ניהול נכסים בתל אביב

|
בית השתתפויות, צילום: באדיבות חברת השתתפויות בנכסים

במיוחד בערים גדולות ומרכזיות דוגמת תל אביב, אחוז ניכר מנכסי הנדל"ן הנרכש לצרכי השקעה או מסחר מנוהל על ידי חברות המתמחות בניהול נכסים. תחום זה חל בראש ובראשונה על נכסי נדל"ן עסקי, כאשר ניתן לכלול בקטגוריה זו גם דירות ובתים הנרכשים למטרת השכרה, שכן גם במקרים אלו מדובר בעצם בסוג של פעילות עסקית, בנכס מניב אותו יש לתחזק ולנהל באופן שוטף כך שיספק את ההכנסה הצפויה. מה כולל  תחום ניהול נכסים ונדל"ן עסקי ומדוע בעיר כמו תל אביב חשוב לעבוד עם חברה מקצועית ומובילה בתחום ניהול הנכסים, אפילו יותר מאשר במקרה של ערים ישראליות אחרות או יישובים פריפריאליים?

ניהול נכסים מניבים ונדל"ן עסקי – מה זה כולל?
אם כן, מה בעצם כולל שירות מקצועי של ניהול נכסים? כאשר אנחנו רוכשים דירה להשקעה (למטרת שיפוץ ומכירה או למטרת השכרה ארוכת טווח) ברור לנו כי נדרש ניהול שוטף של הנכס, לפחות בחלק מן הזמן – במקרה של שיפוץ ומכירה יש להוציא לפועל את הפרויקט של השיפוץ עצמו ולאחר מכן לפרסם את הדירה למכירה, לאתר קונים, לנהל משא ומתן ועוד. גם כאשר מדובר בדירה הנרכשת לצורך השכרה ארוכת טווח יש הרבה מה לעשות, לנהל ולתפעל, החל משיפוץ ואבזור הדירה (במידת הצורך) וכלה במציאת שוכרים, התנהלות שוטפת מולם ברמת גבייה של שכ"ד, ניהול ערבויות, ניהול ביטוחים, תיקונים ועוד.

אך חשוב להבין כי התחום של ניהול נכסים ונדל"ן עסקי כולל עוד יותר מכך. על מנת להבין זאת טוב יותר, נהוג לחלק את התחום למספר חלקים שונים, כאשר חברת ניהול נכסים מובילה ומקצועית תדאג לכלל ההיבטים הללו גם יחד וכך "תשחרר" את בעלי הנכס מכל דאגה או צורך לעסוק בניהולם השוטף והיומיומי. מבין ההיבטים השונים הללו ניתן לציין, בין השאר:
ניהול תפעול (ניהול אחזקה)  – תפעול שוטף של הנכס לאורך זמן, בין אם מדובר בנכס המשמש למטרות מסחר (דוגמת חנויות), משרדים או דירה המושכרת לטווח קצר או כל סוג אחר של נכס הזקוק לניהול תפעולי שוטף.

ניהול משפטי – ניהול העניינים המשפטיים הכרוכים בתפעול הנכס, דוגמת החתמת שוכרים על חוזים, טיפול בהיבטים המשפטיים הכרוכים בקנייה/מכירה/השכרה של הנכס, התנהלות משפטית שוטפת מול גורמים רלבנטיים שונים במידת הצורך וכד'.

ניהול השכרות – כאשר מדובר בנכסים המושכרים לשוכרים יש צורך כמובן להתנהל מול השוכרים והרשויות באופן שוטף, לחדש או לסיים חוזים, להעביר  את החשבונות (חשמל, מים, ארנונה, גז) על שם השוכר, לאתר שוכר חדש במידת הצורך, לגבות שכר דירה ועוד.

ניהול נכסים בתל אביב – במקרים רבים מדובר בשירות חשוב והכרחי במיוחד
בעוד חברות לניהול נכסים פועלות באינספור ערים ויישובים בארץ ובעולם, פעילותן ניכרת במיוחד בערים גדולות ומרכזיות, ובישראל הדוגמה המתבקשת ביותר היא כמובן תל אביב.
מדוע חשוב במיוחד לעבוד עם חברת ניהול נכסים מובילה ומצטיינת כאשר מדובר בנכסים הממוקמים בתל אביב?

ובכן, תשובה מתבקשת לשאלה זו היא רמת התחרות הגבוהה במיוחד הקיימת בעיר כמו תל אביב. עבור כל נכס נדל"ן עסקי, בין אם מדובר בדירה להשכרה או בחלל המיועד לשימוש מסחרי כלשהו – על פי רוב רמת התחרות בה יצטרך לעמוד נכס זה תהיה גבוהה ביותר, הרבה מעבר לרמה המקבילה ביתר ערי הארץ. רק ניהול מקצועי, מוקפד ואפקטיבי של הנכס יכול להבטיח כי הוא יניב את ההכנסה המקסימאלית ו/או ההכנסה הצפויה ממנו, ורק כך ניתן להבטיח עמידה בתחרות החריפה הקיימת בכל חלקי העיר, ולא רק במרכזה.

בעיקר מסיבה זו ניתן לראות בשנים האחרונות יותר ויותר נכסים עוברים לניהול שוטף של חברות לניהול נכסים. זה נוח ומשתלם עבור בעלי הנכסים, ומביא להתנהלות שוטפת חלקה ויעילה יותר, מה שמיטיב גם עם השוכרים עצמם.

נכתב בשיתוף חברת השתתפויות נכסים, המובילה את תרבות ניהול הנכסים בישראל.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות