זה לא אג"ח "זבל"! הנה תיק שמהווה הזדמנות אדירה

אי ההבחנה בתוך שוק האג"ח, והבחירה בדרך הקלה של פסילה כוללת של האפיק, שהיום יותר מתמיד, מהווה לדעתי את אפיק ההשקעה האטרקטיבי ביותר שנתקלתי בו אי פעם
|
מיכה צ'רניאק

מזה מספר שבועות שאנו עדים לרחשים וקריאות לפרישת רשת ביטחון לחוסכים לטווח ארוך. המדובר בעיקר על כספים המושקעים בקופות הגמל ובקרנות פנסיה והשתלמות, אותם כספים, שהגיעו למועד שהם נזילים, ומשיכות הכספים ע"י הציבור המבוהל הן אלו שמפילות את אגרות החוב הנסחרות בבורסה.

טענות האוצר ונציגיו כי רשת ביטחון כזו תעלה לאוצר המדינה עשרות מיליארדי שקלים, מונעת הגעה להסכמה רחבה בנושא רשת הביטחון וכתוצאה מונעת מהשוק את הרגיעה והוודאות להן הוא כה זקוק.

אציג בפניכם את עמדתי, ואת הנתונים שמביאים אותי לתמוך ברשת שכזו:
סך הכספים הנזילים הפנסיונים עמד בתחילת השנה על 200 מיליארד שקל, המשיכות והירידות בבורסה הורידו את הסכום לכ-140 מיליארד שקל אם תפרש רשת ביטחון לא רטרואקטיבית אלא נניח מתחילת אוקטובר, והרשת תאפשר לכל אותם חוסכים שיש בידם כספים נזילים, להמשיך ולהשקיע את הכסף לטווח של כ 6 שנים, שבהן תובטח להם ריאלית של 2% בשנה.

אם נניח כי במשך 6 שנים הבאות ימשיך התיק וירד עוד 10% (הנחה שאינה מציאותית כי התשואה הפנימית של התיקים אמורה להבטיח תשואה גבוה בהרבה במהלך 6 השנים הללו), הרי גם בהנחה קשה זו ההפסד הצפוי לחוסכים יעמוד על כ 14 מיליארד שקל ובתוספת רשת הביטחון שהצעתי, העלות הכוללת והמצטברת לאוצר הינה כ 20 מיליארד שקל, כלומר כ 3 מיליארד שקל בשנה בלבד, לא עשרות מיליארדים.

אם נרד לשורש הבעיה, הרי מה שמוביל את הפאניקה של הציבור, הם דווקא מנהלי ההשקעות לשעבר של החיסכון הפנסיוני ויועציו העתידים שלו, לאמור הבנקים, אשר בהכללה חמורה מכנים את כל שוק האג"ח הקונצרני כ"זבל" ובעצם מדרדרים בצורה זו בצורה שיטתית את שוק האג"ח במדרון תלול.

מה שמפריע לי בעיקר, הוא אי ההבחנה בתוך שוק האג"ח, והבחירה בדרך הקלה של פסילה כוללת של האפיק, שהיום יותר מתמיד, מהווה לדעתי את אפיק ההשקעה האטרקטיבי ביותר שנתקלתי בו אי פעם, אני רוצה להציג בפניכם חמש דוגמאות לאג"ח שלדעתי מהוות הזדמנות השקעה מעולה בסיכון נמוך מאוד.

לדוגמא: מי שמחלק סכום מסוים בין חמש , יקבל תשואה שנתית של 17.5% ריאלית ממוצעת, וההשקעה שלו תוחזר לו ע"י פדיון קרן וריבית, בתוך שנה ו-8 חודשים. לא רע ביחס לריבית בפק"מ של 1%.

ניתוח התיק

מדוע אני חושב שהתיק הזה נמצא ברמת סיכון מאוד נמוכה? להלן ההסבר:
1. לודן – החברה העוסקת במתן שרותי תכנון הנדסי בתחומי מכשור ובקרה לתעשייה התהליכית , בעיקר לתעשייה הכימית והפטרוכימית וכן לתעשיות נוספות כגון תעשיית הפארמצטיקה והמזון. לפי דוחות הרבעון השלישי שפורסמו לא מכבר , ללודן יש בקופתה מזומן ושווי מזומן של כ 85 מיליון שקל , ואילו ההתחייבויות של החברה לבנקים לטווח קצר וארוך עומד על 13 מיליון שקל בלבד , ההתחייבויות למחזיקי האג"ח עומדות על 24 מיליון שקל , כלומר בסיכום , לחברה מזומן פי 2 מסך החובות שלה, דרך אגב , לודן הרוויחה מתחילת 2008 ועד סוף הרבעון השלישי 16 מיליון שקל.

2. בית הזהב - החברה הינה המפעילה של בית גיל הזהב ליד יד אליהו , בבעלות רובינשטיין , וכן בבעלותה שני נכסי נדל"ן מניבים נוספים. לחברה מזומן ושווי מזומן בהיקף של 34 מיליון שקל, אין לה חובות לבנקים , כל חובה עומד כנגד 58 מיליון ע"נ של אג"ח שלה.

3. פלסטופיל – החברה בבעלות קיבוץ הזורע מייצרת יריעות פלסטיק גמישות לאריזה בעיקר עבור תעשיות המזון המצונן , כמו אריזות בהן נמצאים הנקניקים ומוצרים דומים להם בסופרמרקטים. לחברה מזומן ושווי מזומן של 35 מיליון שקל חוב לבנקים לטווח קצר וארוך של 40 מיליון שקל. יתרת החוב שלה הינו 20 מיליון ע"נ של אג"ח, החברה היא רווחית , ותרוויח השנה כ 6-8 מיליון שקל.

4. אורתם סהר – החברה פועלת כקבלן בתחום הבנייה הציבורית , התשתיות והבנייה למגורים , צבר ההזמנות לביצוע של החברה הינו מיליארד ומאה מיליון שקל , שמהווה עבודה רציפה של שנה וחצי , החברה צפויה להרוויח השנה 15 מיליון שקל , לחברה 66 מיליון שקל מזומן ושווי מזומן. לעומת חוב לבנקים של 2 מיליון שקל וחוב בגין 76 מיליון ע"נ באג"ח.

5. בי.ג'י.איי - החברה הינה חברת אחזקות המחזיקה 45% מהון המניות של בגיר . במאזן הסולו של החברה יש 200 מיליון שקל במזומן , ומנגד לחברה יתרת חוב בגין 40 מיליון ע"נ אג"ח.

לאור ההסבר הנ"ל , הנני סמוך ובטוח שלא תקראו לאג"ח הללו "זבל" ותתחילו להבין את גודל ההזדמנות שיש בהשקעות הללו.

אג"ח חברות הנדל"ן

לסיום, ברצוני לקחת את הדוגמא צעד אחד קדימה , לתוך העולם שכולם מסתכלים עליו כנורא מכל – אג"ח חברות הנדל"ן – ושוב מוכחת הטענה שככל שהפחד גדל, כך גם גדלה ההזדמנות, להלן דוגמא אחת:

פרופיט אג ב - רואי החשבון של החברה ציינו בדוחות של הרבעון השלישי " כי נגרמו לחברה הפסדים בסך 32 מיליון שח ב 9 חודשים . וכי יכולת פירעון החובות של החברה מותנה בקיום תוכנית ההנהלה למימוש נכסים" . בואו נבחן את פירעון האג"ח הנ"ל הצפוי בינואר 2009. יתרת האג"ח שבמחזור הינו 65 מיליון ע"נ , מזה 39 מיליון ע"נ בידי החברה וחברות בנות , כאשר 10 מיליון ע"נ נרכשו ב 1.12.08 דהיינו יתרת האג"ח שבמחזור נטו הינה 26.5 ע"נ. בינואר החברה תפרע מחצית מהחוב בתוספת 6% , סך החוב שעל החברה לשלם כ 16.5 מיליון נטו. בקופת החברה נכון להיום כ 28 מיליון שקל .

משקיע שקונה היום 100,000 ע"נ באג"ח בשער 83.3 כלומר 83,000 שקל השקעה, אמור לקבל בסוף ינואר 50% מהאג"ח + 6% ריבית , כאשר הכול צמוד למדד , שעלה מיום הנפקת האג"ח ב 11.5%, סה"כ תזרים 62,4000 שקל ,ולאחר מכן יישאר המשקיע עם יתרת אג"ח של 50,000 ע"נ , כאשר העלות שלהם הינה כ -20,000 שקל , כלומר עלות של 42 אגורות לאג"ח .

דוגמאות כאלו יש למכביר, ואשמח להרחיב אליהם לכל מי שיפנה אלי. היום ברור למעטים ש"הזבל" הזה שווה המון כסף , במרוצת הזמן זה יובהר יותר ויותר , אז ... זה יהיה מאוחר.

* הטור אינו מהווה המלצה למכירה או רכישה של כלשהו ומהווה את דעתו האישית של הכותב.

מאת: מיכה צ'רניאק מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות