סיבוב פרסה תוך יומי אגרסיבי בנפט - פחד גבהים?

 |  (1)
שוק הנפט
סיבוב פרסה מהיר בנפט. מחיר החבית שזינק בתחילת היום לאזור ה-45.8 דולר, עבר לירידות וסגר בירידות חדות של 2.7% לכדי מחיר של 43.4 דולר. השריפה בקנדה שמפחיתה כמיליון חביות ביום מההפקה הקנדית (כ-40% מתפוקת חולות הנפט של המדינה) מספקת רוח גבית למחיר החבית. בתוך כך, פיטורי שר הנפט הסעודי בסופ"ש מרכזים עניין היום (ראו את סרטון מילות הפרידה שלו). 
בנוגע לעניין בסעודיה: אל נעימי היה אחראי בשנים האחרונות על תחומי ההיצע והביקוש במדינה ובתוך כך גם על רזרבות הנפט הגדולות בעולם. בשנתיים האחרונות, תפקידו היה מאתגר במיוחד לאור הצניחה החדה במחירי הנפט והלחץ מצד שאר המדינות החברות באופ"ק להקטין את התפוקה בשוק בכדי למנוע את הירידות החדות.
 
בשל כמות הרזרבות האדירה של ערב הסעודית (שמוערכת בשיעור של 15% מהרזרבות העולמיות) בכל מה שנוגע לנפט, היא נחשבת למעין מנהיגת קרטל אופ"ק. לכן, אל נעימי פחות או יותר היה מנהיג אופ"ק. בכל מקרה לאורך כל תפקידו סרב להיכנע ללחץ מסביב ולהקטין את תפוקת הנפט הלאומית של ערב הסעודית. האלטרנטיבה של אל נעימי הייתה לשמור על גודל השוק של המדינה בכל מקרה ובכל התפתחות. לכן סוחרי הנפט עשויים לפרש את לכתו הביתה כבשורה מעודדת למחיר הנפט.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
סטייה מסוימת בבחירתו של אל נעימי נרשמה בחודשים האחרונים. זאת לאחר שערב הסעודית הסכימה ואף תמכה בהסכם שעל פי מדינות אופ"ק יקפיאו את התפוקה שלהם לכדי רמת התפוקה שנרשמה במדינתם בחודש ינואר השנה. התנאי היחידי שהתנתה ערב הסעודית להסכמתה, היא הסכמה נפרדת של מדינת איראן להקפאה. הסיכויים שאיראן, שנמצאת בתהליך מתמשך מבחינת השנה להשיב את יכולות התפוקה שלה לרמה שבה נמצאו לפני הסנקציות שהוטלו עליה מהמערב, היו נמוכים. 
מאז כשלון המאמצים להקפאה, גם אל נעימי וגם שר הנפט הרוסי אלכסנדר נובאק טענו כי יעלו את התפוקה של שתי המדינות לשיאי כל הזמנים. מעניין יהיה לעקוב גם אם שר הנפט החדש של סעודיה, יתבטא ויכוון לאותה המגמה. בתוך כך, סעודיה טוענת כי היא מחזיקה ביכולת להגדיל את התפוקה באופן מיידי עד ל-2 מיליון חביות ביום. בכך תגיע המדינה לכדי הפקה של 12 מיליון חביות ביום וזו תתיצב בראשות המדינות המייצאות נפט ובכך תחלוף על פני רוסיה. 
תהליך נוסף נרשם בחודש האחרון תחת כהונותו של אל נעימי כשר הנפט של סעודיה. ערב הסעודית מבקשת להפוך את החברה הלאומית לקידוח והפקת נפט אראמקו לחברה ציבורית החל לקרום עור וגידים. אל נעימי משמש מתוקף תפקידו כשר הנפט גם כמנכ"ל ארמקו ולא מן הנמנע כי הנפקת ארמקו כחברה ציבורית נגסה בכוחו כשר הנפט והאיצה את עזיבתו.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ביזפורטל
  אל על 09/05/2016 16:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טיסה נעימה
  סגור