מחירי הדירות שזינקו 45%, חבית חומר נפץ ביום תקיפה באירן

עוה"ד דוד לוי בוחן את ההשלכות של תקיפת מתקני הגרעין של אירן על ידי ישראל על מחירי הנדל"ן ועל הכלכלה הישראלית.
 | 
(37)
בשבועות האחרונים נשמע ראש הממשלה, בנימין נתניהו שלם יותר מתמיד עם האפשרות לתקיפת מתקני הגרעין באירן. יש להניח שראש הממשלה יודע כי לחיל האוויר הישראלי יש את היכולת המבצעית לבצע את המשימה שאם לא כן לא היה מתבטא בביטחון כה רב בנושא הן בפגישותיו עם הנשיא האמריקאי והן בנאומיו הפומביים בנושא.

ואולם נשאלת השאלה מה הן ההשלכות שתהיינה לפעולה כזו על שוק הנדל"ן הישראלי ועל הכלכלה הישראלית בכללותה,וזאת גם אם נצא מההנחה שהתקיפה תצליח ומתקני הגרעין באירן יחוסלו. יצוין כי חוסר הצלחה של המהלך הוא בבחינת סכנה קיומית מוחשית למדינת ישראל שכן היא עלולה לדרבן את האירנים,יותר מכל דבר אחר, במוקדם או מאוחר, לשגר טיל אטומי לעבר מדינת ישראל.

ככלל, תקופות מלחמה יוצרות חוסר וודאות עסקית וכלכלית אשר מובילות באופן מיידי לקיפאון בשוק הנדל"ן ולעצירת הכלכלה. ואולם, מה הם האלמנטים הדומיננטיים ביותר בעיתות מלחמה שגורמים לצניחה במחירי הנדל"ן בכלל ובמחירי הדירות בפרט?

השלכות של מלחמה ממושכת

פרופ' דניאל גת-כלכלן ומתכנן ערים המשמש חוקר במרכז לחקר העיר והאזור שבטכניון הטיב להסביר את הסוגיה כשהסביר שככל שהמלחמה ממושכת יותר השפעתה על צניחת מחירי הנדל"ן מובהקת יותר: "שוק הדיור מושפע ממשך הלחימה ותוצאותיה. ב-67 כשהלחימה היתה קצרה עם ניצחון מוחץ השוק עלה בצורה ניכרת. התמשכות מלחמת יום כיפור והמחיר הגבוה שהיא גבתה מאיתנו גרמו לירידות בשוק.הדשדוש של מלחמת לבנון הביא עמו לדשדוש של שוק הדירות."

כבר לפני שלוש שנים פירסמו שני חוקרים מהמרכז ללימודים אסטרטגים ובינלאומיים בוושינגטון,טוקאן וקורדסמן מחקר הקובע מפורשות כי תקיפה ישראלית באירן הינה בעלת סיכון גבוה לישראל ולמזרח התיכון כולו.(פורסם על ידי ראובן פדהצור בעיתון הארץ ב-14.5.09)

יש להניח, קובעים החוקרים, שמלחמה בין אירן לישראל תהיה ממושכת. המחשבה שהשמדת היכולת הגרעינית של אירן תהיה מהירה,ונטולת השפעות לוואי אזוריות, על פי המודל של השמדת הכור באוסירק ב-1981 היא מחשבה שגויה.מה שהיה אפשרי לפני שני עשורים, בעקבות התקיפה בעירק, אינו אפשרי בתנאים שנוצרו עתה במזרח התיכון.

כבר היום האירנים נוטלים חלק פעיל בדיכוי המהומות בסוריה, ואין ספק שבמקרה של תקיפה ישראלית, מוצלחת ככל שתהיה, על מתקני הגרעין באירן, האיראנים ינצחו ביד רמה על פעילות הטרור של החיזבאללה - הממומנת על ידם, כלפי ישראל וזאת במקביל לעידוד הג'יהד האיסלמי בעזה, הנתמך על ידם, להמשיך במלוא המרץ את שיגור הטילים לישראל.

שיגור הטילים על דרום הארץ על ידי הג'יהד האיסלמי בימים האחרונים הוא בבחינת "טעימה" בלבד לעומת מטחי הטילים שישוגרו לישראל בשתי חזיתות -הצפונית והדרומית, ואשר יכסו את כל שטח מדינת ישראל.

מלחמת אירן-עירק שנמשכה שמונה שנים הוכיחה שלאיראנים יש אורך רוח במלחמות התשה שנמשכות שנים. האם ישראל תחזור ותפלוש לעזה וללבנון, במקרה כזה, ותחזור על תסריטים רוויי קורבנות ונפגעים?מאידך

הימנעות מפעולה קרקעית תאפשר לחיזבאללה ולג'יהד האיסלמי להערך למלחמת התשה ממושכת בישראל אשר יש להניח שתרסק את שוק הנדל"ן הישראלי ותיפגע אנושות בכלכלה הישראלית.

שוק הנדל"ן - הוא חבית חומר נפץ

צריך ליזכור, ששוק הנדל"ן הישראלי למגורים אשר טיפס, באופן ריאלי, בארבע השנים האחרונות, ב-45% מהווה לכשעצמו "חבית חומר נפץ" כלכלית, אשר מלחמת התשה ממושכת בשתי חזיתות, סביר להניח שתצית אותו ותוביל לצניחתו.

טוקאן וקורדסמן מספקים את הפתרון המומלץ לממשלת ישראל כנגד האיום האיראני-"הרתעה".,"רק איתות ברור ואמין לאיראנים שיצביע על המחיר הנורא שישלמו על ניסיון פגיעה גרעיני בישראל ימנע משליטיהם לתכנן שימוש בנשק אטומי כנגד ישראל." כותבים החוקרים.

החוקרים מוסיפים וקובעים כי "אין לאיראנים כל סיבה הגיונית לגרום להרס הערים הגדולות שלהם עד היסוד כפי שעלול לקרות אם ישראל תשתמש באמצעי ההרתעה שברשותה.לא הסיפוק שבהריגת ציונים כופרים ולא קידום האינטרסים של הפלסטינים לא יצדיקו את המחיר הזה.להרתעה הישראלית מול איום גרעיני יש סיכויים טובים להצליח דווקא משום שאין לאיראנים כל תמריץ לפגוע אנושות בישראל"

בפארפרזה על נאום הברווזים של בנימין נתניהו, אנו נאמר,כי אם קיים חשש שכתוצאה מתקיפת מתקני הגרעין של אירן תפרוץ מלחמת התשה ממושכת כנגד ישראל,ואם מלחמה זו עלולה לפרוץ בשתי חזיתות גם יחד,ואם מלחמת התשה כזו עלולה לפגוש את שוק הנדל"ן הישראלי בעיתוי הכי פחות טוב,הרי שעל פי חוק מרפי סביר להניח שזה מה שיקרה ולו בגלל שזוהי התוצאה המועדפת על אויבנו.

עו"ד דוד לוי הינו הבעלים והמנהל של משרד עורכי הדין דוד לוי ואתר המכרזים "מכרז און ליין".

* הפרשנות המצויה בטור הדעה שלעיל אינה בבחינת קריאת העתיד, אלא תחזית המבוססת על פרמטרים כלכליים הקיימים נכון למועד כתיבת הדברים, ועל היקשים לוגים. ככל שהפרמטרים הכלכליים בשוק ישתנו בעתיד ממילא תשתנה התחזית שלעיל. זאת ועוד, התחזית שלעיל אינה בהכרח משקפת את המצב הרצוי לדעתו של הכותב, אלא משקפת את המצב המצוי הנובע מתהליכים כלכליים הקיימים בשוק עפ"י הערכתו של הכותב, אלא אם נאמר אחרת.
תגובות לכתבה(37):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 29.
  רן תושיה - מוכנות שלנו למקרה כזה
  רן תושיה 28/03/2012 09:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היי, שמי רן תושיה ומעניין אותי לדעת אם לממשלה יש איזהשהוא תכנון כלכלי להגנת ערך הנכסים של האזרחים במקרה של תרחיש כזה.
  סגור
 • 28.
  שטוית במיץ
  אבירם 19/03/2012 09:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שנים של בירבורים והמחירים עולים
  סגור
 • 27.
  משבר חריף בנדלן יביא להתעשרותי
  הכונס הלאומי 19/03/2012 09:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני ככונס נכסים מייחל שהכל יתרסק. אני ככונס נכסים רוצה שהבנקים יעקלו וימכרו נכסים ע" י כונסים. אני כבעל אתר לכינוס נכסים עומד לעשות הון מסבלות אחרים. אני ככונס נכסים מנצל כל פלטפורמה לשינוי פסיכולוגי ולהכנסת דיכאון. כשכולם יבכו אני כמו שיילוק אספור את הכסף. חבל שבמשך שנים אני לא מצליח לגרום למשבר.
  סגור
 • 26.
  שלוש שנים הוא מספר על נפילת הנדל" ן בישראל (ל"ת)
  סיפורי דוד לוי 19/03/2012 06:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  מוכרים חושבים שלתת בלעדיות תעזור להם... (ל"ת)
  בשוק מת... 18/03/2012 21:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 24.
  ואם תהיה תקיפה אז מה ! אני לא ימכור את הדירה
  ישראלי 18/03/2012 18:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה אם תהיה פה מלחמה מה אני ימכור את הדירה בזול? כן? ואיפה בדיוק אני יגור? ברחוב ?! אז המסקנה היא שאני לא ימכור את הדירה בזול!
  סגור
 • 23.
  הכל יורד לטמיון ברגע התקיפה
  טולי 18/03/2012 17:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נסראללה פועל לא לשכוח
  סגור
 • 22.
  חברי מכרו את הבתים וטסו לחו" ל
  אורין 18/03/2012 17:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כנראה שהם מבינים !
  סגור
 • 21.
  הפרשן הזה מחפש תירוצים מתחת לאדמה.דמגוג.
  אני 18/03/2012 15:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חודשים הוא כותב שהשוק יקרוס, זה לא קורה אז עכשיו הוא תולה את התירוצים על מלחמה עם איראן שתהי או לא תהיה? אם תהיה מלחמה היא תהיה קצרה מאוד. אםהיא תיגמר בניצחון שלנו אז יופי ואם לא אז למי אכפת?
  סגור
 • 20.
  צדק חברתי=חרםצרכני=הישראלי הפסיק להיות פראייר (ל"ת)
  ישראלי לא פראייר 18/03/2012 14:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  מחיר הזוי מעל30-50%,הבועה תתפוצץ בגדול!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשלה גנבים 18/03/2012 14:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 18.
  אז מי יהיה המודח הבא מבית האח הגדול? (ל"ת)
  לא הבנתי מהמאמר... 18/03/2012 12:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  ירידת מחירים?????
  שאלה ריאלית וטכנית 18/03/2012 09:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני לא מצליח להבין איך בדיוק מצפים לירידת מחירים במצב של התקפת טילים מאירן כשייתווספו עשרות אלפי מחוסרי דיור שינטשו את ביתם המופגז אילו היה מדובר במשקיעים זרים הייתי מבין אבל כאן הביקוש אמיתי פנימי של אזרחים מקומיים ולכן אף אחד לא ימכור כתוצאה ממלחמה כוללת בכל החזיתות כי פשוט אין לו לאן ללכת שום מדינה בעולם לא תתנדב ליקלוט אף אחד שיברח מפה (בדיוק כמו שהיה לפני 65 שנה ) והלוואי שהיהודים בחו" ל יסתדרו שם עם האנטישמיות שתתפרץ עליהם שם ולא יברחו לפה וייתוספו על הביקוש שיהיה פה לנדל" ן זו המציאות בעולם לכל שוגי האשליות הגויים נשארו אנטישמיים ואיטרסנטיים הערבים נשארו ערבים והים נשאר אותו ים העולם לא השתנה הנתונים שלנו השתנו קצת ואתם הרבה יהודים שפיתחו אשליות שהם יותר אהובים ורצויים בעולם לצערי זה המציאות הריאלית והאמיתית
  סגור
 • כנראה שיהיה דילול אוכלוסיה, חס וחלילה (ל"ת)
  אנונימי 11/08/2012 06:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  בעליות ובירידות, בלי קשר לנסיבות
  מי ישים לזה כבר סוף 18/03/2012 08:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עו" ד דוד לוי יצעק: מחירי הדירות יורדים. מתישהו גם הוא יצדק, כמו שעון מקולקל שצודק פעמיים ביום. בינתיים הכתבות שלו לא ראויות בכלל לעיון. דרך אגב- האיש מתפרנס מכינוס נכסים וחלומו הוא משבר נדל" ן גדול, כמו בארה" ב, שבו בתים יעוקלו בהמוניהם.
  סגור
 • ירידת מחירים ???
  שאלה ריאלית וטכנית 18/03/2012 08:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא מצליח להבין איך בדיוק מצפים לירידת מחירים במצב של התקפת טילים מאירן כשייתווספו עשרות אלפי מחוסרי דיור שינטשו את ביתם המופגז אילו היה מדובר במשקיעם זרים הייתי מבין אבל כאן הביקוש אמיתי פנימי של אזרחים מקומיים ולכן אף אחד לא ימכור כתוצאה ממלחמה כוללת בכל החזיתות כי פשוט אין לו לאן ללכת והלוואי שום מדינה בעולם לא תתנדב ליקלוט אף אחד שיברח מפה (בדיוק כמו שהיה לפני 65 שנה ) והלוואי שהיהודים בחו" ל יסתדרו שם עם האנטישמיות שתתפרץ עליהם שם ולא יברחו לפה וייתוספו על הביקוש שיהיה פה לנדל" ן זו המציאות בעולם לכל שוגי האשליות הגויים נשארו אנטישמיים ואיטרסנטיים הערבים נשארו ערבים והים נשאר אותו ים העולם לא השתנה הנתונים שלנו השתנו קצת ואתם הרבה יהודים שפיתחו אשליות שהם יותא אהובים ורצויים בעולם לערי זה המציאות הריאלית והאמיתית
  סגור
 • טען עוד
 • 15.
  עכשיו אני רגוע כנסו
  משה ראשל" צ 18/03/2012 06:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עד היום התחזיות האפוקליפטיות של דוד לוי לא התגשו לכן גם התחזית הזאת לא תתגשם ההערה נוספת : בכתבה כתבו מומחים שאירן לא תסתכן בהרס ערים גדולות שלה אבל החמניגאד = המן אגגי שהוא מזרע עמלק והמבין יבין
  סגור
 • 14.
  כבר הרבה זמן מדבר על קריסה שלא באה, מה לעשות? (ל"ת)
  בהמתנה 18/03/2012 04:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  bla..blaaa...blllab..bla..lawyer...interesant (ל"ת)
  abbass 18/03/2012 02:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  זה שהנדל" ן ירד זה נכון עם ובלי תקיפה באירן!
  אפי 18/03/2012 00:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל הבנאדם מגזים באופן קיצוני ,קריסת הנדלן ,השמדת עם ישראל, אבל מה ששכח זה שישראל יכולה להשמיד את כל אירן תוך 10 דקות בלבד.
  סגור
 • 11.
  חדש!
  עלי 18/03/2012 00:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חדשות אחרונות: המלצות בפרק שיאושרו מחר על ידי השרים: – שיווק 187,000 יחידות דיור על ידי הממשלה בחמש השנים הקרובות, תוך מתן דגש על אלו הממוקמות באזורי הביקוש. מתוך אותן הדירות - 40,000 יחידות דיור בר השגה - שיוענק בתנאי שכירות ארוכת טווח לדירות קטנות. כפלת מסי הארנונה על 45,000 דירות הרפאים בישראל. בעליי דירות ריקות שיושבים על הגדר ומחכים לעליות -ד" ש חם לכם!
  סגור
 • 10.
  נסיקה בשער ה-$, עלית ריבית חדה, משכנתאות פרים
  תשובה 18/03/2012 00:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מלחמה אם תקרה ואם תהיה ממושכת תגרום ליציאת מט" ח מישראל. מאזן התשלומים הישראלי כבר כיום אינו תומך ביסוף אלא בפיחות. כשתמונות ההלקאה העצמית ישודרו באנגליה הסוחרים המקומיים יקבלו פקודה מלונדון: תמכרו ותיבירו את הכסף החוצה. בתרחיש בינוני לא בלתי סביר שבנק ישראל יאלץ להשתמש בעשרות מיליארדי $ על מנת למתן את העליה בשער ה-$, פשוט כי היו לו קונים ב- $=4.2ש" ח לאחר מכן 4.5, 4.9, 5.2 ש" ח,.... הפיחות המהיר (כמה שבועות) יאלץ את בנק ישראל לעלות ריבית בצורה חדה - כעת אתם תחליטו מה הולך לקרות לכל מי שלקח משכנתא במליון ש" ח רובה צמודת פרים או אף צמודת מדד שחייב לקפוץ אף הוא. וכל זאת ממשכורת משפחתית של 17K ש" ח שלא בטוח שתשאר לאחר המלחמה. מה גם, שלאותו זוג ממונף אין כמעט חסכונות ששולמו כהון עצמי על הנכס. לכל המדברים על עיקולים, אני מאחל שאף אחד לא יזרק לרחוב אלא יתנו לו אורכה להסדיר את המצב משך שנה.
  סגור
 • 9.
  יאללה, קנה כבר דירה וזהו. נסבסד אותך. (ל"ת)
  גינדי 17/03/2012 23:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  a lawyer with a mouth full of opinions (ל"ת)
  jim 17/03/2012 23:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  כבר 3 שנים מפמפם קריסת מחירים.
  אמת 17/03/2012 23:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מסכן מי שהקשיב לו ולא קנה. וזה בלי קשר למה שהולך, או לא הולך, לקרות.
  סגור
 • ומי שיקנה עכשיו יהיה הפראייר האחרון של הנדל" ן (ל"ת)
  אלי 18/03/2012 16:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  רק שתקיפת הגרעין באיראן ע" י ראשי חץ גרעיניים
  אורי 17/03/2012 23:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק שכחת שתקיפת מתקני הגרעין באיראן ע" י ראשי חץ גרעיניים תביא להשמדתם המוחלטת ל - 500 שנה הבאות ולסיום מיידי של המלחמה שעוד לא התחילה ! ויש לישראל לגיטימציה לעשות זאת משום שאיראן מאיימת עלינו בהשמדה !!! אז תפסיק לזרוע פחד בקרב היהודים - ישראל: מומלץ לכם לבטוח בשם ולא ביועצים ומומחים למיניהם . לא לשכוח שמחיר אי התקיפה גבוה בהרבה ויוביל לתוצאה אחת ובטוחה חלילה ! שבוע טוב וחודש טוב
  סגור
 • 5.
  מחירי הנדל" ן יקרסו כך או כך..אין מנוס (ל"ת)
  הקריסה כבר החלה 17/03/2012 23:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  הידען
  איציק 17/03/2012 23:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  " מלחמת אירן-עירק שנמשכה שמונה שנים הוכיחה שלאיראנים יש אורך רוח במלחמות התשה שנמשכות שנים" . מנין לך ? אז היא בטח הוכיחה שגם לעיראקים יש אורך רוח במלחמות התשה. אבל משהו לא עובד בטיעון הלוגי שלך- לא ראינו מלחמת התשה עיראקית נגד ישראל אחרי פיצוץ הכור ב-1981.
  סגור
 • 3.
  גוג ומגוג - למי איכפת מנדל" ן וכסף = רק משיח
  ירונז 17/03/2012 23:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יצילנו אמן .
  סגור
 • המשיח כבר הציל אותנו בחורבן בית ראשון ושני,וב
  גוג הדמגוג 18/03/2012 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וגם בשואה...אז למה שעכשיו לא? נכנס כולנו למקלט, נשים כיפת ברזל על הראש ונתפלל (=או סתם נעשה במכנסיים).
  סגור
 • החרדים הם הראשונים לברוח - פחדנים! (ל"ת)
  אל דאגה 18/03/2012 14:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  תגובה על הכתבה
  אלמוני 17/03/2012 23:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נו ביבי מה אתה אומר יש צמיחה אפשר לתקוף
  סגור
 • ביבי ברוז רועד
  שאול 17/03/2012 23:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך ביבי סוגר את התקיפה אולי אחרי 8 שנים בהרס הכלכלה של ישראל וחגיגה של הערבים
  סגור
 • 1.
  אתר נורמאלי היה מפטר את כתבי הנדל" ן שכבר שלוש (ל"ת)
  שנים טועים ומטעים! 17/03/2012 23:13
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • אתר מצויין, כתבים מקצוענים, ואתה אינטרסנט! (ל"ת)
  אליק 18/03/2012 00:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • ואתה, המגיב לתגובה - אתה לא אינטרסנט? (ל"ת)
  אני 18/03/2012 15:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות