מחוץ לזרקורים: השקעה באיגרות חוב לא מדורגות

קרן צדוק מנהלת קרנות אג"ח, מגדל שוקי הון, מתייחסת לקבוצת איגרות החוב הלא מדורגות וכדאיות ההשקעה בהן
 |  (4)
אור הזרקורים של מרבית הניתוחים, הכתבות, אנשי המקצוע והמשקיעים בשוק החוב, נוחת באופן טבעי על המדדים השונים, הסקטורים המובילים ועקום האג"חים המדורגות. בעקבות כך, רשימה גדולה של אגרות חוב "נופלת בן הכיסאות" ונזנחות - לא כיוון שהן אינן טובות מספיק, אלא משיקולים אחרים שגורמים לאגרת החוב לא להיות מדורגת. כתוצאה מכך היא גם לא נכנסת למדדי האג"ח. דוגמא לכך בהנפקות ישנות של . בעבר הן (רק לפני מספר שנים) לא קיבלו דירוג, בלי קשר לכך שהחברה עצמה ושאר סדרת האג"ח שלה כן דורגו.

כאמור, קיימת רשימה לא מבוטלת של אגרות חוב אינן מדורגות אך בעלות בטחונות וקובננטים ראויים המפחיתים משמעותית את רמת הסיכון בהשוואה ליתר האגרות הלא מדורגות הנסחרות בשוק ולעיתים באותו הסקטור. מעבר לביטחונות או התזרים היציב, אגרות אלו נהנות מתשואה מרשימה בערך לאחרות בעלות רמת סיכון דומה אך בעלות דירוג. אך בשל היותה איגרת חוב לא מדורגת, היא משוות לאיגרות לא מדורגות אחרות ויוצא שהיא נחותה משמעותית בתשואה, אך עם סיכוני אשראי גדולים הרבה יותר. כמו למשל, ברמת הפעילות העסקית השוטפת, וללא בטחונות, שעבודים או קובננטים.

מגבלות רגולטוריות ואחרות של מדיניות השקעות, ועדות, תשקיפים ודירקטוריון, מונעות ממוסדיים רבים להיכנס לפוזיציה של , שלא קיבלו דירוג פורמלי. ביניהן נמצאות ההשקעות באג"ח לא מדורגות של גופים מוסדיים מרמה של השקעה מינימלית המגובה בעבודות פנימיות, דירוג ומעקב של הבית ועד הדרת רגליהם בכלל מהשקעות כאלה.

גם ההעדפה של אג"ח שאינן מדורגות אך בעלות מכובדת יותר (המלווה כמובן בסיכון משמעותי יותר) בקרנות, קופות ושאר חשבונות מוסדיים, שבאפשרותם להיכנס לפוזיציה לא מדורגת, מובנת. אם ציבור המשקיעים מעוניין ליטול סיכון ורוכש, המשקיעה באג"ח ללא דירוג, העדיפות תהיה באופן טבעי לדחוק את התשואה המגולמת לרמה הגבוהה ביותר - לה המשקיע מצפה בהתאם לרמת הסיכון שהגדיר ונטל.

לפיכך נופלות אגרות אלו לקטגוריה שעשויה דווקא לעניין את המשקיע הפרטי, שלא כפוף להצמדות למדד כזה ואחר או לרגולציה. רשימה קצרה וחלקית של האגרות המדוברות מוצגת להלן:

פרט לרשימה חלקית זו, קיימות חברות בעלות תזרים יציב, קופת מזומנים ראויה ומאזן שיכול לתמוך באופן ראוי בחוב שהונפק. חברות אלו קל לזהות ממצב הביניים בו הן נסחרות (כאמור לא מדורגות אך בתמחור טוב מאחיותיהן באותו הסקטור), חרף העדר הבטחונות והשעבודים המיוחסים לאג"ח.

בהקשר זה, יהיה מעניין לראות באילו מחירים יונפקו ויסחרו לאחר מכן. לדוגמא, האג"ח של אלעזרא - לא מדורגת עם שיעבוד של מניות אלבר וקובננטים נוספים, וכן האיגרת של {יואל} שקיבלה דירוג של AA+ עם בטחונות דומים לאלו של נפטא +0.39% נפטא 2,313 +0.39% נפטא בסיס:2,304 פתיחה:2,304 גבוה:2,319 נמוך:2,273 תמורה:1,008,347 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: שאינה מדורגת. אין ספק שהדירוג יתמחר את התשואה משמעותית נמוכה יותר.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  פארי
  יוסף 02/05/2013 09:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לענ"ד יש באיגרות שהזכרת בעיה למשקיע הפרטי כיון שהן נסחרות מעל הפארי
  סגור
 • 3.
  כתבה לעניין ומעניינת
  זוגטה 01/05/2013 21:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  קרן מסכים איתך לחלוטין -מיגדל אג"ח הזדמנות פצצה בתשואות.
  סגור
 • 2.
  יאלה בא נהמר
  אריאל 01/05/2013 21:12
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מקסימום יעשו לנו תספורת או סתם חדלות פרעון ונפסיד את הכסף
  סגור
 • 1.
  ניתוח מקצועי ולעניין
  אמיר 01/05/2013 16:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שאפו
  סגור