נתניהו אישר לצדיק בינו למכור את מניות פז בבורסה

 | 
(3)
צדיק בינו, צילום: אבי שאולי
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון העניקו היום לצדיק בינו את האישור למכירת מניות השליטה בפז בבורסה. בינו מחזיק בכ-23% ממניות פז נפט ובהתאם לחוק לחוק הריכוזיות מ-2013 חייב למכור את המניות אם ברצונו להישאר עם מניות הבנק הבינלאומי (48% מהון המניות). הדד ליין למכירת אחת ההחזקות נקבע בזמנו עד ל-11 בדצמבר 2019, ולאחר המכירה ייווצר למעשה מצב בו לא יהיה גרעין שליטה בפז. בינו נדרש לאישור כדי למכור את המניות בבורסה כיוון שפז מחזיקה בבית הזיקוק באשדוד, מתקן שנחשב כנכס אסטרטגי לאומי, וככזה קשה מאוד למכור את השליטה בו (גורם זר לבטח מאוד יתקשה לקבל אישור לרכישה). 
כאמור, בינו מוכר את השליטה לאחר שבקשותיו להיתר שליטה חלופי נענו, ובכך למכור את השליטה באופן מבוזר.
מניית פז יורדת כעת בבורסה ב-2.2% במחזור של 6.4 מיליון שקל, לעומת מחזור יומי ממוצע של 5.8 מיליון שקל בחודש האחרון. פז נסחרת ברמת שיא, לפי שווי של 6.4 מיליארד שקל.
במקביל, פז דיווחה היום על תוצאות הרבעון השני. מרווח בית הזיקוק ברבעון זה עמד על כ-7.6 דולר לחבית, בעוד שמרווח הייחוס  (KBC)  עמד על 4.6 דולר לחבית - פרמיה של 3 דולר לחבית.  מרווח ייחוס אורל המציין את הפער בין מחיר תזקיקי הנפט לבין מחיר הנפט הגולמי מסוג אורל עמד על 3.2  דולר לחבית. 
בשורה התחתונה, הרווח הנקי המתואם ירד ל-156 מיליון שקל, לעומת 175 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. 
יונה פוגל, מנכ"ל פז: "ההיתר שניתן היום מאת המדינה מאזן את האמצעים העומדים לרשותו של גרעין השליטה בדרכו ליישם את הנדרש בחוק הריכוזיות. כעת הן ההחזקה הריאלית והן ההחזקה הפיננסית ניתנות למכירה בדרך של גרעין שליטה או ביזור. במידה וגרעין השליטה יחליט למכור החזקתו בפז ולבצע זאת בדרך של ביזור ולא מכירת גרעין שליטה, היתר זה מסדיר את אופן פעולת החברה כחברה מבוזרת".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  ואיפה ההפגנות של השמאל ? מה פתאום מרשים למישהו למכור
  נתניהו אישר לו 24/08/2016 15:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  משהו? נתניהו אישר לכולם למכור רק לכיל הוא לא אישר למכור הגז נמכר לכל מי שרק רצה לקנות . כיל נמכרה מזמן לאייזנברג ומשם לעידן עופר. אבל נתניהו ולפיד האפס לא הרשו לעידן למכור אם זה לא נבזות ופופוליזים אז מה זה? מדינת אפסים
  סגור
 • 2.
  עוד פסיכופת . אחד מעשר הוא כזה ,תיספרו כמה היו לכם
  בא 24/08/2016 13:32
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בכיתה , בכיתה של 30 ילדים יש לפחות 3 פסיכופתים אם זה בית ספר ציבורי ולא פרטי , בפרטי מסננים חלק מהם . אלה העובדות העצובות .
  סגור
 • 1.
  עוד דרך לגבות עמלות??? (ל"ת)
  תוהה 24/08/2016 13:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור