דמי הניהול בפנסיה ירדו. האם שילמתם פחות?

האוצר השיק את הקרן הזולה ביותר במערכת הפנסיה אך המעסיקים עדיין לא מעבירים אליה את העובדים. וגם: בדקו האם אתם משלמים מהנכסים או מההפקדות

|
(4)
חישוב פיננסי, צילום: Istock

דמי הניהול הממוצעים בפנסיה ירדו ל-0.52%, כך עולה מנתוני משרד האוצר. מדובר על ירידה רציפה של קרוב לעשור שחתכה בחצי את דמי הניהול. מדובר בדמי הניהול מהצבירה - מהיקף התיק, אך בקרנות הפנסיה יש גם דמי ניהול מההפקדות.

לצורך המחשה, אם יש לכם קרן פנסיה בסך 200 אלף שקל, והפקדתם בה במהלך השנה 15 אלף שקל (הפקדות שלכם ושל המעביד), ונניח שהתשואה היתה אפס. כלומר, בסוף שנה יש בקרן 215 אלף שקל – אז על היקף הקרן (באופן שוטף) יגבו דמי ניהול של כ-0.5%, סדר גודל של 1 אלף שקל (הערה גסה), ועל ההפקדות יגבו גם דמי ניהול – כמה? ובכן הממוצע הוא 2.15%, במקרה זה מדובר ב-320 שקל.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

דמי הניהול המקסימליים על ההפקדות מסתכמים ב-6%, והקרנות מנפנפות בכך שבפועל מדובר על דמי ניהול נמוכים יותר, אבל בעצם מדובר בדמי ניהול מיותרים, סוג של "סיבוב" שעושים עלינו. ברוב המכשירים הפיננסים אין דבר כזה דמי ניהול על הפקדות, אלא רק על היקף ההשקעה/ הצבירה.

כך או אחרת, השחיקה בשנים האחרונות בדמי הניהול מיוחסת כמובן לתחרות בשוק הפנסיה. התחרות הזו התבטאה בעבר בכך שגופים גדולים (מקומות עבודה גדולים, וועדי עובדים) היו מקבלים הטבות מקרן הפנסיה. הקרן רצתה במסה גדולה של עובדים ולכן הציעה הצעות אטרקטיביות. כך נוצר מצב שעובדים בחברות הגדולות, לדוגמה – חברת החשמל, בזק, טבע ועוד נהנו מדמי ניהול מאוד נמוכים, ואילו עובדים במקומות קטנים ובינוניים שילמו הרבה יותר מהממוצע, ולפעמים גם את המקסימום של דמי הניהול.

המצב המתואר גרם לאוצר ולממונה על שוק ההון והביטוח להשיק את קרן פנסיה ברירת מחדל, שהיא הקרן הזולה ביותר במערכת הפנסיה (ראו הרחבה). הבעיה היא שהמעסיקים עדיין לא מעבירים את העובדים לקרן הזו, אבל זה רק עניין של זמן, בסופו של דבר הכלכלה מנצחת.

מעבר לכך, הירידה בדמי הניהול נובעת מעניין טכני, אך חשוב - רפורמת איחוד חשבונות הפנסיה. מסגרת הרפורמה, בתחילת 2017, אוחדו אוטומטית חשבונות לא פעילים של חוסכים בקרנות פנסיה. כלומר, חוסכים שהיו להם חשבונות רדומים וחשבון אחד פעיל, קיבלו בסוף הדרך חשבון אחד פעיל (וגדול יוצר), החשבונות הלא פעילים מוזגו לתוך הפעיל. המשמעות היא שהחשבונות הקטנים והרדומים שבהם גם נלקחים דמי הניהול הגבוהים (ואפילו המקסימליים) אוחדו לקרן גדולה שבה לרוב דמי הניהול נמוכים יותר. וכך בעצם הציבור בזכות הרפורמה, הרוויח – גם יותר סדר בחשבונות ובעיקר דמי ניהול נמוכים יותר.

במקביל לירידה בדמי הניהול בקרנות הפנסיה, נרשמה ב-2017 ירידה בדמי הניהול באפיקים נוספים. בקרנות ההשתלמות ירדו דמי הניהול ל-0.61% לעומת 0.63% בשנה הקודמת, ו-0.66% לפני שנתיים. גם כאן, מדובר על ירידה מתמשכת של שנים בשיעור דמי הניהול.

כמו כן, בשנת 2017 נרשמה ירידה בדמי הניהול בקרנות הנאמנות – ממוצע דמי הניהול עומד על 0.83% בעוד שדמי הניהול לפני כשנה עמדו על 0.86%. עם זאת, בחודש ינואר העלו מנהלי הקרנות את דמי הניהול ב-150 קרנות נאמנות (ראו הרחבה).

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  הם לא מתים רק מתחלפים
  פרייארים 29/01/2018 12:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מהלך הזוי של משרד האוצר שבוחן קרן פנסיה רק עפ"י דמי ניהול, הפרמטר הכי פחות חשוב בשיקולי החוסך הממוצע. זה בערך כמו לבחור את אשתך לחיים ע"פ עומק המחשוף. סלינגר מנסה בכוח להיות ה "רובין הוד" התורן אחרי כחלון ומהפכת הסלולר רק שהיא עושה את זה כל כך גרוע ולא מבינה למה זה לא עובד.
  סגור
 • 3.
  טוב שחשבתם
  ניסים 28/01/2018 20:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אז האתיופים אנסים ורוצחים את הנשים שלהם כשהם כועסים עליהן ובטח גם אונסים אותן כרגיל בחיי הנישואים וחשבתם שהם חמודים בגלל המראה החיצוני שלהם אה? האתיופים מתים להשיג אישה לבנה אבל הם בטח מפחדים להשיג אישה לבנה כי הם יאנסו אותן כל החיים ואז הן יספרו מזה להתחתן עם אתיופי ובטח הנשים הלבנות תירצנה כמובן להתגרש ואז האתיופי ירצח אותן אבל מה זה משנה אם בסך הכל בגדול הילדות והנשים שלנו בסיכון מאונס מאתיופי בסופו של דבר האתיופים חמודים...
  סגור
 • 2.
  הפנסיה שלי היא דירה
  חזי 28/01/2018 18:04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לא מאמין בהשקעות, הפנסיה שלי היא דירה, השכר דירה יספיק לי בתקופה של הפנסיה
  סגור
 • 1.
  למה לשלם 0.5% - אפשר פחות
  דני 28/01/2018 17:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה לשלם 0.5% אפשר לשלם פחות בקרן ברירת מחדל, וגם אם מתמקחים עם סוכן הביטוח והקרן מצליחים לקבל פחות. לי היתה קרן עם 0.4% ואחר כך עברתי לקרן פנסיה ברירית מחדל
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות