נותנים גז: פורסמו זוכי המכרז לחיבור הגליל לגז טבעי

המהלך יחבר מפעלים בחצור הגלילית, כרמיאל וצפת לגז טבעי. מדובר בפעימה שנייה למהלך כולל שעלותו 600 מיליון שקלים. החברות הזוכות ייאלצו לעמוד בלוחות זמנים נוקשים, או שיושתו עליהן עיצומים כספיים
|
יובל שטייניץ, צילום: אלבטרוס; רמי חכם

משרד האנרגיה ממשיך במדיניות חיבור מפעלים בפריפריה לגז טבעי, כשהיום הודיע על הזוכים במכרז בפעימה השנייה של תכנית ההאצה לחיבור צרכנים לגז הטבעי, בהיקף של 84 מיליון שקלים. חלק מהסכום יוגדר כבונוס ויאפשר הקמה של 15 מקטעים באורך כולל של 124 ק"מ, בקרבת הרשויות חצור הגלילית, כרמיאל וצפת שעד כה לא חוברו לגז.הזוכים במכרז הן גז טבעי דרום, סופר אנ.ג'י חדרה והעמקים, מרימון גז טבעי צפון, סופר אנ.ג'י, נגב גז טבעי ורתם גז טבעי. 6 חברות החלוקה יהיו זכאיות לקבל במסגרת פעימה זו כ-84 מיליון שקלים בהתאם להתקדמות הפרויקטים, כאשר חלק מהסכום מוגדר כבונוס והוא יוענק לחברה בעת השלמת כל הקווים ברשימה, כשמי שלא יעמוד בלוח הזמנים, יינקטו כנגדו צעדים רגולטוריים.

הקושי: הטופוגרפיה ההררית של הגליל
במסגרת פעימה זו, קיבלה חברת מרימון גז טבעי צפון סכום של כ-29 מיליון שקלים עבור הקמת 4 מקטעים באורך של כ-45 ק"מ באזור הגליל העליון. בנוסף, מענק של מיליון שקלים יינתן להקמת תחנת הפחתת לחץ (PRMS), מה שיפחית את עלות חיבור הצרכנים לרשת החלוקה וישפר את יתירות המערכת.

הטופוגרפיה ההררית באזור הצפון מקשה על פריסה של תשתיות, ובמשרד האנרגיה מציינים כי מושקעים משאבים וכסף על מנת לצלוח אתגרים אלה ולהביא את הגז הטבעי לכל הארץ.

מהלך זה, מהווה את המשך חיבור אזור הצפון לאחר שבמסגרת הפעימה הקודמת קודם תכנון תוואי שיגיע עד אזור צומת קדרים. הדגש על הפריסה בצפון מתאפשר לאחר פריסתה של רשת החלוקה באזור הנגב.

600 מיליון שקלים לחיבור הפריפריה לגז
פעימה זאת הינה במסגרת התוכנית הכוללת, במסגרתה מעניקים משרד האנרגיה ומשרד האוצר 500 מיליון שקלים להאצת חיבור צרכנים לגז הטבעי ו-100 מיליון שקלים להקמת תחנות תדלוק בגז טבעי.

התוכנית תאיץ את פריסת רשת החלוקה, תשפר משמעותית את יתירות המערכת, תקדם חיבור של תחנות תדלוק לרשת החלוקה ותאפשר חיבור של מאות צרכנים לגז הטבעי, על שלל יתרונותיו הכלכליים והסביבתיים כאחד.

עד כה, 124 מפעלים מחוברים לגז טבעי: 76 לרשת החלוקה, 40 לרשת ההולכה ו-8 לגז טבעי דחוס.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות