מלכוד 22: החדשות הטובות ימנעו תוכנית הרחבה שלישית

יניב פגוט, אסטרטג ראשי בקבוצת איילון, מתייחס למהלכים העתידיים לבוא מצד הממשל האמריקני באשר לשוק התעסוקה
|
(3)
נתוני התעסוקה בסקטור הלא חקלאי של ארה"ב לחודש פברואר הפתיעו לטובה וחתמו חודש נוסף של גיוסי כוח אדם מוגברים בסקטור האמריקני. בשלושת החודשים האחרונים נוספו במצטבר 734 אלפי משרות חדשות ונראה כי מדובר בתופעה החוצה סקטורים ובאה לידי ביטוי הן בסקטור השירותים העסקיים, סקטור הבריאות והן בסקטור הייצור. סקטור הבנייה בלט החודש לשלילה בקיפאון בגידול במספר המשרות זאת לאחר חודשיים רצופים של גידול במשרות.

כלכלת ארה"ב מפגינה עוצמה יחסית בהינתן תנאי הצמיחה המגומגמים בסביבה הגלובלית, אולם אל לנו להתבלבל ולסבור בטעות כי תמונת התעסוקה האמריקנית כפי שהיא משתקפת אלינו מהנתונים כיום הינה תמונה חיובית, ובוודאי שאינה יציבה.

שיעור ההשתתפות בכוח העבודה במשק האמריקני בשפל ואינו מתאושש, שיעור האבטלה גבוה מהותית מן הרמה הממוצעת בתזמון הנוכחי במחזור העסקים הגלובלי וקצב ההתאוששות איטי. זאת על אף אין סוף תוכניות תמרוץ כלכליות.

מזג האוויר החם בארה"ב בשיא חודשי החורף תרם אף הוא לנתוני התעסוקה המשופרים שכן דו"חות התעסוקה של החזאים מתבססים על הנחות עבודה לפיהן "החורף הקר" יגרע משרות רבות מן המשק בשל השבתת מקומות עבודה. משרות אלו אמורות לשוב למניין המשרות במשק בקיץ, אולם הפעם הן כאמור לא נגרעו ולפיכך בעתיד כמובן לא יושבו למשק.

המומנטום החיובי בכלכלת ארה"ב, שיש שמיהרו להספיד את יכולת ההתאוששות שלה, תורם לאווירה החיובית בשווקים, אולם זה "שביר" ותלוי במידה רבה בהתייצבות הפעילות באירופה ובקצב ההאטה בשווקים המתעוררים עליהם בנוי חלק מרכזי מן המומנטום בכלכלה האמריקנית.

אנו סבורים כי המומנטום החיובי בשוק העבודה האמריקני יימשך בחודשים הקרובים, אולם הן מחירי האנרגיה הגואים הנותנים את אותותיהם על הכלכלה בפיגור, והן סביבת הצמיחה הגלובלית המאתגרת יקשו על המשק האמריקני לבצע התקדמות מהותית בנתוני התעסוקה ואולי אף יגרמו לו לקיפאון ונסיגה בשוק העבודה במחצית השנייה של שנת 2012.

הבשורה הרעה מבחינת הפעילים בשווקים בטווח הקצר הינה דחייה אל מעבר לאופק של תוכנית הרחבה כמותית שלישית במתכונתה המיוחלת המקורית, אשר הייתה אמורה להתמקד ברכישת איגרות חוב מגובות משכנתאות בהיקפי ענק בשוק הפתוח. בהינתן כלכלה העולה למראית עין על "דרך המלך", יצטמצם מרחב התמרון של הבנק המרכזי בהפעלת תוכניות תמרוץ יומרניות העלולות להצית לחצים אינפלציוניים ולהגדיל עוד יותר את ספריו של הבנק המרכזי.

חדשות כלכליות חיוביות בארה"ב בטווח הקצר "רעות" לשוק החוב האמריקני בכלל ושוק האג"ח הממשלתי האמריקני בפרט. למרות זאת טרם נצפתה עליית תשואות מהותית בתשואות החוב הממשלתיות. ייתכן כי העובדה שתשואות החוב הממשלתיות הארוכות עדיין "כבושות", מקורה במחשבה כי הממשל המצוי בשנת בחירות יעודד את הבנק המרכזי להשיק בכל מחיר תוכנית עידוד נוספת, על מנת לקטוף את הפירות הפוליטיים העשויים לנבוע מהתאוששות כלכלית באמריקנית מואצת בעולם בו הצמיחה הכלכלית מאבדת מומנטום.

אחד מ"פתרונות הקסם" עליהם מדברים בימים האחרונים בניו יורק שיאפשר לבנק המרכזי לשרת את רצון אדוניו בלי להגדיל את בסיס הכסף ולהיחשף לסיכונים אינפלציוניים, מכונה "הרחבה כמותית סטרילית". פתרון שיתבסס על קניית איגרות חוב ארוכות בשוק, השאלתן בעסקאות ריפו (עסקת רכישה חוזרת) בשוק הפתוח ו"ספיחת" מזומנים מן השווקים על מנת למנוע גידול בכמות הכסף.

אנו סבורים כי רמת תשואות חוב ממשלתית של 2% אינה הולמת את קצבי הצמיחה הכלכליים המתומחרים בשוק, ולולא תופעל תוכנית הרחבה כמותית שלישית שתשמור באופן "מלאכותי" על רמת התשואות הנוכחית, הרי נוכח הנתונים הכלכליים משופרים בטווח הקצר בהחלט תיתכן עליית תשואות משמעותית.

אנו חוזרים על עמדתנו כי החדשות הכלכליות המשופרות מארה"ב תומכות בעוצמת הדולר הגלובלית ובעיקר אל מול האירו. בהינתן הערכתנו כי "מכונת הדפוס" של הדולרים מבית הבנק המרכזי אינה מתכוונת להחל בקרוב בהרחבה כמותית שלישית הרי מדובר ברוח גבית נוספת לדולר האמריקני.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כלכלה בלוף=אובמה בלוף=קריסה=מיתון (ל"ת)
  פרסום כלכלי-כבוד אמת 16/03/2012 14:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  בלוף=שנה בחירות=גלי עליות לפני מימושים=מיתון (ל"ת)
  בחירות=בורסה בלוף 16/03/2012 14:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  שים לב לכותרת של המאמר שלך,
  יוני 15/03/2012 16:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה בעצם טוען שמה שמזין את העליות זו רק ההדפסה ולא שום מחזור ריאלי של עליות. משוואה שהפכה להיות רקורסיבית מעריכית. כל העסק הוא פריחתה של ההנדסה המוניטרית של העידן החדש, עידן ההתאבדויות...
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות