מלחמת הסחר הסמויה של ישראל: מענקים במקום מכסים

כסף חכם: תייצאו 25% לחו"ל ותקבלו הטבת מס על כל פעילות העסק; איך ניתן לחצות את גבולות המדינה, לצלוח את תזרים המזומנים ולייצא לחו"ל את מוצרי החברה בצורה יעילה?
|
(2)

מלחמת הקיום בעולם העסקים חוצה גבולות, אנו פועלים בכפר גלובאלי אחד, והתחרות על שווקים חדשים גוררת לעיתים את מקבלי ההחלטות בחברות, לבצע מהלכים ברמת סיכון גבוהה, צל"ש או טר"ש. האם התנהלות זו חכמה או לחילופין האם היא מחויבת המציאות?

הממשלה מעודדת אתכם לייצא לחו"ל
במשרד הכלכלה והתעשיה קיים רצון כן ואמיתי לעודד חברות יצרניות ישראליות לייצא לחו"ל ובהיקפים גדולים. המשרד יצא בתוכנית שנקראת "כסף חכם" אשר במהותה נותנת מענקים כספיים לצרכי שיווק בחו"ל.

בכדי לספק קנה מידה, בשנת 2018 העניקה המדינה 80 מיליון שקל לחברות יצואניות לצורכי שיווק והגדלת המכירות בחו"ל. את ההטבה הזאת ניצלו רק כ-160 חברות. בכדי להיכנס למסלול המענקים המדינה קבעה מספר תנאי סף, מחזור עסקאות שנתי, היקפי יצוא ושווקים חדשים.

תייצאו 25% לחו"ל ותקבלו הטבת מס על כל הפעילות
מלבד ההטבה שמגיעה בצורת "מענק" שעליו נרחיב בהמשך, במידה ותוכנית השיווק שהחברה בחרה בה מצליחה והחברה מייצאת 25% ומעלה מסה"כ מחזור המכירות, החברה זכאית להיכנס למסלול חוק עידוד ולהנות מהטבת מס מופחתת על כל פעילותה, בניגוד לעבר שהטבת המס ניתנה רק למחזור הפעילות בחו"ל.

מה צריך לעשות בכדי לקבל את ההטבה?
המענק ניתן לחברות עבור פעולות שיווק לשווקי הייצוא וזאת בהסתמך על מספר קריטריונים שהעיקריים שבהם הם, מחזור עסקאות שנתי שאינו עולה על מאתיים מיליון שקל, היקף יצוא מינימלי לפני קבלת המענק של כמיליון שקל ובתנאי שמדובר ביעד יצוא חדש או לחילופין נקיטת מהלך שיווקי חדש.

המענק כאמור מיועד לפעילות שיווקית ויוענק לחברה כנגד השקעה זהה של החברה עד לתקרה של מיליון שקל. כלומר, על כל שקל שהחברה תוציא עד למגבלת מיליון שקל, בכפוף לעמידה בתנאי המענק, החברה תקבל שקל.

מה המדינה דורשת בתמורה?
כעת, יבחנו תוצאות פעילות הייצוא של החברה ובמידה ותוצאות הפעילות אכן הניבו הכנסות מיצוא לשוק החדש ישולמו למדינה תמלוגים בגובה 3% מהגידול ביצוא לתקופה של עד חמש שנים או החזר המענק כמוקדם מבניהם.

מטרתה העיקרית של החברה היא להצליח במהלך השיווקי וככל שתצליח יותר תוכל החברה להרוויח הן מגידול במכירות והן במידה וסה"כ הייצוא של החברה יגיע לכדי 25% ומעלה ממחזורה העסקי לשלם מס מופחת על כלל רווחי החברה, הן ממכירות לחו"ל והן ממכירות בארץ. המענק נועד להקל על חברות יצרניות בתחרות מול השווקים הבינלאומיים ולעודד פריצה לשווקים חדשים.

חשבונאות יצירתית עשויה לעזור להגיע ליעדים
ישנם לא מעט דרכים על מנת להקל על החברה בגיוס חלקה להוצאות השיווק, וכן מספר אפשרויות לתכנון חשבונאי על מנת להגיע במהירות לסה"כ של 25% הכנסות מייצוא, אולם כאן נדרשת בדיקה פרטנית אשר ניתן לתכנן עבור כל חברה בדרך המתאימה והנכונה לה וזאת בעזרת חברת ייעוץ המתמחה בתחומים הפיננסיים ובתחום המיסוי.

חברות שיכנסו למסלול מענקים ינהלו תקציב אשר יבוקר בתאם להוראות מסלול "כסף חכם" של משרד הכלכלה והתעשיה. חשוב לציין שכניסה למסלול מאפשרת תחת מסגרת הוצאות השיווק לשלם בעבור קמפיינים פרסומיים, שיווק דיגיטלי, השתתפות בתערוכות וכנסים, תשלום עבור יועצים והן עבור שכר עבודה בארץ ובחו"ל ובלבד שיהיה קשור לפעילות היצוא. כמו כן, המדינה תלווה את החברה ותדאג שהנספח המסחרי במדינת היעד יכווין וילווה את החברה.


הכותב הינו שותף מנהל תחום פיננסים AUREN ישראל ומייצג את דעותיו בלבד. AUREN ישראל עוסקת, בין היתר, בליווי חברות מול המדען, רשויות המס וליווי פיננסי לצורך צליחת התהליך והגעה ליעדי מסלול "כסף חכם".

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הדרך היחידה
  י 04/08/2019 14:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הורדת מיסים על היבוא ופתיחת השוק לתחרות!!! היום הצרכן הישראלי משלם על כל דולר כ10 שקלים בארץ ושלושה וחצי בחו"ל מה הפלא שכולם בורחים . הורדת מיסים תגרום לעידוד היבוא ועלית שער הדולר. מי שיפגע הם הטיקונים המונופולסיטים שפתאום יהיו צריכים להתחרות ועליהם מגינה המדיניות המגוחכת והשיטות הבולשביקיות של מענקים והטבות.
  סגור
 • 1.
  הכל שטויות
  חנניה 01/08/2019 21:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך אפשר לייצר עם שערי דולר מנוסחים ולא ריאליים בכלל...הם יתנו לך הטבות שוליות של 3-2 אחוז הורידו את הדולר 10 אחוז אחיזת עיניים של לצנים
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות