מנצ'סטר יונייטד - גימיק או השקעה לגיטימית

גיא מזרחי, מנהל השקעות מגדל שוקי הון, מתייחס להנפקתה האחרונה של קבוצת הכדורגל, מנצ'סטר יונייטד, ולכדאיות רכישת מניותיה
|
(5)

ההנפקה המדוברת ביותר בחודש האחרון הייתה הנפקת מועדון הכדורגל הבריטי, מנצ'סטר יונייטד בבורסת NYSE. ההנפקה נסגרה במחיר של 14 דולר למניה, מחיר מאכזב בהשוואה לציפיות שנעו בטווח של 16-20 ד'. ואכן, מעניין להתבונן בנתונים הכלכליים ולבחון האם מדובר בהשקעה ראויה או שזה בסופו של דבר בסה"כ גימיק.

מנצ'סטר יונייטד הוקמה בשנת 1878 והינה אחת מקבוצות הכדורגל העשירות והאהודות בעולם. בשנת 2005 עברה הקבוצה לבעלותו של המיליארדר היהודי, מלקולם גלייזר. המאמן, סר אלכס פרגוסון, מוביל את הקבוצה בהצלחה רבה מאז 1986.

על ההכנסות וההוצאות של קבוצת הכדורגל
הכנסות החברה, נכון לסוף יוני 2011 נאמדו ב-331 מיליון פאונד, את ההכנסות ניתן לחלק לשלושה מגזרי פעילות עיקריים:
- הכנסות מסחריות - כוללות הכנסות מספונסרים (55 מיליון פאונד), הכנסות ממכירת מוצרים (31 מיליון פאונד) והכנסות משיתופי פעולה עם חברות תקשורת ב-42 מדינות (17 מיליון פאונד) סה"כ כ-103 מיליון פאונד.

- ההכנסות מזכויות שידור נאמדות ב-117 מיליון פאונד וכוללות תשלומים בעבור מכירת זכויות השידור למשחקיה של הקבוצה בפריימיר ליג ובליגת האלופות. מעבר לזה, נכללת בסעיף זה ההכנסה מהפעלת ערוץ הטלוויזיה של הקבוצה, MUTV הנקלט ב-54 מדינות.

- הכנסות ממשחקים - הכנסות אלו נאמדות ב-111 מיליון פאונד וכוללות את מכירת הכרטיסים והמנויים למשחקי הקבוצה. איצטדיון ה"אולד טרפורד" מכיל 75,766 מקומות ושיעור התפוסה הממוצע במשחקי הפריימיר ליג עומד על למעלה מ-99% ב-15 השנים האחרונות.

הוצאות החברה, נכון ל-30 ביוני 2011 נאמדות ב-272 מיליון פאונד וגם אותן נחלק לשלוש:
- הוצאות השכר שנאמדות ב-153 מיליון פאונד. בהשוואה לכל חברה עסקית אחרת מדובר בהוצאות מנופחות אך יש לקחת בחשבון שזו למעשה מעין עלות מכר כיוון שבסופו של יום השחקנים הם אלו שמייצרים את ההכנסות.

- הוצאות שנאמדות ב-46 מיליון פאונד. עיקר הוצאות הפחת מיוחסות לפחת על השחקנים עצמם. עפ"י שיטת הפחת עלותו של שחקן תופחת לפי משך החוזה כאשר ערך הגרט שלו (ערכו של נכס בסוף חייו הכלכליים) הוא 0, כיוון שבסיומו של החוזה השחקן הינו שחקן חופשי.

- הוצאות אחרות, נאמדות ב-73 מיליון פאונד וכוללות את כל העלויות השונות הכרוכות בניהול המועדון.

הרווחיות התפעולית הינה 63 מיליון פאונד והיא משקפת מכפיל תפעולי של 22 לפי שווי 2.19 מיליארד דולר. במאזן החברה קיים חוב פיננסי בסך 458 מיליון פאונד כאשר הריבית על מרבית החוב הינה למעלה מ-8% ב-2 סדרות . הוצאות המימון של החברה מכבידות על הדו"חות ונאמדות ב-53 מיליון פאונד. הרווח הנקי עומד על 13 מיליון פאונד.

על קבוצת כדורגל כחברה בשוק ההון
בניתוח מועדון כדורגל קיימים קשיים שלעולם הפיננסי קשה להתמודד איתם. אחד הקשיים הוא התשואה על הנכסים. בניתוח חברת נדל"ן לדוגמא ביכולתנו להעריך בצורה מדויקת יחסית את התשואה שתוכל החברה להפיק מרכישת נכס כלשהו.

לעומת זאת, לאחרונה הודיעה מנצ'סטר יונייטד על השקעה הונית חדשה, רכישתו של החלוץ ההולנדי רובין ואן פרסי ב-24 מיליון פאונד. בשלב זה קשה מאוד להעריך את תרומת הרכישה לשורת ההכנסות. גם אם נוכל להעריך את הגידול במכירת מוצרים בשל הרכישה, קשה להעריך את תרומתו העתידית של ואן פרסי להצלחת הקבוצה וניתוח הצלחתה או כישלונה של קבוצה הוא משמעותי כשם שהוא מורכב.

להצלחות השפעה קריטית על הכנסות מזכויות שידור, מספונסרים וממכירת מוצרים כפי שנוכחנו לראות בעבר, לא קיים בהכרח קשר ישיר בין רכישות בסכומי עתק לבין הצלחות במגרש. בשורה התחתונה, על אף שלקבוצה מודל עסקי מוצלח בהשוואה לענף ודו"חות פיננסים בהחלט לא רעים קיימים, להערכתי, יותר מדי אלמנטים התורמים לאי ודאות באשר לעתיד. נוסף על כך יש לקחת בחשבון את החוב הגבוה והעובדה כי מרבית ה'נכסים' הם שחקנים בעלי חוזים קצרים (יחסית לנכסים בענפים אחרים) וערך הגרט הוא 0. כמו כן, המחיר הנוכחי של המניה משקף מכפיל גבוה הגורם להעדפת אלטרנטיבות השקעה אחרות.

לסיום, אם אתם בסך הכל אוהדים המעוניינים במזכרת קצת שונה, ניתן לרכוש את המניה במחיר של כ-14 ד', ותוספת של כמה עשרות דולרים בודדים תוכלו לקבל מהברוקר תעודת מקורית ולתלות על הקיר (עלות המסגרת לא כלולה).

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  שאלה מקצועית
  עוקב 24/08/2012 09:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום גיא בוטרים הישנים דבקת בחברות הליסינג שכן יש שעבודים על הרכבים שברשותם , האם לדעתך עכשיו זה הזמן לקנות, יש אנומליה, חברת שלמה בתשואות נמוכות בעוד קרדן רכב בתשואות שיא וכל זאת אחרי דוח די טוב של חברת אלבר שהביא לעלייה של כאחוז בממוצע בסדרה. שאלתי היא האם אתה ממליץ על אגחים של חברות הליסינג ואיזו חברה. אנא גם דעתך על הרגולציה בנוגע למחירי רכבים חדשים.
  סגור
 • 3.
  אהבתי את הניתוח
  טיזי שרצקי 23/08/2012 11:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השקעה סנטימנטלית בלבד למסתכנים מזרחי= תעלה קצת במשקל
  סגור
 • 2.
  כיצד משיגים תעודת מניה?
  רן ברנע 23/08/2012 02:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מהיכן וכיצד ניתן להשיג תעודת מניה לתלייה על הקיר? כתבה מצויינת ד"א!
  סגור
 • תעודת מניה
  גיא 23/08/2012 09:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה צריך כמובן לרכוש את המניה תחילה ואח"כ לבקש מהברוקר, העלות אמורה לנוע סביב 60$ להנפקת התעודה. תברר עם הברוקר טרם ביצוע הפעולה.
  סגור
 • 1.
  סחתיין עליכם , כתבה מעניינת וצבעונית
  צוקי הון 22/08/2012 19:19
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אם כבר אז כבר שיתנו לשחקנים שכר שמבוסס גם על ביצועי המניה, בטוח ירוצו יותר מהר
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות