מתי יהיה הרגע הנכון להיכנס שוב אל השוק?

יוחאי שויגר, אנליסט ב-FXCM ישראל, מתייחס לתיזמון הנכון לחזור אל השוק בתנאים הקיימים כיום
|
(4)
ישנן שתי אסטרטגיות בסיסיות לכניסה לשוק: המתנה לתיקון וולאחריה קנייה "למטה", כשהנכס מגיע לרמת תמיכה מסוימת. כלומר מחיר שנתפש על ידי המשקיעים כאטרקטיבי בתנאי השוק הנוכחיים. או לחילופין, לקנות את השוק במחיר גבוה יותר, לאחר שפרץ רמת התנגדות כלשהי או טיפס מעל שיא - להמתין שהשוק יפרוץ כלפי מעלה, יעפיל מעל שיא או מעל רמת התנגדות כלשהי.

לכל אורך מסע העליות המסחרר בשוקי ההון בשנה האחרונה, ראינו שבכל אימת שהשוק ביצע נסיגה קטנה כלפי מטה, המשקיעים מיהרו לקנות חזרה והשוק טיפס במהירות לשיא חדש. ואולם, תנאיי השוק כיום השתנו באופן משמעותי - הרקע נותר זהה - גוש האירו עדיין שקוע במשבר חובות ומיתון, ארצות הברית מתאוששת בעצלתיים, סין מאטה. אך עם זאת, דבר אחד מהותי השתנה - הבנק הפדרלי יחל בקרוב לצמצם את ההרחבה הכמותית.

בתנאים כאלה של אי וודאות אנחנו רואים שהמשקיעים לא ממהרים לקנות את התחתית הראשונה שנקרית בדרכם, לכן קיים מבנה עמוק יותר של תיקון. כנראה שבתנאי השוק הנוכחיים, כאשר לא ברור האם השוק מסוגל בכלל לטפס לשיאים חדשים או שמא אנחנו צפויים בפני תיקון עמוק או דשדוש, מוטב ליישם את האסטרטגיה השנייה, הזהירה יותר. כלומר, אנחנו צריכים לחכות שהשוק יוכיח לנו שהוא מסוגל ורק אז להיכנס.

כדי להבין מה יהיה עבורנו אות לכך שהשוק עדיין במגמת עלייה, הבה ננתח את שני מדדי המניות המובילים בשוק העולמי, ה-S&P500 והניקיי היפני.

הניקיי הוא דוגמה מופתית לאופן בו אופוריה מתחלפת בהיסטריה. לאחר שהעפיל לשיא מעט מתחת ל-16,000, השוק היפני נשבר והחל לצלול בחדות. זאת על רקע אובדן אמון השווקים בתוכנית הכלכלית של ממשלת יפן. המדד צלל תוך שבועיים עד לאזור 12,350 - וכולם כבר הספידו את שוק המניות היפני.

אך מאז הצליח המדד להתאושש בצורה מרשימה לא פחות. שימו לב שהשפל באזור 12,350 נקבע באזור רמת פיבונאצ'י 50% של כל העלייה מחודש נובמבר 2012. תיקון בהחלט עמוק, אבל עדיין תיקון. לאחר תקופה של דשדוש החל המדד שוב לטפס מעלה וכעת הוא בפני המבחן המשמעותי ביותר. שימו לב לשילוב הרמות הטכניות באזור 14,600. יש לנו כאן את קו המגמה של העלייה הגדולה, וכמו כן את רמת פיבונאצ'י 61.8% של הירידה מהפסגה באזור 16,000 ועד השפל ב-12,350. כלומר, אם לא מדובר במגמת עלייה אלא בתיקון של תיקון, הרי שהמדד אמור להתהפך שוב מטה באזור המחיר הנוכחי.

כמו כן, ישנה רמה נוספת שמשתלבת באזור השיא של ה-28.5. מדובר היה בשיא הזמני שנקבע במהלך הצלילה החדה כלפי מטה. עלייה מעל השיא תשבור את המבנה היורד של התיקון. ובכן, עלייה מעל השילוב הזה בהחלט תיתן איתות חזק - כוחו של המדד במותניו ואנחנו שוב בדרכינו לשיאים חדשים.
מדד הניקיי
מדד הניקיי

בדומה למדד היפני, גם מדד המניות המוביל בוול סטריט נראה בעמדת זינוק. גראינו תיקון עמוק יותר מכפי שראינו לכל אורך השנה האחרונה, אבל התחתית נקבעה בדיוק על רמת תמיכה - רמת פיבונאצ'י 38.2% של העלייה מנובמבר. כלומר, המדד בסך הכל תיקן שליש, בהחלט סביר. כעת בוחן המדד את אזור ההתנגדות שיקבע לאן פניו מועדות. משוכה אחת המדד כבר עבר עם פתיחת שבוע המסחר - השילוב של ה-SMA ל-50 יום (הקו המפותל) והקו היורד שחיבר את השיאים היורדים מהפסגה ב-1,690. זהו איתות חזק וסוחרים אגרסיביים עשויים להיכנס כבר עכשיו.

יש לשים לב כי ישנה עוד רמה קריטית אחת שממתינה למדד - השיא של ה-18.6 ב-1,653. כמו במדד היפני, מדובר בשיא הנמוך שנקבע במהלך התיקון כלפי מטה. פריצה מעל תשבור את מבנה התיקון ותאשש את העובדה כי המגמה עדיין עולה.
מדד ה-S&P500
מדד ה-S&P500


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  בורסה מורסה
  אורי 10/07/2013 17:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא אתיחס לכל הכתוב ולניתוח כזה או אחר. אענה רק על השאלה שבכותרת: כאשר יעלמו הפונקציונרים שגרמו למצב הנוכחי. היינו ראש הממשלה ושר אוצרו הקודם. כל עוד הם בממשלה חייבים להתרחק מהיצור הזה שנקרא שוק הון כמו מאש..
  סגור
 • 3.
  לקנות עכשיו אלרוב ישראל!
  חני 10/07/2013 08:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברה רווחית, חברה אמינה, תשוב במהרה לחלק דיוידנדים מידי רבעון. שלמה כל החובות לבעלי החובות. השער עדיין נמוך מאד ביחס לרווחיות החברה. אז מתי לרכוש אלרוב ישראל?-עכשיו. למען הגילוי הנאות גם לי יש מניות אלרוב ישראל ומידי חודש אני רוכשת עוד קצת. שיהיה לכולם בהצלחה ויום שכולו טוב.
  סגור
 • 2.
  צודק רק הוזים בהקיץ מנסים לתזמן את השוק (ל"ת)
  22 09/07/2013 16:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  כמה שטויות
  אני 09/07/2013 15:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  תראה לי גורו אחד שעשה את הונו ככה!!! מה זה השטויות האלה? פיטר לינץ' תמיד רצה להיות בשוק. וגם באפט. הם עשו קצת יותר כסף ממך. היתה להם את החוכמה ת-מ-י-ד להיות בשוק. והם חיפשו תמיד מניות זוולות. לא חיפשו התנגדות טכנית וכל מיני שטויות כאלה. תתבגר
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות