על הכיוון המסתמן של אפל, ועל 3 מניות שנסחרות בשיא בניגוד לכל התחזיות

פרשן וול סטריט של Bizportal מסתכל על ענקית הטכנולוגיה, וגם - על מניות טובות בתחומים גרועים
|
(86)

זוכרים את סטיבן? בזמנו, הוא עשה הון על AAPL, אותה החזיק במשך שנים, אבל מכר הכל ב-2011 כשסטיב ג'ובס נפטר. "אחרי שבן אדם כזה עוזב חברה כזו צריך להמתין שנים עד שהשפעתו, רוחו וקסמו על וול סטריט יימוגו כליל, ורק אז לבחון, כמשקיע, מה לעשות. אפל במצב נהדר", אמר, "אבל תזכור מה קרה כשעזב בסיבוב הקודם. נראה לי שהמצב ההוא עלול לחזור, ואז אעזוב". סיפרנו זאת בעבר, ויש הרבה מן הצדק בדבריו.

בעבר, היו לא מעט מנהלים כאלו, מג'ק וולש ב-GE, שעדיין "נאבקת" בוול סטריט, 15 שנה לאחר פרישתו והצלחות עסקיות מדהימות. היה את Bible Geoffrey בפיליפ מוריס ולו גארסטנר ששבה את לבה של וול סטריט ב-IBM ו-RJR Nabisco. חלילה לא נשכח את אלי הורביץ "שלנו", שלאחר פרישתו במארס 2010 לקח לטבע 5 שנים להשתקם בוול סטריט. שימו לב שאנחנו מדברים על התנהגות מניה בוול סטריט, להבדיל מהתנהגות החברה במיין סטריט - התנהגות מניה, במיוחד כשמדובר במשקיעים אמריקניים, מורכבת מהביצועים העסקיים (קצב צמיחה, מכפילים, מרג'ינים, דיווידנד ועוד), שהם התשתית להערכתה כמו גם האמונה בהנהלה (שזה העיקר).

צומת הדרכים של 85' עושה קאמבק מסוכן
מי שיטרח לבדוק את התוצאות העסקיות של אפל תחת הנהגתם של יורשי ג'ובס, ארתור לווינסון כיו"ר וטים קוק כמנכ"ל מ-2011 עד היום, לא יכול לטעון שהשניים נכשלו - ההפך הוא הנכון. אפל סיימה את 2011, שנתו האחרונה של ג'ובס, עם מכירות של 108.2 מיליארד דולרים, רווח נקי של 25.9 מיליארד ו-81.57 מיליארד דולרים בקופה. 2015, לעומתה, נחתמה עם מכירות של 233.7 מיליארד, רווח נקי של 53.4 מיליארד ומזומן בסך 205.7 מיליארד. ב-2012 התחילה לחלק דיבידנד, והעלתה אותו מ-38 סנט למניה ל-1.98 דולר ב-2015. גם ביצועי המניה, למרות הירידות לאחרונה, לא רעים כלל - המניה עדיין כ-100% מעל לערכה כשג'ובס נפטר.

בתחילת 2015 נראה היה שוול סטריט "מקבלת / מחבקת" את הנהלת אפל החדשה, עת המניה שברה את שיא כל הזמנים. אלא שאז, כאילו ללא סיבה, החלו משקיעים לנטוש דווקא אל מול תוצאות עסקיות משתפרות, והחל להיווצר פער שהלך וגדל בין התוצאות העסקיות להערכת החברה בוול סטריט. יש לנו תחושה שבשלב מסוים, למרות ההצלחות העסקיות ועוצמת הדוחות, המשקיעים חששו שאפל ניצבת על אותה פרשת דרכים עליה ניצבה ב-1985 - כשהמקינטוש נראה כעומד לכבוש את העולם, אבל אין לה את ג'ובס שיחליט איזה מסלול לקחת. זו לדעתנו הסיבה האמיתית להתדרדרות.

סמסונג ואפל, סין וקוריאה מאחוריכן
ההתדרדרות הנוכחית התחילה עם כתבת תחקיר לפני כשנה ב-Nikkei Asian Review, לפיה אפל עומדת לחתוך את ייצור האייפונים בסין ב-30%. התחקיר היה "איתות" שבישר עצירה בקצב הצמיחה של מכירות המכשיר - המוצר המוביל בהכנסות החברה. התהליך צבר תאוצה, למרות התוצאות העסקיות המצוינות שהציגה החברה מאז החלה הירידה, כשהוא נתמך על ידי התיקון הכללי בוול סטריט וההאטה הכלכלית שמסתמנת בסין. המעניין הוא שההתדרדרות גברה, למרות שמאז תחילת השנה חידשו 53 אנליסטים את תחזיותיהם, ורובם (39 מתוכם) ממליצים בקניה, על אף שמאז נטל קוק את מושכות הניהול החברה מכה את הקונצנזוס בכל רבעון.

האייפון הוא אכן מקור ההכנסה הגדול של החברה, 66.3% מסך ההכנסה ב-2015, 155.04 מיליארד דולרים מתוך סך הכנסות של 233.7 מיליארד. שאר ההכנסות מגיעות ממחשבי המקינטוש הוותיקים שתרמו 11% להכנסות. מכירות מכשירי האייפד ירדו ל-10% מההכנסות, השירותים תרמו 8.5% והיתרה ממוצרים אחרים כמו תוכנה, שעוני אפל וטלוויזיית אפל. מבחינה גיאוגרפית, 40.2% מההכנסה מגיעים מאמריקה, כמעט הכל מארה"ב, 25.1% מסין, 21.5% מאירופה, 6.7% מיפן והיתרה משאר העולם. החשש כאמור מתמקד בעיקר במצב בסין, שם קצב המכירות עלה בשלוש השנים האחרונות במהירות - 58.7 מיליארד ב-2015. המשקיעים חוששים שהכיוון בסין יתהפך. חשוב לציין עוד נתון מעיק - התחרות. מכירות הטלפון החכם בעולם אינן בירידה, ההפך, הן עדיין עולות מידי שנה בקצב דו-ספרתי. ב-2015 נמכרו בעולם 1.2903 מיליארד מכשירים, עלייה של 10.6% לעומת 2014, אבל המכירות של החברות המובילות, סאמסונג ואפל, נפגעות מהתחרות הגוברת ובמיוחד של החברות הסיניות והקוריאניות.

אפל 2016 אכן מתחילה להזכיר לרבים בוול סטריט את אפל של 1985 - חברה שנשענת על מוצר אחד וניצבת בפני תחרות מכרסמת. אז פעם זה היה המקינטוש והיום זה האייפון. נכון, ההבדל בין מצבה של אפל 2016 לזה שהיה ב-1985 הוא יום ולילה, אבל הבעיה דומה, ונראה שוול סטריט אינה מאמינה שיש לקוק את היכולות לשנות כמו שהיו לג'ובס.

סטיב ג'ובס עזב את אפל בגלל שלדעתו מועצת המנהלים לא הבינה את הבעיה שהתעוררה אז, ולאחר מכן הראה מבחוץ, לאותה הנהלה שפיטרה אותו, מה היו הכיוונים החדשים שאפל הייתה צריכה לפנות אליהם. לקח להם 12 שנה להבין שג'ובס אכן צדק ולהחזירו כדיקטטור. לפי מה שקוק אמר אתמול, הוא מאמין שאפל תחזור לצמיחה בתחום הטלפוניה החכמה. אך השוק מאותת לו שהוא טועה, שצריך לפעול בכיוונים אחרים כמו רכישה גדולה בתחום המדיה, שתרחיב את מקורות ההכנסה ותעצור את ההאטה בהכנסות, התחברות אקטיבית יותר לרשתות החברתיות ועוד.

לאפל כרגע יש את כל הנדרש לבצע מהלך שישנה את הציפיות - היא החברה החזקה ביותר מבחינה מאזנית והנזילה ביותר, כך שהאופציות פתוחות בפניה. מה גם שיכול מאוד להיות שקוק צודק, ובעזרת עוצמתה ומדיניות שיווק נכונה ואגרסיבית היא תחזור לצמוח גם בתחום האייפון. אז מה עושים? ההיגיון אומר להמתין, ואנחנו תמיד עם ההיגיון. אגב, לירידה של AAPL יש דבר חיובי אחד - השפעת משקלה על המדדים יורדת.

ההשקעה המנצחת לאורך זמן: מניות מובילות מתחומים גרועים
במהלך התיקון הנוכחי שלוש מניות שברו את שיא כל הזמנים שלהן - מניית רשת המזללות מקדונלד (MCD), מניית מוצרי הטבק והסיגריות ריינולדס (RAI) ומניית חברת המשקאות הגדולה Constellation Brands. השוו בבקשה את תשואותיהן מול כל מדד או מניות מובילות, כולל טכנולוגיות ורפואיות, ותגלו שהן מכות את כולם. ככל שההחזקה בהן ארוכה יותר - כך עולה תשואתן. בשנתיים האחרונות למשל, שנתיים "קשות" לכל משקיע, השלוש הניבו עד 96% לעומת 6.6% ו-19% שהניבו ה-S&P והנאסד"ק 100 בהתאמה. האמת, מניות כל חברה גדולה שקשורה בזלילה, שתייה ועישון - שלושת הקילרים הגדולים של האנושות - עדיפה כהשקעה על מניות מתחומים מבוססים וסולידיים, כולל התחום הטכנולוגי. מי יודע? אולי יש קשר לפתגם הידוע של הנביא ישעיהו "אכול ושתה, כי מחר נמות" (ישעיהו, כ"ב, פסוק י"ג).

גם אם תבדקו חברות אחרות בשלושת התחומים התוצאה תהיה דומה. לא מדובר בכל המניות שבשלושת התחומים, אלא רק במובילות, או אם לדייק - אלו שהתבססו כמובילות שוק. מה שמאפיין אותן בוול סטריט שכל התיקונים אצלן, מאז שהונפקו, הם "תיקוני תקשורת", ולא "תיקונים עסקיים".

ניקח כדוגמא ראשונה את מניית ענקית הטבק פיליפ מוריס (התפצלה ב-2007 לפיליפ מוריס, PM, ולאלטריה MO), שהתדרדרה מ-59 דולר ל-17 בערב תקופת הבועה של 2000. כאשר הגיעה המניה ל-17 דולר נסחרה במכפיל ריאלי של 4 פעמים ותשואת הדיבידנד הגיעה ל-11.3%. הירידה החלה כשמתנגדי העישון הצליחו להצר, בפעם הראשונה, את מרחבי העישון בארה"ב, ובו זמנית חויבו יצרניות הסיגריות לשלם קנסות עתק על מקרה מוות מעישון (החלטה אגב נדחתה בערעור לאחר מכן).

אבל זו לא הייתה הסיבה היחידה. לקראת סוף 1999 החליטו הפרשנים והאנליסטים בוול סטריט ש"מניות הכלכלה הישנה" מחוסלות. כלומר, שורה ארוכה של המלצות מכירה ירדה על כל מניות הדאו דאז ועל חלק גדול מהמניות המובילות ב-S&P. בין נובמבר 1999 למארס 2000 ירד מדד הדאו ג'ונס בכמעט 16%, מדד ה-S&P500 ירד יותר מ-9% מול  מדד הנאסד"ק שעלה ב-43%. התיאוריה כמובן הכתה גם בפיליפ מוריס, שבאותה תקופה איבדה 24% מערכה.

כתבנו בזמנו למי שעוקב אחר שוק העישון שישנן 4 עובדות. הראשונה, שהביקוש הגלובלי לסיגריות ממשיך לגדול בקצב עולה. נכון, הפיזור הגיאוגרפי משתנה, אבל הביקוש הכללי בעלייה. העובדה השנייה, שפיליפ מוריס משתלטת על יצרניות סיגריות בכל רחבי העולם, כולל במזרח, אמריקה הלטינית ואפריקה - אזורים בהם העישון בעלייה חדה. העובדה השלישית, יש מעבר גלובלי מהיר מסיגריות נחותות לאיכותיות, למותגים, ורובם בבעלות פיליפ וחברותיה הענקיות, ולבסוף הצבענו על העובדה הרביעית - שפיליפ מוריס ממשיכה להציג דוחות מצוינים, להגדיל הדיבידנד מידי שנה ולדבוק בהנחיות אופטימיות.

הדוגמא של MO, שנמצאת היום בשיא כל הזמנים (כי צריך לצרף ל-MO מניה אחת של PM בעקבות הפירוק מ-2007-8), מייצגת גם חברות כמו STZ או MCD ואחרות מסוגן שעברו את אותו מסלול. מבחינה עסקית שלושת התחומים הללו בפריחה של ממש בכל העולם. הביקוש למשקאות חריפים (במיוחד לוויסקי), ג'אנק פוד ומוצרי טבק עולה, ורווחיות החברות המובילות בהתאם. מדובר בחברות שנהנות מביקוש גם בתקופות של גאות כלכלית, ואפילו יותר בהאטה כלכלית. כל המניות שהזכרנו, במיוחד MCD, RAI ו-STZ, נסחרות במכפילים שמתאימים יותר לחברות הצמיחה הטכנולוגיות - 26%, 18% ו-26.5% בהתאמה. כולן "יקרות" וכולן עוברות, מפעם לפעם, תיקונים משמעותיים בשל גחמות הפרשנים והאנליסטים. לא זיהינו שום סל או קרן שממוקדים בשלושת התחומים.

תגובות לכתבה(86):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 32.
  רציו אבנר ובכל מניות לייותן - לשנה נפלאה . 200% עליה
  ישראל 31/01/2016 08:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רציו אבנר ובכל מניות לייותן - לשנה נפלאה כאשר הן עדיין בתחתית . הזדמנות טובה מזאת לא תהיה
  סגור
 • 31.
  הסכם עם תורכיה בקרוב ויוון קפריסין= ליוויתן לשחקים
  יונה הנביא 31/01/2016 08:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הסכם עם תורכיה בקרוב הסכם עם יוון קפריסין . = ליוויתן לשחקים
  סגור
 • 30.
  מה עם התחום של המכוניות האוטונומיות שאפל נכנסת במרץ?
  טנט 31/01/2016 02:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם זה יצליח זה מנוע צמיחה מטורף לא?
  סגור
 • אפל
  שלמה גראינברג 31/01/2016 12:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סיסמת סיירת גולני "לכול מקום שנרצה, בכול דרך שנבחר" מתאימה לאפל, חברה שמציגה עצה עסקית שאין שניה לה. אלא שבוול סטריט "אמיצו" את החברה הזו כנושא לכותרות שליליות ולא משנה מה ההנהלה תעשה עד שוול סטריט לא תחליט שקצב הצמיחה שהיה חוזר התנודות במניה ימשיכו. אכן, ההודעה על כניסה לתחום הרכב העלתה בזמנו את המניה חדות אבל כיוון שזה לא קרה בקצב שדורשים הכותרניקים, האפקט נמוג. אין שום ספק שמהבחינה הכלכלית הנכס ששמו מניית אפל זול ביותר אבל זה לא משנה בוול סטריט ופשוט נצטרך להמתין בסבלנות ולנסות לנחש מהי התחתית.
  סגור
 • קשקשן שלא יודע לחבר תאוריה למציאות
  יוסי 01/02/2016 17:58
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כשהמחיר היה 110, כתבת חוות דעת נלהבת, הזדמנות לאסוף ומי שיעשה כן לא יצטער. על הידע שלך, אין ויכוח. על היישום למה שקורה, אתה כאחרון ה"אנליסטים" כותבי הכותרןת
  סגור
 • טען עוד
 • אני קשקשן, מעניין, את זה בדיוק אמא שלך אמרה על אביך (ל"ת)
  שלמה גרינברג 01/02/2016 20:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 29.
  על הכיוון המסתמן של מניית אפל רק היושב במרומים יודע
  א. מרק 30/01/2016 19:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אפל, גם לפי הטור הנפלא של שלמה, חברה יותר ממצוינת. תחום האייפונים הוא (לצערנו) מוצר דומה לחמצן - אי אפשר בלעדיו ולכן אם לוקחים בחשבון שיש בתחום הזה את אפל ואת כל השאר אז מצבה הנכחי של המנייה הוא בהחלט הזדמנות.
  סגור
 • הכיוון של אפל הוא כלפי מטה. יש לה מתחרים חזקים וזולים.
  שמטוב 31/01/2016 07:55
  הגב לתגובה זו
  1 2
  גורלה יהיה כמו איביאם שהייתה פעם השליטה היחידה במחשביםן ועכשיו לא שומעים ממנה. (השד יודע מה היא עושה). לא חושב שיש הצדקה לסמרטפון שמחירו יותר מ- 150 דולר. מכשיר לא מסובך במיוחד שכל מה שצריך הוא שיבנה היטב. כל השאר זה הייפ נטול ביצועים מיוחדים.
  סגור
 • ההשוואה אינה במקומה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/01/2016 12:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 28.
  כמה אפשר לומר לך:בבורסה אל תחפש היגיון!!!!!!
  לשלמה היקר!!! 30/01/2016 19:14
  הגב לתגובה זו
  1 2
  כמה אפשר?!,איזה הגיון אתה מחפש אצל קרנות גידור ורובוטים אה?
  סגור
 • מהיכן שלפת את השטות הזו?
  שלמה גרינברג 31/01/2016 12:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מחפש היגיון בקרנות ההדג'??? תוכל לתת דוגמה?
  סגור
 • 27.
  מה לגבי ED?
  יוסי 30/01/2016 18:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עשתה מהלך עליות שכולם ירדו
  סגור
 • המנלך, כפי שמציין ארז, אינו חריג. (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/01/2016 12:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כול הסקטור של utilities (חברות החשמל)
  ארז 30/01/2016 21:41
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עלה בינואר . לדעתי זה קשור לכך שהנגידה האמריקאית לא תעז להמשיך להעלות ריבית בקרוב כשהבורסות קורסות. הרווחיות של חברות החשמל הנל רגישה לשערי ריבית.
  סגור
 • הבורסות קורסות?
  שלמה גרינברג 31/01/2016 12:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ה S&P בדיוק % 9.1 מתחת לשיא כול הזמנים, הנאסד"ק % 11.8 מתחת לשיא כול הזמנים, הדאו % 10.3 מתחת לשיא. זה אפילו לא התיקון הגדול מאז 2009, קריסה?
  סגור
 • 26.
  עלי באבה
  מישהו 30/01/2016 17:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מה דעתך על המניה? אני מסתכל על הנתונים שלה ועולה בי המסקנה שהמניה מתומחרת בחסר באופן משמעותי.המנייה כבר הגיעה למכפיל עתידי 3 שהוא מאוד נמוך למניות בסדר גודל כזה. החברה משקיע כמעט בכל מנוע צמיחה אפשרי.נכון יש חשש מסין אבל החברה היא חברה גלובאלית.שאני משווה נתונים בינה לבין אמאזון זה פשוט אבסורדי לחשוב על ההבדלים בין המחירים של המניות.אשמח לדעת מה דעתך בנושא...
  סגור
 • כידוע איני עוקב אחרי חברות סיניות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/01/2016 12:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  ממליץ לכולם לעיין טוב טוב בגרף החודשי של
  סמי וסוסו 30/01/2016 16:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  DB (דויטשה בנק הגרמני) ו CS (קרדיט סוויס -הבנק השוויצרי שנוחי דנקנר השקיע בו בזמנו). שניהם נמצאים עמוק מאוד ברמות קרובות לאלו של שיא המשבר של 2008. הרי בכול שנת 2015 שמענו איזו כלכלה נפלאה (המקום היותר אטרקטיבי להיות בו) היא אירופה וגרמניה במיוחד - אבל כשאתה קונה סחורה כל DB או CS אתה מקבל גם הרבה כינים ופישפשים ביחד עם הסחורה הנוצצת. שלא לדבר על הכינים והפישפשים שקיבלו מי שהחזיקו את פולקסווגן - אלו ניירות שמשקיעים ומוסדות נהגו להחזיק שנים על שנים בלי למכור אף פעם.
  סגור
 • אירופה
  שלמה גרינברג 31/01/2016 12:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פלקסוואגן אינה מקרה לדוגמת השוואות. DB, CS , ברקליס ואפילו HSBC נופלים מאז תחילת 2011 משתי סיבות עקריות. ראשית הם לא הצליחו להציג את אותה התחזקות שהציגו הבנקים האמריקאים ושנית התמונה, למשקיעים רציניים, מאירופה אינה ברורה. אגב, אני מבטיח לך שמשקיעי העבר הגדולים בשלושת הבנקים שהזכרתי, עדיין שם.
  סגור
 • 24.
  Baltic Dry Index
  רועי 30/01/2016 16:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום, האם לדעתך גם המדד הזה - הוא כבר לא מה שהיה בעולם של "הכלכלה החדשה" כי המדד עמוק בתחתית וירד 33 אחוז מתחילת השנה ו 48 אחוז ב 12 החודשים האחרונים. בעבר מדד ברמות כאלה היה מסמן חד משמעית מיתון עולמי וכו. On 29 January 2016 the Baltic Dry Index reached the historic low of 317
  סגור
 • המדד הבלטי
  שלמה גרינברג 31/01/2016 13:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראשית אין כאן קשר לכלכלה חדשה או ישנה וגם לא לים הבלטי. המדד בודק, מידי יום, הערכות של עלויות הובלה של חומרי גלם "יבשים" (לא נפט או מים למשל) בדרך הים. הם עושים מדידות של 23 מסלולי הובלה ימיים באמצעות כלי הובלה שונים. נמדדים מחירי ההובלה של דברים כמו פחם, עופרות ברזל, גרעינים שונים וכו'. כיוון שמחירי כול חומרי הגלם (לא רק נפט) ירדו חזק אז כך גם המדד. אם תקח כדוגמה את אחת החברות המובילות בתחום, DryShips (סימול:DRYS ) תגלה שערך מנייתה ירד, מאז סוף 2007 מכ 8.5 מיליארד דולרים (120 דולר למניה) ל 93.5 מיליון $ (כ 13.5 סנט למניה). המדד עצמו, שבסוף 2007 נגע ב 11,500 עומד כעת על כ 315, הפסיד כ % 97 מערכו. ספקולציה מעניינת אולי.
  סגור
 • 23.
  מיקרוסופט זו הדוגמא הכי טובה לאפל..
  רועי לוי 30/01/2016 14:53
  הגב לתגובה זו
  0 1
  במשך 14 שנה (2000-2014) המניה לא זזה. ומאז 2014 היא לא מפסיקה לעלות. מיקרוסופט גם בשנים ההם עשו מיליארדי דולרים כל שנה .. ובעיקרון כלום לא השתנה. ככה זה שוק המניות לפעמים שלמניה אין מומנטום אז אין להם מומנטום..
  סגור
 • בוא ונדייק בנתונים תחילה וגם נתייחס לתאריכים רלבנטיים
  שלמה גרינברג 31/01/2016 13:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לקחת את MSFT ב 2000 זו טעות כי ב 2000, מייקרוסופט, כמו סיסקו או אורקל, הובילו את הערכות הבועה. מייקרוסופט, כמו GE או פייזר ואחרות בצעה, החל מ 2003-4 מעבר מ"חברה עם מוצר אחד " (חלונות) לחברת תוכנה ו"צעצועים חכמים". מייקרוסופט בצעה את אחד המעברים המוצלחים מבין חברות הענק. אגב, ב 2009 בחרנו במייקרוסופט, GE, פייזר וצ'קפוינט כ"חברות לעשור הבא". מייקרוסופט סיימה למעשה את הרה ארגון ב 2009 ומי שעקב אחריה, כמו אחרי GE, הבין שהמהפך הצליח. בכול מקרה היא עולה, בעקבות העליות בנתונים העסקיים, מאז 2004. העליות מ 2014 שנעשו חדות יותר, הן גם בשל התוצאות העסקיות שממשיכות להשתפר אבל לא פחות בשל האיש שמאז פברואר 201;4 לקח את מושכות הניהול Satya Narayana Nadella, שמוכיח את יכולותיו לא רק בניהול החברה אלא גם מול וול סטריט.
  סגור
 • מסכים בקשר לדוגמה - אבל להגיד "כלום לא השתנה"
  חיים 30/01/2016 16:02
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ברגע שהודיעו שמחפשים מחליף לסטיב באלמר המניה מתחילה לטפס. On August 23, 2013, Microsoft announced that Ballmer would retire within the next 12 months. A special committee that included Bill Gates would decide on the next CEO On February 4, 2014, Satya Nadella succeeded Ballmer as CEO
  סגור
 • 22.
  שלמה שלום,שאלה לגבי מדד הנאסדק 100?
  רמי 30/01/2016 10:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני מושקע דרך תעודה מסוג QQQ על המדד בלונג כמובן. מה דעתך האם המדד עוד צפוי לעלות יפה או שהמניות במדד זה כבר מנופחות מידי ועדיף לחפש השקעה אחרת. אני לא מחפש לעשות מכה ביום ויש לי סבלנות רבה לשבת גם כמה חודשים טובים.
  סגור
 • דעתי ידועה אבל שאלות כאלו תפנה ליועץ לנ"ע (ל"ת)
  שלמה גרינברג 30/01/2016 19:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • שלמה כתב על זה בדיוק בשבוע שעבר- בסוף הכתבה (מצורף)
  סמי וסוסו 30/01/2016 16:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בואו תעברו לצד המנצח: זאת הדרך יש מנצחת אחת גדולה מהמשבר הסיני וממשבר הנפט, וקוראים לה ארה"ב. לדעתנו כדאי מאוד לנצל את התיקון שעדיין בעיצומו, ולאסוף חברות אמריקניות מובילות, או ליתר בטחון את סלי ה-S&P, הנאסד"ק 100 וכמובן סלי הרפואה. דעתנו לא השתנתה - העולם עובר מהפכה תעשייתית שניה, ומדובר בתהליך ארוך מאוד שיכלול עוד זעזועים רבים מהסוג הנוכחי. אבל את התהליך הזה אי אפשר לעצור ויש בו אופציית ההשקעה היחידה ההגיונית - המניות המובילות.
  סגור
 • תודה גם אני חושב כך רק רציתי חיזוק:) (ל"ת)
  רמי 30/01/2016 21:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 21.
  WDC האם עוקב?
  אדם 29/01/2016 23:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה, האם עוקב אחרי החברה?
  סגור
 • עוקב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/01/2016 14:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  usmv
  einatcn 29/01/2016 21:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום ותודה על מאמריך, מה דעתך בתקופה זו על usmv כמאזנת תיק?תודה
  סגור
 • סל מניות מובילות, תתיעץ עם היועץ לנ"ע (ל"ת)
  שלמה גרינברג 30/01/2016 19:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לא תפנק אותנו בלינק לכתבה בגלובס
  קצת פינוק לחבר'ה 30/01/2016 09:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חוששים מהסערה בשווקי המניות? קבלו קרן סל ליום סגריר 29/01/2016
  סגור
 • לא מכיר הכתבה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 30/01/2016 19:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לא תפנק אותנו בלינק לכתבה הרלונטית בגלובס ?
  בחיאתק 29/01/2016 23:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חוששים מהסערה בשווקי המניות? קבלו קרן סל ליום סגריר
  סגור
 • 19.
  שלמה איזה חברת טכנולוגיה ישראלית אתה רואה צומחת
  בני 29/01/2016 18:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בקצב הכי גבוה כיום, צקפוינט היא ענקית אבל הצמיחה שלה זה לא בקצב של פעם
  סגור
 • על 2 מהן אני כותב מאז 2009-10
  שלמה גרינברג 31/01/2016 13:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תעשו קצת חיפושים ובריינסווי אינה אחת מהן
  סגור
 • הרבה מפורום הביו הידוע נמצאים בקטע של בריינסוויי (ל"ת)
  בעקבות החלילן מהמלין 30/01/2016 17:01
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 18.
  גם חברות הטכנולוגיה לא חסינות
  יריב 29/01/2016 12:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא רק אפל ירדה מהשיא בעשרות אחוזים,קחו לדוגמה קוואלקום או WDC חברה טובה חזרה למחירה לפני שלש שנים,ובשנה האחרונה נתנה 0,נכון יש דיבידנד.נקווה שיהיה שינוי בעתיד.
  סגור
 • 17.
  לדעתי הירידות באפל קשורות בעיקר להתמתנות קצב הצמיחה
  קלקלן 28/01/2016 21:58
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שלה ופחות שינויי ההנהלה. האפקט של ג'ובס כבר עבר וכפי שמצוין בכתבה המניה כבר הכפילה את ערכה מאז פטירתו. ככלל מה שמזיז מחירי מניות זה הצפי לצמיחה ברווחים. אם אין צמיחה המניה לא תזוז, גם אם היא מאוד רווחית כמו אפל. ניתן כמובן להנות מתושאת דיבידנד אבל המניה לא תעלה. לדעתי הבעיה באפל היא שללא מוצר "משנה משחק" חדש היא מוצאת את עצמה במעבר מחברה שצומחת לחברה שמשמרת ערך. המעבר כרוך בירידת מכפיל הרווח (על אף רווחיותה) ולכן בזמן המעבר צפוי להיות לחץ כלפי מטה על המניה.
  סגור
 • זו בדיוק דעתי
  שלמה גרינברג 29/01/2016 08:44
  הגב לתגובה זו
  2 0
  רק שבשלב זה של המשחק דרושה "האישיות המחברת" לוול סטריט ולי לא נראה שקוק הוא האיש.
  סגור
 • מעניין
  אבי 30/01/2016 10:10
  הגב לתגובה זו
  14 2
  דעתך לא הייתה כזו לפני מספר שבועות. מותר לשנות דעה, אבל לכתוב שהבעת את דעתך על החברה ולא על המניה, נו באמת. זיזול באינטליגנציה של הקוראים. תקרא שוב מה כתבת. אולי ירענן את זיכרונך
  סגור
 • תקרא שוב (ל"ת)
  שלמה גרינברג 30/01/2016 19:25
  הגב לתגובה זו
  0 8
  סגור
 • ודרכו לאבי
  לשלמה 30/01/2016 19:11
  הגב לתגובה זו
  7 2
  זה שאפל ירדה שלושים אחוז מזמן כתיבותיו הקודמות . זה לא נחשב אצלו וזה בקטנה. גם כשתבוא החברה ל 30$. הוא ימשיך לאחוז באימרותיו. וחוץ. דבריך למעלה . מי אנחנו ומה אנחנו. איזה אינטליגנציה יש לנו בכלל?
  סגור
 • % 30 ? נראה לי שיותר (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/01/2016 14:28
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 16.
  מניית סיגייט
  טמיר 28/01/2016 20:24
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלמה שלום ותודה.מניית סיגייט stx מניבה היוןם 9.5% תשואת דיבידנד. לדעתך זה sustainblejQuery203043498274218291044_1454005330113? תודה
  סגור
 • 15.
  מניית סיגייט
  טמיר 28/01/2016 20:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה שלום ותודה.מניית סיגייט stx מניבה היוןם 9.5% תשואת דיבידנד. לדעתך זה sustainblejQuery203043498274218291044_1454005330113? תודה
  סגור
 • 14.
  ATTU
  משה 28/01/2016 20:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה מה דעצתך על הדוח ועל התחזית ל 2016 ? האם אתה מסכים עם תגובת השוק ?
  סגור
 • עדיין לא הספקתי ללמוד הדוחות אבל
  שלמה גרינברג 29/01/2016 08:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בגדול הכיוון חיובי. המכירות בעלייה נאה. הבעיה שכנראה הבהילה את המוכרים, היא בעליות החדות בהוצאות השיווק והמו"פ, תהליך הכרחי להמשך הרחבת המכירות ושאחראית ליצירת ההפסדים. תגובת השוק אופיינית למה שקורה בשנים האחרונות ומחזקת את מה שאני כותב בנידון.
  סגור
 • 13.
  מניית סיגייט
  טמיר 28/01/2016 20:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום ותודה.מניית סיגייט stx מניבה היוןם 9.5% תשואת דיבידנד. לדעתך זה sustainblejQuery203043498274218291044_1454005330113? תודה
  סגור
 • אתה חושב שאם תשאל 7 פעמים
  שלמה גרינברג 29/01/2016 08:46
  הגב לתגובה זו
  2 12
  את אותה שאלה התשובה תשתנה 7 פעמים? במיוחד אם אין לי תשובה עבורך?
  סגור
 • השתיים הנוספות שרשומות מאוחר יותר.
  לשלמה 30/01/2016 18:50
  הגב לתגובה זו
  7 0
  לידיעתך, כיוון שאני כבר רואה את תגובתך העתידית. נרשמות על רצף, רישום ושאלה נפרדות מהחמש דלעייל.
  סגור
 • כמו כל סיפורי ההלל והשבח לאפל זה עורבא פרח.
  לשלמה 30/01/2016 18:45
  הגב לתגובה זו
  7 0
  הרי גם ספירת הפעמים שהנ"ל כתב לוקה בחסר משמעותי מבחינתך. גם אם היית מבין מעט את "פלאי המחשב" לא היית מגיב כך.אם תייטיב לבדוק אז תראה שפעמיים מהרצף הבחור רשם סיגייט ושלוש פעמים stx. מוזר לא? וברשותך שאלת טריליון ה$. עדיין לא התייאשתי מלחכות לאפל בטריליון $. האם בבואה בשלום לסכום זה. כדאי יהיה לי לקנות סכומים אדירים כיוון שמשם תמשיך מן הסתם ל 2 טריליון? מחכה לתגובה אמיתית ורצינית. ולא. אאלץ להוציא עוד מספר ערמונים מהאש.
  סגור
 • אני חושב שזה באג (ל"ת)
  אדם 29/01/2016 23:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  מניית סיגייט
  טמיר 28/01/2016 20:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה שלום ותודה.מניית סיגייט stx מניבה היוןם 9.5% תשואת דיבידנד. לדעתך זה sustainblejQuery203043498274218291044_1454005330113? תודה
  סגור
 • 11.
  מניית stx
  טמיר 28/01/2016 20:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום ותודה.מניית סיגייט stx מניבה היוןם 9.5% תשואת דיבידנד. לדעתך זה sustainblejQuery203043498274218291044_1454005330113? תודה
  סגור
 • 10.
  מניית stx
  טמיר 28/01/2016 20:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום ותודה.מניית סיגייט stx מניבה היוןם 9.5% תשואת דיבידנד. לדעתך זה sustainblejQuery203043498274218291044_1454005330113? תודה
  סגור
 • 9.
  מניית stx
  טמיר 28/01/2016 20:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלמה שלום ותודה.מניית סיגייט stx מניבה היוןם 9.5% תשואת דיבידנד. לדעתך זה sustainblejQuery203043498274218291044_1454005330113? תודה
  סגור
 • 8.
  מה קרה לגילאד gild לא מפסיקה לרדת
  שימי 28/01/2016 20:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מכפיל רווח ממש נמוךיש שם בעייה כלשהיתוד שלמה
  סגור
 • שאלה מצויינת
  שלמה גרינברג 29/01/2016 09:04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם תבדוק אז GILD יורדת כמו סל הביו, ה BBH. היא יורדת פחות מחברות כמו BIIB כדוגמה ויותר מחברות כמו AMGN או ROCHE. GILD, כמו רבות מ"כוכבות" הביו רפואה, עלתה, ערב התיקון, לרמת הערכה מטורפת למדי וכך גם BIIB. AMGN או ROCHE, הענקיות האמיתיות של הביו רפואה לא עלו בטרוף דומה ולכן גם ירדו פחות. לדעתי GILD יוצרת הזדמנות אבל המניה עדיין "יקרה".
  סגור
 • תודה יושב עליהם ומחכה
  אורי 30/01/2016 18:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מעניין אם גם cyhבאותו קלחת בכלל כל חב התרפות חלשות מספר חודשים מח יולי אחרי נאום הלרי הכל פוליטקה
  סגור
 • חברה מעולה. מניה מאד יקרה (ל"ת)
  אדם 29/01/2016 08:23
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • תודה על התגובה לא נראית לי ככ יקרה. (ל"ת)
  שימי 29/01/2016 16:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  מחזיק אפל מעל עשור
  נדי 28/01/2016 14:57
  הגב לתגובה זו
  4 1
  אין כמו אפל חברה שמושכת יותר כותרות ואש וביקורות. במהלך השנים, בכל פעם שמחירה ירד והיו ביקורות קטלניות (כן גם על האייפון לפני שיצא בפעם הראשונה) רכשתי עוד מניות. לא מצאתי ולו סיבה אחת למכור. ואני מכיר את כל הטענות על חדשנות, על מוצר אחד, על ניהול גרוע, על תחרות סינית, על רוויה בשוק הטלפונים, על "כשלון" השעון, ועוד ועוד... מאחל בהצלחה למי שמעדיף למכור, אבל ברור לי כמו שמש שההצלחה תהיה של מי שקונה כרגע. אגב מחיר המניה מגלם כ $35 דולר שהם במזומן. השמיים אינם נופלים, ואפל אינה בצרות, וגם ה"משבר" הנוכחי של המניה יחלוף. בוודאות. כל השאר זה רעש של כותרות
  סגור
 • 6.
  שאלה בנוגע לכתבה
  PM, MP 28/01/2016 14:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה, תוכל בבקשה להסביר את הקשר היום בין שתי החברות/המניות - PM ו - MO ? מה בעצם ההבדל בין השתיים והאם חשיפה לאחת מהן כמוה כחשיפה לשניה? כמו כן, האם מדובר באותן הנהלות? תודה רבה
  סגור
 • אלטריה ופיליפ מוריס
  שלמה גרינברג 29/01/2016 09:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קצת מבלבל אז שים לב: עד תחילת 2008 הייתה קיימת חברה אחת, שהוקמה בשנת 1900, בשם Philip Morris ונשאה הסימול MO. MO נחשבה, מאז שהחלה להסחר, כאחת ממרכיבות הבסיס של כול תיק השקעות סולידי בארה"ב ותמיד הניבה תשואות נפלאות. בתחילת שנת 2008 התפצלה החברה לשתי חברות, אלטריה שקבלה הסימול MO ו Philip Morris International Inc שקבלה הסימול PM. הטענה הייתה שבגלל הגודל וההתפשטות הגלובלית (כי פיליפ מוריס החלה במסע רכישות גלובלי עוד בתחילת המאה) החברה מתקשה לנהל ולכן צריך חברה אחת שתפעל בצפון אמריקה (אלטריה) וחברה נוספת גלובלית (PM ). כול בעל מניית MO קיבל, במתנה, מניה אחת של PM. מה שקרה מאז 2008, 2 החברות גדלו משמעותית, במיוחד אלטריה "האמריקאית" ולמרות הירידה בעישון בצפון אמריקה שהתקזזה מול הכנסות שהחברה קבלה מהשקעות שבצעה בתחומים שונים (כמו בתחום המשקאות, בירה וויסקי, הנדל"ן ועוד). ההנהלות שונות, החברות שונות. PM היא בעיקר חברת סיגריות.
  סגור
 • מריחואנה
  PM, MO 30/01/2016 19:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה רבה שלמה על המענה המפורט. אגב לגבי תחום המריחואנה שהופכת חוקית בכמה מדינות בארה"ב ובעולם - אם תדע לענות אשמח: אם החברה נכנסת לתחום, האם זה משפיע על רווחי שתי החברות או רק על אחת מהן ואם על אחת מהן אז איזו?שוב תודה ושבוע טוב
  סגור
 • מדובר בשתי חברות נפרדות לחלוטין.
  שלמה גרינברג 31/01/2016 17:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ידוע לי שפיליפ מוריס מתכננת השקה של סיגריית מרלבורו קנאביס. אלטריה וריינולדס בינתיים לא נכנסות לתחום
  סגור
 • 5.
  מכיר את החברה
  שלמה גרינברג 28/01/2016 13:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכן כ % 78 מההכנסות זה משעונים והבעיה היא שמה שנקרא traditional watches בירידה מזה זמן. הבעיה בתחרות הקשה והאנליסטים אינם תומכים, 3 ההמלצות האחרונות, מאז דצמבר 2015, ממליצות למכור, זו התמונה. לגבי המצב הפאונדמנטלי גם AAPL נסחרת במחיר כלכלי ביותר וזה לא עוזר, הבעיה בעתיד הלא ברור.
  סגור
 • תודה שלמה. (ל"ת)
  ירון 28/01/2016 15:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  חברת FOSSIL
  ירון וליקויאנסקי 28/01/2016 11:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה ותודה על המאמר.. תהיות לגבי FOSL אם אתה מכיר, משווקת שעונים ומוצרי אופנה. החברה מתקשה מאוד במכירת השעונים המהווים את רוב הכנסתה, ורכשה לאחרונה חברה מתחום מתפתח אחר MILIT , עדיין הסנטימנט סביב המניה שלילי (מאוד) האם לדעתך הנתונים הפונדומנטליים המאוד טובים, כולל העובדה שפונדמנטלית מאוד מאוד זולה, לא יסיעו לה לטווח הרחוק ? תודה
  סגור
 • 3.
  PII פולאריס
  גיל 28/01/2016 11:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי שלמה, פולאריס אחרי דוח מאכזב ירדה ל70$ .. גם הרלי דווידסון כעת השאלה המתבקשת, האם הדוח והציפיות הי כ"כ חלשים לדעתך ? תודה רבה על דעתך
  סגור
 • סיפורים שונים
  שלמה גרינברג 28/01/2016 13:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זו שאלה שמצריכה תשובה ארוכה. הירידות הארוכות, במיוחד ב HOG, לא באו בגלל הדוחות אלא בגלל 1. שהמניות עלו לרמות גבוהות 2. הציפיות של האנליסטים שבגלל האטה כלכלית המכירות תתמתנה. את HOG אני בודק וכשאבין מה בדיוק קורא שם ולמה אכתוב עליה.
  סגור
 • כולם ראו את polaris slingshot
  אורי 30/01/2016 16:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עולה 20 אלף דולר (ומעלה). למי שחולם על batmobile
  סגור
 • 2.
  הגם אתה ברוטוס?
  אבי 28/01/2016 10:07
  הגב לתגובה זו
  0 1
  רק לפני מספר שבועות, כשהמניה ירדה לאזור ה 110-112 דולר, כתבת שמי שיאסוף במחירים כאלה, לא יצטער. הציטוט איננו מדויק, אבל זו הייתה רוח הדברים. הגבתי לאותו מאמר שלעניות דעתי אתה "אמוציונלי" לגבי אפל, שמכירת האייפונים בסין נמצאית במגמת ירידה מובהקת, וזכיתי לתשובה מתנשאת שלא לומר, מזלזלת. נו? (אגב, אני מחזיק לצערי באפל)
  סגור
 • אפל
  ערן 30/01/2016 15:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אפל זוו השקעה לשנים רבות , בהנחה שאתה לא סוחר .מחזיק בה סכום כבד כבר שנים והכל בסדר .אפילו מקבל דיבידנדים יפים החל מ2012 .בימין כאלו מגדילים את הפוזיציה
  סגור
 • אכן, הציטוט אינו מדוייק
  שלמה גרינברג 28/01/2016 14:00
  הגב לתגובה זו
  0 3
  וגם רוח הדברים לא הייתה כפי שאתה כותב. אתה מבלבל בין המניה לחברה. אני עדיין טוען שחברת אפל, מהבחינה העסקית, מציגה נתונים מהטובים שקיימים בוול סטריט. גם בעניין האמוציונליות אתה טועה, מהיכן שאבת קביעה זו? לבסוף, אכן, הדעה היא שמכירת האייפונים בסין בירידה אלא שהעובדות לסוף 2015 ואם תחזור לכתבה תראה גם מספרים, אינן תומכות עדיין בהנחה הזו.
  סגור
 • אתה דייטריידר?
  איחטיאנדר 28/01/2016 13:19
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אז המנייה ירדה. תראה את הנתונים הפונדמנטאלים שלה. הכל יהיה בסדר עם אפל.
  סגור
 • לגמרי לא (ל"ת)
  אבי 28/01/2016 14:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אבי אתה לא צריך להיות בבורסה צא מזה
  עמי 28/01/2016 15:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ומהההההר. אתה לא בנוי לזה.
  סגור
 • תודה
  אבי 30/01/2016 17:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה עמי על עצתך. בהחלט אשקול אותה בכובד הראש הראוי
  סגור
 • אל יאוש מקסמום לפנסיה חחחח (ל"ת)
  אורי 28/01/2016 11:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • באסה...אני כבר בפנסיה
  אבי 28/01/2016 11:37
  הגב לתגובה זו
  2 1
  :)
  סגור
 • אני בדרך לכן אמרתי ירושה לילדים או נכדים
  אורי 28/01/2016 12:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  למרות שאני בארגון פיל שזה פחות ירושה לילדים חחחחחח
  סגור
 • אני בדרך לכן אמרתי ירושה לילדים או נכדים
  אורי 28/01/2016 12:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למרות שאני בארגון פיל שזה פחות ירושה לילדים חחחחחח
  סגור
 • 1.
  שלמה שלום
  אורי 28/01/2016 09:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מדבריך אני מבין שעכשיו מניות אפל זה לפנסיה ומה אמור לעשות אדם שהוא בגיל מתקדם לתת ירושה לילדים?תודה איך אומרים החיים לא פקניק
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות