ניתוח טכני: מסחר לטווחים קצרים – מה לא מספרים לכם?

ראם דאס: "גשם יכול לרדת בשפע מהשמיים, אך אם תכוון אליו אצבעון תפירה, זה מה שתקבל"
|
(1)
ניתוח טכני: מסחר לטווחים קצרים – מה לא מספרים לכם?

מסחר קצר טווח, (שמכונה על ידי רבים מסחר יומי) בין אם הוא מתבצע בשוק המניות או בכל שוק אחר, מושך לתוכו בעיקר שחקנים חדשים ומעוטי ניסיון ומטבע הדברים מעוטי יכולת מקצועית. ההילה השקרית שנבנית סביבו מציעה רווחים מהירים בטווח קצר, התעשרות כהרף עין, קיצורי דרך והגשמת הפנטזיה של אנשים רבים "להפסיק לעבוד". בעיני רוחו רואה את עצמו הסוחר המתחיל לטווח הקצר, מטייל בפיאצות של וונציה כאשר מחשב נישא תחת בית שחיו והוא עוצר ללגום אספרסו קצר ומריר באחד מבתי הקפה. תוך כדי כך הוא פעולה מוצלחת וגורף לכיסו מאות דולרים. רבים הולכים שולל אחר פנטזיות מסוג זה אך כאשר המציאות טופחת על פניהם היא חזקה יותר ממכת אגרוף. לא רווחים ולא סולר.

המשגה הראשון הוא החשיבה הנאיבית שהינך יכול להפוך בתוך מספר פגישות לסוחר מוצלח. תואר ראשון בכלכלה – שלוש שנים. רפואה – שבע שנים. חגורה שחורה בקראטה – שלוש שנים. סוחר לטווחים קצרים – שמונה מפגשים. נו באמת..... אפשר להיות סוחר מצליח ומוצלח לטווחים קצרים, אך רמת המיומנות הנדרשת היא תהליך הנרכש במשך שנים ושכר לימוד גבוה.

המשגה השני הוא התעלמות מוחלטת מהעובדה שבצידו השני של המתרס נמצא משקיע שמבצע את הפעולה ההפוכה לשלך והוא לא בהכרח פחות חכם. המסחר בבורסה אינו משחק סכום אפס אלא משחק סכום מינוס (עמלות?) והמשמעות פשוטה. מרגע ביצוע הפעולה מצוי המשקיע בעמדת נחיתות סטטיסטית.

המשגה השלישי הוא שבמסחר לטווחים קצרים כמעט בלתי אפשרי להשיג עסקאות עם יחס סיכוי סיכון סביר. לצורך העניין, יחס סיכוי סיכון מבטא את היחס שבין פוטנציאל הרווח לבין רמת הסיכון. נניח שפוטנציאל הרווח הוא 5 סנט והסטופ עומד על 2.5 סנט, הרי שיחס הסיכוי סיכון הוא 2. ל-1. כל סוחר מקצועי יאמר לך שעסקאות ביחס סיכוי סיכון נמוך מ-2 ל-1 הן עסקאות מיותרות. ולכן משום שקשה להשיג עסקאות עם יחס סיכוי סיכון סביר, הופכים אחוזי ההצלחה שלך לקריטיים. ועוד לא דיברנו על כך שהמגמות הללו מסתיימות ללא כל התראה ומשך זמן התגובה שלך הוא אפסי.

במסחר לטווחים ארוכים, נהנה המשקיע מעסקאות שיחס הסיכוי סיכון בהם עומד על 3 ל-1 ומעלה. דבר זה מאפשר לך להיות רווחי גם אם אחוזי ההצלחה שלך נמוכים.

המשגה הרביעי הוא החשיבה שמסחר לטווח הקצר מספק הזדמנות להרוויח הרבה מהר ובקלות וכאן שוברים לך שלושה חוקים מרכזיים של החיים. חוקים שאינם קשורים למסחר בניירות ערך : ראשית, אין כסף קל ו/או ארוחות חינם (בפעילות חוקית כמובן), שנית אין קיצורי דרך ושלישית התעלמות מהתמונה הכוללת משמעותה ערפול גם בטווח הקצר.

משגה נוסף הוא ההתעלמות המוחלטת מהצורך לרבוץ מול המסך כמעט ללא הפסקה. ושלא יבלבלו לך את המוח כאילו תוכל לעשות זאת "בזמנך הפנוי בלבד". אז יקירי, חדשות לי אליך. לא יהיה לך זמן פנוי. אם ברצונך להיות סוחר מקצועי, את מרבית זמנך תבלה מול המסך. ספרים? שכח מזה. טלוויזיה? תוציא לך מהראש. חברים? ידחקו הצידה. מה לעשות, הכסף זה הדבר הכי חשוב בחיים. הוא יביא לך את האושר האמיתי שכה ייחלת לו. הוא ייקח ממך הרבה דברים אחרים אבל לפחות תרגיש שיש לך כוח ושליטה.

כדי להרוויח במסחר לטווח קצר, חייב משקיע לרתום שני מרכיבים בו זמנית : מגמה, ומומנטום אדיר שיאפשר תנודה כבר בדקות הראשונות להשקעה כדי להימלט מאזור הסכנה. זה לא פשוט וקל וצריך מיומנות גבוהה מאוד כדי לבצע סוג מסחר שכזה בהצלחה ובאינטנסיביות. וכך, מוצא את עצמו הסוחר המתחיל, הפנטזיונר והלא מיומן, נאבק בכוחות חזקים ממנו ומתעסק בדברים שקשה לו להבין, לשלוט ולהתמודד עימם. הוא מפרש את ניסיונותיו ככושלים במקום שבו מלכתחילה לא היה לו סיכוי וזהו צעד נוסף בדרך להרס עצמי של ההון ושל החוסן המנטאלי. זה שווה?

אז עזוב אותך מהשטויות, חזור לקרקע המציאות וזכור את שחכמים מאתנו יודעים :"הכסף הגדול נמצא בתנועות גדולות".


*אין בסקירה זו משום המלצה לקנות את הנייר או למוכרו והעושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.

*הערה: כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  תתכונן לשוק... יש דבר כזה להרויח בתוך יומי
  אלי 04/10/2014 12:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אולי יש מקומות שמחרטטים אינדיקטורים וממוצעים נעים ואולי ניתוח טכני זה בכלל לא נרות יפנים ולא תבניות אלא מי שיודע להיות במקום הנכון בזמן הנכון (מסכים שזו מיומנות לא קטנה אבל בהחלט אפשרית) יכול להרויח המון במסחר היומי וכן מדובר על רמת סיכון גבוהה יותר וכן צריך המון שעות מסך אבל מסחר בהנפקה, לאחר דוחות או הודעה משמעותית, או היכרות מצוינת עם השוק והסקטורים, יכול להביא סוחר לחיות מזה בתור עבודה - פול טיים!
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות