שטייניץ: "תוך 10 שנים נגמול את ישראל מפחם ומדלקים מזהמים"

שר האנרגיה נאם בכנס אילת-אילות לאנרגיה מתחדשת המתקיים באילת ואמר: "מזיהום אוויר מתים פי שבע יותר מתאונות דרכים". יפתח רון-טל, יו"ר חברת החשמל: "המהפכה בדרך"
 | 
(3)
כנס אילת, צילום: נועם בראל

כנס אילת-אילות לאנרגיה מתחדשת נפתח הבוקר באילת, בהשתתפות שר התשתיות והאנרגיה, יובל שטייניץ, יפתח רון-טל, יו"ר חברת החשמל וקשת רחבה של נואמים מרחבי העולם שהציגו את פועלם בתחום האנרגיה המתחדשת. זוהי המהדורה השמינית של הכנס, שמתקיים מדי שנתיים במלון דן באילת.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, פתח את הכנס ואמר "העולם מסוכן, הציולויזציה צריכה להסתכל תמיד לאן היא צועדת. העוצמה היום וגודל האנושות יכולה להצעיד אותנו לעתיד נהדר אבל גם לחולל אסונות נוראיים. אסור שאם הפיכתנו הצפויה למדינה הצפופה ביותר נהפוך גם למדינה המזוהמת ביותר. אם לא נטפל בבעיית זיהום האוויר, מה שקורה בבייג'ינג יקרה גם כאן ונצטרך לצאת לרחובות עם מסכות על הפנים ולהגן על בריאותנו".
לדבריו, "המטרה שלנו תוך 12 שנים לגמול את ישראל לחלוטין מדלקים מזהמים ולחתוך את זיהום האוויר כמעט בחצי. אנחנו מתכננים גמילה מוחלטת מפחם תוך 10 שנים והתחלנו לפעול לכך. עד 2022 נסגור את התחנות הפחמיות בחדרה ובאשקלון. בריאות הציבור חשובה יותר מהכל, אנשים לא יודעים, אבל מזיהום אוויר מתים פי שבע יותר מתאונות דרכים".


עוד הוסיף שטייניץ כי "התוכנית היא שעד 2030, מעל 90% מהאנרגיה תגיע מגז טבעי. היעד הממשלתי הוא שנגיע ל-17% כושר ייצור אנרגיה מתחדשת, בעיקר מהמקור הטוב ביותר שיש לנו – השמש. שנת 2018 הי אחת החשובות ביותר בתחום האנרגיה המתחדשת בישראל. התחרות בתחום הגז החלה להוריד את מחירי החשמל בישראל. יש לנו אתגרים עצומים אך מתווה הגז מאפשר לנו לבצע מהפך לטובת הציבור, כדי שהילדים והנכדים שלנו ינשמו אוויר צלול".

יפתח רון-טל, יו"ר חברת החשמל: "היו בעבר קשיים מאוד גדולים במפגש שבין משרד האנרגיה למשרד הגנת הסביבה. לטעמי הכי טוב שיהיה שר אחד לשניהם, ושטייניץ עושה לטעמי עבודה מעולה בדילוג בין שני התחומים. צמד המספרים 80:20 מבטא את חזוני עוד מ-2011. הכוונ היא 80% ייצור גז ב-2020. כיום אנחנו על 70-30, הבעיה היחידה היא שלא ניהלנו נכון את האסטרטגיה כיוון שלא דאגנו למקורות אספקת הגז,כמו שצריך. לתקן חור בצינור גז, 2 קילומטר מתחת למים לוקח 3 חודשים ולכן המהלך לפיתוח עוד 2 צינורות זה לא פחות ממהלך מציל חיים".
עוד הוסיף רון-טל, "מהפכת הגז תאפשר לנו לעמוד מהר יחסית בכל היעדים, כך שב-2030 לא יהיה ייצור בפחם בחברת החשמל. אני מציע לכולם לזכור את צמד המספרים הבא – 80:40. אני חושב שניתן להגיע למצב שבשנת 2040 מעל 80% מהאנרגיה תהיה מבוזרת ותהיה מיוצרת בכלל על ידי הלקוחות וזה יהיה הסוף לתחנות הכח. הצרכן יהפוך להיות יצרן ואף ימכור אותו לאחרים.הטכנולוגיה מתקדמת וקיימת לה תשתית שתאפשר כמעט ללא מתווכים לייצר חשמל באמצעות הבלוקצ'יין,והאינטרנט של החשמל (IOE). אין שום סיבה שתוך כמה שנים לא יהיה על כל גג של בית בישראל מתקן לייצור חשמל. המהפכה הזו בפתח".

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  גנבים
  אחד העם 05/12/2018 19:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלא רוצים לקדם חשמל ממקורות מתחדשים. כי תשובה רוצה למכור גז ביוקר
  סגור
 • 2.
  תשובה יגמול לך ולביבי בעתיד
  תודה לשר 04/12/2018 21:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סדרתם להם חוזים חלומיים על גבם של תושבי המדינה. לך תתרץ תרוצים לפעילים הירוקים, אני מסתכל על כל הליך בעיין ראלית עלות -תועלת. הפסדנו בענק רוכשי החשמל, הפחם זול בהרבה מגז, אז חבורת פושעים העלתם עליו את המיסוי דרמטית כך שגם המחיר האסטרונומי שתשובה דרש על הגז יצא זול יותר. לכו לאלף עזזל אתה וביבי.
  סגור
 • 1.
  ...וכל שנה מחיר החשמל יעלה ב-10% אם לא יותר.. (ל"ת)
  IM 03/12/2018 11:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור