"משוואת הסיכון לתמר לא השתנתה באופן מהותי"

האנליסטים מרגיעים את הלחץ סביב מאגר תמר. IBI: "האירוע קצת רע לתמר וקצת טוב ללוויתן, בינתיים לא דרמה"
|
(1)
יצחק תשובה, צילום: אלבטרוס, בוצ'צ'ו
הבוקר רשמו  תמר פטרוליום -0.46% תמר פטרוליום 963.9 -0.46% תמר פטרוליום בסיס:968.4 פתיחה:961.1 גבוה:987.2 נמוך:955 תמורה:4,595,504 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ו ישראמקו יהש -1% ישראמקו יהש 59.4 -1% ישראמקו יהש בסיס:60 פתיחה:60 גבוה:61.1 נמוך:59 תמורה:15,705,889 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא:  ירידות חדות, שנחלשו מעט בשעה האחרונה לאחר שאמש דיווחה חברת החשמל כי השותפויות בפרויקט לוויתן זכו במרכז לאספקת גז. הסכם זה מחליף את אספקת הגז שהיתה אמורה לבוא בחלקה על ידי מאגר תמר, ולכן השותפויות המחזיקות בתמר רשמו ירידות שערים.
האנליסטים לירן לובלין מנהל מחלקת מחקר IBI בית השקעות; ואלה פריד אנליסטית בכירה לתחום האנרגיה בלאומי שוקי הון הוציאו התייחסות לסוגיה. לירן לובלין: "מאגר תמר מחויב להמשיך לשמור מקום בצינור לחברת חשמל (כ-5 BCM) אך יוכל להסיט את הכמויות שעברו ללויתן ללקוחות אחרים, בשאיפה למצרים", כותב לובלין, ומסביר: "תמר ולוויתן מתמחרות סיכון שונה מתוקף הסכמי העוגן שלהן. ההסכם לשנתיים מול חברת החשמל לא משנה מהותית את הסיכון אך מהווה חלק נוסף בפאזל החוזים של המאגר". 
"מנקודת המבט של שותפויות לוויתן, המטרה הייתה לבצר את עמדתם מול חברת החשמל כשהפנים נשואות לעבר 2021 וההתמודדות הצפויה מול כריש ותנין על חוזה ארוך יותר. 
מבחינת שותפויות תמר, אמנם המאגר מאבד כ-2 BCM מלקוח עוגן אך אותן כמויות יתכן ויוסטו כבר במהלך 2020 ללקוחות נוספים ואם הכיוון אכן יהיה מצרים, התוצאה תהיה תמהיל מסוכן יותר אך גם רווחי יותר", אומר לובלין.
בשורה התחתונה מסכם לובלין כי "משוואת הסיכון סיכוי לא השתנתה באופן מהותי, והעובדה שלוויתן זכה בחוזה אינה אמורה להפתיע. התמחור מחדש של הסיכון בין שני המאגרים הגדולים הוא תהליך מתמשך שצפוי להתהוות באופן הדרגתי בשנים הקרובות - או במלים פשוטות - האירוע קצת רע לתמר וקצת טוב ללוויתן, בינתיים לא דרמה".
לאומי: ידיעה שלילית לתמר
אלה פריד מלאומי כותב בסקירה: "חשוב להדגיש, כי בשנת 2021 הרווחיות של תמר כבר מושפעת ממס משאבי טבע (ששינסקי) ואילו לוויתן עדיין יהיה פטור ממנו עד לכיסוי ההשקעה. כך, למעשה, בחשבון פשוט, כתוצאה מאובדן מחצית חוזה הביניים, נאמד אובדן התזרים של ישראמקו בסך של כ-36 מיליון דולר ואילו תוספת התזרים לדלק קידוחים (נטו) ורציו נאמדת בכ-45 ו-25 מיליון דולר בהתאמה".
פריד מוסיפה כי במישור הטכני, מדובר בידיעה שלילית לשותפי תמר הפוגעת בישראמקו, תמר פטרוליום ואלון גז וחיובית לרציו ודלק קידוחים. "עם זאת, תחת הנחות היצוא שלנו, אין אנו צופים פגיעה משמעותית בתזרים בשלב זה ומניחים המשך חלוקת הדיבידנד של ישראמקו, הממשיכה ליהנות ממבנה ההון החסון ביותר בסקטור. כך, ברמה הפונדמנטלית מדובר פגיעה מינורית לחלוטין במאגר תמר".
 
"מדוע אם כן התגובה של השוק כה חריפה? הסיבה לכך טמונה ברגישות הסקטור כולו ליצוא ורמת התחרותיות על חוזי עוגן במשק המקומי שעולה כיתה, עם העדפה ברורה של דלק קידוחים ונובל לאחזקות שלהן במאגר לוויתן בשיעור של 45% ו-40% בהתאמה".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לא טוב
  מה שיעשו 07/04/2019 15:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דרשו למכור את תמר בכדי להגדיל התחרות, עכשיו משבוצע ומתחרים אז זה לא טוב? הרי כל המבנה הוגדר על מנת ששני המאגרים יתחרו בניהם. מדוע תמר לא הציע הצעה נגדית ללויתן? הרי ידוע שיהיה היצף בהתחלה ותמר יזכו לייצא במחיר גבוה יותר.. הירידות בישראמקו הזדמנות טובה להכנס
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות