פייסבוק - הסכנות וההזדמנויות בהנפקה ההמדוברת של השנה

אלעד שמש, מנהל מחקר השווקים ב-Colmex Pro בית השקעות, סוקר את ההזדמנויות והאתגרים הצפויים בפני הרשת החברתית הגדולה בעולם
|
(17)

רבות דובר על הנפקת הענק של הרשת החברתית "פייסבוק". עיקר השיח דן בשאלת שווי השוק של הענקית בכחול, והרבה פחות בדבר הסכנות וההזדמנויות, או בעצם בדבר כל אותן אותיות קטנות שניתן למצוא בתשקיף אותו הגישו החתמים תחת האזהרות השונות.

הנפקת פייסבוק מגיעה בתזמון מעולה. סקטור הטכנולוגיה מציג פתיחת שנה חלומית, מוביל את העליות מתחילת השנה בשיעור של 15% ומביא את מדד הנאסד"ק לשיא של 12 שנה. ברקע לזו, מפורסמות ההנפקות המוצלחות של הרשת החברתית העסקית "לינקדין" וחברת הפידבקים האינטרנטית "Yelp" שזינקו ב-100% ו-63% בהתאמה ביום המסחר הראשון שלהן. מישהו אמר בועה?

לצורך ההנפקה גייסה פייסבוק סוללה מרשימה של חתמים מהמובילים בעולם כמו מורגן סטנלי, גולדמן זאקס, JP מורגן, בנק אוף אמריקה, מריל לינץ', ברקלי'ס ואלן אנד קו. הצטרפו רק השבוע דויטשה בנק, קרדיט סוויס וסיטי גרופ שישאפו לגייס כ-5 מיליארד דולר כשמחיר והון מניות של פייסבוק טרם נחשפו.

המספרים של פייסבוק מדהימים - 845 מיליארד משתמשים חודשים פעילים, 2.7 מיליארד לייקים ותגובות ביום, 250 מיליון תמונות המועלות מידי יום ו-100 מיליארד חברויות. מעבר לזה לא נעסוק במספרים הקיימים, נניח ששווי החברה מגלם את המספרים הקיימים וננסה להבין האם פניה של פייסבוק לצמיחה או שמא האיומים עשויים לגרוע משוויה העצום המתומחר ע"י האנליסטים בכ-90 מיליארד דולר בממוצע.

בעמוד הבית של הרשת מתנוסס הסלוגן המחייב: It's free and always will be. נקודה. ובכך חרטה על דגלה שלעולם לא תגבה תשלום. אכן, רוב הכנסותיה של פייסבוק נגזרות מפרסומות, למען האמת 85% מהכנסותיה של פייסבוק ב-2011 הגיעו מפרסומות ו-12% מחברת המשחקים "זינגה".

כאשר חברה מונפקת לאחר שיעור החדירה הגדול והמהיר ביותר בעולם, חשוב להבין שאנו לא קונים את קצב החדירה ההיסטורי אלא את מינוף השלד הקיים לייצור מקור הכנסות חדש שעשוי להעלות את שווי השוק של החברה ולתגמל את בעלי המניות החדשים. בכדי להציג צמיחה זו, תאלץ פייסבוק להתמודד עם אתגרים רבים כמו:

תחרות, ובעיקר גוגל . ענקית האינטרנט אשר ניסתה בעבר להקים רשת חברתית המבוססת על משתמשי ג'ימייל מהווה כיום את האיום התחרותי הגדול ביותר אל מול צוקרברג. כוחה של גוגל הוא עצום וניתן להניח שיגיע ניסיון חדירה נוסף. בתשקיף של פייסבוק מוגדר איום זה כ"כיוון בלתי צפוי שעשוי להשפיע לרעה על עסקי החברה". במילים פשוטות, אם יחל גל נטישה לכיוון רשת חברתית אחרת, שווי החברה עשוי לצנוח.

תלות . 12% מסך הכנסותיה של פייסבוק נגזרים משיתוף הפעולה עם חברת המשחקים המכוונים "זינגה". נתון מדהים זה הופך את חברת המשחקים לשותפה אסטרטגית אך בלתי מחויבת לפייסבוק. ירידה בשיעור השימוש בפלטפורמת המשחקים של זינגה המשווקת באמצעות פייסבוק, או חלילה זליגתה לרשת חברתית מתחרה, עלולה לנגוס משמעותית בהכנסותיה של החברה ואף להעניק רוח גבית למתחרה שתשווק את פלטפורמת המשחקים בעצמה. מנגד, צמיחה של זינגה או הסכם בלעדיות עם פייסבוק עשוי למנף ולקבע את הכנסותיה של פייסבוק.

ריכוזיות : רבות דובר על אלפי המיליונרים החדשים, כ-3200 העובדים של פייסבוק אשר מחזיקים יחד בכ-30% ממניות החברה. כל עובד כזה עשוי להפוך למיליונר המוערך כ-10 מיליון דולר בממוצע. טרם ידועים תנאי המימוש של אותן מניות, אך ניתן להניח שרבים מהם יעדיפו כסף מזומן בכיס. המשמעות היא כי אם יחליטו עובדים רבים לממש את החזקותיהם בפייסבוק, המניה עלולה לספוג לחץ מכירות כבד אשר עשוי לגרום לירידה במחיר המניה.

בנוסף לעובדי החברה, המייסד מארק צוקרברג לבדו מחזיק בכ-24.8% ממניות החברה. בשוק ההון לעיתים קיים חשש מתלות כזו או אחרת ב"אב המייסד", אך חששות אלו עשויים להתבדות גם במקרי קיצון כפי שראינו לאחר מותו של מנכ"ל אפל סטיב ג'ובס.

טכנולוגיה . פייסבוק היא פלטפורמה טכנולוגית לשיתוף. אותו כלי שהביא את הרשת החברתית לאגד עבור כל אדם את חבריו ועבור כל עסק את לקוחותיו, עלול לעמוד כרועץ בעבור החברה. הפלטפורמה של פייסבוק סובלת בבאגים רבים אשר לא רק חשפו אותה לתביעות משפטיות בנושאי פגיעה בפרטיות, אלא גם עלולה להכנע לפלטפורמה עדיפה שעשויה לקום עבור רשת חברתית מתחרה.

בנוסף, פלטפורמת הסלולר מציגה חיסרון ניכר בכך שאינה מציגה תוכן שיווקי. בפן זה דווקא ניתן לזהות הזדמנות, שכן אם תשכיל פייסבוק לחשוף את משתמשי הסלולר לתוכן פרסומי, הכנסותיה מפרסום עשויות לצמוח בשיעור של כ-20-30%.

הזירה המשפטית . מעבר לחשיפה המשפטית שעשויה להיגרם בעקבות תקלות כאלו ואחרות, כבר היום מתנהלות מספר תביעות כנגד הרשת החברתית בעיקר בנושא הפגיעה בפרטיות והפרת זכויות יוצרים. מיותר לציין כי תביעות אלו ואחרות שעלולות להצטרף בהמשך הדרך לא רק יכולות לפגוע כלכלית בפייסבוק, אלא גם לגזור עליה הגבלות אשר יהיו קשות מנשוא ויפגעו בעסקי הליבה, השיתוף.

פרטיות המשתמשים . אחת מנקודות התורפה שסומנה בפייסבוק סביב נושא שיתוף המידע אל מול מאות חברים, מבלי להבדיל בין מידע שהיינו רוצים "למדר" מאנשים מסוימים. גוגל ניסתה לחדור באמצעות אסטרטגיה זו בעזרת ה"מעגלים". בתגובה יצרה פייסבוק עבורנו אפשרות ליצירת קבוצות ולהגבלת תוכן השיתוף עבורם, ובכך מנעה נטישה המונית.

Timeline : האתר אשר כבר עבר שינויים בעבר, עשוי להיתקל בגל נטישה במידה ופרוייקט "time line" ייתקל בקשיי הסתגלות ע"י משתמשי הרשת. עד כה, השכילה פייסבוק לבצע מעבר איטי והדרגתי, ובכך למנוע גלי נטישה או ירידה בהיקפי השימוש הנגזרים. כמו כן, שינויים נוספים אותם תבקש החברה לערוך עשויים לגעת בבטן הרכה של משתמשי הרשת ולתמרץ אותם לנטישה או למעבר לרשת מתחרה ראויה, באם תהיה כזו.

צמיחה . קצב הצמיחה המסחרר של כמות משתמשי פייסבוק לא יוכל להימשך, בכך אין ספק. לכן קצב הצמיחה בהכנסות ייאלץ להיגזר באמצעות שירותים חדשים ופעילויות אסטרטגיות. רק לאחרונה פרסמה ענקית הרכב "פורד" כי מתכוונת לשלב את שירותי הרכב החכם שהיא מפתחת באמצעות פייסבוק. כשחושבים על אפשרויות צמיחה כאלו ואחרות באמצעות חברות רכב, תעופה, שירותי מסחר ושירותים אחרים, נגלה פתח לעולם אינסופי שמגלם אפשרויות צמיחה מסחררות בלתי ניתנות לתמחור כמעט..

דמיינו שאתם בדרככם לאירוע, כזה שאישרתם בפייסבוק. בדרך המכונית תדבר באותה השפה עם מכשיר ה-GPS ותתזמן את זמן הגעתכם לחברים איתם קבעתם באירוע. האפליקציה גם תספר לכם מי כבר שם, מי מאחר ובכמה. בדרך תאזינו למוזיקה שחבריכם המליצו לכם ותקראו את התפריט המסעדות שנמצאות במקום. הא, וכמובן תוכלו לשמור מראש חניה. נשמע נחמד לא? אולי כן ואולי לא. מה שבטוח שכל זה יקרה.

מה שיקבע את עתידה של פייסבוק, הוא האם נרצה לדעת כ"כ הרבה. אם מיליוני אנשים ימשיכו להעביר חלק ניכר מחייהם לעולם הוירטואלי, ומעל הכל, מה יקרה אם פשוט נחליט להפסיק לשתף?

באשר לשאלת מיליון הדולר - האם לקנות FB או לא? אם המניה תפתח את יום המסחר הראשון בגאפ של 100% בדומה ללינקדין, הרי שהסיכון גדול משמעותית מהסיכוי, ונדרש לתמחר את עסקה מחדש. אם לא כך, סביר שלא יהיה משקיע בעולם אשר לא ירצה בתיק ההשקעות שלו את המניה שהמציאה את האינטרנט מחדש.

*הכותב הינו ראש דסק מחקר שווקים בבית ההשקעות Colmex Pro.אין לראות באמור לעיל הבטחה לתשואה ו/או יעוץ השקעות המתאים לצרכיו ונתוניו של כל אדם. כל המסתמך על המידע המופיע בסקירה עושה זאת על אחריותו האישית בלבד. לכותב ו/או לחברה בה הוא מועסק, עלול להיות עניין אישי בנושאים המועברים בסקירה. המידע מיועד למשקיעים בעלי ידע קודם בשיטות מסחר בשוק ההון. ט.ל.ח

תגובות לכתבה(17):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 15.
  ניתוח מצויין , יישר כח (ל"ת)
  שאדי 05/03/2012 09:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 14.
  הוא צודק, timeline יגמור אותם
  שונא פייסבוק 04/03/2012 21:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאז שהעמוד שלי השתנה לזה, אחרי כמה ימים סגרתי את הכרטיס וממציץ לכולם לעשות את זה
  סגור
 • 13.
  פייסבוק
  בר מוח 04/03/2012 16:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתוח מעמיק ומעניין. תותח על!!!
  סגור
 • 12.
  פייסבוק
  בר מוח 04/03/2012 16:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתוח מעמיק ומעניין. תותח על!!!
  סגור
 • 11.
  אין עליך
  ת ירח 04/03/2012 16:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פשוט מדהים, שנון, בקיא בחומר, גאון אין מילים
  סגור
 • טען עוד
 • פייסבוק
  בר מוח 04/03/2012 16:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתוח מעמיק ומעניין. תותח על!!!
  סגור
 • אין עליך
  מארק צוקרברג 04/03/2012 17:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הארת את עיני
  סגור
 • 10.
  סקירה מצוינת, חדה ובהירה. מילים כדורבנות! (ל"ת)
  שושי 04/03/2012 14:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  סקירה מצוינת, חדה ובהירה. פשוט מבריק! (ל"ת)
  שושי 04/03/2012 14:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  כתבה מעולה, ניתוח מדויק (ל"ת)
  יהלי 04/03/2012 14:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  יופי של ניתוח יישר כח. (ל"ת)
  דובי 04/03/2012 14:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  מאמר מעולה - ניתוח פשוט ומבריק
  דניאל 04/03/2012 13:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אהבתי!!!
  סגור
 • 5.
  סקירה משובחת ,ועוד נקודה שיכולה לשנות הכל ...
  עמית 04/03/2012 13:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  משובח ! לעניות דעתי האישית פייסבוק תמשיך להצליח אבל השווי שלה לא יעלה .דבר שחשוב לקחת בחשבון הוא שיתכן שייצא פרוטוקול אחיד של רשתות חברתיות שיאפשר לכל הרשתות החברתיות לדבר ביחד , בדומה לפרוטוקול הדואר האלקטרוני שמאפשר לכולם להתכתב לא משנה אם הדוא" ל הוא מגוגל ,יהו או הוטמייל. זה יכול לטרוף את הקלפים לטובת רשתות מתחרות שכיום קשה להן להתרומם בדיוק כמו שמועדון ריקודים חדש מתקשה להתרומם כי אנשים חדשים רוצים להשאר במקום שבו נמצאים רוב החברים הקיימים שלהם.
  סגור
 • 4.
  סיקור מעניין, פן אחר של השקפה (ל"ת)
  גבריאל 04/03/2012 11:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  מעולה!!!
  שי 04/03/2012 10:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מר שמש היקר, תמיד כיף לקרוא את הניתוחים שלך- אמיתיים, אמוציונלים וההשוואות הנכונות לצידן של החברות המקבילות (לינקדין), אתה משמש סיבה נכונה להיכנס לאתר. ישר כח!!
  סגור
 • 2.
  סוף סוף כל הבאלגן מרוכז במקום אחד!
  עידו 04/03/2012 10:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יישר כוח!
  סגור
 • 1.
  ניתוח מצוין ומעניין (ל"ת)
  טל 04/03/2012 10:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות