"למנוע חתימת הסכם גז מאפרודיטה בלי אישור של ישראל"

בעלי חזקת ישי פנו לממונה על הנפט ולשר האנרגיה בטענה כי שאיבת גז מהצד הקפריסאי תביא לריקון מאגר ישי

|
יובל שטייניץ, צילום: שלומי אמסלם
בהמשך לדיווחים מסוף השבוע האחרון לפיהם ענקית האנרגיה רויאל דאץ' של (Shell) נמצאת בשלבים אחרונים לפני חתימה על הסכם עם מצרים ליצוא גז ממאגר אפרודיטה הקפריסאי, בעלי חזקת ישי פנו לממונה על הנפט בבקשה למנוע חתימה על הסכם שכזה ללא אישור של ישראל. 
בעלי בעלי חזקת ישי פנו לממונה על הנפט ולשר האנרגיה בטענה כי שאיבת גז מהצד הקפריסאי תביא לשאיבה של גז ממאגר ישי הסמוך. ישי הינו אחד מרישיונות הקידוח הימיים המכונים (רישיונות פלאג'יק) המשתרעים על שטח כולל של כ-2 מליון דונם ובמרחק של 170 ק"מ מערבית לחיפה. הרישיונות גובלים לרישיונות גל ורציו-ים בהם נמצא מבנה לוויתן ובבלוק 12 של נובל אנרג'י בקפריסין. השותפים כיום ברישיון הם הזדמנות ישראלית, נאממאקס, אדן אנרגיה ו- Petroleum Services Holdings AS.
בפניה שהוגשה לרגולטורים נכתב כי "כל העבודות והמחקרים שבוצעו בעקבות ממצאי קידוח אפרודיטה 2 ולאחר קבלת הנתונים מבלוק 12 מממשלת קפריסין בהליך חילופי מידע שהתבצע בהתאם להסכם להחלפת מידע שנחתם בשנת 2014 בין המדינות, מצביעים על קשר ישיר וחד משמעי בין חלקי המבנה בתחום חזקת ישי לבין הצד הקפריסאי. גם ממצאי שותפות מאגר אפרודיטה בבלוק 12 בקפריסין מבוססים על קשר זה".
מאגר ישי אשר הוכרז על ידי משרד האנרגיה כתגלית לאחר שקידוח אקספלורציה הושלם בשטחו בשנת 2013 ועל פי פרסומי משרד האנרגיה כמות הגז בו מוערכת בין 7-10 BCM גז טבעי. 
לטענתם גם השר שטייניץ שהשיב לבית המשפט לעתירת בעלי רישיון חנה-דולפין, התייחס להבדלים בין רישיון דולפין לבין ישי כאשר "מאגר ישי מהווה מבחינה גיאולוגית חלק אינטגרלי של מאגר אפרודיטה הכולל כ-125 BCM, באופן ששאיבת הגז באפרודיטה תביא בהכרח לשאיבת הגז גם ממאגר ישי ללא צורך בעריכת קידוחי פיתוח נפרדים".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות