שריפת הענק בקנדה ממשיכה להשתולל כבר 7 ימים ברציפות: האם מחיר הנפט יושפע?

מזג האוויר החם מביא להתפשטות השריפה, ולפחות 10 מפעילים השביתו את פעולת הפקת הנפט
 | 
עולה באש
שריפת הענק במחזור אלברטה שבקנדה משתוללת כבר 7 ימים ברציפות, והלהבות רק גוברות. מזג האוויר החם והיבש השורר כעת באזור יחד עם רוחות חזקות, גורמים ללהבות להתפשט במהירות, והתחזיות מאמצע השבוע שעבר לפיהן יוכלו הכבאים להשתלט על השריפה - התבדו.
כזכור, השריפה יוצאת הדופן מתחרשת סמוך למאגרי "חולות הנפט", מאגר הנפט הגדול ביותר בקנדה (למעלה מ 95% מרזרבות הנפט של המדינה), והשלישי בגודלו בעולם. הדבר הביא לקיצוץ תפוקה משמעותי באזור - ואף השפיע מהותית על מחירי הנפט: ביום חמישי טיפסו מחירי הנפט בעד 5% (אך נחלשו לקראת סיום), כשלסוחרים קשה להעריך את ההשפעה ארוכת הטווח על המחירים.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
ביום שישי ננעל המסחר במחירי הנפט בעליות של 0.65%, אל 44.61 דולר לחבית, כשסוכנות 'רויטרס' מעריכה כי רק ביום זה נעצרה תפוקתן של מיליון חביות. מעבר לכך, בקנדה מדווח כי לפחות 10 מפעילים השביתו או קיצצו את ייצור הזהב השחור, וזאת בשל פינויי עובדים, וצעדי חירום אחרים שבוצעו באזור.
כאמור - קשה לדעת עד כמה יושפעו מחירי הנפט משריפה זו, אך נראה כי לטווח הקצר בהחלט תהיה השפעה על כמויות הנפט, בעוד רוב התפוקה מאזור זה מיוצאת לארה"ב. לראיה, למרות גידול משמעותי במלאים בארה"ב, שפורסם בדו"ח המלאים בארה"ב, מחירי הנפט המשיכו לטפס מעלה - וזאת כנראה בהשפעת השריפה (שכאמור הביאה לזינוק זמני של עד 5% ביום חמישי).
לגבי מחיר הנפט, גם אם נראה שהקורולציה החזקה בין מחיר הזהב השחור לבורסות נחלשה מעט - לדבר עדיין השפעה גדולה על השוק, במיוחד אם מחיר הנפט יחזור להחלש. מאז ה-11 בפברואר, עת הגיע מחירו לשפל של 13 שנים ונסחר תמורת 26.2 דולר לחבית, רשם הנוזל השחור זינור מרשים במחירו, בשיעור של כ-70%. מאז הפיצוץ בשיחות של מפיקות הנפט הגדולות בדוחא, ולמרות החששות הרבים - מחיר הנפט רק המשיך להאמיר, ונסחר כעת קרוב לרמות השיא של 2016.
סוכנות האנרגיה הבינלאומית צפוי לפרסם ביום חמישי הקרוב את עדכון התחזיות של הסכונות לחודשים הבאים. לאחר מכן, ביום שישי, יתפרסם הדו"ח של קרטל אופ"ק, הכולל את נתוני התפוקה של המדינות החברות בארגון.
נזקי השריפה:
עם כל הכבוד להשפעות על מחיר הנפט, חשוב לציין גם את נזקיה הרבים של שריפת הענק: לא פחות מ-88 אלף תושבי האזור כבר פונו מבתיהם, והנזק מוערך בלא פחות מ-7 מיליארד דולר(!) שירותי הכבאות במדינה, שנעזרים בלא פחות מ-500 כבאים, 15 מסוקי כיבוי ועוד 14 מיכליות אוויר, מודים כי עדיין לא הצליחו להשתלט על השריפה, וקוראים לתושבים שלא לחזור אל בתיהם.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה