התקדמות בפיתוח "כריש-תנין": אנרג'יאן בחרה קבלנית תכנון

|
מחממים מנועים
לאחר שסיפקה בתחילת ינואר תחזית לאספקת הגז - חברת אנרג'יאן נפט וגז הודיעה היום (ה') על הבחירה בחברת TechnipFMC כקבלנית התכנון. ההסכם בין החברות נחתם בהמשך להחלטת אנרג'יאן לפתח את שדות הגז "כריש" ו"תנין" באמצעות יחידה של מתקן צף להפקה, אחסון ופריקה של נפט או גז טבעי (FPSO).
חברת TechnipFMC היא חברה גלובלית בתחום ההנדסה, הבניה ופיתוח שדות נפט וגז תת ימיים וכבר ביצעה בעבר פרויקטים עבור חברות כמו Akpo, Nkossa Girassol ו-Dalia fields.
שדות הגז "כריש" ו"תנין" התגלו ב-2013 וב-2011 ומכילים משאבי גז טבעי בכמות מוערכת של כ-2.4 טריליון רגל מעוקב (TCF), על פי אומדן כמויות הגז הטוב ביותר (2C). לאחר פיתוח "כריש" תחל אנרג'יאן את שלב הפיתוח של שדה הגז "תנין". ההשקעה המוערכת עבור כל הפרויקט תעמוד על 1.3-1.5 מיליארד דולר, כאשר תכנית פיתוח הפרויקט תועבר על ידי החברה למוסדות המדינה עד אמצע שנת 2017.
אנרג'יאן נכנסה בשנת 2014 כחברת הקידוחים ברישיונות החיפוש "שרה" ו"מירה" שבהם החזיקו החברות הכשרה אנרגיה ומודיעין. בשנת 2016 נאלצה קבוצת דלק של יצחק תשובה למכור את המאגרים "כריש" ו"לויתן" בכדי ליצור תחרות למונופול הגז של "תמר" ובהתאם לאישור מתווה הגז. הקידוח במאגרי "כריש" ו"תנין" הוא מסוג עמוק במיוחד. שני השדות נמצאים בצפון אזור המים הכלכליים של ישראל במרחק של כ-40 ק"מ זה מזה.
מתיוס ריגאס (Mathios Rigas) יו"ר חברת אנרג'יאן: "בחרנו ב-TechnipFMC, אחת מחברות הקידוחים המובילות בעולם, כקבלנית התכנון של פיתוח שדות הגז 'כריש' ו'תנין'. הפרויקט יתרום להמשך פיתוחו סקטור הגז והנפט הישראלי ברמה האזורית, ואנו מתכוונים להיות גורם חשוב שיתרום לשכלול תחרות בשוק האנרגיה הישראלי ולתרום להוזלת מחירי האנרגיה למשקי הבית ולכלכלת ישראל".
בנוגע לאפשרות להציע מחיר תחרותי בשוק ולפיתוח מהיר של המאגר, יונתן שוחט, לידר שוקי הון אמר: "למרות שהמאגרים יהוו נכס מהותי עבורם, אנרג'יאן תתקשה להציע גז במחיר תחרותי ו/או להשיג לקוחות פוטנציאלים בהיקף משמעותי בשנים הקרובות, ולכן לא סביר שפיתוח המאגרים יקדים את פיתוח לוויתן או יהווה תחרות משמעותית לתמר/לוויתן".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות