יילן באור הזרקורים: "כלכלת ארה"ב רחוקה עוד כמה שנים מהבראה מלאה"

בעוד היו"ר הטריה מדברת בוושינגטון המדדים בוול סטריט עלו מעט. יילן התייחסה למזג האויר, ומה היא חושבת על רגולציה של הביטקוין?
|
(1)
ג'נט יילן
כל העיניים מופנות היום לנעשה בגבעת הקפיטול בוושינגטון, שם עולה כעת יו"ר הפד' החדשה לדוכן העדים לענות על שאלות הסנאטורים בועדת הבנקים בסנאט. יילן, שהחליפה את בן ברננקי בתפקיד בתחילת פברואר, מדברת על מצב הכלכלה האמריקנית ועל המדיניות המוניטרית.

כאשר יילן הופיעה בפני ועדת השירותים הפיננסיים בבית הנבחרים ב-11 בפברואר, מדד הדאו גו'נס רשם את העלייה היומית הגדולה ביותר השנה, כך שלדבריה בהחלט יש כוח לעצב את הסנטימנט בשוק.

מה שמעניין בעדות היום - המועד המקורי היה ה-13 בפברואר, אבל העדות נדחתה בגלל סופת שלגים ששיתקה את וושינגטון. באופן אירוני, אחת השאלות הבוערות עליה יילן צריכה לענות היא האם נתוני המאקרו החלשים לאחרונה, שרבים מאשימים את מזג האויר הקשה בחולשתם, יגרמו לפד' להאט את הצמצום בקצב הרכישות החודשיות.

יילן פתחה את דבריה ואמרה כי "מאז ההופעה האחרונה שלי התקבלו מספר נתונים שהצביעו על הוצאות צרכנים פושרות יותר ממה שאנליסטים חשבו. חלק מהחולשה הזו בא כתוצאה ממזג אויר קשה, אבל נכון לעכשיו קשה להעריך עד כמה".

"בשבועות והחודשים הקרובים, הקולגות שלי ואני נקשיב מקרוב לסימנים שיאותתו האם התאוששות הכלכלה מתקדמת לפי התחזיות שלנו", הוסיפה היו"ר. בכירי הפד' יתאספו לועידת השוק הפתוח הבאה ב-18 במרץ.

17:15 - נכון לתחילת העדות, וול סטריט עברה לעלייה קלה, כשהנאסד"ק מוביל עם עלייה של 0.2%. תשואת האג"ח הממשלתי ל-10 שנים יורדת גם היום לרמת 2.644%.

לגבי שיעור האבטלה הרצוי, יילן אומרת ש"6.5% הוא בהחלט לא שיעור האבטלה של תעסוקה מלאה. בכירי הפד' מצפים לשיעור אבטלה נמוך בהרבה, נמוך מרמת 6%. זהו לא המדד היחיד לבריאות הכלכלה".

לגבי קצב הרכישות אמרה היו"ר כי "צמצום הרכישות ימשיך בחודשים הקרובים אם הכלכלה תמשיך להתאושש. סיום הרכישות יקרה כנראה בשלב מסוים בסתיו הקרוב".

לשאלת אחד מהסנאטורים אמרה יילן כי "קצב צמצום הרכישות לא נקבע מראש. אם תהיה חולשה מעבר למה שמזג האויר גרם נהיה מוכנים לשקול האטה בצמצום".

כזכור, בחודש דצמבר הודיע הפד' על צמצום ראשון בהיקף רכישות האג"ח החודשיות, וחודש לאחר מכן הודיע על צמצום נוסף. כיום רוכש הבנק המרכזי ממשלתי ואג"ח מגובה משכנתאות בהיקף של 65 מיליארד דולר מדי חודש.

18:26 - המדדים עברו לעליות קצת יותר ממשעותיות בהשפעת דבריה של יילן - הנאסד"ק מתחזק 0.3% ומדד ה-S&P 500 מוסיף 0.25%. מנגד, תשואת האג"ח הממשלתי ל-10 שנים עולה מעט ל-2.655%.

יילן מציינת שלהערכתה כלכלת ארה"ב עדיין רחוקה מספר שנים מ"כלכלה בריאה". היא הוסיפה שרכישות האג"ח עזרו לכלכלה, אבל אין לה הערכה מדויקת לכמה תרומה הייתה לתכנית.

לשאלת סנאטור נוסף, יילן אמרה כי היא לא מזהה כרגע בועות בשוק ניירות הערך. "אני לא חושבת שאנחנו תמכנו ביצירת בועות כאלה, לפחות לא בשלב הזה", אמרה היו"ר.

לגבי נושא המטבעות הוירטואליים אמרה יילן כי לפדרל רזרב אין תפקיד כרגולטור של הביטקוין, אבל היא תומכת בדאגות הקונגרס לגבי המטבע. אחד הסנאטורים מעוניין ברגולציה מצד הבנק הפדרלי למסחר בביטקוין, אך יילן השיבה לו "זה לא קל להסדיר ביטקוין". הסנאטור ציין שימשיך לעודד את הרעיון הזה.

19:20 - הישיבה הסתיימה. המדדים נסחרים פחות או יותר ביציבות בשעה האחרונה, כך שכנראה לא נאמר דבר שהשפיע לכאן או לכאן על המשקיעים.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  God bless USA !!! All the best for USA / Eu nowwwwww
  Upeter capital marke 27/02/2014 19:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  BCOM 40$ per share. Juumpppp
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות