לאחר המהלך האחרון: מצאנו 3 אג"חים עם סיפור מעניין

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל בית ההשקעות להבה, נכנס לעובי הקורה וממשיך לאתר אג"חים מעניינים
|
מיכה צ'רניאק

המיתון כבר כאן באופן רשמי, הגירעון יגדל ,במספרים הגבוהים מהתחזיות. הפיטורים בדרך, בקיצור החלה התחרות על החדשות הרעות. לא, זה לא חדשות שהומצאו, זוהי בהחלט המציאות שבה דנתי והתרעתי בכל המאמרים בחודשים האחרונים. רק שנראה שהתקשורת חיכתה שהנתונים יפורסמו באופן רשמי בכדי להבליטם.

בכל שנותיי הארוכות בשוק ההון, אני לא זוכר לקוחות כה מהוססים לפני קבלת החלטה על כניסה לשוק ההון בכלל, ואני מדבר על שוק האג"ח במיוחד, זאת למרות הפיצוי הנדיב שמעניק השוק בימים אלו, ולמרות שהאלטרנטיבה היא בעצם לקבל אפס, ואני חוזר אפס או מספר השואף לאפס, בפיקדונות.

המכה של 2008 פגעה בביטחון המשקיעים פגיעה אנושה. הכותרות על הגעת המיתון לישראל חזקות כרגע הרבה יותר מההזדמנות החד פעמית שמציע שוק האג"ח, לכן קשה לציבור ובעיקר למנהלי ההשקעות לחזור לשוק זה, תחושת המכה הקשה עדיין חזקה מכל דבר אחר.

אבל, כפי שאתם יודעים, דברים משתנים ושוק ההון לא יחכה לכותרות החיוביות שיגיעו גם הם באיחור של חודשים רבים לאחר ההתאוששות בשוק עצמו, חברות יוכלו להתחיל להבליט גם את הדברים החיובים. ושאלת החזר החוב תהפוך לפחות ופחות רלוונטית. מי שמחכה שכל החדשות הרעות יגיעו לשוק על מנת לעלות על הרכבת, כנראה בסוף הדרך יגיע לתחנה שאין בה רכבת.

לכן כשאתם קוראים את הכותרות השלילות שהיו ויהיו בחודשים הקרובים, זכרו: בפועל שווקי המניות ובעיקר החוב הקונצרני, משקפים כבר מזמן פשיטת רגל של רוב החברות במשק, וככל שינקוף הזמן, כך עשויה להתחדד תחושת ההחמצה וההבנה של גודל ההזדמנות שהייתה בשוק.

להזכירכם את המסחר המבוהל באג"חים של קבוצת אי.די.בי בשבוע שעבר על רקע שמועות על הורדת דירוג, כאשר בפועל המידע שהגיע לשוק היה למניות אי.די.בי פיתוח ובעקבותיו נרשם זינוק במחירי האג"ח.

בינתיים ברצוני לשתף אתכם במספר אג"חים עם "סיפורים מעניינים" (כיום לאחר מהלך העליות החד באג"חים הקונצרנים בחודש האחרון יש צורך במשנה מרץ לחפש אג"חים עם "סיפורים" כאמור)ולחברות בהרחבה:

1. הכשרה (הכש החז בטוח אגח ג) – אלעזרא צפוי היום, יום ג', לסיים את ענייניו עם הגופים המוסדיים, ולצערי "הצעת הפשרה" שלו עשויה לעבור (בכוונתי להתנגד לה). מה שמהווה חדשות רעות לבעלי הכשרה אחזקות ג' בעצם מהווה חדשות טובות לאג"ח חברת הבת הכשרה ביטוח. אלעזרא סוף סוף יוכל להתפנות לסידור העניינים בהכשרה ביטוח. ב 28.12 הודיעה החברה על מסגרת רכישת אג"ח בהיקף 30 מיליון ₪ (בעצם מהווה כמעט את כל הסדרה) ובתאריכים 21,22,25 בינואר ביצעה החברה רכישות ראשונות כך שהמח"מ הקצר והתשואה הגבוהה בהחלט מהווים חלופה מעניינת.

2. חלל אג"ח 1 (חלל תקש אגח א) – האג"ח הראשון שהונפק ע"י חלל עוד בתקופות הרעות, כיום האג"ח נהנה מהביטחון של יורוקום, מהעובדה שהינו אג"ח קצר ביחס לשאר האג"חים של חלל (ביחד עם אג"ח 4), ומהגנה מירידת הדולר. האג"ח צמוד לעליות הדולר משער הבסיס של כ 4.1, כלומר, מובטחת בו של 8% בשנה לפחות, ובמידה שהדולר יעלה מעל 4.1 ₪ גם את עליית הדולר משער זה.

3. שחרית 5 – (שחרית דולר אגח ה) זהו מוצר מובנה, הבנק המגבה הינו בנק commonwealth bank of Australia. הבנק מדורג AA באופק דירוג יציב (מעל מדינת ישראל) ולכן מאפשר לאג"ח ליהנות מדירוג בישראל של AAA.

תנאי האג"ח פשוטים. כל עוד שער החליפין של הדולר מעל 4 ₪ וריבית הלייבור על הדולר בין 0%-7% מחזיקי האג"ח מקבלים 10% תשואה בשנה. מכאן ברור כי בשנה האחרונה לא קיבלו המחזיקים כל . האג"ח הונפק כאשר שער הדולר עמד על 4.209 והוא צמוד לדולר.

יש ביניכם התוהים מה מעניין באג"ח שאינו מניב כל תשואה, ובכן למי שמאמין כי שער הדולר יעלה מעל 4 ₪ בתקופה הקרובה, ונניח יעמוד על 4.1, בואו נבחן מה יקרה. כאמור תתקבל ריבית 10% שנתית צמודה לדולר במצב כזה אם שער הדולר יישאר על רמה כזו , הבנק בסביבת ריבית שואפת לאפס, לא יוכל לאפשר לעצמו לשלם ריבית כה גבוהה. הבנק יאלץ לבצע פדיון מוקדם, כמו שהוא עשה בשיאון ורם לאחרונה. בואו נבחן מה יקרה במצב כזה שווי האג"ח לפירעון 4.1/4.209 = כ 97 אגורות.

בפועל האג"ח נסחר ב 65 אגורות, כלומר, אם הבנק נאלץ לבצע פדיון מוקדם ירשם רווח הון של כ-50%. אפילו אם נניח כי שער הדולר יישאר כל הזמן ב 3.9 ולא תתקבל ריבית ולא יבוצע פדיון, עדיין התשואה הגלומה באחזקת האג"ח עד הפדיון (אפריל 2019) הינה כ 4% צמוד לדולר שזה לא רע לאג"ח בדירוג AAA.

מאת: מיכה צ'רניאק, מנכ"ל בית ההשקעות להבה

* אין בסקירה זו משום המלצה לקנות את הנייר או למוכרו והעושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות