השפעת קידוח הגז על האג"ח הקונצרני וגם - בחינת ההמלצות

מיכה צ'רניאק מלהבה בית השקעות מסכם את המלצות האג"ח לחודש דצמבר.
|
מיכה צ'רניאק

במהלך חודש דצמבר כתבתי מספר פעמים על המלצות ברכישות של הקונצרני. חודש וחצי מאוחר יותר הגיע הזמן לסיכום ומעקב אחרי ההמלצות אלו.

ראשית הייתי רוצה להתייחס במספר מילים לגבי אירועים משמעותיים אשר צפויים להשפיע בטווח הקצר ובמהלך 2009 על שוק האג"ח הקונצרני.

הראשון הינו מהלך הקמת קרנות המנוף אשר ללא כל צל של ספק עשויים להשפיע באופן מהותי על שוק האג"ח הקונצרני. לצערי אני מעריך כי הקמת קרנות אלו תמשך לתוך 2009 עד סופה, מתוך הניסיון שלי עם מהלכים דומים שביצע משרד האוצר, אני מעריך בסבירות מסוימת, שרגע לפני הוצאת הקרנות לדרכן, תגיע החלטה על ביטולן מסיבות תקציביות. אכן הגרעון הענק הצפוי להצטבר השנה, יכול להביא למצב בו לא יהיו בידי האוצר מקורות כספיים לקרנות אלו.

השני, כמה אבסורדי, כלל לא קשור לשוק האג"ח הקונצרני ישירות, אלא לתגלית הגז בקידוח תמר ליד חיפה. קידוח זה, מעבר לתרומתו לשוק האנרגיה בישראל, יש לו תרומה לא מבוטלת לשוק האג"ח הקונצרני, מצד אחד חברות קבוצת דלק ובייחוד דלק נדל"ן המוכה כה קשות נהנות מעדנה חדשה. ואין כאן אירוע אשר בגדר מה בכך. פרויקט האנרגיה ידרוש מהחברות המעורבות בקידוח גיוס משמעותי של הון והלוואות, המצב יחייב את תשובה מצד אחד לדאוג כי חברות בבעלותו יעמדו בהתחיבויותן ומנגד הוא יוצר בידי תשובה נכס משמעותי אשר צפוי לסייע לו לעמוד בהתחייבויות החברות שבבעלותו.

כאמור, הנהנית הראשית היא חברת דלק נדל"ן. בנוסף אפשר לשמוע את אנחת הרווחה של המערכת הבנקאית אשר כורעת תחת עומס ההלוואות לתשובה ודומיו. כעת נותר לקוות כי גם לבייב פישמן ודנקנר יימצאו תגליות כלשהן, ובא גואל למערכת הבנקאות בישראל.

וכעת נעבור למעקב. להלן טבלה המסכמת את עיקר ההמלצות בחודש דצמבר:מסקנות:
• אג"ח בדרוג גבוה הניבה רווח של כ- 2.5% בממוצע.
• אג"ח בטוח יחסית אך לא ברמת דירוג גבוהה הניבה כ- 6% רווח.
• אג"ח ברמת סיכון גבוהה הניב כ- 20% רווח בממוצע.

האג"ח הבעייתי ביותר בהמלצות היא כמובן הכשרה אחזקות, אג"ח זאת הייתה אמורה להיפרע בסוף דצמבר 2008, כיוון שלא היה בידי החברה מספיק מקורות נדחה הפירעון לסוף ינואר 2009. גם אם האג"ח תפרע כסדרה עדיין הרווח יהיה 2.2% רווח בלבד, לא מספיק לנוכח הסיכון.

כיום ההפסד על הנייר הוא כ 44% אבל ההפסד אינו כולל את החלק בגין מחצית האג"ח בתוספת הריבית אשר כאמור אמורה להיפרע בתוך ימים.

אני חייב לציין כי הרווחים הנ"ל אינם משקפים את הרווחים הממוצעים בחודש וחצי. הם גבוהים מהממוצע ומשקפים רווחי הון כתוצאה מהעליות בחודש ינואר. הדבר נכון במיוחד לאג"חים בדירוג גבוה, כאשר התשואה בהן כיום הינה כ 3.5%-4% צמוד למדד ולכן אנו צרכים לצפות לרווח של 0.6% כל חודש וחצי בלבד.

הבעיה היום של מרבית המשקיעים היא העדר אלטרנטיבות, הריבית שהם רואים לנגד עיניהם הינה כ 1% בשנה בלבד על פיקדונות ולכן גם כיום, אפיקי ההשקעה הנ"ל נראים כאטרקטיביים מספיק כדי להשקיע בהם.

לסיום, אני נתקל בפניות רבות לגבי חוסר יכולת לרכוש אג"ח קונצרני. ובכן, הכול עניין של עיתוי, במהלך חודש דצמבר היו תלונות רבות על חוסר יכולת למכור אג"ח קונצרני. דצמבר היה חודש אשר מכירות החיסול הגיעו בו לשיא, ינואר מתאפיין במיעוט מוכרים ולכן הדרך המהירה והנוחה להגיע לחשיפה הינה בשימוש בתעודות סל או קרנות נאמנות.


תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות