בשוק המעו"ף: כך משפיע השקט בחו"ל על הסוחרים בת"א

|
(14)
בחו"ל הגיעו להסכמות בהקשר למשבר חוב, ובבורסות באירופה הורגשו עליות חדות בשיא של חודשיים. אצלנו לא מדביקים את הפער, ועולים מעט רק כדי להזדהות. הסיבות לכך הן לא רבות אבל משמעותיות. העניין האירני ברקע, ולא מזמין זרים להשקיע. הרגולוציה מכבידה על גופים ולא נותנת השראה לפעול בשוק. אין דלק בשוק המניות, ודלק זה כסף.

אין לי מושג איך בתי השקעות וגופים בשוק מוכנים לשאת את ייבוש הביצות בשוק, הרי הכנסותיהם ירדו משמעותית. אלה שידם צריכה לקנות ולמכור ואינם עושים זאת, האם הם ממלאים את תפקידם? הממשלה רואה שהמיסים משוק ההון כמעט ולא קיימים לאחר עליית המס וייבוש הביצה, ולא עושה דבר בנושא.

הבורסה בישראל לא מתפקדת ככלי או ככר לספקולנטים. אפילו הספקולנטים במניות לא מתקרבים יותר מדי. האם זאת התוצאה שרצו בחלונות הגבוהים?
גם העיתונות הכלכלית צריכה להרים את הדגל ולדבר בנושא, היא צריכה להבין שבלי בורסה יש לה גם פחות קוראים ופחות מפרסמים. אין אפשרות מעשית היום להנפיק במחיר טוב, לא מניות ולא . קל וחומר שבאג"חים עושים תספורת שתי וערב. מי יוכל להנפיק במצב הזה? למה קיים שוק ההון?
אין משקיעים, מעט ספקולנטים, אין הנפקות, המדינה לא מרוויחה סכום יפה ממיסים. עגל הזהב עד 2011 נעלם ולאף אחד לא בוער למצוא אותו חזרה. במדינה הכל היום מושתת פוליטי.

למראית עין הכבידו מיסים על שוק ההון כדי לפגוע בצוורון לבן. בפועל, כלום. עשו חוקים ושמירה על המשקיע הקטן ועל כספו באמצעות רגולציה מהותית. לא גנבו לו רווחים, אבל "גנבו" לו פוטנציאלית על כספו שכבר לא עובד. ובכל זאת יש צדדים ששוק ההון עובד בהם. למשל מי שביצע שורט על הסלולר או על הבנקים - הרוויח. באופ' מעו"ף מי שביצע דשדוש - יצא לו לטובה. מי שביקש לקנות - הפסיד בחודשים האחרונים.

השבוע העלתה הממשלה את הגרעון ל-3%. היה פחות מכך, ולדברי סטנלי פישר עלה ליותר מדי. במילים רגילות, הממשלה הגדילה את האשראי, כמו שבביתך הגדלת אוברדראפט. בסופו של דבר, אם אין לך דוד עשיר שישלם, תצטרך לשלם בעצמך. הסיבה לביצוע היא כמובן פוליטית. יש בחירות באופק, אבל אחריהן כבר לא יהיה איכפת מהאזרח יתר על המידה.

ב-2003 נתניהו כשר האוצר הביא שינוי. ב-2012 הוא לא מביא בשורה כלכלית. מצבנו טוב מבעולם זה נכון, אבל כשדברים כאלה קורים ברקע, זה מסכן את שהיה. הרע בסיפור הוא שכותרות כלכליות לא צועקות על זה, כאילו מקבלים את זה שיש כלכלה לפני בחירות. גם האופוזיציה הדלה לא פוקחת את העיניים לאזרחים, לא משמשת שופר נגד הממשלה, שלפחות יחששו ממעשים לא אחראים. בסופו של דבר עם מצב כזה, מי ישקיע בקניית מניות בבורסה? איזה תמריץ יש להשקיע? מחזורי המסחר נפלו ל-700 מיליון בשבוע האחרון. הסיבה היא קיץ. תתרגלו, 700 זה בסדר, 1 מיליארד זה המון, ו-400 זה נמוך. בקיץ יש בדרך כלל ירידת מחזורים.

לסיכום,
הבורסה בישראל ללא אב שיגיד את צעקתה. אני בטוח שאם תהיה צעקה, מי ששינה את החוקים יקשיב וישנה. הרי אין מטרה רעה, יש רצון טוב. רק שזה כנראה לא טוב לעת הנוכחית שיש הרבה דברים שמשפיעים לרעה. מדד המעו"ף מדשדש. אין הרבה כוח כמו בחו"ל. אין מי שמניף את העסק במקביל לחו"ל. יש כאן ביצועי חסר. מעבר של 1100 ייתן פוש לעליות, בינתיים מדשדשים.

sp:
עלה וימשיך לעלות במידה ויעבור את ה-1370. כעת 1365.
דקס:
6500 התנגדות, במידה ויתמקם מעל כמה ימים יתן תנופה נוספת.
דולר:
במצב הנוכחי הדולר הוא מפלט. 3.85 תמיכה ו-3.95 התנגדות. הדולר במסלול עלייה.

:
פקיעת אופציות ב-1074.37 ובמחזור של 670 מיליון שקל. פקיעה באזור הכתיבות החודשי שהיה על 1080. לאורך החודש הופיעה נוכחות מכוונת יחסית לא לברוח יתר על המידה מהאזור הזה. לא מעט חששות היו החודש עם הבחירות ביוון וסטיות תקן ממריאות מחששות. אבל בסיכומו של דבר, אפילו שהיה קשה, המדד סיים בעלייה את חודש יוני, והפקיעה הייתה שקטה וטובה לכותבים.

חודש יולי החל וכבר הפרמיות הורידו ערך רב. הסטייה ירדה, אוכפים במחירים נמוכים. שתי סיבות לכך, אחת מהן היא ה"שקט" שנראה מאירופה לרגל הועידה שהצליחה. כאן הוחלט ששקט שם לא בטוח בימינו. דבר שני הוא הקיץ עם מעט מחזורים. אין כאן מתכון לרווח מהיר. צריך לזכור שכאשר הכל נראה מובן מאליו והפרמיות מצומקות, יכול לבוא משהו מבחוץ ולשנות את המפה במהירות. זה קטלני כאשר הנזילות נמוכה. לכן לדעתי חובה הגנות לכתיבה. אזור הכתיבות כרגע הוא באזור הנוכחי, לא התחדשו הרבה דברים.
כשהשוק עולה יש מי שמטפטף מניות מטה. כלפי מעלה אין כוח שמטפטף קניות בינתיים. השוק המקומי רודף אחרי חו"ל בקצב נמוך כשמדובר בעלייה, ובקצב זהה כשמדובר בירידה. התמונה הזאת נכונה לחצי שנה האחרונה, ותשתנה רק עם טריגר מתאים. במידה ויתפתח ראלי עולמי - המדד יוכל לעלות לאזור 1100 שהיווה התנגדות בחודשיים האחרונים.

אם יעברו חודשי הקיץ בשלום מול האירנים, המדד יעשה ראלי גדול. לחילופין אם משבר החוב יתעצם בארופה, ויהיו שאגות דרקון בזירה האירנית, נמצא עצמנו במדדי ה-900. הקיץ הזה הוא מפתח פסיכולוגי להמשך. כמובן שבזירת האופ' ניתן להתחשב בזה רק כדי להשאיר את החושים חדים ולא להרדם עם כתיבות מצומקות.

לסיכום,
כרגע המצב הוא סטטי יחסית, אין פסימי ואין אופטימי. העולם עולה ונותן אויר לבורסה בישראל. במסחר היומי חודש שעבר היה לא טוב לסוחרי יום. הסטייה הגבוהה שנזלה בשבועיים האחרונים מנעה ממי שקנה אופ' להרוויח. כל אופ' שעלתה, הזמינה ישר מטס כותבים, וככה הפרמיות לא זזות. החודש הסטייה כבר נמוכה, יש תזוזות, יש מסחר יומי איכותי בינתיים.

הכותב, יונתן קריספין (דוביד), בעליו של חדר מסחר הכולל הכוונה בשוק ההון בירושלים, עוסק באימון אישי מיוחד למשקיעים וסוחרים והרצאות על שוק ההון

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  תודה לכל המגיבים
  דוביד 04/07/2012 09:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  natikris@gmail.com
  סגור
 • 10.
  יונתן התותח
  גיא 03/07/2012 23:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא להאמין אבל כל שבוע קולע בול ולא אני לא מכיר אותו אני סתם אחד שמתלהב מברוקר מקצוען שסוף סוף מבין תשוק ולא מבלף כמו אחרים עלה והצלח בזהירות עד כה לא פישלת מקווה שתמשיך כך ואני ימשיך להרוויח !!!!!!!
  סגור
 • 9.
  תודות
  אסי ד. 03/07/2012 22:33
  הגב לתגובה זו
  1 1
  תודה לדפני ליף ואיציק שמולי שאירגנו מחאה חסרת תכלית, תודה ל- 400,000 פתיים ואינטרסנטים שיצאו לרחובות, תודה לתקשורת שליבתה את המחאה. ולהלן תוצאות המחאה: המשק נכנס למיתון, לא קונים לא מוכרים עסקים נסגרים הממשלה מבוהלת ומפוחדת מעלה את מס הבורסה מעמד הביניים הפסיד בגדול מתי יבינו כל החוכמולוגים שהכלכלה עדינה ורגישה ומתרסקת מכל זבוב שמאיים עליה.
  סגור
 • נו באמת, רק אחד שבע , מקומבן , מקושר מגיב כמוך (ל"ת)
  אחד 04/07/2012 09:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  תודה
  יוני 03/07/2012 19:40
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אחלה סקירה
  סגור
 • 7.
  אנחנו כותבים קולים
  משה סאקס 03/07/2012 15:05
  הגב לתגובה זו
  4 3
  לסאקרים כמו מזכירתו ורת עם הקו מחיר 440 בלי פחד
  סגור
 • 6.
  נהנה לקרוא סקירתך עלה והצלח, תודה רבה. (ל"ת)
  צחי 03/07/2012 13:57
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 5.
  עמלת מינימום בורסאית - רוצחת מחזורים! (ל"ת)
  lepxii 03/07/2012 13:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  צודק לחלוטין
  דוד מירושלים 03/07/2012 12:37
  הגב לתגובה זו
  5 0
  מה שחבל שאף אחד ב"חלונות הגבוהים" לא קורא כאן את המאמר ולא מטפל בעניין. בעתיד זה עלול להיות מאוחר מידי וחבל.אני מציע שעיתונים כלכליים ירימו קול זעקה ויעלו את הנושא על סדר היום
  סגור
 • 3.
  הרגו לכולם את האינסנטיב לסחור
  אבי כ 03/07/2012 11:37
  הגב לתגובה זו
  3 0
  קראו את פניני במאמר בבלוג שלו, אם הגדולים לא סוחרים, מה נגיד אנחנו? ולאן תגיע הבורסה והכלכלה בסוף?
  סגור
 • פניני צודק אבל זה הרגולטור השני לא אני...
  אסתר לבנון 03/07/2012 13:53
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מצד אחד את וסם אומרים שהרגולטור מקשה אבל מצד שני גם ידשמאל שלכם שהיא סוג של רגולטור גם כן הורגת את הברוקרים הפרטיים עם מגבלות הון שקופצות וקופצות ולא מאפשרות לאף גוף שאינו בנק לסחור, והכל מגולגל ללקוחות כמובן...
  סגור
 • 2.
  מיום חמישי ירידות
  שי 03/07/2012 11:03
  הגב לתגובה זו
  3 2
  שיום העצמאות האמריקאי יעבור ואז יתפוצץ הבלון
  סגור
 • 1.
  טוב שנזכרת.
  שגיא טובי 03/07/2012 10:06
  הגב לתגובה זו
  10 0
  אנחנו צועקים זאת כבר 5 חודשים,ולא נשכח שהיית מהראשונים שתמכו בנו.אנו ממתינים לנתוני הגבייה בחודש יוני שכפי הנראה יהיו קשים,גם בגלל הקיזוז החודשי.כמובן שהמאבק נמשך ב"קבוצה לארגון הסוחרים הקטנים בבורסה הישראלית".
  סגור
 • טובי הכריש (ל"ת)
  מורן 03/07/2012 19:40
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות