"החור השחור" של שוק האג"ח הקונצרני בחברות הנדל"ן

עוה"ד דוד לוי מנתח את ההתפתחויות הצפויות בשוק ההון הישראלי נוכח היקף פרעון האג"ח הצפוי של חברות הנדל"ן ב-2012
 | 
(11)
בצל הסדר החוב בחברת {דלק נדלן}, עובר שוק ההון הישראלי בימים האחרונים חשבון נפש. במהלך שנת 2012 על כל החברות בבורסה הישראלית שנטלו הלוואות מהציבור, לפרוע קונצרנית בהיקף של כ-36 מיליארד ש' מתוכן כ-26 מיליארד ש' על ידי חברות נדל"ן. משמעות הדבר כי מצב השוק של חברות הנדל"ן הישראליות יהפוך להיות ב-2012 הברומטר של הכלכלה הישראלית בבחינת עולים איתן ויורדים איתן. אין כל ספק, כי הדרך העיקרית שיכולה לאפשר את פירעון האג"ח הקונצרנית של החברות בכלל וחברות הנדל"ן בפרט היא מחזור החוב.

במצב דברים זה פועל ומתפקד שוק ההון הישראלי תוך פרדוקס מובנה. כל הסדר חוב שמתקיימת בו "תספורת", מרחיק את האפשרות למחזור החוב בשוק ההון ב-2012. מאידך כל פשיטת רגל של חברה שבגינה יאבדו אגרות החוב את ערכן, עלולה לפגוע בכלל הגיוסים בשוק ההון, לרבות האג"ח המדורגות - דבר שצפוי להוביל להאטה כלכלית ולמיתון. בעבר ציינו כי הרגולטור והמחוקק הישראלי לא קשובים בימים אלו לצרכי שוק ההון. עובדה שיכולה להוביל את המשק הישראלי לשוקת שבורה.

הטיב לבטא את הפתרון הפשוט שנדרש נגיד , אשר כידוע אינו אחד שמשחית מילים לשווא. ביום ד' שעבר דיווח פישר כי מתפתחת בעיה עם הסדרי חוב. כנראה שבשוק ההון לא מבינים זאת, וכי אג"ח זו הלוואה שצריכים להחזיר, אלא אם כן פושטים את הרגל. כמובן שנגיד בנק ישראל אינו המחוקק, לכן הפתרון אינו בידיו.

מצער לשמוע את תגובות אנשי שוק ההון והגופים המוסדיים אשר תומכים באופן גורף בשוק גיוס ההון המשני. הם מפרסמים סופרלטיבים כגון "המדינה חייבת את צמיחת הכלכלה הישראלית בשנים האחרונות לשוק ההון". הדבר מזכיר את הקולות החזקים שנשמעו בארצות הברית ב-2006-2007, שהשתיקו את הטענות כנגד גלגול תיקי משכנתאות על ידי בתי השקעות.

כאשר הכלכלה מתחילה להיות חייבת משהו למישהו, זה אומר שיש לנו בעיה. לדעתנו, כלכלה יכולה להתקיים כאשר מישהו פורע חובו, אלא אם כן, כמו שאומר הנגיד, הוא פושט את הרגל. מצב שוק ההון היום הינו בכי רע ודורש פתרון דחוף. ייתכן מאוד שיש מקום להקמת וועדה מקצועית או בין משרדית אשר תציע פתרונות דחופים תוך התבססות על עקרונות כלכליים ומשפטיים בוני אמון וצמיחה.

ייתכן שיהיה צורך בהסטת אשראים מהבנקים, לאו דווקא מתחום הנדל" (שהינו מורכב יותר) לשוק המוסדי כדי לאפשר לבנקים להתמודד ביתר הצלחה עם "החור השחור" של פירעונות אג"ח הנדל"ן הקונצרנית ב-2012 שאורב לכלכלה הישראלית.

בימים אלו, מגבלות הלימות ההון של הבנקים מחייבים את הכלכלה הישראלית לשמור על חוסנם של הבנקים, ומיד לאחר מכן על אמינותו ותפקודו של שוק ההון. יש לקוות שהרגולטורים והמחוקקים יהיו קשובים לקולות המצוקה של ציבור המשקיעים מחזיקי האג"ח עם נושא הסדרי החוב, שכן קולות אלו מבטאים יותר מכל את המצוקה האמיתית בה שרוי שוק ההון, אשר דורשת פתרון דחוף.

עו"ד דוד לוי הינו הבעלים והמנהל של משרד עורכי הדין דוד לוי ואתר המכרזים "מכרז און ליין".

* הפרשנות המצויה בטור הדעה שלעיל אינה בבחינת קריאת העתיד, אלא תחזית המבוססת על פרמטרים כלכליים הקיימים נכון למועד כתיבת הדברים, ועל היקשים לוגים. ככל שהפרמטרים הכלכליים בשוק ישתנו בעתיד ממילא תשתנה התחזית שלעיל. זאת ועוד, התחזית שלעיל אינה בהכרח משקפת את המצב הרצוי לדעתו של הכותב, אלא משקפת את המצב המצוי הנובע מתהליכים כלכליים הקיימים בשוק עפ"י הערכתו של הכותב, אלא אם נאמר אחרת.
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  אם לא אשלם משכנתא יזרקו אותי לרחוב.
  מחזיק באגחים 12/02/2012 18:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא לוותר על החוב. או לשלם או פש" ר. מקרה אחד, ותראו איך כולם יחזירו. מכיוון שאיני רשע, אני מוכן לפריסת החוב, והחזר לשיעורין.
  סגור
 • 5.
  קיימת סכנת פרעון חובות של החברות לרוכשי האג" ח
  ארחיק 06/02/2012 14:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדירוגים הבעייתיים הם A - ומטה .
  סגור
 • 4.
  איך מסבירים את עליות המטאוריות של התלבונדים? (ל"ת)
  תספורות 06/02/2012 09:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  לא רוצים להחזיר, דלק נדלן כדוגמא
  cleareye 05/02/2012 22:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מר תשובה זיהה את הבעיה המתעוררת ומנע את עול החזר החובות מקבוצת דלק ע" י תרגיל פיננסי פשוט. הפריד את הנדלן מהקבוצה לחברה חדשה וחילק את מניותיה כדווידנד.
  סגור
 • המשך, תרגיל הונאה למתחילים של אדון תשובה
  cleareye 06/02/2012 10:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאשר החברה החדשה לא מסוגלת, כפי שהיה ברור מראש, לשלם את החובות יש לללוים כמובן את האפשרות לדרוש פשיטת רגל אך, מכך הם רק יפסידו. קבוצת דלק העשירה ומר תשובה המליאן אינם מחויבים חוקית לחובות אילו. התרגיל הברור הזה מציג במערומיה את מערכת הפיקוח על שוק ההון, שתפקידה למנוע הונאות. האם יש חולק על כך שמדובר בהונאה פיננסית?
  סגור
 • pp 06/02/2012 01:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תשובה גנבב ורמאי ארמומי
  סגור
 • 2.
  פעם אמרו ליהודים " תיתקלחו"
  קליפ 05/02/2012 21:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היום אומרים" יהודים יקרים...תיסתפרו" טייקון לא שילם ולא ישלם אגורה לעולמי עד!!!
  סגור
 • 1.
  צריך לחוקק חלוקה בין שני סוגי משקיעים
  להבדיל משקיע למשקיע 05/02/2012 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 2
  כספי פנסיה שקנו אג" חים יש להחזיר בכל מחיר, לא רק עד פשיטת רגל, אלא גם על ידי העברת חוב לחברת אם, עד לטייקון עצמו. אלה הם כספים של שכירים, שלא מתעסקים בשוק ההון, לא מבינים ולא יכולים, וחובות כלפיהם יש להחזיר עד הסוף - או שהמדינה תהיה ערבה. משיקעים אחרים שקנו אג" ח, לא דרך קרנות פנסיה, אלה יודעים מה הם הסיכונים, ושיסתדרו לבדם מול החברות.
  סגור
 • הצעה הזויה. תבוא חשבון עם אלה שמנהלים את הכסף
  r 05/02/2012 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מנהלי קרנות הפנסיה/ המוסדיים לקחו סיכונים על חשבונך. או שתבדוק אצל מי להשקיע או שתבחר בקרן סולידית. גם בקרן הפנסיה אי אפשר לצפות לרווחים גדולים בלי לקחת סיכונים. שונא סיכון? תסתפק בתשואה סולידית (דמי הניהול ממילא יאכלו לך את הרווח שתשיג...)
  סגור
 • מעולם יהודים לא החזירו חובות
  קליפ 05/02/2012 21:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טייקון=מיפלצת בצע כסף.לא ישלם לעולם.החוק הדרקוני איתו.והמוסדיים שדרשו וקיבלו שוחד עם הגנבים.סוף פסוק!!!
  סגור
 • אפילו אחמדיניג' אד לא אמר כדבר בזה. (ל"ת)
  בוסה נובה 12/02/2012 18:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות