הנפט מתאושש: מה דוחף את המחיר של הזהב השחור כ-3% מעלה?

חרף הנתונים העגומים על הצמיחה והעלייה באספקה העולמית, הרוח החיובית בשווקים מגיעה גם אל הנפט
 |  (1)
מתאושש לאט
מחיר הנפט שצלל אתמול בשיעור של 4.7% (הירידה החדה מזה שבוע), טיפס הבוקר מעל 1% אך לאורך רובו של יום המסחר נסחר סביב 46.5 דולר לחבית. בשעות האחרונות, מחיר הנפט מתחזק ומוסיף לערכו כ-3%.

העליה האחרונה במחירי הנפט נתמכת בעליות השערים בארה"ב בנוסף ל"הדלפה" על תוכנית ההקלה הכמותית באירופה שתתפרסם ככל הנראה מחר. חלק מההערכות נוגעות לכך שהבנק המרכזי יצטרך להחליש את הדולר בעקבות התחלת ה-QE האירופי.

התוכנית האירופית מדברת על רכישה של 60 מיליארד מדי חודש. דפוס שיחליש משמעותית את היורו אל מול הדולר. שקיים ממילא בשנה האחרונה. התגברות המומנטום הנ"ל יכריח את הבנק המרכזי האמריקני להגן על היצוא של המדינה ויחליש את הדולר באופן מלאכותי. מהלך שיתמוך במחיר הנפט.

מוקדם יותר נאמר על ידי המזכיר הכללי של ועדת יצואני הנפט (אופ"ק) כי מחיר הנפט הנמוך הינו אלמנט זמני בלבד וכבר בחודש הבא מחיר הנפט יתחיל להתקדם צפונה. מנכ"ל חברת הייצור דאו (DOW) אנדרו ליוורס האמריקנית סיפק את תמונת המראה של אותם יצואני נפט, כצרכן אמריקני של נפט שנהנה מהמחיר הנמוך. לדברי המנכ"ל, ההוזלה במחירי הנפט הורידה את עלויות הייבוא של החברה מ-20 מיליארד דולרים ל-12 מיליארד דולרים.

"אנחנו לא מבחינים בירידה בביקוש לנפט, אז ככל הנראה ירידת המחירים מגיעה בעיקר מעלייה בהיצע. הביקוש בארה"ב אפילו גדל לאחרונה וסין יצאה בתוכנית תמריצים חדשה שאמורה להגדיל את הביקוש. הירידה בשווי חבית נפט בסוף תעזור גם לאירופה להשתקם".

התחזית של ליווריס היא שבסופה של תנודתיות, מחיר הנפט יכול להתייצבות של 45 דולרים. ומה הוא מתכנן לעשות עם ה-8 מיליארד דולרים שנותרו בכיסו? "אני יכול לחסוך אותם, אך לא אעשה כך משום ש-30% מהמוצרים שאני מייצר מושפעים ומוזלים ממחיר הנפט ואני משקיע אותם שם, בכדי להגן על עצמי מהפסדים.

בשוק ממתינים כעת לדו"ח מלאי הנפט שיפורסם מחר בארה"ב. הצפי הוא לגידול של 290 מיליון חביות בהיקף המלאי הנפט וזו אחת הסיבות המרכזיות לירידת במחיר הנפט - הגידול המתמשך בסך מלאי הנפט האמריקני. לפי הדיווח מהשבוע הקודם, היקף המלאים בארה"ב נמצאים 9% מעל הממוצע ב-5 השנים האחרונות נכון לתקופה זו. נציין כי ארה"ב מפיקה כיום נפט בהיקף יומי של 9.19 מיליון חביות, שיא מאז 1983.

סל מניות האנרגיה ב- S&P 500 רושם היום עליות חדות של 1.6%. לצד דוח המלאי של מחר, היום לאחר המסחר יפורסם תחזית מלאי הנפט של ארגון הנפט האמריקני. ביומיים האחרונים, מחיר הנפט איבד 10% משוויו ומלאי הנפט של הארגון ירכז עניין בכדי לקבוע האם ארה"ב ממשיכה לייצר נפט בכמות גבוהה. הצפי הוא למלאי של 3.9 מיליון חביות.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  המאפיה העולמית מהמרת על עליית הנפט וגורמת לעלייתו
  ישראלי 21/01/2015 22:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  זה מתוכנן והפריירים הקטנים נופלים למאפיה העולמית
  סגור