//

קופת הגמל להשקעה שמריץ כעת כחלון - זו מהפכה, עם כוכבית

עומר בן יאיר, מנהל מקצועי תחום חיסכון לטווח ארוך בפסגות בית השקעות, עושה סדר ומסביר את כל מה שצריך לדעת על קופת הגמל החדשה
 | 
(20)
יהיה להיט?
תזכיר החוק שהגיש אתמול שר האוצר, משה כחלון, בדבר הקמת קופת גמל חדשה שתיקרא "קופת גמל להשקעה", אושר אתמול על ידי הממשלה. הרפורמה המתוכננת מצטרפת לשורה ארוכה של צעדים בהם נקט האוצר לאורך השנים, מתוך מטרה לעודד את החיסכון בקרב הציבור, בדגש על החיסכון לפנסיה. ובכל זאת מדובר כעת בצעד משמעותי.
במסגרת הניסיונות להגדלת היקף החיסכון, עברו קופות הגמל לא מעט תהפוכות בשנים האחרונות. עד לפני עשור היוותה קופת הגמל אופציה (יש לומר מועדפת) לחיסכון לכל מטרה, שכן את הכספים שנצברו ניתן היה למשוך בפטור ממס, בתום פרק זמן של 15 שנים. לכן, רבים השתמשו במכשיר זה לטובת חיסכון לכל מטרה. אבל אחת הרפורמות המשמעותיות והזכורות ביותר הייתה בשנת 2008, הייתה זו שבמסגרתה נקבע כי כספים שיופקדו בקופות הגמל "יסגרו" למשיכה עד לפרישה, מה שגרם דווקא לירידה ניכרת בחיסכון. כעת בכוונת האוצר להחיות את ענף הגמל וליצור מכשיר חסכון אטרקטיבי לכספים נזילים.
ליהנות משני העולמות
מדוע, אם כן, תהווה קופת הגמל החדשה בשורה בקרב החוסכים? בעיקר בשל שני יתרונות מרכזיים: נזילות ופטור ממס.
נזילות הכספים היא פרמטר חשוב למרבית החוסכים ובעיקר לעצמאיים שבהם. קופת הגמל החדשה תאפשר למשוך את הכספים הצבורים בסכום הוני בכל זמן, ללא מגבלה ומבלי לשלם קנס (בניגוד לפיקדונות בבנקים למשל, או לחיסכון הפנסיוני הסגור לפרישה). עם זאת, בעת המשיכה ידרשו החוסכים בתשלום מס רווח הון. פה נכנס האלמנט הנוסף. ישנם מספר מכשירי חיסכון בשוק ההון המאפשרים נזילות בכפוף לתשלום מס רווח הון, כדוגמת: פוליסת חיסכון שמציעות חברות הביטוח, קרן נאמנות ותיק מנוהל. כאן למעשה נכנס היתרון השני של קופת הגמל החדשה, שעשוי להפוך אותה לאטרקטיבית יותר - פטור מתשלום מס למי שיבחר למשוך את הכספים בגיל פרישה כקצבה חודשית. הפטור ממס שניתן על הפנסיה מייצר בעקיפין פטור ממס על כל הרווחים שנצברו בחיסכון לאורך השנים. 
בעוד שחוסכים במכשירים אחרים המעוניינים לקבל קצבה חודשית נדרשים לבצע תחילה משיכה מלאה, המלווה בתשלום מס רווח הון, ולאחר מכן להפקידם במכשיר פנסיוני משלם קצבה, הרי שמי שחסך בקופה החדשה למעשה לא נדרש למשוך את הכספים ובפועל חוסך את תשלום מס רווח ההון. 
האם קופת הגמל החדשה מהווה תחליף לקופת הגמל "המסורתית" ולשאר מכשירי החיסכון הפנסיוני (קרן פנסיה וביטוח מנהלים)?
ובכן, התשובה היא לא. ראשית, עבור שכירים חיסכון פנסיוני הוא חובה על פי החוק. שנית, החוסכים בקופת הגמל החדשה לא ייהנו בעת ההפקדה מהטבת מס (זיכוי וניכוי) הדומה לזו הניתנת במכשירי החיסכון הפנסיוני. לאור זאת נראה שציבור החוסכים ימשיך להפקיד למכשירים אלו את הרובד הראשון והמחייב, שבו ינצלו את הטבת המס על ההפקדה. ועל כן החיסכון בקופת הגמל החדשה מהווה "רובד וולונטרי" וינותב בעיקר לניהול החיסכון הפנוי.
הערך המוסף לחוסכים
ישנם לא מעט יתרונות מובנים הקיימים בקופת הגמל, כגון: ניהול השקעות מקצועי, דחיית תשלום מס רווח הון למועד המשיכה, מבנה עלויות צר, אפשרות לקביעת מוטבים ועוד. אם עד היום ניתן היה ליהנות מיתרונות אלו רק בעבור החסכונות הפנסיוניים, הרי שעם כניסת קופת הגמל החדשה לתוקף, ניתן יהיה ליהנות מיתרונות אלו גם עבור הכספים הנזילים.
חיסכון כיום בקופת גמל מאפשר לכל חוסך לבחור את מסלול ההשקעה המתאים לצרכיו ולרמת הסיכון המועדפת עליו. קופות הגמל מציעות מגוון רחב של מסלולי השקעה בעלי רמות סיכון שונות המאפשרות התאמה למגמות בשווקים ולתקופות חיסכון שונות. המעבר בין מסלולי  ההשקעה הנו ללא עלות והוא אינו נחשב כאירוע מס. פרמטר נוסף הוא האפשרות לנייד את הכספים בין החברות המנהלות ללא צורך במשיכת הכספים ותשלום מס. בנוסף, ניתן להשוות באופן אובייקטיבי בין ביצועי הקופות השונות וזאת באמצעות אתר הגמל נט של משרד האוצר.
אליה וקוץ בה
נראה שהאוצר מתכוון להגביל את הסכום השנתי שניתן יהיה להפקיד לקופה עד לתקרה של 100 אלף שקל בלבד. מגבלה זו כוללת בתוכה ככל הנראה שתי מטרות עיקריות: צמצום הפסד הכנסות למדינה שמוערך בכ-10 מיליון שקל בשנה (בשל הפטור ממס הניתן על הקצבה) ומניעת הפיכת מכשיר זה למקלט מס עבור בעלי ממון. סיבה נוספת שכנראה השפיעה על החלטה זו, היא החשש מהסתת כספים רבים ממכשירי חיסכון אחרים אל עבר הקופה החדשה. ניתן להעריך כי מגבלת ההפקדה, תיצור מצב שבו חוסכים בעלי סכומי כסף גדולים ימשיכו להשתמש במכשירים הקיימים בהם אין מגבלה וכך אלו לא יפגעו.
וצריך לזכור: יש לזכור כי בשלב הזה מדובר בתזכיר חוק שאושר ע"י הממשלה. על מנת שהמוצר אכן יצא לפועל נדרש עוד לעבור הליך חקיקה בכנסת, ועל כן טרם ברור מועד כניסתו הצפויה לתוקף.
*אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני/ מס על ידי יועץ/משווק או יועץ מס בעל רישיון עפ“י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה למוצרים המנוהלים על ידו. כל האמור במאמר זה כפוף להוראות הדין כפי שיחולו ועשויים להשתנות מעת לעת. ט.ל.ח
תגובות לכתבה(20):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  למה לא לאחד עם פוליסות חיסכון?
  רן 23/05/2016 19:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין אפשרות לנייד את הכספים הכלואים שם.
  סגור
 • 11.
  אם הכסף של הקופות הגמל יש אפשרות לפתוח 50 בנקים
  אבי 07/03/2016 15:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שיתנו אשרי למי שצריך והתשאות יתנו לפי הגיל המצתבר לפנה פנסיה שלו יהיה נתל למדינה
  סגור
 • 10.
  שכחלון מתחפש בפורים לרובין הוד
  לכל אלה שחושבים 07/03/2016 14:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כחלון הרסני לאזרח . קופת הגמל שלו היא כדי למנוע ממכם לקבל בטוח לאומי או לקבל קצבה חלקית כי יש לכם כסף. תעודת זהות בנקאית היא בולשיט כדי להפריד את האשראי מהבנקים ולתת לחברים שלו לפתוח חברות אשראי. בעתיד יהיה שם כסף שחור של העולם התחתון שיתן לכם אשראי. או עשירי המדינה יפתחו חברות אשראי. זה לא יהיה יותר זול זה יהיה יותר יקר . אצל כחלון העשירים נהנים יותר מי שיש לו משרה בשירות המדינה וקביעות לא שווה לו לפרוש להפך. העיקר הם חוסכים בקצבת בטוח לאומי אבל משלמים להם קרן השתלמות אחזקת רכב טלפונים ומשכורות עתק. כנ"ל לגבי האשראי העשירים ישלמו פחות ריבית מהעניים. אותו דבר לגבי הזוכים בפיס של הגרלת הדירות כל אחד מקבל 60 אלף שח מענק מתנה מהמדינה . אצל כחלון ברי מזל ועשירים טוב להם הוא לא חברתי בכלל ההפך.
  סגור
 • 9.
  לכחלון אני נמצה בקופות הגמל חודש 2 אפסדתי 8000 אלף
  דוד 07/03/2016 12:48
  הגב לתגובה זו
  1 1
  והחודש אפסדתי 4000 אלף מה עד שיגיעה לפנסיה לו ישאר לי כלום העים זה מה שאתם מתכוונים שהכסף יצא לפנסיה בלי כלום
  סגור
 • שלא יהיה לך כלום וגם שלא תקבל בטוח לאומי
  הם רוצים 07/03/2016 14:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הם צריכים את הכסף של בטוח לאומי לשחד את החרדים עם 10 ילדים שיצביעו להם . בעתיד יהיו מליון בחורי ישיבות שלא עובדים להם נותנים את הכסף. הצבור ממש מסכן שנופל בפח של כחלון מי שמאמין להם הוא פשוט מפגר
  סגור
 • 8.
  מס רווחי הון
  ישראלי חושב 07/03/2016 12:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה שיעור המס בעת המשיכה והאם הוא על הרווח הנומינלי או הראלי ? בתיקון 190 שתנאיה די דומים,תשלום המס על משיכה לאחר גיל 60 הוא 15% אך על הרווח הנומינלי.
  סגור
 • ככל הנראה 25% על הריאלי
  עומר בן יאיר 07/03/2016 12:38
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בתזכיר החוק לא רשום במפורש שיעור המס, לכן הערכה היא שיהיה 25% על הרווח הריאלי כדי להשוות לזה המשולם בפוליסות חיסכון, קרנות נאמנות וכד יתכן כמובן שהנוסח יעבור עדכונים עד להצבעה בכנסת ולכן את התשובה נדע רק שהמוצר החדש יאושר סופית
  סגור
 • 7.
  פסגות קצת פספסתם...
  רון 07/03/2016 12:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בתזכיר החוק שאושר לא כתוב בשום מקום שהכספים יהיו נזילים תמיד אלא שייקבעו כללי ומועדי משיכה. כלומר ייתכן והכספים לא יהיו נזילים בכל עת.
  סגור
 • נושא הנזילות לא נכנס לתזכיר החוק
  עומר בן יאיר 07/03/2016 12:33
  הגב לתגובה זו
  2 1
  תודה על התגובה, אבל כאשר קוראים את נוסח התזכיר ואת דברי ההסבר עולה התמונה הבאה: בנוסח ההצעה אין כל התייחסות למגבלת נזילות. בדברי ההסבר להצעה, ישנה תגובה של הרשות לנירות ערך שביקשה להגביל את הנזילות של המכשיר וכנגד לכך רשם האוצר כי הנושא "יבחן" ואם ידרש לכך ניתן להסדיר זאת כתקנה ולכן אין צורך להתייחס לכך באופן ישיר בתזכיר החוק. לפי הרסום של האוצר הכוונה לאפשר חיסכון נזיל ולכן ניתן להעריך כי אכן כך יהיה. בכל אופן, רק לאחר שיאושר סופית בהליך חקיקה נדע בדיוק מה נותן המוצר.
  סגור
 • 6.
  עדיף ציפור אחת ביד מאשר 2 על העץ ! תשאירו את הכסף קרוב.
  אני 07/03/2016 11:53
  הגב לתגובה זו
  2 1
  עוד 20-30 שנה, אינספור ממשלות ושרי אוצר "מקוריים", אין לדעת מה יישאר מהכסף. רוצים השקעה סולידית לטווח ארוך - תקנו דירה וזהו.
  סגור
 • תהיה מציאותי
  אתה 07/03/2016 12:08
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לא לכולם יש עכשיו מיליון שח ומעלה לרכישת דירה! מתכוונים כאן לאנשים שרוצים לחסוך סכומים "נורמלים" של 50 - 100 אלף למטרות כמו השכלה לילדים... הם מחפשים אלטרנטיבה נורמלית לפיקדון הבנקאי ולפוליסות החיסכון היקרות... מה רע?
  סגור
 • 5.
  למה שמישהו ירצה לקבל את הכסף כ-"קצבה" בגיל הפרישה ???
  נפלו על הראש. 07/03/2016 11:50
  הגב לתגובה זו
  2 1
  במינימום שיהיה "הוני" ויאפשר משיכה חד פעמית של כל הסכום ללא מס.
  סגור
 • לדפוק לך את קצבת בטוח לאומי (ל"ת)
  יש סיבה לאוצר 07/03/2016 14:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  מעניין
  Mk 07/03/2016 11:35
  הגב לתגובה זו
  1 1
  האם אמנם נשללת קצבת הזקנה האם אפשר לפתוח לילדים אבל שהשליטה תהיה בידי ההורים למקרה של גירושין וכד
  סגור
 • הפטור ממס רק לאלה שמושכים מידי חודש
  הקופה הזאת לא מציאה 07/03/2016 14:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ורק בגיל פרישה. יש גם דמי ניהול. הכסף לא בטוח יושקע במניות.
  סגור
 • קצבת ביטוח לאומי לא נפגעת למי שמקבל פנסיה
  מבין 07/03/2016 12:13
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מבחן הכנסה לקצבת זקנה מביטוח לאומי שנעשה מגיל פרישה לגיל הזכאות ( לגברים מגיל 67 ל 70) לא כולל הכנסה מפנסיה. זה כתוב שחור על גבי אינטרנט באתר של ביטוח לאומי.... לכן כל המגיבים מקודם טועים! לגבי חיסכון לילד, פשוט לפתוח את הקופה על שם ההורים ואז השליטה בידיים של ההורים. מי שיפתח על שם הילד, שהוא יגיע לגיל 18 הוא יוכל למשוך לבד.. לגבי גרושין אז אפשר לרשום את ההורה כמקנה מתנה ואז לא מאבדים שליטה במקרה גרושין...
  סגור
 • הקצבה אכן נפגעת . כדאי שתקרא היטב את האותיות
  לא מבין כלום 07/03/2016 14:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הקטנות. יש מצב שאפילו מקבלים קצבה חלקית. זה הסידור החדש של כחלון והנגידה שהצבור לא מודע לו. ברגע שיהיה למישהו גם קצבה מחיסכון וגם פנסיה ויעבור סכום מסויים יש מצב שלא יקבל שקל.
  סגור
 • 3.
  רק העשירים יחסכו כי זה כדאי להם . הם גם ככה יקבלו בטוח
  הציבור יחסוך שם 07/03/2016 11:10
  הגב לתגובה זו
  2 1
  לאומי בגיל 70. בושה וחרפה
  סגור
 • 2.
  את הקשר בין החיסכון הזה לקצבת הזקנה שתישלל ממנו
  רק תסבירו לצבור 07/03/2016 11:09
  הגב לתגובה זו
  3 1
  בגלל זה. כחלון לא נותן שום דבר חינם הוא מרמה את החוסכים וזה לא משתלם לקופות הגמל לגלות לצבור. כחלון לא יזכה שאפתח לו תוכנית חסכון כזאת . שכח גם לספר על דמי הניהול שהם יגבו .
  סגור
 • 1.
  החיסכון נועד למטרה אחת למנוע קבלת דמי בטוח לאומי
  מלכודת לחוסך 07/03/2016 11:06
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הפטור ממס יהיה רק אם מושכים בתשלומים חודשיים בטוח לאומי לא יתן קצבה למי שיש כסף והכנסה וידחה לו את גיל הפרישה לגיל 70. כחלון והנגידה עובדים על הציבור הטיפש .הם צריכים לחסוך כסף עבור החרדים בתוכנית חסכון לכל אחד 10 ילדים זה על חשבון הקשישים. מי שחוסך שם הוא נופל למלכודת של כחלון הכייס המחייך. כחלון הוא לא רק שר אוצר הכי גרוע שהיה פה אלא גם הכי נבזי . כל המהפכות שלו הם נדיבות על חשבון הציבור מתן הטבות לחברות הסלולר ומענקים מכספינו אנו. וגם זה יהיה על חשבון הציבור התמים זאת בעצם מתנה רק לעשירים כי הם גם ככה לא יקבלו בטוח לאומי אלא בגיל הפרישה הסופית 70. הנגידה וכחלון עשו יד אחת נגד הקשישים . מעניין ששלי יחימוביץ וחבריה דואגים לעובדי כיל עם משכורות העתק אבל לא למקופחי הבטוח הלאומי ובמיוחד הנשים.
  סגור