הנפט בעולם: משולחן ועידת אופ"ק לכלכלתה של האימפריה הסינית

אריה גורן, אנליסט תחום סחורות ב-Bizportal, מתייחס למצבו של הנפט בעולם. כיצד משפיעה החלטתו של אירגון אופ"ק על כלכלתה של סין?
|
(1)

מחיר הנפט הגולמי הוסיף לרדת גם בשבוע שעבר, שבוע שני ברציפות. מחיר החוזה העתידי המוביל לחודש יולי של הנפט מסוג ברנט ירד בשבוע האחרון ב-2.19% ל-100.39 דולר לחבית, ומחיר החוזה המקביל של הנפט הטקסני ירד ב-2.32% ל-91.97 דולר לחבית.

הנפט מסוג ברנט, המופק מבארות בים הצפוני בעיקר ע"י נורווגיה ובריטניה, משמש אמת מידה לכ-65% מעסקות הנפט העולמיות. לעומתו הנפט הטקסני, המופק בדרום ארצות הברית ובמפרץ מקסיקו, ונחשב לאיכותי במיוחד משמש אמת מידה בעיקר לעסקות הנפט בארצות הברית, מדינה הצורכת כמעט רבע מצריכת הנפט העולמית.


ארגון המדינות המייצאות נפט אופ"ק, האחראי על כ-40% מאספקת הנפט העולמית, החליט בסיום ועידתו החצי שנתית בווינה ביום שישי האחרון להשאיר את מכסת תפוקת הנפט הכללית של כל חברותיו על 30 מיליון חביות ביום. החלטת הארגון להשאיר את מכסת תפוקת הנפט על אותה כמות שהייתה להם ב-18 החודשים האחרונים באה למרות חששות כבדים מצד החברות בארגון מהגידול המרשים בתפוקת הנפט של ארצות הברית ומירידה בקצב הצמיחה הכלכלית של סין שיכולה לגרום לירידה בביקוש לנפט שם. בדומה למהפכה הטכנולוגית בהפקת גז טבעי בארצות הברית שאפשרה הפקת כמויות גדולות של גז טבעי מפצלי סלע בעלות נמוכה, הפקת נפט גולמי מפצלי סלע גרמה לירידה ביבוא הנפט לארצות הברית לכמות הקטנה ביותר ב-15 השנים האחרונות..
חברות ארגון אופ"ק חלוקות בדעתן ביחס להשפעת העלייה הדרמטית בתפוקת הנפט מפצלי סלע בשדות הנפט Bakken בדקוטה הצפונית ו- Eagle Ford בטקסס. בעוד שיצוא הנפט מערב הסעודית לארצות הברית נשאר יציב, החברות המערב האפריקאיות בקרטל אופ"ק, ניגריה ואנגולה, סובלות מירידה חדה בביקוש לנפט מארצות הברית. עלי נעימי, שר הנפט של ערב הסעודית, והמנהיג בפועל של אופ"ק, אמר בסיום הועידה שהארגון יחזיק מעמד לנוכח מהפכת הנפט מפצלי הסלע כפי שהתמודד בעבר עם אספקת הנפט החדשה מהים הצפוני בשנות השמונים של המאה הקודמת ומתגליות הנפט במפרץ מקסיקו בתחילת שנות האלפיים. הסעודים מודאגים יותר מהאטה בקצב הצמיחה הכלכלית בסין שירדה ל-7.8% בשנה שעברה, וצפויה לרדת בשיעור גדול יותר השנה. סוכנות האנרגיה העולמית IEA, צופה שהגידול השנתי בביקוש לנפט בסין שהיה בקצב של 450 אלף חביות ליום בעשור האחרון ירד ל-390 אלף חביות ביום. ארגון אופ"ק צופה שהתנאים הבסיסיים התומכים במחיר נפט גבוה יכולים להוסיף להיחלש בהמשך השנה, אף על פי שבחודשי הקיץ הביקוש לנפט גדל.
מכל האמור לעיל, סביר להניח שאם לא תחול עלייה דרמטית בפעילות הכלכלית העולמית, מחיר הנפט צפוי להישאר יציב בתקופה הקרובה.

שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו בעיקר ירידות. מדד הסחורות CRB של תומסון רויטרס/ג'פריס, ירד בסיכום שבועי ב-1.07%. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.


איך משקיעים בנפט?
בישראל נסחרות תעודות הסל הבאות על הנפט, "תכלית נפט" ו"קסם נפט", שתי תעודות הסל משקיעות בחוזים עתידיים על נפט מסוג ברנט.
באמצעות חשבון ב- ATRADEאפשר להשקיע באופן ישיר ונוח בנפט טקסני ובנפט מסוג ברנט בשני הכיוונים: קנייה ומכירה.

קרן הסל United States Brent Oil Fund נסחרת כמניה לכל דבר בבורסת ניו יורק בסימול BNO. הקרן משקיעה בחוזים עתידיים על נפט מסוג ברנט. דמי הניהול הם 0.91% לשנה. קיימות גם אופציות call ו-put לקרן סל זו.

קרן הסל הסחירה ביותר לנפט והפופולרית מאוד, United States Oil, נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול USO. הקרן משקיעה בחוזים עתידיים על הנפט הטקסני. דמי הניהול הם 0.40% לשנה. קיימות גם אופציות call ו-put לקרן סל זו.

קרן הסל לשורט כפול על הנפט, ProShares UltraShort DJ-UBS Crude Oil, נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול SCO והיא מתאימה למי שצופה שמחיר הנפט ירד ושואף למנף את רווחיו, דמי הניהול הם 0.95% לשנה. קיימות גם אופציות call ו-put לקרן סל זו.

קרן הסל הממונפת לנפט, ProShares Ultra DJ-UBS Crude Oil, נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול UCO, התשואה של קרן סל זו עומדת ביחס כפול לשינוי במחיר הנפט, והיא מתאימה למי שצופה שמחיר הנפט יעלה ושואף למנף את רווחיו. דמי הניהול הם 0.95% לשנה. קיימות גם אופציות call ו-put לקרן סל זו.

* אריה גורן הוא מרצה בכיר בקורסים סחורות וחוזים עתידיים והשקעות בחו"ל במכללת MIBI ללימודי שוק ההון באונליין, www.mibi.co.il.

**אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של נפט או כל סחורה, או כלשהי.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כתבה טובה בזמן טוב...
  איציק 03/06/2013 15:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל - למה הזכרת את USO והשמטת את USL? (ואת BNO, DBO, OIL) ובמיוחד - למה הזכרת את השורט הכפול SCO והשמטת את השורט הרגיל SZO?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות