חושב להשקיע בנפט הטסקני? תסתכל רגע על הנפט 'ברנט'

אריה גורן, אנליסט גלובלי בכלל פיננסים, סוקר את מחירי הנפט בעקבות האירועים הגלובליים
|
(6)

מחירי הנפט נסקו נסיקה תלולה בחודש האחרון, בעיקר בשל החרפת העיצומים שהטילו מדינות המערב על אירן, האיום במתקפה על מתקני הגרעין שלה והחשש מפני ירידה בהיצע הנפט העולמי. מחיר הנפט מסוג ברנט עלה ב-13.4% מתחילת החודש ונסגר במסחר בבורסת הסחורות האירופית (ICE) ביום שישי האחרון ב-125.47 דולר לחבית - מחירו הגבוה ביותר מאז אוגוסט 2008.

לעומתו מחיר הנפט הטקסני הקל והמתוק (WTI), עלה ב-11% מתחילת החודש ונסגר בבורסת הסחורות האמריקאית NYMEX ביום שישי האחרון ב-109.77 דולר לחבית. ההפרש בין מחיר הנפט מסוג ברנט לנפט הטקסני גדל מ-7 דולר לחבית בתחילת השנה ל-15.7 דולר ביום שישי האחרון. מהו אותו נפט מסוג ברנט ומדוע הוא נמכר כיום במחיר הגבוה בהרבה מהנפט הטקסני? כל זאת בכתבה הבאה.

נפט מסוג ברנט, המופק מבארות בים הצפוני בעיקר ע"י נורווגיה ובריטניה, משמש אמת מידה לכ-65% מעסקות הנפט העולמיות. לעומתו הנפט הטקסני, המופק בדרום ארצות הברית ובמפרץ מקסיקו, נחשב לאיכותי במיוחד ומשמש אמת מידה בעיקר לעסקות הנפט בארצות הברית, מדינה הצורכת כמעט רבע מצריכת הנפט העולמית.

אף על פי שחלקו של הנפט הטקסני כבסיס לעסקות הנפט העולמיות קטן מחלקו של הנפט מסוג ברנט, נפח המסחר בחוזים עתידיים של הנפט הטקסני גדול משמעותית מהמסחר בחוזים עתידיים על נפט ברנט. אפשר ללמוד על כך מהרכב מדד הסחורות החשוב S&P GSCI של סטנדרד אנד פורס וגולדמן זאקס, הנותן משקל לכל סחורה לפי נפח המסחר הממוצע בה בחמש השנים האחרונות. נפט הטקסני תופס 34.9% מהמדד ונפט מסוג ברנט תופס רק 16.5% מהמדד.

נפט מסוג ברנט הוא נפט קל אבל פחות מהנפט הטקסני. משקלו הסגולי הוא 0.835 בהשוואה ל-0.827 של זה הטקסני. הוא מכיל 0.37% גופרית בהשוואה ל-0.24% אחוז גופרית שמכיל הנפט הטקסני, כך שהוא מסווג בכל זאת כנפט מתוק, אם כי גם בעניין הזה פחות מהנפט הטקסני. מה פירוש ההגדרות "קל" ו"מתוק" בהקשר של נפט? ככל שמשקלו הסגולי של הנפט נמוך יותר, הנפט נקרא קל יותר והוא יקר יותר.

גורם נוסף הקובע את איכות הנפט הגולמי ומחירו הוא רמת הגופרית, המשפיעה על אופי הזיקוק. כמות גופרית של יותר מ-1% גורמת לנפט להיות "חמוץ", ורמות גופרית של פחות מ-0.5% יהפכו נפט ל"מתוק". ככל שכמות הגופרית גדולה יותר, כך יהיה תהליך הניקוי והזיקוק ארוך יותר. הנפט של ונצואלה למשל הוא נפט חומצי כבד ונמכר בהנחה ניכרת לעומת הנפט הטקסני. בתי זיקוק רבים בארצות הברית מותאמים לזיקוק נפט כזה, כך שלמרות מדיניותו האנטי-אמריקנית נאלץ נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס למכור את רוב הנפט שמדינתו מפיקה לארצות הברית. את הנפט מסוג ברנט מזקקים לרוב בבתי זיקוק בצפון מערב אירופה והוא מתאים לייצור בנזין ותזקיקים בינוניים.

המרבצים הגדולים הראשונים של הנפט בים הצפוני התגלו בדצמבר 1969. חברת "פיליפס פטרוליום" מצאה נפט ב-Ekofisk שבמים הנורווגיים במרכז הים הצפוני, וחברת Amoco גילתה את שדה הנפט Montrose שבמרחק 217 ק"מ מזרחית לאברדין בסקוטלנד. שאיבת הנפט בים הצפוני החלה ביוני 1975משדה Argyll, ובנובמבר אותה שנה גם משדה Forties. בגלל תנאי מזג האוויר הקשים בים הצפוני קידוחי הנפט שם מסוכנים ביותר וגבו עד היום מספר גדול של קרבנות. התנאים האלו ייקרו מאוד את תהליך שאיבת הנפט שם.

בשנות השמונים של המאה הקודמת הוצא הון עתק על פיתוח שיטות וטכנולוגיות חדישות להפוך את תהליך שאיבת הנפט ליעיל ובטיחותי, ההון שהוצא למטרה זו היה גדול בהרבה מהתקציב שנדרש לנאס"א לשגר אדם לירח. לפי הערכות רשמיות בנורווגיה ובבריטניה, יותר ממחצית מכמות הנפט שבים הצפוני כבר נשאבה עד כה.

בעבר, הנפט הטקסני והנפט מסוג ברנט נסחרו במחירים דומים. לעתים קרובות הנפט הטקסני, שהוא כאמור קל יותר ומכיל פחות גופרית מהנפט מסוג ברנט, נסחר גם במחיר גבוה בכ-1.5 דולר לחבית מהנפט מסוג ברנט. אולם החל מסוף 2010 התהפכה המגמה והנפט מסוג ברנט נסחר במחיר גבוה באופן משמעותי ממחיר הנפט הטקסני.

כמה סיבות לשינוי במגמה

מצד אחד הצטברות מלאים גדולים במסוף הנפט בו נסחר הנפט הטקסני בקושינג שבאוקלהומה. מצד שני התרוקנות בארות הנפט בים הצפוני: הפקת הנפט של נורווגיה למשל ירדה מ-4 מיליון חביות ביום ב-1992 ל-2.2 מיליון חביות ליום ב-2010. העיצומים שהוטלו על אירן והחלטת האיחוד האירופי להפסיק לרכוש ממנה נפט, והמהומות במדינות ערב, מכיוון ששוק הנפט באירופה קרוב יותר למזרח התיכון. החשש מפני שיבושים באספקה ממפיקות הנפט הגדולות במזרח התיכון מגדיל את הביקוש לנפט מסוג ברנט.

שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו בעיקר עליות. מדד הסחורות הרציף CCI של CRB, המורכב מ-17 סחורות עיקריות במשקל שווה כל אחת, עלה בסיכום שבועי ב-1.7%. מדד CCI נמוך כיום ב-12.9% משיא כל הזמנים, שנרשם ב-20 באפריל 2011. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.איך משקיעים בנפט?

בישראל נסחרות תעודות הסל הבאות על הנפט: "תכלית נפט" ו"קסם נפט", שתי תעודות הסל משקיעות בחוזים עתידיים על נפט מסוג ברנט. באמצעות חשבון ב-ATRADE אפשר להשקיע באופן ישיר ונוח בנפט טקסני ובנפט מסוג ברנט בשני הכיוונים: קנייה ומכירה.

קרן הסל United States Brent Oil Fund נסחרת כמניה לכל דבר בבורסת ניו יורק בסימול BNO. הקרן משקיעה בחוזים עתידיים על נפט מסוג ברנט. דמי הניהול הם 0.91% לשנה. קיימות גם אופציות call ו-put לקרן סל זו.

קרן הסל הסחירה ביותר לנפט והפופלרית מאוד United States Oil נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול USO. הקרן משקיעה בחוזים עתידיים על הנפט הטקסני. דמי הניהול הם 0.40% לשנה. קיימות גם אופציות call ו-put לקרן סל זו.

קרן הסל לשורט כפול על הנפט ProShares UltraShort DJ-UBS Crude Oil נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול SCO והיא מתאימה למי שצופה שמחיר הנפט ירד ושואף למנף את רווחיו, דמי הניהול הם 0.95% לשנה. קיימות גם אופציות call ו-put לקרן סל זו.

קרן הסל הממונפת לנפט ProShares Ultra DJ-UBS Crude Oil נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול UCO, התשואה של קרן סל זו עומדת ביחס כפול לשינוי במחיר הנפט, והיא מתאימה למי שצופה שמחיר הנפט יעלה ושואף למנף את רווחיו. דמי הניהול הם 0.95% לשנה. קיימות גם אופציות call ו-put לקרן סל זו.

*אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של נפט או כל סחורה, או כלשהי.

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  יופי של כתבה נקווה שבקרוב הדוגמאות יהיו אצלנו
  שגיא 27/02/2012 20:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש מושג api שמדרג את הגופרית לפי מה שידוע מדגימות שנילקחו מגבריאלה היה שם 47 api שזה נפט קל" - API גבוה מ-31.1, המבוקש ביותר. " נפט בינוני" - בין 31.1 ל- 22.3 API. " נפט כבד" - API נמוך מ- 22.3 " ביטומן" - נפט כבד במיוחד בעל API נמוך מ-10. מופק בעיקר מחולות הזפת של אלברטה שבקנדה. כשנפט כזה משודרג ל-API מעל 31 הוא נקרא " נפט סינתטי" . " נפט מעובה" או " תזקיק" - API גבוה מ-50, לא נחשב נפט " אמיתי" .
  סגור
 • 4.
  תודה! השכלנו! קבוצת
  פיקסרפיקסר 27/02/2012 13:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ערך וחלום מתכנסת בפייס(לא פורום אננונימי) של אנשים רציניים שדנים בהזדמנויות מסחר בנל..מוזמנים להצטרף ,רק מי שבאמת סוחר בבקשה http://www.facebook.com/groups/FIXTRADE/
  סגור
 • 3.
  שאלה
  בר 27/02/2012 13:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איזה סוג נפט מופק במדינות ערב,חבל שלא הייתה התיחסות
  סגור
 • תשובה לבר
  אריה 27/02/2012 14:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנפט במדינות ערב אינו אחיד וקיימים סוגים שונים. בעוד שהנפט של לוב הוא נפט קל בערב הסעודית מפיקים נפט מכל הסוגים: כבד, מדיום וקל. גם איראן מפיקה נפט כבד ונפט קל.
  סגור
 • 2.
  לגבעות יש נפט קל ומתוק
  יושב על הגבעה 27/02/2012 12:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאן ליד הכית. יש להסיר את חסמי הבירוקרטיה והשמיים הם הגבול
  סגור
 • טען עוד
 • 1.
  למה לרעות בשדות זרים ,גבעות נפט ברנט איכותי (ל"ת)
  picon 27/02/2012 12:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות