשתיות להעברת אינפורמציה, בגלל השאיפה לספק ללקוחותיהן "חליפת העברת טכנולוגיה מושלמת", נכנסו גם לתחום האחסון, טיפול ושינוע של המידע. לצדן של אלו, בגלל היקף התחום והצמיחה שלו, נכנסו גם חברות ענק טכנולוגיות מהסוג של IBM, וכן חברות בינוניות וקטנות שפועלות בתחומים משיקים ותתי תחומים, כמו חברות ההגנה על האינפורמציה, תוכנה / אפליקציות וחברות שמייצרות מיני אביזרי חומרה ש"מעודדים" העברה, שימור וטיפול באינפורמציה.
מספר הסטארט אפים החדשים שמנסים להכנס לתעשייה הוא מהמובילים. ההכנסות הגלובליות מהפעילות בתחום האחסון וטיפול בדאטא גדלו מ-43.4 מיליארד דולרים ב-2009 ל-65.8 מיליארד ב-2015. אבל המספרים אינם כוללים פתרונות (אפליקציות) וחומרת תמיכה ("תחום הפתרונות לאחסון"), שלפי Frost & Sullivan יגלגל עוד כ-42 מיליארד ב-2020 - וזה רק בתחום החברות העסקיות. ב-Frost & Sullivan מעריכים שמספר המתקנים (devices) שמעורבים בתמיכה בפתרונות האחסון יגיע ל-26 מיליארד ב-2020.
בתמציתו של דבר למשקיע יש שתי ברירות - להמר על השקעה מנצחת במניה או שתיים או לאתר סל או קרן נאמנות שיתאימו לו. אין (עד כמה שחיפשנו) שום סל או קרן נאמנות שמתמקד בהגדרה של Data storage companies. הקרנות והסלים שמכילים בתוכם את החברות שמתמחות בחומרה, כמו סיגייט, NetApp או EMC, הם בדרך כלל סלי וקרנות IT כלליים, או סלים וקרנות של תוכנה וציוד ש"משקל" חברות האחסון בתוכם קטן יחסית.
כמו כן, ישנו הסל First Trust ISE Cloud Computing שהונפק בקיץ 2011, ועוקב אחרי מדד ה-ISE Cloud Computing™. הסל כולל 36 חברות, הונפק לפי 19 דולרים ליחידה והגיע בסוף 2015 ל-32 דולרים. מאז הצטרף לתיקון ועד כה השיל כ-25% מערכו. הבעיה, שלמרות שכל חברה מובילה ב-Data storage נמצאת בסל, החברות המובילות הן אלה כמו EQIX, שפועלת בתחום מרכזי מידע נדלניים - FB ,SAP ,ORCL ,ZNGA וגוגל, כך שחברות שמעניינות את משקיעי האחסון, כמו EMC ,NTAP או VMW, אינן משפיעות מספיק. חברות כמו IBM או HP, גם הן במשחק, אך אינן כלולות בו בגלל ש"משקל" הביג דאטא והענן בפעילותן קטן יחסית.
מבחינת עוגת ההכנסות, החברה המובילה היא EMC עם 31% מסך ההכנסות הגלובליות. NTAP עם כ-19%, מאחוריה ענקית המחשבים DELL, היום חברה פרטית, עם כ-11%. אחרי השלישייה הזו באות IBM עם 4.9%, היוליט פאקארד (3.5%), היטאצ'י (HDS עם 3.2%), ו-Huawei עם 3.1%. קבוצת "האחרות" צומחת במהירות, ונכון לסוף 2015 החזיקה בכ-22% מהנישה. סטטיסטיקה זו  שנויה במחלוקת בגלל ההגדרות השונות של התחום.
EMC, האם התיקון יוצר כאן הזדמנות מעניינת?
בסוף ספטמבר 2015 הציעה ענקית המחשבים / מוצרי אלקטרוניקה / IT, חברת DELL, היום חברה פרטית שממוקמת במקום ה-51 בפורצ'ון 500, ביחד עם קרן ההון הפרטית, הגדולה בעולם בתחום הטכנולוגי, Silver Lake מקליפורניה, הצעת רכש לרכישת EMC בסכום של 67 מיליארד דולרים או 33.15 דולר למניה. מועצת המנהלים של EMC אישרה את ההצעה, אבל העסקה טרם נסגרה.
בערב ההצעה מניית EMC עמדה על 24 דולר, כתוצאה מכך היא עלתה ל-29.5 דולרים. בעקבות התיקון הנוכחי, חזרה EMC לרמתה מלפני ההצעה. לאור הניסיון שלנו עם תגובותיהם של כמה מהקוראים שמגיבים מבלי לקרוא את הכתבות, אנחנו מציינים שזו אינה המלצה אלא תיאור מצב.
EMC נוסדה בשנת 1979 במסצ'וסטס. היא מגדירה עצמה כחברה ששליחותה לעזור לחברות IT לשנות את המודל העסקי שלהן - ממודל שמושתת על מרכזי מידע כללים שגובים עלויות שימוש, למודל שמכונה "מודל שרות" (as a service model), שמאפשר לחברות להפוך לספקיות ערך, התייעלות, מהירות תגובה, שמתאימות עצמן לצרכים המשתנים של עולם העסקים מול התקדמות ה-IT - ובקיצור, להרוויח יותר מהמוצר שלהן. 
המניה מכוסה ע"י 37 אנליסטים, שכרגע 21 מתוכם ממליצים בקניה ו-16 ב"החזק". במהלך ינואר יצאו 3 אנליסטים בהמלצת קניה ומחיר היעד בקונצנזוס עומד כרגע על 29.4 דולרים. VMW מכוסה על ידי  34 אנליסטים, ש-10 מתוכם ממליצים לקנות והיתר בהמלצת "החזק". 12 מתוכם רעננו המלצותיהם במהלך ינואר (רובם ל"החזק") כנראה מאימת התיקון. מחיר היעד של הקונצנזוס הוא 73.85 דולר - 68.4% מעל מחיר המניה. 
ביחד עם חברת VMware, בה EMC מחזיקה ב-80% מהמניות, היא חברת ה-Data storage המובילה בעולם. אם העסקה תאושר, תהפוך דל (שהכנסותיה, לאחר המיזוג, יהיו מעל 80 מיליארד) למובילה בתחום. יש עדיין התנגדות מכמה בעלי מניות גדולים שטוענים שהמחיר נמוך מדי (השמועה היא שכמה ענקיות תשתיות, סיסקו אחת מהן, מגלות עניין). מה שקורץ לדל הן התחזיות ששוק ה-IT (צפוי לסיים את 2016 עם 1.36 טריליון אירו. קצב הצמיחה של השוק מלובה בקצב צמיחה שמכונה Internet Of Things) יעלה בהיקפו מ-601 מיליארד אירו ב-2014 לכמעט 2 טריליון ב-2020 (נתוני הערכה של חברת Statista).
בהערת אגב, אחד התחומים החשובים ביותר, ומבחינת וול סטריט גם הלוהטים ביותר, הוא תחום הגנת ה-IT והרשת (Cyber security), שאליבא כל המומחים יהיה הנהנה הגדול מצמיחת שוק ה-IT וה-IOT. אז ללא קשר לכתבה הזו, כדאי לעקוב אחרי סל ה-HACK שירד למחיר היסטורי נמוך (למרות שמבחינת המדידה הכלכלית הוא עדיין "יקר").
רכישת השליטה בחברת VMware הוסיפה ל-EMC את היכולות בתחום פתרונות תשתית וירטואליזציה (virtualization infrastructure solutions) - אחד מהתחומים מהירי הצמיחה ש-VMware נחשבת המובילה הגלובלית בו. שתי החברות הן מחלוצות השימוש בביג דאטא ובתוכנות הענן, ושתיהן, בתקופות של עליות בוול סטריט, נחשבות כחביבות האנליסטים.
לא התעצלנו ושאלנו את אחד האנליסטים שמכסה את 2 החברות (וגם את תחום ה-IT) במורגן סטנלי, מה ההסבר לפערים? ותשובתו, בקיצור, "תבדוק את היסטוריית המכירות והרווחיות של VMW, היכן נסחרה בתקופות חיוביות ואת קצב הצמיחה של תחום פתרונות תשתית וירטואליזציה, ותבין". "יופי, אז מדוע הרוב ב-HOLD?" שאלנו והאיש ענה, "מה, השתגעת? אתה לא רואה מה שקורה בשוק?".
הבנתם רבותי? בכל מקרה, ואם להאמין לקונצנזוס, האנליסטים צופים המשכיות צמיחה חזקה בשתי החברות. אגב, EMC מתחרה ראש בראש מול mazon ,Microsoft ,Google ,BMC ,HP ,IBM ,Amazon ,Microsoft ,Google ,CA ,VMW ,VMW ,Dell, EMC ,HDS ,HP ואפילו בסיגייט (STX), שלאחרונה רכשה את חברת Dot Hill (לשעבר HILL בנאסד"ק) ומנסה להיכנס גם לתחום ה-IT.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(69):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 28.
  GBSN
  ארי 18/02/2016 07:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה בטוח יוכל להחכים אותך יותר ממני. אני אכתוב לך רק מה אני חושב ואולי הוא קצת יסכים איתי. המניה אטרקטיבית רק מסיבה אחת: עלתה לגבהים מטורפים במהלך 2015 ואח"כ התרסקה 99.9 אחוז (ממש כך! לא הגזמה. עומדת עכשיו על שווי חברה של בערך מיליון דולר אולי פחות) היא הייתה במצב כספי קשה אבל עכשיו קצת שפר עליה מצב המזומנים אחרי הגיוס האחרון. מעבר לכך היא ככל מניות החלום רק שמה שהופך אותה לאטרקטיבית קצת יותר היא ענין השווי המצחיק של החברה של דוגמא אם החברה תפרסם הודעה דרמטית (וזה קורה לעיתים במניות חלום) ולפי אותה הודעה השוק יעריך את שווי החברה לדוגמא ב-50 מיליון אז היא תעוף באותם ימים אלפי אחוזים. דעתי בלבד לא מתוך שום ידע
  סגור
 • 27.
  שאלה
  nehama 17/02/2016 18:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראיתי בתשובתך לפני מס' שבועות על מניית GBSN שהמצב שלה השתפר ועכשיו יש לה כסף להמשך פיתוח חלומותיה. האם זה הופך אותה אלטרנטיבית יותר או שהחברה עדיין תקועה עם התביעות עליה?
  סגור
 • 26.
  שלמה, ממליץ לך ולקוראים לראות את הסרט החדש "מכונת הכסף"
  רז 14/02/2016 11:51
  הגב לתגובה זו
  6 0
  המגולל את סיפורו של האדם שחזה את משבר 2008. סרט נהדר.
  סגור
 • ראיתי
  שלמה גרינברג 14/02/2016 14:15
  הגב לתגובה זו
  8 0
  תיאור כמעט מדויק של מה שקרה עם כמה "שינויים" מחויבים לתעשיית הקולנוע אם קראת את אשר כתבתי, מאז 2009, על מה שקרה אז ותקרא את כתבתי הבאה תבין שאני מסכים עם כותבי התסריט. הצרה היא שרוב הבאים לסרט יוצאים מאוכזבים כי למי שלא מתמצא בפרטים קשה להבין.
  סגור
 • בהחלט, תעדנה על כך אשתי, שקיללה את הרגע.
  רז 15/02/2016 17:06
  הגב לתגובה זו
  3 0
  .
  סגור
 • טען עוד
 • 25.
  SUNE
  אפרת 13/02/2016 21:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם החברה לפני פשיטת רגל? מה שמעניין במניה שהיא שוברת עוד ועוד שיאים שליליים אך המחזורים ענקיים. האם הכל משחק של ספקולנטים מקצועיים?
  סגור
 • סאן אדיסון
  שלמה גרינברג 14/02/2016 11:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנפילה של יום ששי קשורה בעיקרה לתביעה גדולה שהוגשה נגד החברה ע"י Latin America Power ש SUNE הסתלקה מבצעת הרכש שלה על החברה בסוף 2015. אלא שבעיותיה של החברה מרובות ואציע לך לקרוא המאמר בפורבס שמסכם הכול, http://fortune.com/2016/02/12/why-sunedison-shares-dived-more-than-30/?xid=yahoo_fortune . לגבי הספקולנטים המקצועיים ברור שהם מעורבים אבל זה לא "כול המשחק".
  סגור
 • 24.
  קרנות גידור ארה"ב
  יריב 13/02/2016 12:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לאור נסיונך העשיר,לבטח ניתקלת בפעילות קרנות הגידור והקשר שלהם למידע פנים ושלא בוחלים באמצעים לא חוקיים להרוס חברות,כאשר המקיע הפרטי לא יודע מאיפה זה בא,מאחר ששמענו הרבה סיפורים בנושא,כאחד שהיה בצמתים מה דעתך לשמועות?תודה מראש.
  סגור
 • כתבתי רבות על הנושא
  שלמה גרינברג 13/02/2016 20:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פשוט אין בכוחי לחזור שוב
  סגור
 • כך נעצרו הסוחרים המושחתים של קרנות הגידור
  גגל על הנל 13/02/2016 16:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כך נעצרו הסוחרים המושחתים של קרנות הגידור בלומברג פטרישה הורטדו 12.01.2012
  סגור
 • תודה רבה! (ל"ת)
  יריב 14/02/2016 08:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • ובכול זאת אוסיף משהו
  שלמה גרינברג 14/02/2016 11:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כול המעורבים בוול סטריט מודעים לעובדה שקרנות גידור רבות (לא כולן!!) מעורבות במה שמכונה "מסחר סוסים". הבעיה ברשויות שעדיין מסרבות להצעות לפיקוח מלא ואת ההתנגדות הזו יהיה קשה מאוד לשנות ומסיבות שונות
  סגור
 • שלמה,תודה על התוספת!!! (ל"ת)
  יריב 14/02/2016 14:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 23.
  וורינט
  קורא נאמן 12/02/2016 17:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום-האם תוכל להרחיב מדוע וורינט ירדה המון ובמה שגתה בהשוואמ לנייס.
  סגור
 • הטעות של ורינט
  מיקי 13/02/2016 16:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ורינט ביצעה לפני כשנתיים רכישה מאוד יקרה וכושלת. תוסיף לזה חלוקת אופציות פראית שגורמת לרווח להפוך להפסד ותקבל ביצועים גרועים...
  סגור
 • VRNT מול NICE
  שלמה גרינברג 12/02/2016 18:11
  הגב לתגובה זו
  4 0
  לדעתי וכתבתי זאת מספר פעמים מאז תחילת המאה הטעות הגדולה של וארינט הייתה שכאשר הייתה לה ההזדמנות לרכוש את נייס בחצי חינם, בתחילת המאה, היא ויתרה (ואני אומר ויתרה כי המהלך הוצע לה במפורש). מבחינתי וזו דעתי האישית בלבד, ה"בעיה" בוארינט היא שאדם אחד מוביל את החברה מזה 22 שנה. קשה לדעת מדוע, בשנה האחרונה, המניה מתדרדרת בהשוואה לנייס, כנראה בשל קצב הצמיחה והמירווחים אבל כעקרון אין שום הסבר לעובדה ששתי החברות השכנות לא תתמזגנה מלבד ההנהלה.
  סגור
 • 22.
  סייברארק
  רונן 12/02/2016 08:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על הדוחות שח החברה? ועל תגובת האפטר?קראתי שגיל שוויד מתעניין בחברה.כתבת כמה פעמים שהיא צריכה לעניין אבל יקרה,הזדמנותjQuery20308381998687982559_1455257800616
  סגור
 • סייברארק
  שלמה גרינברג 12/02/2016 13:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדוחו"ת כצפוי וגם ההנחיות כצפוי, טובים אבל תגובת השוק כמובן אינה קשורה. כאשר אתר אהוב סחרנים כמו ה STREET.COM מוציא המלצת מכירה בטענה ש"אזורי החולשה של החברה חזקים מאזורי העצמה שלה", בעיקר בשל "חולשת המרווחים", אתה יכול להבין למה השוק מטורף. זה אותו אתר שהמליץ בחום בקניה לפני כשהמחיר היה בחלל החיצון. CYBR עדיין "יקרה", מהבחינה הכלכלית, לרכישה לטעמי (מכפיל 2016 צפוי, לפי ההנהלה, של למעלה מ 50) אבל אם הטירוף יירגע אין ספק שזו תהיה אחת המניות המובילות ביציאה מהתיקון. לגבי צ'קפוינט כתבתי את דעתי האישית.
  סגור
 • 21.
  שלמה מה דעתך על הדוח של סיסקו האם אתה חושב ש
  אריק 12/02/2016 01:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תהיה לה המשכיות ב 2016 או שהגיע לשיא שלה ואיזה חברות ישראליות ירוויחו מעסקים טובים אצל סיסקו תודה
  סגור
 • שאלה שמצריכה תשובה ארוכה אבל
  שלמה גרינברג 12/02/2016 13:40
  הגב לתגובה זו
  7 0
  על סיסקו כתבתי מספר פעמים מאז 2008 ואם תחטט קצת תגלה שמה שמופיע בדו"ח המצוין האחרון מסכים עם דעותיי לגבי החברה והתחום. המניה זה ספור אחר. הרבה חברות ישראליות עובדות עם סיסקו שכמובן פועלת גם בישראל. אבל שים לב לדבר המעניין שקרה לאחר פרסום הדו"ח, תופעה שמסבירה את דעותיי לגבי התנהגות שוק המניות. מניית CSCO עלתה בכ % 10 ביום הכי גרוע של השבוע שעבר. תחשוב מה זה אומר לגבי התנהגות השוק והפסיכולוגיה שהשתלטה עליו.
  סגור
 • 20.
  הצעתי לעדכן את "תיאור המצב" החיובי שכתבת בעבר על סנטנדר
  עידו 12/02/2016 01:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה שלום! אני נהנה לקרוא את כתבותיך בשקידה, אך נראה לי שלעיתים אתה קצת חיובי מדי, תיאור המצב החיובי של בנק סנטנדר עליו כתבת בעבר, תשואת הדיבידנד "הגבוהה" אשר נחתכה, ההתעלמות מחשיפת הבנק לדרום אמריקה...לאחר צניחת המנייה בעשרות אחוזים - נראת כיום כלא רלוונטי...גם תיאור המצב של החיובי של LVS נראה בזמנו מפתיע כאשר ההכנסות במקאו רק יורדות. אני כיועץ השקעות ( בבנק אירופאי ) עושה לא מעט טעויות - ולמרות שאני לא מתייחס לכותרות הזוועה בתקשורת - אני מוצא שקשה להתעלם מהירידות החדות ולהסביר שירידה של 16% בנאסד"ק מתחילת השנה היא שגוייה - הלא אתה יודע ממרום שנותייך ששוק ההון זה לא מדע מדויק ויש כאן הרבה פסיכולוגיה. כבוגר משבר 2008 וכאחד שעובר עם לקוחותיו את הירידות הנ"ל - הייתי מציע לפתוח את כתבתך - באמנם השוק אינו קורא לעומק את דברייה של יילן - אך יש להיות בימים אלו שקולים ואולי להמתין מעט שרמת התנודתיות תרד. שלך בהערכה רבה, עידו
  סגור
 • בוא וטיפה נדייק
  שלמה גרינברג 12/02/2016 13:35
  הגב לתגובה זו
  4 1
  לגבי סנטנדר אני עדיין בדעה חיובית, יותר מאשר בזמן שכתבתי אלא שלמרות שאתה מציין שאתה קורא בשקידה כנראה החסרת מספר עידכונים. לגבי סאנדס כתבתי שהתנאי ל"הצלחה" קשור בהחלטה הצפויה של סין שעדיין לא התקבלה ואולי גם לא תתקבל. וכבר עברתי לא פעם תקופות של "הכנסות במקאו רק יורדות...".. גם אני ניהלתי השקעות גדולות עבור אחד מענקי הבנקאות האמריקאית וגם אני מודע לפסיכולוגיה ולמרות זאת אני חיובי מאוד כי הירידות הנוכחיות אינן מבטאות מצב כלכלי אלא 1. פאניקה לא מוצדקת 2. ירידות מגבהים בלתי ריאליים. כמנהל השקעות דגלתי תמיד בתיאוריה שאותה אני מביא בכתבותי שנים. למכור חלק ממה שרכשנו בשפל בתקופת מומנטום של עליות ולקנות חזרה בתקופת מומנטום של ירידות ובתנאי שהסביבה הכלכלית, מאקרו ומיקרו, מצדיקה זאת. מצב זה הפך להכרח מאז ההתאוששות בבורסות (לא בכלכלה, בבורסות) מ 2009. ואגב, הכתיבה אצלי היא הובי, לא מקצוע כך שמותר לי להיות חיובי ולמרות שאקח דבריך לתשומת לבי אמשיך בשלי.
  סגור
 • תודה על תגובתך (ל"ת)
  עידו 12/02/2016 16:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  BAC
  רן 11/02/2016 22:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום, האם לדעתך יש צידוק כלכלי אמיתי לירידה החדה במניית בנק אוף אמריקה בייחוד לאור העובדה שרק לפני כשלושה שבועות הדוח רבעוני הראה רווח של כ 3 מיליארד. האם אנו עדים לפאניקה של משקיעים ואפקט של בעיות הבנקים האירופאים.?
  סגור
 • אלו בדיוק הסיבות אבל
  שלמה גרינברג 12/02/2016 09:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בחוק אצבע, אסור לנסות וללכת נגד מומנטום כשהוא בעיצומו. בפעם הראשונה מאז 2008-9 נוצרות הרבה "מציאות" כלכליות ועם הבדל משמעותי שהפעם ה"מציאות" הן באמת כלכליות ולא בגלל מחיר מניה נמוך.
  סגור
 • Bac ספציפית הלוותה הרבה לנפט
  עמית 12/02/2016 12:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל עדיין זה לא מצדיק את הירידות החדות. לדעתי באק כעת היא מציאה
  סגור
 • 18.
  שלמה שלום מה לגבי pure storege ?
  קוקי 11/02/2016 22:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חבל שלא הזכרת אותה בכתבה לגעתי הולכת לתת תחרות טובה ל emc גם טכנולוגית דיסקים מהירה במחיר שפוי
  סגור
 • אכן חברה מעניינת מאוד
  שלמה גרינברג 12/02/2016 09:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלא שיש חברות רבות בתחום ו PSTG חברה צעירה, חדשה בבורסה ועדיין מתומחרת (למרות הירידות החדות מאז הונפקה) בהערכה גבוהה מאוד. אני מעריך שכאשר השוק יירגע נראה עוד חברות מונפקות כי התחום הולך ומתרחב.
  סגור
 • 17.
  SCTY
  ארי 11/02/2016 19:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה עובר עליה?
  סגור
 • לדעתי הבומבה תגיע ביום ב הקרוב כשיתחדש המסחר בסין
  חיים 11/02/2016 21:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  Stock Market Holiday Schedule (2016) Spring Festival: The market will close from 7 February (Sunday) to 14 February (Sunday), and resume trading on 15 February (Monday).
  סגור
 • 16.
  שלמה המאמר שלך מיותר
  יוסי 11/02/2016 17:43
  הגב לתגובה זו
  1 5
  דעתך ידועה.
  סגור
 • צודק (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/02/2016 20:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 15.
  טבע אחרי הדוח
  עמית 11/02/2016 17:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלמה יקר. תודה על הכל. מזמן לא הזכרת את טבע. אחרי הדוח שקצת חלש מה דעתך על החברה (לא המניה)
  סגור
 • תן כמה ימים, אגיע לשם (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/02/2016 17:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 14.
  תעשייה איחסון הנתונים חשובה וצומחת אבל בלי להניעה אותה
  אריק 11/02/2016 16:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במהירות ממקום למקום כמו משרתים לצרכנים וגם בענן היא לא תעזור הרבה מה שיותר חשוב לפי דעתי זה הצורך להעביר את המידע במהירות הכי גבוה כי איך אומרים זמן זה כסף ואני חושב שאתה יודע מי עושה את זה הכי טוב בעולם
  סגור
 • אני מניח שאתה מתכוון לחברות כמו MLNX או ALLT אבל
  שלמה גרינברג 12/02/2016 09:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הן לא היחידות ש"מזרזות" תנועת נתונים והאמן לי שתעשיית איחסון הנתונים תתקדם ותפרח גם בלעדן למרות שאני "מת" על 2 החברות הללו, ביחוד על מלנוקס
  סגור
 • 13.
  שלמה שלום, האם יש הערכות פלוס מינוס לתחתית הנפט?
  רם 11/02/2016 15:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ברור לי שאתה לא ממליץ . רק שואל את דעתך?
  סגור
 • דעתי ידועה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/02/2016 15:27
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • ומה דעתך? (ל"ת)
  רם 11/02/2016 16:11
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • הובאה בפרוט פעמים רבות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/02/2016 17:02
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 12.
  Scty qcom ואגחים ממשלתיות
  ירון 11/02/2016 14:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך אתה מסביר את הקריסה של שתי חברות מעולות עם יצירתיות ועתיד מזהיר ואיך אתה מסביר את הירידה בתשואות של האגחים ממשלתיות בארצות הברית האם זאת לא בועה? בתודה מראש
  סגור
 • הסברתי ואחזור
  שלמה גרינברג 11/02/2016 15:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לגבי SCTY ו QCOM ראשית מדובר בשתי חברות שונות לחלוטין, עולמות שונים ואין קשר ביניהן. להסביר ירידות בתקופה של פניקה זה לא קל כפי שלא קל היה להסביר בזמנו מדוע SCTY הגיעה להיכן שהגיעה. אכו=ן, העתיד טוב אבל מה זה קשור למצב הנוכחי. לגבי אגרות החוב מדובר פשוט בבריחה למה שמכונה Safe Haven (מקלט) שהרי אין שום סיבה שאגרות החוב יעלו אבל גם זו תופעה די מקובלת. ברור שאם מה שאמרה הנגידה האמריקאית לגבי הריבית סותר את הנהירה לאגחי"ם אבל כרגע לא חושבים, קוראים כותרות ובורחים. שים לב שהבורסות בכול העולם יורדות בגלל בנק צרפתי אחד!!!
  סגור
 • 11.
  שלמה שתף אותנו מה אתה מתכוון לקנות בתיקון הזה (ל"ת)
  Rsi 11/02/2016 12:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אתייעץ עם יועצי ואחליט (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/02/2016 15:04
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 10.
  אפל עדיין זולה (ל"ת)
  סימון 11/02/2016 12:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מסכים, מכפיל רווח נמוך. (ל"ת)
  אדם 13/02/2016 13:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  "בארונס הנפט.....
  יריב 11/02/2016 12:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  "בארונס" הנפט ייפול ל-$20 ויתאושש ל-$55,שלמה בינתיים ההערכות שלך יותר מדוייקות לגבי מחיר הנפט,אם אפשר מה אתה אומר על בארונס והערכותיו,תודה.
  סגור
 • שלמה-בארונס
  יריב 11/02/2016 13:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה איש יקר.
  סגור
 • דעתי אינה משתנה בכול יום
  שלמה גרינברג 11/02/2016 12:45
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בארונס ידוע בתחזיות כושלות כמו האקונומיסט אבל אנשים אוהבים את סוג הכתיבה שלהם.
  סגור
 • 8.
  מאמר מחכים , כתמיד. תודה.
  רז 11/02/2016 12:34
  הגב לתגובה זו
  8 0
  .
  סגור
 • 7.
  XOM יציבה כמו פלדה - הנפט התרסק מתחילת השנה ב 26%
  ארז 11/02/2016 12:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שימו לב - הנפט נפל 26 אחוז מתחילת השנה (מ 36.6 ל 27.1 הבוקר). בנקי ענק השילו עשרות אחוזים, אין סוף סקטורים בצניחה חופשית - אקסון מובייל שומרת על יציבות מתחילת השנה (אפילו עלתה קצת).
  סגור
 • כמו פלדה ? הייתה 105$ וכרגע 77$ בדרך ל 50$ (ל"ת)
  Rsi 11/02/2016 13:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • צודק והסיבות
  שלמה גרינברג 11/02/2016 12:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם תניח על הגרף של XOM גרפים של CVX, OXY או BP תגלה שכולן, פחות או יותר יציבות. כעת תניח על הגרף את הנפט הגולמי, OIL ותגלה שמאז אוקטובר 2015 הוא יורד הרבה יותר. למה? כי החברות הגדולות שהזכרתי שמאז קיץ 2014 ירדו חזק הגיעו לרמה כלכלית והשוק הבחין בכך בקיץ 2015 שמאז הן למעשה עולות החזרה לפלטו הכלכלי שלהן. חשוב להבין שהנפט הגולמי, לחברות מהסוג של XOM, CVX והאחרות הוא חומר הגלם וכשמחירו יורד מגיע שלב שבו הן מתחילות להרוויח מהירידה. בנוסף הדיווידנד שהן משלמות מהווה מעין מחסום תחתון. בגדול, מחירי מניות הנפט הגדולות עלו בין 2010 ל 2014 לערכים גבוהים שלמעשה שיקפו את העלייה במחירי הנפט הגולמי ולא את הביזנס וכעת הן מתאמות. הבעיה שהאווירה מפחידה משקיעים והירידות יכולות להימשך
  סגור
 • למה אתה פותח פה (ל"ת)
  אחי 11/02/2016 12:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  קצת מנותק מהמציאות כרגע (ל"ת)
  יובל 11/02/2016 12:11
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • איפה ראית כאן המלצה למשהו ?
  רז 11/02/2016 12:34
  הגב לתגובה זו
  10 0
  .
  סגור
 • 5.
  זהירות ! ממניות " המוכרות " כגון אלה בכתבה
  מניפולצית - וולסטריט 11/02/2016 11:59
  הגב לתגובה זו
  1 1
  זהירות ! ממניות " המוכרות " כגון אלה בכתבה הנ"ל בנוסף גם אפל ומייקרון , כל אלה המניות המסורתיות והמוכרות לכולם הם אלה שנמצאות תחת מניפולציה וסובלות מהתעללות בלתי נגמרת חפשו כאלה שלא נמצאות באור הזרקורים
  סגור
 • עיצה גאונית של ממש (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/02/2016 12:57
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 4.
  שלמה שיורד גשם יורד עלכולם
  אורי 11/02/2016 10:29
  הגב לתגובה זו
  3 4
  לא יעזרו כל הכתבות אני למשל קניתי 70%ממה שכתבת ואפוא אני היום יושב ומקווה לטוב זאת המיצאות
  סגור
 • כתבת בעבר שקנית כול מה שכתבתי
  שלמה גרינברג 11/02/2016 12:04
  הגב לתגובה זו
  13 0
  ואני מקווה שגם קראת שאני כותב בכול פעם 3 דברים, להמתין לתיקונים, למכור חלק כשהמניות עלו חזק ולא לפעול על פי מה שאני כותב אלא לאחר התייעצות עם יועצך לנ"ע
  סגור
 • נכון ואני לא משקר
  אורי 11/02/2016 12:59
  הגב לתגובה זו
  1 1
  וכן מכרתי וחזרתי שוב כמעט לאותם מניות מי היה מאמין שחב התרופות ינהגו כך אגב גם סלי חב הנשק חוטפות שלמעשה הם אומרים לפרוח מי היה מאמין על אבן קיסר הבנקים אחרי הרבית היו אומרים לעלות ןגורניט רק בריאות מזלי לא חייב כסף כך שאני מאמין שיום אחד יתקן מתי רק בורא עולם יודע יום טוב
  סגור
 • 3.
  מניית ריט בתחום HEALTH CARE
  שמעון הותיק 11/02/2016 10:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלמה שבת שלום אני מחזיק לא מעט שנים מנית ריט של בתי אבות ואחיות בשביל הדיבידנד שמשולם לי כבר 30 שנה (כ5% בממוצע) מנית HCP שכבר 30 שנה משלמת ומעלה דיבידנד. השבוע לאחר תחזית לא ממש טובה לגבי השוכר הגדול שלה - המניה ירדה ב 20% ותשואת הדיבידנד עלתה ל8% ... האם לניסיונך זה דווקא הזדמנות להגדיל אחזקה בנייר ?? תודה רבה !
  סגור
 • חברה נפלאה אבל
  שלמה גרינברג 11/02/2016 12:58
  הגב לתגובה זו
  0 1
  השאלה צריכה להיות מופנית ליועץ נ"ע
  סגור
 • 2.
  מניות הרכב בנסיגה
  יעל 11/02/2016 10:02
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שלמה תודה על המאמר .. אשמח לדעתך על F , GM וגם TM כולן ירדו . שתי הראשונות הגיעו לתשואת דיבידנד של 5.2% ומחירים יחסית נמוכים לעבר... האם תעשיית הרכב המסורתית מתחילה לדעתך להשתנות והאם התחרות בענף גברה לאחרונה (רכב אוטומטי ?) תוהדרבה
  סגור
 • בואי ונעשה סדר
  שלמה גרינברג 11/02/2016 12:16
  הגב לתגובה זו
  3 0
  המניות אכן ירדו אבל 2015 הייתה שנת שיא לחברות שהמניות מייצגות אותן ולפי ההנחיות זה ימשיך גם השנה. מה שאת רואה בישראל אינו שונה במערב כולו, הביקוש לרכב בעליה. המניות? הן "זורמות" עם הנהר כולו. לגבי התחרות. "התחרות" הממשית היחידה היא מכיוון מכוניות החשמליות. כרגע התחרות באה רק מחברה אחת, טסלה שהצליחה להביא לשוק מכונית , המודל C, שנמכרת כמו לחמניות והמכירות עלו, ב 2015, ב % 51, ל 25,502 מכוניות. גם מניית TSLA נשחטת וזאת למרות שכאשר מצב החברה היה פחות טוב היא שברה שיאים, מה שאופייני למסחר בשנים אחרונות. התחרות, כשבודקים ברצינות, עדיין לא מאיימת והזכרת רכב אוטומטי שלא משם היא מגיעה אלא מהחשמליות כאמור וגם מרכב לא אוטומטי שחוזר לאופנה אבל אותו מייצרות החברות שהזכרת. אז כן,, המניות ירדו ומן הסתם ימשיכו עם התיקון, הדיווידנד מאיט את הירידות אבל לא מונע. זה הספור
  סגור
 • תודה אבל פורד יורדת וירדה המון..
  יעל 11/02/2016 12:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פרט לזה תודה רבה ... אכן חשמליות ולא אוטומטיות... צודק
  סגור
 • תבדקי שוב
  שלמה גרינברג 11/02/2016 13:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניית פורד מתנהלת די בדומה ל GM, ל FCAU, TM ואחרות ובנוסף חשוב לזכור מה קרה למניות הנ"ל בין 2011 ל 2015
  סגור
 • 1.
  SPLK
  קורא ותיק 11/02/2016 09:45
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בוקר טוב שלמה אחד החברות המענינות והנחשבות מתוחכמות בתחום של ה-BIG DATA היא חברת splunkׁ(סימול SPLK)מהסיליקון ואלי/סאן פרנסיסקו...המניה חטפה בומבה בימים האחרונים בגלל תחזית מאכזבת מעט של המתחרה Tableau Software (DATA)....האם מכיר?האם יודע?מה דעתך? בכל מקרה הזדמנות להודות על טורים מלומדים ומחכימים ובעיקר בוגרים ומאוזנים(להבדיל מהכותרות התינוקיות באתר בו אתה כותב...)
  סגור
 • מכיר ואכן חברה מאוד מעניינת
  שלמה גרינברג 11/02/2016 12:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ספלאנק אינה מתחרה ישירה אלא חלקית מול EMC. היא התמחתה בעיבוד האינפורמציה, בעיקר בתחום הביג דאטה, והפיכתה לזמינה יותר ביעילות ובחיסכון שזה חלק מנישת הטיפול ואחסון האינפורמציה וגם בהגנה על הדאטא ובתחום שקרוי ביזנס אינטליג'נס. הם מתחרים למעשה בשורה ארוכה של חברות שפועלות בתחומים אלו ביניהן IBM, CA, מייקרוסופט אינטל, HP וגם VMW. ועוד. DATA אינה מתחרה זהה, היא יותר בפלטפורמות של אנליזות אבל בוול סטריט 2016, כפי שאתה רואה בגרף, השתיים ירדו באותה המידה כי זה כלל לא משנה מה החברות עושות. הבורות חוגגת והשוק מונע ע"י סחרנים וקרנות הדג'. כעת ימשיכו לרדת בגלל שסוסייטה ג'נרל הזהירה, מה הקשר? קשר הבורות. צריך להמתין שהדברים יירגעו והאמן לי שיירגעו.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות