הייצור עוד רחוק, אך רותם אנרגיה מתקרבת לסגירה פיננסית

חברת פצלי השמן דיווחה על תוצאות פיילוט לפיהן ניתן להגדיל את תפוקת החשמל משילוב פצלי שמן ופסולת פלסטיק. תחילת הפקה מסחרית ב-2024
 | 
ג'אק סבג, מנכ"ל רותם אנרגיה, צילום: פוטו רפי
שותפות רותם אנרגיה יהש -1.06% רותם אנרגיה 56.1 -1.06% רותם אנרגיה יהש בסיס:56.7 פתיחה:56.7 גבוה:56.7 נמוך:55.3 תמורה:29,385 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: דיווחה הבוקר (ב') על תוצאות פיילוט שערכה, מהן עולה כי תפוקת החשמל שהשותפות תוכל לייצר משילוב של פצלי השמן ברישיון רותם מזרח ופסולת פלסטיק. תהיה ככל הנראה גדולה מהצפוי ותעמוד בטווח של 65-55 מגה וואט. התוצאות מקרבות את השותפות לסגירה פיננסית למימון הקמת מפעל, כאשר תחילת הפקה מסחרית צפויה בשנים 2024-2023.
שימוש מסחרי בטכנולוגיה באסטוניה
על פי הדיווח של רא"מ (רותם אנרגיה מחצבים) הבוקר, השותפות השלימה את ביצוע הפיילוט באמצעות חברת TTU Galoter, המחזיקה בזכויות על טכנולוגית UTT-3000 שהינה טכנולוגיית Solid Heat Carrier, אשר נבחרה לפרויקט של רא"מ ואשר על פיה מפיקים אנרגיה מפצלי שמן באופן מסחרי בשורה של מתקנים הפועלים באסטוניה. הפיילוט בוצע במעבדות האוניברסיטה הטכנולוגית שבסנט-פטרסבורג, רוסיה, ולשם כך נשלחו למעבדות האוניברסיטה פצלי שמן משטח התגלית של השותפות במישור רותם ופסולת פלסטיק שנמסרה אחרי מיון על ידי קבוצת יעקובי.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
תוצאות הפיילוט מצביעות על כך שניתן יהיה להפחית את התלות של השותפות בתנודתיות של מחיר הנפט. השותפות בוחנת את המשמעות הכלכלית של תוצאות הפיילוט ותדווח על כך בהמשך. 
הפיילוט מצביע על יציבות בתזרים המזומנים הצפוי 
בשותפות מציינים כי לתוצאות הפיילוט השלכות חיוביות על הוודאות בהגעה לסגירה פיננסית, שכן הגדלת תפוקות החשמל על חשבון תפוקות הנפט מגדילה את יציבות התזרים הצפוי ומפחיתה את הסיכונים הכרוכים בהשפעת תנודתיות מחירי הנפט על המודל הפיננסי של השותפות. בנוסף, הגדלת רכיב ההכנסות ממכירת חשמל, בכפוף לקבלת אסדרה מרשות החשמל למכירת החשמל, תגדיל את רמת הוודאות בהכנסות השותפות ובכך, להערכת השותפות, תגדיל את יכולתה להגיע לסגירה פיננסית.
 
שותפות רותם אנרגיה מחצבים (רא"מ), בניהולם של היו"ר יעקב מימרן והמנכ"ל ג'אק סבג, הוקמה בשנת 2016 על ידי השותף הכללי חברת נורת'ווד – Northwood Exploration Israel והונפקה בבורסה בת"א בנובמבר 2018. השותפות מתכננת להקים במישור רותם שני מתקנים להפקת נפט וחשמל. רישיון רותם מזרח, אותו מחזיקה השותפות ב-100%, הוכרז לאחרונה כתגלית ע"י משרד האנרגיה. שטח התגלית משתרע על למעלה מ-2,900 דונם באזור ייעודי לכריה, סביב מכרה פעיל לפצלי שמן. 
לשם הפקת אנרגיה יוזנו מתקני רא"מ בפצלי שמן ובכ-200 אלף טון של פסולת פלסטיק עירונית מדי שנה, אשר עלות הטמנתה נאמדת בכ-15 מיליון שקל בשנה. פעילות השותפות משתלבת עם מדיניות המשרד להגנת הסביבה המקדם הקמת מתקנים להשבת אנרגיה מפסולת פלסטיק עירונית בלתי מתכלה (דוגמת שקיות ועוד).
תחילת פעילות מסחרית צפויה בשנים 2024-2023
השותפות, שמוחזקת 71% על ידי הציבור, נורת'ווד (20%), יעקובי קבוצה +0.41% יעקובי קבוצה 73.9 +0.41% יעקובי קבוצה בסיס:73.6 פתיחה:73.6 גבוה:74.1 נמוך:73.7 תמורה:29,824 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: (8.9%) טרם התחילה להציג הכנסות כלשהן, ועל פי התכנית העסקית, תחילת פעילות מסחרית צפויה בשנים 2024-2023 כאמור.
ג'אק סבג, מנכ"ל רא"מ: "מדובר בתוצאות חשובות במספר מישורים. ראשית, התוצאות מוכיחות חד משמעית כי לא רק שהליך הפקת נפט וחשמל מפצלי שמן ופסולת פלסטיק הוא אפשרי וכלכלי, אלא מהווה גם בשורה סביבתית ממשית לבעיה הלאומית של טיפול בפסולת פלסטיק לא מתכלה ובנזק הסביבתי הנגרם מהצורך להטמין או לשרוף אותה. בנוסף, היכולת של השותפות לבצע אופטימיזציה בין מחירי החשמל ובין מחירי הנפט מאפשרת את הפחתת התלות במחירי הנפט התנודתיים. תוצאה זו תקל משמעותית על גורמי המימון המעדיפים יציבות מחירים על פני תנודתיות, ותאפשר לשותפות להגיע לסגירה פיננסית קלה יותר".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה