הנפקת מנקייד תצא בכל זאת לפועל מחר - לאחר שהרשות לני"ע סיפקה פתרון

|
(14)
שמואל האוזר, צילום: תמיר לוי; יח"צ
עדכון: הנפקת המניות של מנקיינד בכל זאת תצא היום לדרך, זאת לאחר שהרשות לניירות ערך סיפקה אתמול בשעות הערב פיתרון לפיו הגופים המוסדיים שישתתפו בהנפקה יוכלו למכור את מניות החברה בחו"ל.
בתחילת היום עוד היה נדמה כי ההנפקה לא תקרום עור וגידים. זאת לאחר שברשות ני"ע הוציאו לחברות תעודות הסל הבהרה לפיה המניות שיונפקו יהיו חסומות למכירה למשך מספר חודשים - דבר שמוציא מהמשחק את תעודות הסל שחייבות מבחינתן להישאר נזילות בכל רגע. עם זאת, מאוחר יותר אתמול עדכנה הרשות כי המניות שיונפקו אמנם יהיו חסומות למכירה בבורסה בת"א אך ניתן יהיה למכור אותם בוול סטריט. מבירור שעשה Bizportal בקרב המוסדיים, עולה כי  לפי ההנחיה הנוכחית בכוונתם של הראשונים להשתתף בהנפקה.
נציין כי ביטול ההנפקה לא קשור לכניסת המניה למדדים וזו צפויה להתבצע מחר, פשוט לא בדרך של הנפקת מניות חדשות (כלומר מבחינת התעודות - בלי הנחה של 3%, ומבחינת החברה - בלי גיוס כסף). במקרה כזה, הביקושים למניה מצד התעודות יעמוד על סביב 300 מיליון שקלים. 
בכיר בשוק ההון אמר בשיחה עם Bizportal כי "זו בושה וחרפה כל ההתנהלות הזו מצד הרשות לבוא ככה בשניה האחרונה ולמשוך את השטיח מתחת לכל המהלך".
מניית {מנקיינד}שנסחרה הבוקר בעליות של סביב 8%, עברה לנפילות. 
חילוקי הדעות התרחשו ברקע למצב בו חברה עם מצוקה פיננסית נכנסת למדדים המובילים בגלל שווי השוק שלה בדרך של הנפקה כפויה בעוד מנהלי תעודות הסל מחוייבים להחזיקה בהתאם למשקלה במדדים. רק אתמול שיגרה רשות ניירות ערך מסר למנהלי הקרנות שלא לרכוש את המניה במסגרת ההנפקה, שכן אין ביכולתם ליהנות מהדיסקאונט המוצע. 
מנקיינד בחרה להיכנס למדדים בדרך של הנפקה פרטית לתעודות הסל, בעוד האלטרנטיבה היתה רכישת המניות בשוק. בימים האחרונים רואים היערכות משמעותית בשוק לכניסתה מחר של מנקיינד למדדי הבורסה, אירוע שייצור היצע גדול לשאר מניות ת"א-100.
אתמול דיווחה החברה במסגרת תשקיף על הנפקת 50 מיליון מניות בהיקף 540 מיליון שקל בדיסקאונט של 3% על מחיר הסגירה בשישי האחרון. בסך הכל הדיסקאונט אמור לחסוך למנהלי התעודות עד 16 מיליון שקל.
חברת מנקיינד עלתה ארצה כשהיא סוחבת על גבה מצוקה פיננסית בעוד מוצר הדגל (היחיד) שיש לה, הוא משאף לאינסולין שכבר משווק על ידי שותפתה ענקית התרופות סנופי. השיווק שהחל בפברואר השנה צומח בעצלתיים וסנופי הקפיאה את גיוס אנשי המכירות למוצר.
הביקרות להנפקה באה על רקע מצבה הפיננסי של החברה לה יש מזומנים עד 2016, כאשר קמה זעקה למנוע פתח לבאות. לאור ההצלחה ברישום הכפול של חברות כמו מנקיינד, ביוטיים ונבידיאה, ייתכן כי עשרות חברות נוספות מתכוונות לעשות את הדרך מחו"ל לישראל כבר בתקופה הקרובה אך לאו דווקא מהסיבות הטהורות. 
יקי ינאי, נשיא חברת פלוריסטים ויו"ר האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות, אמר ל-Bizportal: "הבורסה הישראלית מבצעת בחודשים האחרונים מהלכים אשר מסכנים את החוסך הפנסיוני בישראל. לא יעבור זמן רב עד שישראלים רבים ימצאו את תיק ההשקעות והפנסיה שלהם מלא בניירות ערך של חברות מן השורה השניה והשלישית. המציאות הזו היא תוצאה של פרצת זהב שפתחה הבורסה הישראלית בפני חברות זרות, בעיקר אמריקאיות, תחת המעטה של הצורך בהגדלת המחזור. הדבר מאפשר לחברות הללו, שלא הצליחו לגייס בשום מקום אחר, כסף קל בשוק הישראלי באמצעות כניסה אוטומטית למדדים". 
"חשוב לציין כי לחברות אלה אין כל זיקה ישראלית ותרומתן לכלכלה הישראלית, לתעסוקה, לתעשייה ולהכנסות ממסים - הינה אפסית. זאת, בניגוד לחברות הישראליות הנסחרות בבורסה, שעלולות למצוא את עצמן נדחקות מחוץ למדדים או להיפגע מעדכון המשקלות כבר בחודשים הקרובים".
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  תפסיקו להתבכיין
  חיים 16/11/2015 08:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה אתם מצפים שאפל תבוא לכאן? ברור שחברות מדרג נמוך יותר יגיעו וזו מחמאה שבחרו דוקא כאן ומי שחושב שזה מסוכן להשקיע בתעודות סל מתכבד להשקיע באפיקים אחרים הבורסה א אמורה להסתדר לפי משקיע זה או אחר גם אם מדובר בהרבה/גדולים/מקושרים...
  סגור
 • 12.
  הבורסה פה תהיה פח הזבל של חברות בעולם (ל"ת)
  כל הכבוד , 12/11/2015 10:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 11.
  בכיינים- המניה תזנק בשנה הקרובה
  המחליט 12/11/2015 09:30
  הגב לתגובה זו
  1 1
  קודם כל תלמדו את החברה ואחר כך תקראו את הכתבות. בכיינים פופוליסטים. הרווחתם פעם בבורסה?
  סגור
 • למה? מנקיינד כבר נסחרת בש"ש של 3 מיליארד שקל
  dw 12/11/2015 11:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה לא יקר אלא בועה. למשקיע הבוטק המקומי יש אלטרנטיבות השקעה בסקטור. למשל אלרון, הנסחרת סביב המזומן בקופה. יש לה 2 אחזקות ביוטק בשלב 3 (בריינסגייט ופוקרד), כך שבתרחיש הצלחה ואישור fda האפסייד משמעותי (השבץ של בריינסגייט מעניין פי כמה מעוד מוצר לסכרת), ואם שתיהן יכשלו? תשאר עם המזומן. למה להשקיע במנקיינד לפי 3 מיליארד שקל כאשר יש לך בסקטור הביוטק השקעה עדיפה כזו?
  סגור
 • 10.
  ביזיון!!!
  אחד שמבין 12/11/2015 09:03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אתה משקיע בארץ כי אתה רוצה חשיפה למניות ישראליות ויותר מזה למשק הישראלי... וכשאתה רוצה להשקיע בחול אתה משקיע בחול... הבורסה אחרי שגרמה למלנוקס ללכת ולמחזורים לרדת מנסה בכל דרך להציל את השוק...כאשר הפתרונות מתחת לאף. עכשיו באה חברה כושלת כי חברה טובה לא תעז לעשות מהלך כזה אלא הפוך (ראו ערך מלנוקס וחברות ארביטראז אחרות או סתם ישראליות שלא נסחרות בכלל בארץ), ואנחנו הציבור הפאסיבי אלו שחייבים להחזיק את החברה בגלל גודלה והיותה במדדים אנחנו משרתים את החוב של החברה !!! פשוט ביזיון.... גם מיילן אגב לא באה מסיבות כשרות... הנזק להערכתי לכל מי שהחזיק תא 75 בחודש האחרון כ5% וזה בזיון כי הבורסה צריכה לשמור על כספי הציבור ולא להשמיד ערך!!! וכל זה בשביל שהמחזורים יעלו הגדלת הכנסה!!! עדיין הבעיות נשארו ושום דבר לא השתנה!!
  סגור
 • 9.
  מנקיינד
  בניהו 11/11/2015 19:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  המחיר המוצע המוסדיים הוא עשרים וחמש אחוז מעל הסגירה של היום. מה ההסבר?
  סגור
 • 8.
  לא לקנות את מניות הפחחחח האלה (ל"ת)
  ארבינקא 11/11/2015 19:01
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 7.
  לרשות פתרון לעל תחלואי הבורסה
  מחמוד החמוד 11/11/2015 18:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להוציא את הנוסטרואיסטים הקטנים מהנפקות האגח ...פחחח
  סגור
 • 6.
  ועדת חקירה.לעצור יבוא חברות זרות (ל"ת)
  אזרח 11/11/2015 18:07
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 5.
  יכנסו למדדים והתעודות ימכרו בשורט כנגד אופציות בחול... (ל"ת)
  פילוס - תעודות ירווי 11/11/2015 17:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  שבאו לעשות עסקים עם ישראל. כלום לא יעבור להם חלק
  עוד טמבלים 11/11/2015 17:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל אחד צריך להוכיח שהוא לא סתם מקבל משכורת שהוא גם עושה משהו. עדיף של המושיעים האלה ישארו בבית ויקחו כסף סתם רק שלא יעשו נזקים. עוד פרופסור שצריך להצדיק את מאה שנות לימוד מיותרים . לא באה ישועה לעולם.
  סגור
 • 3.
  עד מתי
  מושיק 11/11/2015 17:13
  הגב לתגובה זו
  1 1
  עד מתי תהרוס המדינה ופקידיה את הכלכלה. למה חברות דרג ז ישפרו הסחירות ולא ידיחו החברות הישראליות
  סגור
 • 2.
  כתבה מטעה
  עידו 11/11/2015 15:54
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ההנפקה בסכנה, הכניסה למדדים לא
  סגור
 • 1.
  וואו , מה יקרה עם האופציות בחו"ל ? (ל"ת)
  פילוס 11/11/2015 15:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות