דן הלמן בטור דעה קודר: "תהיו מוכנים לדימום מתמשך בשוק המניות המקומי"

ביום שאחרי הסערה הגדולה בשווקים, בטור דעה ל-Bizportal מפרט הלמן את שלל הסיבות שיוסיפו ללחוף מטה את הבורסה באחד העם
|
(13)
אתמול, יום ב', שוב הגיעו חדשות רעות ממשבר החובות של אירופה וגם הפעם זו הייתה ספרד עם קצת "עזרה" מיוון. הממשל המקומי בספרד מתחיל להראות סימני קריסה כאשר מחוז ולנסיה הגיש בקשת סיוע מהשלטון המרכזי בשבוע שעבר ולהערכת השווקים זוהי רק הסנונית הראשונה, כאשר מחוז מורסיה כנראה הינו הבא בתור. בנוסף, הבנק המרכזי של ספרד דיווח כי הכלכלה הספרדית התכווצה בשיעור של 0.4% ברבעון החולף וכי ההסתברות למיתון היא גבוהה (שני רבעונים רצופים של התכווצות הכלכלה).

יוון "תורמת" את חלקה בזריעת הפאניקה כאשר ישנם דיווחים באירופה על כך שקרן המטבע תעצור את הסיוע ליוון מה שיגרום למדינה לפשיטת רגל כבר בספטמבר הקרוב. בתגובה, אגרות החוב של מדינות ה PIIGS נפלו בצורה חדה ושלחו את שווקי המניות באירופה לירידות.

המשפט של לינקולן...

רבות כבר נכתב על משבר החובות העולמי בכלל וזה של אירופה בפרט אך עדיין האמת הבסיסית לא מופנמת ע"י המשקיעים או קובעי המדיניות. אברהם לינקולן, נשיאה ה-16 של ארה"ב אמר בעבר: "יכול אתה לרמות כמה אנשים כל הזמן, או את כל האנשים כמה זמן, אולם אינך יכול לרמות את כל האנשים כל הזמן". זוהי בדיוק הנקודה לדעתי עם משבר החובות באירופה.

למדינות אין כסף וגם לא יהיה. הבור הוא עמוק הרבה יותר ממה שנראה למי שמביט מבחוץ. לפיכך, פתרון בעיית החוב (והמינוף) איננה יכולה להתבצע ע"י הזרמת עוד כסף בדיוק כמו שגמילת אלכוהוליסט איננה יכולה להתבצע ע"י הזרמת אלכוהול אל פיו. הדרך הבטוחה, הקצרה והיעילה ביותר הינו להגיע להסכמי הסדר חוב מקיף של המדינות הרלוונטיות. אין ספק, החלטה כזו תגרור את השווקים הפיננסים לסחרור וכסף רב יימחק. ברם, ישנן שתי נקודות אור חשובות בהחלטה אמיצה שכזו: הראשונה, את עיקר החוב המסוכן של מדינת PIIGS מחזיקים המוסדיים והבנקים של אותה מדינה ולפיכך מי שישלם את החשבון זה בעיקר מי שנהנה במסעדה. השנייה, זה יאפשר התאוששות מהירה יחסית לאלטרנטיבה המסתמנת כיום ולא פחות חשוב הקרקע לצמיחה תהיה בריאה יותר ויציבה יותר.

השווקים - הם ימשיכו לדמם

מבחינת העתיד הקרוב לעין, נמשיך לראות מגמה של "בריחה" לנכסים "בטוחים" כגון הדולר, ממשלת ארה"ב ואג"ח ממשלת גרמניה. אנו נמשיך לחזות בשווקי הון עם תנודתיות גדולה ומוסדיים שיושבים על הגדר. בחלקת אלוהים הקטנה שלנו באחד העם, אם נוסיף לכך את הבעיות הייחודיות שלנו שבין היתר ניתן למנות בהן: מצב גיאופוליטי נפיץ, מחאה חברתית דליקה, משבר קואליציוני, רגולציה מתהדקת, מיסוי גבוה, אזי שווקי המניות שלנו צפויים להמשיך ולדמם במחזורים נמוכים וכן אני צופה המשך מגמה של פתיחת מרווחים בשוק האג"ח הקונצרני.

*הניתוח הכלול בדוח זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד. ניתוח זה משקף את דעת הכותב לפי מיטב הבנתו ביום עריכת הניתוח. הוא אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב ומי מטעמו לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם משימוש בניתוח זה.

תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  אמת לאמיתה
  נתן 25/07/2012 07:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לכל המגיבים בשכר מטעם הממשלה קשה לכם להודות שדן הלמן צודק. הוצאות על בטחון,מתנחלים,ממשלה מנופחת,חרדים,חוסר תחרותיות במשק אלו גורמים אמיתיים למצב העגום של כלכלה.
  סגור
 • 10.
  אני לא פוחד
  חזי 25/07/2012 01:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קניתי עוד דלק אנרגיה היום אף על פי חמת אפו של תשובה
  סגור
 • 9.
  הלמן אלדובי ? ימחקו לך את הכסף !!!
  אורי דרור 24/07/2012 18:03
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כי ככה הם רגילים. לא להאמין למי שמוחק את כספי המשקיעים !! ו....אין חכם כבעל נסיון - כמוני !!!
  סגור
 • 8.
  אכן יש מקום להתכונן
  דג זהב 24/07/2012 16:33
  הגב לתגובה זו
  1 1
  תודה דן, כתבה מושכלת, נראה שגם נכונה, הלוואי שנתבדה, אבל הרוח נושבת קרירה.......:-)
  סגור
 • 7.
  אירופה יורדת-ישראל עולה = כלכלה חזקה
  כלכלן בכיר ביותר 24/07/2012 13:31
  הגב לתגובה זו
  0 5
  ביזכות המדיניות הפיסקלית הקפדנית של ראשי המשק הכלכלה כאן מאד חזקה. גם היום ניתן לראות בקלות שבאירופה המדדים יורדים ובישראל הם מטפסים יפה. המשק הישראלי נמצא בעמדה פרוגרסיבית מתקדמת שתוביל אותו לראלי בתוך ימים. כך שמה שכתב הכלכלן הזוטר בטור הזה מופרך כליל מהמציאות.
  סגור
 • קודם כל שנדביק את הפער השלילי אז נדבר (ל"ת)
  niviv 25/07/2012 00:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  איך מתגברים על הפחד ??
  משה 24/07/2012 13:26
  הגב לתגובה זו
  0 3
  הפחידו את כולם עם יוון אבל בסופו של יום יוון משלמת ותשלם . עכשו עם ספרד ואיטליה שם זה יהיה חדלות פירעון . השוק יורד באירופה כי אין הדפסה של כסף ולא מוכנים להסיר את גורם אי הוודאות ע"י התחייבות הבנק המרכזי לפרוע את האגחים . הפיתרון היינו לנצל תנודות בטווח קצר עם הגבלת הפסד ולהמשיך להשקיע בנכסים כגון נדלן כי נכסים לא ניתן להדפיס .
  סגור
 • 5.
  טוב שהוא נזכר שנתיים באיחור (ל"ת)
  משה 24/07/2012 13:08
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 4.
  לונג חזק
  משקיע 24/07/2012 13:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בורסנ יורדת בגלל יתרוט השורטים ענקיים. זה אומר שהם קבר מכרו מניות ב כ-מיליארד שח. ו חייבים לקנות אותם אני קונה בזמן שהם מוכרים ומפילים בורסה על תהיו פריירים תקנו מניות עכשיו ב חצי מחירתנו מכה לשורטיסתים שיזכרו לכל החיים. אין מה לחשוש הבורסה זולה מאוד לטווח של שנה שנתיים רווחים טובים מאוד
  סגור
 • 3.
  פיל בחנות חרסינה
  יודע דבר 24/07/2012 12:55
  הגב לתגובה זו
  4 3
  עם כל הכבוד לדן הלמן לא מקובלת עלי הגשיה הכוללנית שלו בה הוא נכנס כמו פיל בחנות חרסינה בכל השוק......יש לבחון כל נייר לגופו גם כאשר מסביב ייהום הסער.....שיסביר החב המלומד מה הקשר בין המצב בארופה לאפשרות שתהיינה תגליות גז ונפט-שעדיין לא תומחרו??וכנ"ל לאפשרות של תגליות ופריצות דדרך בתחום הביו-טכנולוגיה? או מניה למשל כמו כיל- כשיש בצורת והעולם רעב לדישון כי העולם בכלל רעב- האם הביקוש לדגנים לא יעלה? בגלל הבעחות בארופה העולם יאכל פחות?...נו באמת..מר הלמן...הכי קל להיות רואה שחרות ולקונן כי כמו שאמר פרופסור מכובד מהטכניון- הכח קל להיות פסימיסט ובכייני-כי אם זה יהיה נכון תמיד הבכיין יבוא ויגיד אמרתי לכם..ואם יתבדה- מי יזכור אותו בכלל?
  סגור
 • 2.
  לא לשכוח לו את ההשקעה הכושלת באיסלנד. בושה וחרפה! (ל"ת)
  מני 24/07/2012 12:49
  הגב לתגובה זו
  15 0
  סגור
 • 1.
  שלום - בדיקבה (ל"ת)
  אבי 24/07/2012 12:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • סרוןם 4 רעננה
  nofer 24/07/2012 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבורסה מדממת כמעט שנה אם לא יותר, אז היא תדממם עוד עד שנשמתה תצא ועד שליכוד ייפול מהשלטון ומישהו עם מנהיגות ראויה יתפוס את השלטון. אני מחכה בקוצר רוח לנפיל ביבי-שישינסקי ומה שמו---הדוקטור לפילוסופיה של כלום.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות